Προς το περιεχόμενο

αγορα sony a6000 ή nikon d5600 ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά!! Διάβασα όλα όσα έχετε γράψει παραπάνω. Η αλήθεια είναι πως στην αρχή πηγαινα με ταμπούνια για την α6000 αλλά σκέφτηκα να βάλω το ερώτημα εδώ μόνο και μόνο για πάρω απόψεις από άτομα που ξέρουν, ασχολούνται και γουστάρουν την φωτογραφία. έτσι κοίταξα την d5600. Πήγα σε ένα γάμο χθες και μια φίλη είχε και μου έδωσε μια nikon d5300 με τον kit φακό. Πολύ καλή στο κράτημα, όχι βαριά και μου έδωσε μια αίσθηση σοβαρότητας. Σίγουρα θεωρώ πως και οι 2 μηχανές θα βγάζουν πάρα πολύ καλά αποτελέσματα.  Αυτά τα συν που έχει η sony  Number of Focus Points - AE Bracketing Range - Low Light ISO - portability είναι αρκετά για τα συν της nikon??   Βέβαια η nikon έχει και πολύ μεγάλη ποικιλία σε φακούς.

Και συγνώμη για την μικρο αλλαγή της ερώτησης αλλά έβγαλε το plaisio  την d7100 με τον φακό 18-105mm 530 ευρώ. Εδώ τι σκέφτεστε??? Αυτό που βλέπω με διαφορά είναι το χαμηλό iso και το βάρος, αν και αυτό πες ότι συνηθίζεται.

 

Επεξ/σία από anakin13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, anakin13 είπε

έβγαλε το plaisio  την d7100 με τον φακό 18-105mm 530 ευρώ. Εδώ τι σκέφτεστε??? Αυτό που βλέπω με διαφορά είναι το χαμηλό iso και το βάρος, αν και αυτό πες ότι συνηθίζεται.

Η τιμή είναι καλή για αυτό το πακέτο . Ο φακός προφανώς δεν είναι ο vr, αλλά και πάλι , όταν θελήσεις να  αναβαθμίσεις , τον πουλάς εύκολα 120-130 ευρώ και παίρνεις καλύτερον.

Επιπλέον με την d7100 έχεις πρόσβαση σε φακούς af-d , που είναι οικονομικότεροι και βρίσκονται και μεταχειρισμένοι φθηνά. 

Π.χ. ο Nikkor AF 50mm f/1.8D που τον βρίσκεις καινούργιο 110 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι παλαιοτερη της 5600, αλλα μια χαρα προταση.

Το μεγαλο της ατου, η ταχυτητα του κλειστρου. Δεν το κρυβω, την ζαχαρωνω μονο και μονο γι αυτο, ξεχνοντας ολα τα αλλα. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

33 λεπτά πριν, allpaple είπε

Το μεγαλο της ατου, η ταχυτητα του κλειστρου. Δεν το κρυβω, την ζαχαρωνω μονο και μονο γι αυτο, ξεχνοντας ολα τα αλλα. ;)

Επίσης, έχει πολύ καλύτερη εργονομία, μοτερ στο σώμα όπως ειπωθηκε, έχει autofocus fine tune (micro adjustment), σώμα weather sealed, έχει 2 θέσεις μνήμης, top lcd, πεντάπρισμα, μεγαλύτερο ονομαστικό χρόνο ζωής κλείστρου και άλλα.

Η 5600 στα θετικά, λίγο καλύτερο dynamic range, σπαστή/touch οθόνη, λίιιιγο καλύτερη απόδοση σε υψηλά iso, έχει wifi.

Την πήρα σώμα στα 600 τον Ιανουάριο του 2018. Στα 529 με τον 18-105 vr, αν δεν είναι εκθεσιακό (γιατί λέει μόνο σε καταστήματα οπότε...) είναι καλή τιμή. https://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/cams-all/Nikon-Digital-Camera-D7100-Kit-18-105mm-VR-137147.htm

 

ΥΓ: @allpaple Εκτός αν αναφέρεσαι (λέγοντας πως ζαχαρώνεις την ταχύτητα κλείστρου) την α6000, οπότε άκυρα τα παραπάνω.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν έχεις αποφασίσει ήδη φίλε μου αλλά η σειρά Sony a6XXX είναι πολύ καλή αλλά δεν έχει καλά εργονομικά.. Έχω τη a6300 και ναι είναι εργαλείο με πολύ καλό ISO και ταχύτητα εστίασης αλλά το MENU εκνευρίζει και θα πρέπει να τη setαρεις όπως θες θέλει χρόνο να την οικειοποιηθείς δλδ. Όλα αυτά μπορεί να ξενίσουν κάποιο που μπορεί να μην έχει ασχοληθεί με ρυθμίσεις ενώ με τη Nikon d3300 που χα δε το χα νιώσει ποτέ αυτό.

Αλλά το γεγονός οτι αμα ξεκουμπώσω απο τη Sony τον prime και τη βάλω μπουφάν κυκλοφορώ χωρίς φωτογραφική τσάντα + ότι είχα μάθει απο βίντεο τι να κάνω για τις ρυθμίσεις με ώθησαν στην επιλογή αυτή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, allpaple είπε

Ειναι παλαιοτερη της 5600, αλλα μια χαρα προταση.

Το μεγαλο της ατου, η ταχυτητα του κλειστρου. Δεν το κρυβω, την ζαχαρωνω μονο και μονο γι αυτο, ξεχνοντας ολα τα αλλα. ;)

    Την 7100 ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον σκέφτεσαι να το κανεις επάγγελμα θα σου ελεγα να πας στη Α7 γιατί νομιζω ότι θα την κρατήσεις, τις άλλες 2 θα τις ξεφορτωθεί. Το κυριότερο για μένα είναι να αποφασίσεις με ποιο σύστημα θέλεις να ασχοληθείς και να κανεις αγορές φακών βάση του τελικού στόχου. Τα σώματα έρχονται και φεύγουν, οι φακοί είναι ίδιοι εδώ και δεκαετίες και δεν αλλάζουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, allpaple είπε

Εχω στην κατοχη μου αυτες και τις 2. Οτι γραφω ειναι δικη μου διαπιστευση και αποψη, οπως ειπα στην εισαγωγη μου, για τα συν και τα πλην της καθε μιας.

 Φυσικα δεν τα ειδα απο "αυτοματοποιημενες λιστες κλπ κλπ"... Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι δεν εχεις δουλεψει με την Σονυ κι εκφραζεις αποψεις απο "αυτοματοποιηνένες λίστες από sites που αγαπούν τα νούνερα πιο πολύ και από τις εικόνες"

Η Νικον τα παει χειροτερα σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου. Δεν ειμαι φιλος του φλας στην προσωπικη μου χρηση και εχω δει κατ επαναλληψη την αδυναμια της. Μικρη διαφορα, αλλα υπαρκτη!

Δεν εχω παρατηρησει κατι, αλλα τα "sites που αγαπούν τα νούνερα πιο πολύ και από τις εικόνες" με εβαλαν σε μπριζα. Θα το τσεκαρω και θα σου δωσω την απαντηση μου συντομα. Αν αναρωτηθεις το πως ετυχε και δεν ειδα την διαφορα στο dynamic range ενω ειδα την διαφορα του iso, η απαντηση ειναι οτι, προφανος δεν ειναι τοσο μεγαλη ωστε να γινεται αμεσα αισθητη. Σε αντιθεση με την διαφορα του iso που ο κοκος ειναι εμφανεστατος.
 

Για το lcd νομιζω οτι το ξεκαθαρισα στο προηγουμενο ποστ. Εαν πρεπει να επανελθω και να αναφερω κατι αλλο εκτος απο την διαφορα των διαστασεων που ειναι  3.2″ vs 3″ μου το λες. Αραγε το 0,2 ποση διαφορα ειναι :rolleyes:

Χουμμμ,,, εχω αντιθετη αποψη απο τα "sites που αγαπούν τα νούνερα πιο πολύ και από τις εικόνες"

Εχεις δικιο, εμεινα αυστηρα στα φωτογραφικα. Ζητω συγγνωμη.

Με την Σονυ εχω μαζι μου κι ενα power bank για οποιον ενδιαφερεται ειναι αυτο

https://www.e-shop.gr/intenso-7334531-powerbank-q10000-quick-charge-10000mah-silver-p-TEL.034055

Συμπληρωνω λοιπον.
Θα αγοραζα την Νικον γιατι μου δινει τα διπλα και πλεον κλικ απο την Σονυ.

Μα το εγραψα

Θα με κανεις να πιστεψω οτι δεν διαβαζεις προσεκτικα. :D

Νομιζα οτι μιλαγαμε αυστηρα για την φωτογραφια. Θα επανορθωσω κι εδω.

Θα αγοραζα την Νικον γιατι εχει πορτα μικροφωνου κι εξυπηρετει στα βιντεο.

Θα αγοραζα την Σονυ γιατι γραφει καλλιτερη εικονα βιντεο.

Καλα,,, δεν το σχολιαζω.

Με χαρα θα διαβασω τις προτασεις σου.  Δεν κανω πλακα!

?????!?!?!?! Θεωρεις οτι υπαρχει καποιος που θα το χρησιμοποιησει σε κινουμενα θεματα ?!?!?!

Ειναι δυνατον να διαλεξει καποιος μια full articulated οθονη αφης, αντι ενος HDR με ενα bracketing τουμπανο ?

Χουμμμ. Μαλλον βλεπεις μονο απ την οθονη γι αυτο δεν εγραψες πουθενα για το κροπ του προσοφθαλμιου.

Kοιτα, ουσιαστικα ο δημιουργος του θεματος, αυτο, το εχει αφησει ασαφεστατο. Ομως απο τα λεγομενα του, μαλλον καπου αλλου εστιαζει. Τωρα εαν βγει και πει οτι, "εγω παιδια θελω ριχνω βουτιες και να κυλιεμαι κατω" να εισαι σιγουρος οτι χωρις δευτερη σκεψη θα του προτεινω την Νικον ξεχνοντας οοΟΟοολα τα αλλα που εγραψα, μονο και μονο γιατι η οθονη θα του επιτρεψει τραβηξει το θεμα που θελει.

Μεχρι τοτε επιμενω.

Ας παει να δει ποια του καθετε καλα στα χερια.

Xαλαρωσε. :)

Κανεις μας δεν ειναι μυστης.

Να επισκεπτεσαι το σαιτ και μην απορεις οταν βλεπεις τον τριτο παγκοσμιο να ξεκινα καθε φορα που το θεμα εχει να κανει με mirroless vs dslr :D

Που και που μπορει να σε παρουν τα σκαγια. Δεν ειναι τιποτα. Βαπτισμα του πυρος λεγεται!!! ;)

Σχετικά με το low light noise. Αυτό που γνωρίζω προσωπικά από SONY είναι η a5000. Η οποία έχει χειρότερες επιδόσεις σε συνθήκε χαμηλού φωτισμού από την Panasonic GM1 που έχω, παρόλο που η τελευταία έχει μικρότερο αισθητήρα. Από την άλλη, είμαι ενήμερος ότι ο αισθητήρας της a6000 είναι βελτιωμένος σε σχέση με την a5000, αλλά βάσει του μοναδικού αντικειμενικού στοιχείου που έχουμε σχετικά με τη σύγκριση D5600 και a6000, δηλαδή του DPreview που παρέθεσα, είναι εμφανές ότι ο θόρυβος στην a6000 είναι σαφώς μεγαλύτερος. Μπορεί κανείς να έχει ενστάσεις για το DPReview Studio Scene, αλλά μέχρι αυτή τη στιγμή τουλάχιστον δεν έχω δει κάτι που να πλησιάζει περισσότερο στην ορθή μεθοδολογία συγκρίσεων.

Τώρα, η αναφορά μου στη full articulated οθόνη, δεν είχε να κάνει με το ότι είναι κάποιου είδους αντικατάστατο στο HDR. Δικό μου λάθος η διατύπωση. Έχει να κάνει με το ότι είναι περισσότερο αξιοποιήσιμη στη φωτογραφία ευκολία. Ο λόγος που αναγκάζομαι να κάνω γυμναστική για να βγάλω ορισμένες φωτογραφίες, δεν είναι ότι κοιτάζω μόνο από την oθόνη όπως φαίνεται να υπέθεσες. Στη macro φωτογραφία οι γωνίες είναι συχνά δύσκολες και οι λήψεις κοντά στο έδαφος. Επομένως είτε από το σκόπευτρο είτε από την οθόνη τα πράγματα ζορίζουν. Εκτός αν έχεις full articulated screen. Ακόμα και η απλή tilt screen είναι μη αρκετή για πολλές από τις λήψεις αυτές. Τη δυσκολία αυτή επιτείνει το γεγονός ότι η δραστηριότητα εντόμων είναι εντονώτερη σε συνθήκες δυνατής ηλιοφάνειας, οπότε συχνά πρέπει να διορθώνεις τη γωνία τιης οθόνης προεπισκόπισης. Φυσική συνέπεια των παραπάνω είναι επίσης το ότι συχνά η εστίαση γίνεται manual, και από την οθόνη. Αυτό όμως με τη σειρά του έχει συνέπειες: Σε συνθήκες macro όπου το βάθος πεδίου είναι μερικά χιλιοστά με μια αναπνοή μπορείς να βγεις εκτός εστίασης, έχει μεγάλη σημασία, όταν δε μπορείς να έχεις όραση από το σκόπευτρο λόγω περίεργης γωνίας, να έχεις όσο το δυνατόν μεγαλύτερη οθόνη επισκόπισης. Αυτή η μικρή αύξηση από τα 3" στα 3,2" είναι καλοδεχούμενη προσθήκη όταν παίζεις σε τέτοια κλίμακα και η σειρά D5xxx δεν έχει ανταγωνιστή ως προς αυτό το χαρακτηριστικό σε αυτή την κατηγορία τιμής. Ούτε καν την Canon 800D για παράδειγμα.

 

8 ώρες πριν, anakin13 είπε

Αυτά τα συν που έχει η sony  Number of Focus Points - AE Bracketing Range - Low Light ISO

Δεν υπερέχει η Sony σε Low Light θόρυβο, αλλά η Nikon. Δες εδώ τι γίνεται για παράδειγμα σε ISO 6400

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison?attr18=daylight&attr13_0=nikon_d5600&attr13_1=sony_a6000&attr13_2=apple_iphonex&attr13_3=apple_iphonex&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=32&attr16_3=32&normalization=full&widget=1&x=0.7716460522582176&y=0.2019229721237016

Η εστίαση πάλι δεν είναι τόσο απλή ιστορία. Δεν παίζουν ρόλο μόνο τα σημεία εστίασης αλλά και η τεχνολογία εστίασης. H Sony χρησιμοποιεί για την εστίαση τον ίδιο αισθητήρα που χρησιμοποιεί και για την απεικόνιση, αλλά η Nikon έχει ξεχωριστό αισθητήρα γι' αυτή τη δουλειά που δεν απασχολεί τον κύριο αισθητήρα. Και φυσικά το οπτικό της σκόπευτρο είναι πολύ πιο άμεσο από το laggy ηλεκτρονικό σκόπευτρο της a6000 που όπως το έχω δοκιμάσει δεν είναι και ότι καλύτερο.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, dkstopo είπε

Τα σώματα έρχονται και φεύγουν, οι φακοί είναι ίδιοι εδώ και δεκαετίες και δεν αλλάζουν. 

Το E-mount της sony , δεν έχει κλείσει δεκαετία ακόμη. Το 2013 ξεκίνησε. 

Το a-mount επίσης η sony, δεν το άφησε να κλείσει δεκαετία, το έθαψε ζωντανό κάπου στα 9 χρόνια, το 2006 το πήρε , το 2015 έβγαλε την τελευταία των μοϊκανών a99-II  (που επίσης έθαψε ζωντανή, δεν υπάρχει πουθενά στοκ)  . 

Το f-mount της nikon , όντως μετράει αρκετές δεκαετίες, από το 1959 . 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mια διορθωση η Α99ΙΙ κυκλοφορησε November 2016. (Αν ειχα λεφτα για ακριβους full frame Ζony θα την επαιρνα χθες.) Το Amount αυτη τη στιγμη δεν ειναι νεκρο αλλα σε τεχνικη υποστηριξη....μπορει να παραμεινει σε κωμα ο ασθενης επαοριστον με εκλαμψεις...πιθανη συντομα κυκλοφορια της Α77mark3

Θα μεινω σε apsc μαλλον...προσφατα εκτυπωσα σε μεγαλο μεγεθος 40χ60 cm ηταν παιχνιδακι για συχρονη apsc μηχανη. ( Η μια απο τις φωτο ηταν 12800 ISO )

Ημαστε τυχεροι που εχουμε τετοιες κορυφαιες μηχανες απο ολες τις μαρκες στη διαθεση μας.

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, allpaple είπε

Απιστευτο. Μηπως υπερβαλεις?

Τι ανέφερα; Ότι το μοναδικό αντικειμενικό δεδομένο με όρους πραγματικής απεικόνισης που έχουμε για τη σύγκριση μεταξύ D5600 και α6000 σε low light συνθήκες, τέτοιο τουλάχιστο στο οποίο μπορεί να έχουν κοινή αναφορά όλοι οι χρήστες του διαδικτύου είναι αυτό:

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison?attr18=daylight&attr13_0=nikon_d5600&attr13_1=sony_a6000&attr13_2=apple_iphonex&attr13_3=apple_iphonex&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=32&attr16_3=32&normalization=full&widget=1&x=0.7716460522582176&y=0.2019229721237016

Και τι δείχνει αυτό; Ότι η α6000 έχει περισσότερο θόρυβο.

Σε ISO 12800 το πράγμα είναι ακόμα εμφανέστερο:

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison?attr18=daylight&attr13_0=nikon_d5600&attr13_1=sony_a6000&attr13_2=apple_iphonex&attr13_3=apple_iphonex&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=12800&attr16_1=12800&attr16_2=32&attr16_3=32&normalization=full&widget=1&x=0.7716460522582176&y=0.2019229721237016

Μπορούμε να συζητήσουμε για τη μεθοδολογία που ακολουθήθηκε εκεί, κλπ, αλλά το θέμα είναι ότι δε γνωρίζω κάποια πηγή που να έχει να παραθέσει κάτι καλύτερο.

Δεν υποτιμώ την αναφορά σε προσωπική εμπειρία αλλά αυτή είναι απλώς προσωπική και υποκειμενική εμπειρία. Αν έχεις καλύτερες εικόνες να τις δούμε.

 

7 ώρες πριν, afterhours είπε

Mια διορθωση η Α99ΙΙ κυκλοφορησε November 2016. (Αν ειχα λεφτα για ακριβους full frame Ζony θα την επαιρνα χθες.) Το Amount αυτη τη στιγμη δεν ειναι νεκρο αλλα σε τεχνικη υποστηριξη....μπορει να παραμεινει σε κωμα ο ασθενης επαοριστον με εκλαμψεις...πιθανη συντομα κυκλοφορια της Α77mark3

Θα μεινω σε apsc μαλλον...προσφατα εκτυπωσα σε μεγαλο μεγεθος 40χ60 cm ηταν παιχνιδακι για συχρονη apsc μηχανη. ( Η μια απο τις φωτο ηταν 12800 ISO )

Ημαστε τυχεροι που εχουμε τετοιες κορυφαιες μηχανες απο ολες τις μαρκες στη διαθεση μας.

Μακάρι να ήταν ή να γίνει κάποτε ενεργός η επιλογή του A-mount. Η ιδέα εργονομίας / εμπειρίας DSLR αλλά με ηλεκτρονικό σκόπευτρο (DSLT) και με σώματα που είχαν διάφορες ευκολίες, όπως IBIS, ήταν ενδιαφέρουσα. Είχε βέβαια τα τιμήματά της (π.χ. σε διάρκεια μπαταρίας, απώλεια 1/2 stop λόγω του ημιδιαπερατού καθρέπτη). Αλλά ακόμα πιο ενδιαφέρουσα έβρισκα την ύπαρξη επιπλέον επιλογών σε ένα τοπίο (των DSLR) όπου κυριαρχείται από 2 (άντε 3 μαζί με Pentax) κατασκευαστές.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/7/2019 στις 9:27 ΠΜ, Cntrl+X είπε

μοναδικό αντικειμενικό δεδομένο με όρους πραγματικής απεικόνισης που έχουμε για τη σύγκριση μεταξύ D5600 και α6000 σε low light συνθήκες, τέτοιο τουλάχιστο στο οποίο μπορεί να έχουν κοινή αναφορά όλοι οι χρήστες του διαδικτύου είναι αυτό:

Μαλιστα... "Το μονο αντικειμενικο δεδομενο που εχουμε" ειναι, η προσομοιωση φωτογραφικων μηχανων
και το παραγομενο αποτελεσμα καποιας εικονας απο ενα "αντικειμενικο" σαιτ.
Βεβαια το σαιτ βασιζεται στην υποκειμενικοτητα των συγγραφεων του.

Ενδιαφερον.

Αρα στηριζουμε την αποψη μας με βαση "αυτοματοποιηνένες λίστες από sites που δεν αγαπούν μονο τα νούνερα
αλλα διαμορφωνουν και τις εικόνες".
Οκ εγινε. Μου προτειναν ενα "αντικειμενικο" σαιτ κατι "κομπιουτερ φρικ" συναδελφοι και παραθετω τα λινκ.

https://www.dxomark.com/Cameras/Nikon/D5600

και

https://www.dxomark.com/Cameras/Sony/A6000

Γραφεις οτι η Νικον εχει μεγαλυτερη δυναμικη περιοχη.
Δεν σε διαψευδει.

Δινει 14ev εναντι 13.1ev. Τιμες στα 100 iso
Ομως αυτο που δεν λεει το σαιτ κι οσοι αποκτουν αποψη απο "αυτοματοποιηνένες λίστες από sites που αγαπούν τα νούνερα και διαμορφωνουν εικόνες"
ειναι οτι οι τιμες ισχυουν για iso 100. Το ποση βουτια κανει αυτο το νουμερακι ανεβαζοντας iso δεν το γραφουν.
Αληθεια, ξερεις ποσα θα γινουν τα 14ev στα 1000 iso? Στα 2000 iso?

Γραφεις οτι η Νικον ειναι καλλιτερη στο low light iso. Σε διαψευδει.
Γραφεις οτι η Νικον ειναι καλλιτερη στο χρωμα.          Σε διαψευδει.

 

Στις 1/7/2019 στις 9:58 ΠΜ, Cntrl+X είπε

Αυτό που γνωρίζω προσωπικά από SONY είναι η a5000. Η οποία έχει χειρότερες επιδόσεις σε συνθήκε χαμηλού φωτισμού από την Panasonic GM1 που έχω

Δεν ξερω τιποτα απο panasonic και ψαχνω.

Εδω η panasonic
https://www.dxomark.com/Cameras/Panasonic/Lumix-DMC-GM1

κι εδω η sony
https://www.dxomark.com/Cameras/Sony/A5000

Τεραστια διαφορα!  Σε διαψευδει.

Στις 1/7/2019 στις 9:58 ΠΜ, Cntrl+X είπε

Αυτό που γνωρίζω προσωπικά από SONY είναι η a5000.

 

Στις 1/7/2019 στις 9:58 ΠΜ, Cntrl+X είπε

σκόπευτρο της a6000 που όπως το έχω δοκιμάσει δεν είναι και ότι καλύτερο.


Λιγο περιεργα τα γραφεις.... Τελικα ξερεις και για την 6000.  Βεβαια σαν φιλος της οθονης που εισαι, δικαιολογημενα να μην εχεις ορθη αποψη για τα προσοφθαλμια. Για αυτο σου φαινεται καλο της 5600 

Στις 2/7/2019 στις 9:27 ΠΜ, Cntrl+X είπε

Δεν υποτιμώ την αναφορά σε προσωπική εμπειρία αλλά αυτή είναι απλώς προσωπική και υποκειμενική εμπειρία.

Υποτιμας την οποια προσωπικη γνωση και νοημοσυνη.

Στις 2/7/2019 στις 9:27 ΠΜ, Cntrl+X είπε

Αν έχεις καλύτερες εικόνες να τις δούμε.

Θες να ανεβασω κατι στο οποιο ευκολα μπoρω να κανω edit σαν αυτα που κανει το dpreview? Θα το δεχθεις ενω δεν δεχεσαι αυτα που γραφω?

 

 

Στις 30/6/2019 στις 2:54 ΜΜ, Cntrl+X είπε

Το ότι κάποιοι φανατιζόμαστε (και έχεις δίκιο σε αυτό) με κάποιο brand ή τεχνολογία δεν είναι λόγος να πάει ο νους μας στο χαρακίρι με την πρώτη απογοήτευση.

Παρεμπιπτόντως αν δεις κάποια στιγμή ότι εγώ έχω κολλήσει με κάποιο brand να μου το πεις στα ίσια, οκ; ❤

Μπορω να συμμετεχω κι εγω η οχι?

Επεξ/σία από allpaple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, allpaple είπε

Μαλιστα... "Το μονο αντικειμενικο δεδομενο που εχουμε" ειναι, η προσομοιωση φωτογραφικων μηχανων
και το παραγομενο αποτελεσμα καποιας εικονας απο ενα "αντικειμενικο" σαιτ.
Βεβαια το σαιτ βασιζεται στην υποκειμενικοτητα των συγγραφεων του.

Ενδιαφερον.

Αρα στηριζουμε την αποψη μας με βαση "αυτοματοποιηνένες λίστες από sites που δεν αγαπούν μονο τα νούνερα
αλλα διαμορφωνουν και τις εικόνες".
Οκ εγινε. Μου προτειναν ενα "αντικειμενικο" σαιτ κατι "κομπιουτερ φρικ" συναδελφοι και παραθετω τα λινκ.

https://www.dxomark.com/Cameras/Nikon/D5600

και

https://www.dxomark.com/Cameras/Sony/A6000

Γραφεις οτι η Νικον εχει μεγαλυτερη δυναμικη περιοχη.
Δεν σε διαψευδει.

Δινει 14ev εναντι 13.1ev. Τιμες στα 100 iso
Ομως αυτο που δεν λεει το σαιτ κι οσοι αποκτουν αποψη απο "αυτοματοποιηνένες λίστες από sites που αγαπούν τα νούνερα και διαμορφωνουν εικόνες"
ειναι οτι οι τιμες ισχυουν για iso 100. Το ποση βουτια κανει αυτο το νουμερακι ανεβαζοντας iso δεν το γραφουν.
Αληθεια, ξερεις ποσα θα γινουν τα 14ev στα 1000 iso? Στα 2000 iso?

Γραφεις οτι η Νικον ειναι καλλιτερη στο low light iso. Σε διαψευδει.
Γραφεις οτι η Νικον ειναι καλλιτερη στο χρωμα.          Σε διαψευδει.

Δεν ξερω τιποτα απο panasonic και ψαχνω.

Εδω η panasonic
https://www.dxomark.com/Cameras/Panasonic/Lumix-DMC-GM1

κι εδω η sony
https://www.dxomark.com/Cameras/Sony/A5000

Τεραστια διαφορα!  Σε διαψευδει.


Λιγο περιεργα τα γραφεις.... Τελικα ξερεις και για την 6000.  Βεβαια σαν φιλος της οθονης που εισαι, δικαιολογημενα να μην εχεις ορθη αποψη για τα προσοφθαλμια. Για αυτο σου φαινεται καλο της 5600 

Υποτιμας την οποια προσωπικη γνωση και νοημοσυνη.

Θες να ανεβασω κατι στο οποιο ευκολα μπoρω να κανω edit σαν αυτα που κανει το dpreview? Θα το δεχθεις ενω δεν δεχεσαι αυτα που γραφω?

Μπορω να συμμετεχω κι εγω η οχι?

Άργησες λιγάκι αλλά ακόμα δεν κατάφερες να μας δείξεις μια φωτογραφία. Και επειδή εγώ το έκανα παραθέτοντας το μοναδικό άμεσα ορατό και αντιληπτό δεδομένο που δείχνει ξεκάθαρα ότι η Sony έχει μεγαλύτερο θόρυβο, υποστηρίζεις τι ακριβώς; ότι η σελίδα που έχει συγκεντρώσει τη μεγαλύτερη κοινότητα στο χώρο της φωτογραφικής τεχνολογίας είναι υποκειμενική. Οι άνθρωποι όχι απλά παραθέτουν εικόνες αλλά εξηγούν αναλυτικά και τη μεθοδολογία τους. Πράγμα που επιστημονικά έχει δύο συνέπειες: πρώτον είναι αναπαράξιμη και δεύτερον δυνητικά διαψεύσιμη. Αυτό από μόνο του της προσδίδει αρκετό κύρος ώστε δικαιολογημένα έχει γίνει σελίδα αναφοράς στο χώρο. Αντίθετα με τη σκοτεινή μεθοδολογία του DxO mark που για κάποιο λόγο εμείς οι κοινοί θνητοί δε χρειάζεται να γνωρίζουμε. Τυχαίο είναι που η παράθεση των στοιχείων δε συνοδεύεται από εικόνες;

Το ηλεκτρονικό σκόπευτρο της a6000 το έχω δοκιμάσει. Είναι laggy. Ζήσε με αυτό.

Της D5600 δεν το έχω δοκιμάσει. Έχω δοκιμάσει της D5500 αλλά και αρκετά άλλα είτε με καθρέπτη είτε με πρίσμα (D7500, D810, K-1, κλπ), διάφορες Canon (80D, 450D, 700D, 750D) και φυσικά πολλών mirrorless. Αρκετά δηλαδή ώστε να ξέρω τι να περιμένω.

Τώρα, όσον αφορά τη σύγκριση Lumix GM1 και Sony a5000. Η Sony a5000 δεν υπάρχει ως μηχανή στη βάση δεδομένων (studio scene)του dpreview. Το πλησιέστερο σε αυτή μοντέλο δεν είναι η a6000 και a5100 αλλά η Sony a3000 που φέρει ίδιο αισθητήρα αν και DSLT (20 mpixels, ISO ως 16000) με την a5000. Και να το αποτέλεσμα:

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=panasonic_dmcgm1&attr13_1=sony_a3000&attr13_2=apple_iphonex&attr13_3=apple_iphonex&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=32&attr16_3=32&normalization=full&widget=1&x=0.7538891476478807&y=-0.6180430256766136

Ουπς! Ο μικρός αισθητήρας τρώει τον μεγάλο!

 

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...