Προς το περιεχόμενο

αγορα sony a6000 ή nikon d5600 ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, LittLEON19 είπε

Δεν παίζω playstation, δεν είμαι φανμπόι της sony ( αλλά ούτε και της nikon ), απο φωτογραφικές μια bridge panasonic δεκαετίας έχω..

   Συζήτηση γίνεται , δεν είναι προσωπικό το θέμα .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Ναι, είπα φακό μεγάλου εστιακού εύρους . Δεν το είπα τυχαία. Δε θέλω ούτε να αλλάζω φακούς στις περισσότερες περιπτώσεις, ούτε να υποβαθμίσω την ποιότητα εικόνας με μικρότερο αισθητήρα (μ43) αν μπορώ σε αυτό το budget να πάρω μεγαλύτερο.

Καλα... Δεν θα παιξω αλλο.

Εχεις κατι πολυ συγκεκριμενο στο μυαλο σου οσον αφορα το τι θες ΕΣΥ απο τον εξοπλισμο σου και δεν εχω ουτε τον χρονο ουτε την διαθεση να ψαξω να βρω τι σε ικανοποιει.

Εγω εδωσα την προσωπικη μου γνωμη στο παιδι οσον αφορα το τι θα τον βοηθησει να κανει αυτο που θελει και απο οτι βλεπω ειναι ακρως αντιθετη με το τι νομιζεις εσυ.

Οποτε ας συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε, ετσι οπως το παμε δεν τον βοηθαμε καθολου, αν παρακολουθει και το νημα ακομα δηλαδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Ashdalande είπε

Καλα... Δεν θα παιξω αλλο.

Εχεις κατι πολυ συγκεκριμενο στο μυαλο σου οσον αφορα το τι θες ΕΣΥ απο τον εξοπλισμο σου και δεν εχω ουτε τον χρονο ουτε την διαθεση να ψαξω να βρω τι σε ικανοποιει.

Εγω εδωσα την προσωπικη μου γνωμη στο παιδι οσον αφορα το τι θα τον βοηθησει να κανει αυτο που θελει και απο οτι βλεπω ειναι ακρως αντιθετη με το τι νομιζεις εσυ.

Οποτε ας συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε, ετσι οπως το παμε δεν τον βοηθαμε καθολου, αν παρακολουθει και το νημα ακομα δηλαδη...

Σοβαρά τώρα. Πόσος χρόνος χρειάζεται για να καταλήξεις στο συμπέρασμα πως μόνο DSLR πληρούν τα παραπάνω κριτήρια που έθεσα; Και από που κι ως που είναι εξειδικευμένη ανάγκη να θέλω να παίζω με φακό μεγάλου εστιακού εύρους; Αυτοί οι φακοί είναι δημοφιλέστατοι. Κάποιος σαν εσένα που υποτίθεται έχει ασχοληθεί με θέματα εξοπλισμού θα έπρεπε να το γνωρίζει.

Αλλά απλώς προτιμάς να μη βλέπεις αυτό που βλέπει ο καθένας. Γι αυτό έφτασες μέχρι και να θυσιάσεις το σκόπευτρο σε μια APS-C πρότασή σου (X-A3) παρά να παραδεχτείς ότι οι προφανείς λύσεις απλώς δεν άρεσαν σε σένα.

Ένα μέλλον που έγινε τάχα παρόν αλλά δε μπορώ να το αγοράσω, επειδή δεν υπάρχει, δεν είναι παρόν, είναι ιδεοληψία.

Και στο λέω ως κάτοχος ήδη ενός συστήματος mirrorless (μ43) και τακτικός χρήστης μερικών ακόμα (Sony APS-C, Canon APS-C).

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Ok, μιλώντας για ανειλικρίνια λοιπόν, ας το δούμε απλά και συγκεκριμένα. Με όρους αγοράς και όχι ιδεοληψιών.

Θέλω να μου υποδείξεις μια εταιρία η οποία να μου προσφέρει με ειλικρίνια σε τιμή όχι πάνω από 700 ευρώ, το εξής:

Αισθητήρα APS-C, με αρθρωτή οθόνη αφής, όσο γίνεται μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας, όσο γίνεται μεγαλύτερο build-in flash coverage, όσο γίνεται μεγαλύτερη οθόνη προεπισκόπισης (3,2" αν γίνεται), με φακό μεγάλου εστιακού εύρους 18-130 τουλάχιστον. Το βίντεο μου είναι παντελώς αδιάφορο.

Μα αυτο ακριβώς θέλω να πω, δεν υπάρχει. Το οτι η nikon δεν είναι ειλικρινής δεν σημαίνει οτι οι υπόλοιπες εταιρείες ειναι σωστές...  Η panasonic που έχω, μοντέλο 2009, εχει φακο leica 27-486mm (35mm) με f/ 2,8 - 4,4 (!) και την ειχα αγορασει 300 ευρω  ..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Cntrl+X είπε

Σοβαρά τώρα. Πόσος χρόνος χρειάζεται για να καταλήξεις στο συμπέρασμα πως μόνο DSLR πληρούν τα παραπάνω κριτήρια που έθεσα; Και από που κι ως που είναι εξειδικευμένη ανάγκη να θέλω να παίζω με φακό μεγάλου εστιακού εύρους; Αυτοί οι φακοί είναι δημοφιλέστατοι. Κάποιος σαν εσένα που υποτίθεται έχει ασχοληθεί με θέματα εξοπλισμού θα έπρεπε να το γνωρίζει.

Αλλά απλώς προτιμάς να μη βλέπεις αυτό που βλέπει ο καθένας. Γι αυτό έφτασες μέχρι και να θυσιάσεις το σκόπευτρο σε μια APS-C πρότασή σου (X-T3) παρά να παραδεχτείς ότι οι προφανείς λύσεις απλώς δεν άρεσαν σε σένα.

Ένα μέλλον που έγινε τάχα παρόν αλλά δε μπορώ να το αγοράσω, επειδή δεν υπάρχει, δεν είναι παρόν, είναι ιδεοληψία.

Αυτο λεω και γω. Οτι τα κριτηρια που ΕΣΥ εθεσες (και τα οποια δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση με το τι θελει ή θα χρειαστει το παιδι που ανοιξε το νημα) ειναι γιατι ΕΣΥ εχεις καποιο συγκεκριμενο εξοπλισμο στο μυαλο σου.

Τωρα λες οτι θες και σκοπευτρο; Αν σου βρω mirrorless APSC και με σκοπευτρο, τι αλλο θα ζητησεις μετα;

Το τι βλεπεις ΕΣΥ, δεν ειναι αυτο που βλεπει ο καθενας. Και σιγουρα δεν ειναι αυτο που βλεπουν ολες οι φωτογραφικες εταιριες (και της Nikon συμπεριλαμβανομενης) για το μελλον του φωτογραφικου εξοπλισμου.

Εξηγησε εσυ στο παλλικαρι  που του προτεινεις να αγορασει dslr, τι θα κανει σε 3-4-5 χρονια απο τωρα, που οι εταιριες δεν θα ξαναβγαλουν dslr σωμα, τι θα κανει τους φακους του. Θα τους αφησει μεσα σε ενα συρταρι να μαζευουν σκονη ή θα τους πουλησει για μερικα ευρω;

Και οι mirrorless ειναι εδω και μπορεις να τις αγορασεις εδω και πολλα χρονια. Το οτι εσυ δεν τις ξερεις / αρνεισαι την υπαρξη τους δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν ή οτι δεν ειναι το ιδιο καλες ή και καλυτερες απο τα φτηνα dslr σωματα που εκθειαζεις...

Δεν θα σου απαντησω ξανα, αν δεν εχεις καταλαβει μεχρι τωρα τι προσπαθω να πω, δεν θα καταλαβεις ποτε. Δεν εχει και αξια να διαφωνουμε για το ιδιο πραγμα συνεχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δεν μπορώ να διαβάζω μη τεκμηριωμένα πράγματα ("η nikon δεν είναι ειλικρινής γιατί ... έτσι" ) 

προβλέψεις για το μέλλον που ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ("δεν θα ξαναβγεί dslr") 

και επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι Ashdalande & LittLEON19 είναι διαφορετικοί χρήστες, μιας και εμφανίστηκαν ίδια στιγμή , στο ίδιο θέμα , με ίδιο αριθμό posts και μας λένε τα ίδια πράγματα , δηλαδή  την εκδοχή του φωτογραφικού εξοπλισμού που θα προτιμούσαν να έρθει στο μέλλον που έχουν τη φαντασία τους , τους βάζω προσωπικά και τους 2 στην ignore list μου. 

Για να μην διαβάζω και μεταξύ άλλων , ότι η Lumix DMC-FZ35 υπερέχει έναντι ... dslr ...

Π.χ. σύγκριση με την 3 χρόνια παλιότερη D40X , η διαφορά στη βαθμολογία imaging κάτι δείχνει νομίζω. 

 

Προσωπικά έχω ξαναπεί , ότι αν στο μέλλον βγαίνουν μόνο mirrorless θα βγάζω φωτογραφίες με φιλμάτες 4Χ5 και εξοπλισμό του 1940 , που δεν χαλάει , όπως οι οθόνες παιχνιδάκια των rx100.

Αν έχουν εξαφανιστεί και οι 4Χ5 , θα αλλάξω χόμπυ , θα σταματήσω τελείως τη φωτογραφία και θα ασχοληθώ με τη ζωγραφική !!!!!

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ashdalande είπε

Αυτο λεω και γω. Οτι τα κριτηρια που ΕΣΥ εθεσες (και τα οποια δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση με το τι θελει ή θα χρειαστει το παιδι που ανοιξε το νημα) ειναι γιατι ΕΣΥ εχεις καποιο συγκεκριμενο εξοπλισμο στο μυαλο σου.

Τωρα λες οτι θες και σκοπευτρο; Αν σου βρω mirrorless APSC και με σκοπευτρο, τι αλλο θα ζητησεις μετα;

Το τι βλεπεις ΕΣΥ, δεν ειναι αυτο που βλεπει ο καθενας. Και σιγουρα δεν ειναι αυτο που βλεπουν ολες οι φωτογραφικες εταιριες (και της Nikon συμπεριλαμβανομενης) για το μελλον του φωτογραφικου εξοπλισμου.

Εξηγησε εσυ στο παλλικαρι  που του προτεινεις να αγορασει dslr, τι θα κανει σε 3-4-5 χρονια απο τωρα, που οι εταιριες δεν θα ξαναβγαλουν dslr σωμα, τι θα κανει τους φακους του. Θα τους αφησει μεσα σε ενα συρταρι να μαζευουν σκονη ή θα τους πουλησει για μερικα ευρω;

Και οι mirrorless ειναι εδω και μπορεις να τις αγορασεις εδω και πολλα χρονια. Το οτι εσυ δεν τις ξερεις / αρνεισαι την υπαρξη τους δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν ή οτι δεν ειναι το ιδιο καλες ή και καλυτερες απο τα φτηνα dslr σωματα που εκθειαζεις...

Δεν θα σου απαντησω ξανα, αν δεν εχεις καταλαβει μεχρι τωρα τι προσπαθω να πω, δεν θα καταλαβεις ποτε. Δεν εχει και αξια να διαφωνουμε για το ιδιο πραγμα συνεχως.

Δε νομίζω πως κάποιος που δεν είναι σε θέση να δει τι υπάρχει σε μια βιτρίνα (διαδικτυακού έστω) καταστήματος εδώ και τώρα είναι σε θέση να κάνει προβλέψεις 4ετίας.

Παριστάνεις πως είναι τάχα εξειδικευμένη ανάγκη τι ακριβώς; το σκόπευτρο; ένας φακός 18-140 ή 18-135;

Πάρτο απόφαση: Καινούργια mirrorless σε τιμή τέτοια που να δίνει ότι μια Nikon D5600 με έναν 18-140mm στην ίδια τιμή εδώ και τώρα απλά δεν υπάρχει. Αν υπήρχε το ψάξιμό σου θα είχε αποδώσει. Οι απόψεις για το τι είναι μέλλον και τι όχι είναι εύκολες αλλά εδώ μιλάμε για γεγονότα.

Όσο για το φίλο μας. Αν θέλει σε ένα χρόνο από τώρα να δουλεύει επαγγελματικά,  DSLR  θα δουλέψει. Σιγά μην κατασταφεί η επενδυσάρα των 500-600 ευρώ σε περίπτωση που όοολη αυτή η τεράστια γκάμα φακών που υπάρχει για F ή EF ή Κ mount δε βρίσκει σε 3 χρόνια native σώμα να κουμπώσει. Μπορεί οι εταιρίες να έχουν οραματιστές αλλά έχουν και πρακτικούς ανθρώπους εκεί μέσα που δε θέλουν να αγνοήσουν το γεγονός αυτό.

6 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Επειδή δεν μπορώ να διαβάζω μη τεκμηριωμένα πράγματα (η nikon δεν είναι ειλικρινής γιατί κουραφέξαλα) 

προβλέψεις για το μέλλον που ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΚΑΠΟΙΩΝ (δεν θα ξαναβγεί dslr) 

και επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι Ashdalande & LittLEON19 είναι διαφορετικοί χρήστες, μιας και εμφανίστηκαν ίδια στιγμή , στο ίδιο θέμα , με ίδιο αριθμό posts και μας λένε τα ίδια πράγματα , δηλαδή  την εκδοχή του φωτογραφικού εξοπλισμού που θα προτιμούσαν να έρθει στο μέλλον που έχουν τη φαντασία τους , τους βάζω προσωπικά και τους 2 στην ignore list μου. 

Για να μην διαβάζω και μεταξύ άλλων , ότι η Lumix DMC-FZ35 υπερέχει έναντι ... dslr ...

Π.χ. σύγκριση με την 3 χρόνια παλιότερη D40X , η διαφορά στη βαθμολογία imaging κάτι δείχνει νομίζω. 

Προσωπικά έχω ξαναπεί , ότι αν στο μέλλον βγαίνουν μόνο mirrorless θα βγάζω φωτογραφίες με φιλμάτες 4Χ5 και εξοπλισμό του 1940 , που δεν χαλάει , όπως οι οθόνες παιχνιδάκια των rx100.

Αν έχουν εξαφανιστεί και οι 4Χ5 , θα αλλάξω χόμπυ , θα σταματήσω τελείως τη φωτογραφία και θα ασχοληθώ με τη ζωγραφική !!!!!

Χαλάρωσε φίλε μου, αγάπη μόνο! Δε χρειάζονται ignore list και τέτοια. Μόνο να είμαστε πραγματιστές. Και οι mirrorless έχουν τη χάρη τους. Μέχρι και οι Sony έχουν τη χάρη τους 😂.

Εγώ έχω και τα δύο και τα ευχαριστιέμαι.

Το ότι κάποιοι φανατιζόμαστε (και έχεις δίκιο σε αυτό) με κάποιο brand ή τεχνολογία δεν είναι λόγος να πάει ο νους μας στο χαρακίρι (βλ.  φιλμ) με την πρώτη απογοήτευση.

Παρεμπιπτόντως αν δεις κάποια στιγμή ότι εγώ έχω κολλήσει με κάποιο brand να μου το πεις στα ίσια, οκ; ❤

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babisskg είπε

Συζήτηση γίνεται , δεν είναι προσωπικό το θέμα .......

Εν μερη εχεις δικιο. Ομως διαφωνιες που εκφραστηκαν εχουν να κανουν μετις αναζητησεις και τον τροπο χρησεως του καθ ενος.

Π.χ. Δεν εχεις συστηθει με τα φλας:D

Το καταλαβαινω απολυτα διοτι οτι τραβαω για μενα δεν εχει φλας, σε οποιες συνθηκες. Προτιμω να μην βγει καθολου.

Εννοειται οτι οταν η φωτογραφια αφορα πελατες το μπουμπουνιζω με οσα μπορω. "Πρωινος καφες" να φαινονται τα παντα!

 

Νομιζω οτι το θεμα ξεφυγε απο την αρχικη ερωτηση.

Το πιανω ξανα  α6000 η d5600 κι εκφραζω τις προσωπικες μου αποψεις με βαση τον τροπο χρησεως που εχω επιλεξει.

Θα αγοραζα την 5600 γιατι ακριβως με 600ευρω εχω ενα καλο σωμα κι εναν φακο 18-135 απο το e-infin.

Δεν θα αγοραζα την 6000 διοτι θα χρειαζομουν αλλα 100ευρω για σωμα κι εναν 18-135. Δεν αναφερομαι σε οικονομικοτερες προτασεις απο αλλες εταιριες ως προς τον φακο.

Θα αγοραζα την Νικον γιατι το φλας της καλυπτει ενεργα, διπλασια αν οχι παραπανω, αποσταση. Φυσικα γνωριζω οτι οσο μπροστα κι αν ειναι σε σχεση με της Σονυ, οταν οι συνθηκες απαιτουν φλας η αγορα ενος η περισσοτερων σοβαρων φλας ειναι απαραιτητη.

Θα αγοραζα την Νικον γιατι εχει bluetooth.

Θα αγοραζα την Σονυ γιατι δεν χρησιμοποιω την οθονη αλλα το προσοφθαλμιο. Το μικρο κροπ που κανει η Νικον και δεν βλεπω ολο το καδρο, μου δημιουργει προβλημα. Δεν χρησιμοποιω την οθονη, οποτε δεν με ενδιαφερει εαν ειναι ιδανικο για σελφι, στριβει, λυγιζει, γυριζει, κανει τουμπες φτιαχνει καφε, η γινεται σπανιολα που χορευει καστανιετες. :P

Θα αγοραζα την Σονυ γιατι εχει πολλα περισσοτερα σημεια εστιασης. Διαφορα 179 εναντι 39.

Θα αγοραζα την Σονυ γιατι μπορω να εχω 11fps σε σχεσει με τα 5fps της Νικον. Γνωριζω το προβλημα του buffering το οποιο ειναι υπαρκτο και αναλογο σε ολες τις μηχανες. Οσο περισσοτερα fps τοσο πιο πολυ καθυστερει το επομενο "continuous shooting". Προσωπικα δεν βρισκω τον απαιτουμενο χρονο τοσο τραγικο. Μια παρενθεση για κατι το οποιο δεν ειμαι απολυτα σιγουρος εαν το εχει η 6000. Συγγνωμη αλλα αυτη τη στιγμη εχω μπροστα μου την 6300 και εχω λιγο μπερδευτει με αυτη τη λεπτομερια. Ο αριθμος των fps οριζεται απο τον χρηστη, σε low, mid, high. Στο high εχω τα 11fps. Στα αλλα, λιγοτερα. Αναλογα λοιπον μικραινει ο χρονος του buffering.

Θα αγοραζα την Σονυ γιατι εχει καλλιτερη σταθμη σηματος ως προς θορυβο στα υψηλα iso. Ξεκαθαρα λιγοτερος κοκος σε σκοτεινες ληψεις.

Θα αγοραζα την Σονυ γιατι εχει μεγαλυτερο ευρος EV στο bracketing. Tα +- 2 της Νικον ειναι λιγοστα σε σχεση με τα +- 5 της Σονυ. Mπορει καποιος να φανταστει τη διαφορα στο hdr. Στην Νικον το αποτελεσμα φανταζει ανυπαρκτο.

Εχει ειπωθει κι απο αλλους και θα το επαναλαβω κι εγω. Εαν ασχοληθεις επαγγελματικα ενα μονο συστημα δεν σου ειναι αρκετο.

Προτεινω λοιπον ξανα στον υποψηφιο αγοραστη. Δες πρωωωωτα απ ολα τι σου καθεται καλλιτερα στο χερι και να ξεκινα απο εκει.

 

Επεξ/σία από allpaple
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, allpaple είπε

Εν μερη εχεις δικιο. Ομως διαφωνιες που εκφραστηκαν εχουν να κανουν μετις αναζητησεις και τον τροπο χρησεως του καθ ενος.

Π.χ. Δεν εχεις συστηθει με τα φλας:D

Το καταλαβαινω απολυτα διοτι οτι τραβαω για μενα δεν εχει φλας, σε οποιες συνθηκες. Προτιμω να μην βγει καθολου.

Εννοειται οτι οταν η φωτογραφια αφορα πελατες το μπουμπουνιζω με οσα μπορω. "Πρωινος καφες" να φαινονται τα παντα!

Νομιζω οτι το θεμα ξεφυγε απο την αρχικη ερωτηση.

Το πιανω ξανα  α6000 η d5600 κι εκφραζω τις προσωπικες μου αποψεις με βαση τον τροπο χρησεως που εχω επιλεξει.

Θα αγοραζα την 5600 γιατι ακριβως με 600ευρω εχω ενα καλο σωμα κι εναν φακο 18-135 απο το e-infin.

Δεν θα αγοραζα την 6000 διοτι θα χρειαζομουν αλλα 100ευρω για σωμα κι εναν 18-135. Δεν αναφερομαι σε οικονομικοτερες προτασεις απο αλλες εταιριες ως προς τον φακο.

Θα αγοραζα την Νικον γιατι το φλας της καλυπτει ενεργα, διπλασια αν οχι παραπανω, αποσταση. Φυσικα γνωριζω οτι οσο μπροστα κι αν ειναι σε σχεση με της Σονυ, οταν οι συνθηκες απαιτουν φλας η αγορα ενος η περισσοτερων σοβαρων φλας ειναι απαραιτητη.

Θα αγοραζα την Νικον γιατι εχει bluetooth.

Θα αγοραζα την Σονυ γιατι δεν χρησιμοποιω την οθονη αλλα το προσοφθαλμιο. Το μικρο κροπ που κανει η Νικον και δεν βλεπω ολο το καδρο, μου δημιουργει προβλημα. Δεν χρησιμοποιω την οθονη, οποτε δεν με ενδιαφερει εαν ειναι ιδανικο για σελφι, στριβει, λυγιζει, γυριζει, κανει τουμπες φτιαχνει καφε, η γινεται σπανιολα που χορευει καστανιετες. :P

Θα αγοραζα την Σονυ γιατι εχει πολλα περισσοτερα σημεια εστιασης. Διαφορα 179 εναντι 39.

Θα αγοραζα την Σονυ γιατι μπορω να εχω 11fps σε σχεσει με τα 5fps της Νικον. Γνωριζω το προβλημα του buffering το οποιο ειναι υπαρκτο και αναλογο σε ολες τις μηχανες. Οσο περισσοτερα fps τοσο πιο πολυ καθυστερει το επομενο "continuous shooting". Προσωπικα δεν βρισκω τον απαιτουμενο χρονο τοσο τραγικο. Μια παρενθεση για κατι το οποιο δεν ειμαι απολυτα σιγουρος εαν το εχει η 6000. Συγγνωμη αλλα αυτη τη στιγμη εχω μπροστα μου την 6300 και εχω λιγο μπερδευτει με αυτη τη λεπτομερια. Ο αριθμος των fps οριζεται απο τον χρηστη, σε low, mid, high. Στο high εχω τα 11fps. Στα αλλα, λιγοτερα. Αναλογα λοιπον μικραινει ο χρονος του buffering.

Θα αγοραζα την Σονυ γιατι εχει καλλιτερη σταθμη σηματος ως προς θορυβο στα υψηλα iso. Ξεκαθαρα λιγοτερος κοκος σε σκοτεινες ληψεις.

Θα αγοραζα την Σονυ γιατι εχει μεγαλυτερο ευρος EV στο bracketing. Tα +- 2 της Νικον ειναι λιγοστα σε σχεση με τα +- 5 της Σονυ. Mπορει καποιος να φανταστει τη διαφορα στο hdr. Στην Νικον το αποτελεσμα φανταζει ανυπαρκτο.

Εχει ειπωθει κι απο αλλους και θα το επαναλαβω κι εγω. Εαν ασχοληθεις επαγγελματικα ενα μονο συστημα δεν σου ειναι αρκετο.

Προτεινω λοιπον ξανα στον υποψηφιο αγοραστη. Δες πρωωωωτα απ ολα τι σου καθεται καλλιτερα στο χερι και να ξεκινα απο εκει.

Σχετικά με το low light noise, αντίθετα. Δες εδώ:
https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison?attr18=daylight&attr13_0=nikon_d5600&attr13_1=sony_a6000&attr13_2=apple_iphonex&attr13_3=apple_iphonex&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=32&attr16_3=32&normalization=full&widget=1&x=0.7716460522582176&y=0.2019229721237016
 Αν αυτή την πληροφορία την είδες από αυτοματοποιηνένες λίστες από sites που αγαπούν τα νούνερα πιο πολύ και από τις εικόνες, δες και τα υπόλοιπα στη λίστα. To dynamic range δε μας ενδιαφέρει; check Nikon. Μπαταρία; check  Nikon. LCD size; check Nikon. Χρώμα; check Nikon. Πόρτα μικροφόνου; bluetooth; Και πολλά άλλα που βεβαίως δεν υπάρχουν στα specs: ποιότητα κατασκευής, εργονομία κλπ.
Το exposure bracketing ως λύση για αύξηση του HDR υπερτιμηνένο και όχι πρακτικό. Το έχω κι εγώ στην Panasonic - δε με βόλεψε ποτέ. Γιατί; Για κινούμενα θέματα είναι προβληματικό. Για στατικά θέματα υπάρχουν καλύτερες λύσεις. Έχει κάπου τη θέση του, αλλά περισσότερο πχ από full articulated οθόνη αφής; Στη macro φωτογραφία είναι πολύτιμη. Το ξέρει όποιος, όπως εγώ, αναγκάζεται να κυλιέται χάμω επειδή αγαπώ αυτό το είδος. Και τι φακό θα έπαιρνα σε E mount για τέτοια δουλειά; Σε  F / EF / K mount γλιτώνεις κάπου 500 ευρώ στην αγορά macro σε εστιακές 90mm ως 105mm.
Καταλαβαίνω βέβαια ότι οι ανάγκες σου μπορεί να είναι διαφορετικές.
Τώρα, νομίζω πως αν κάποιος θέλει action, πολλά καρέ, κλπ θα πρέπει να κοιτάξει έτσι κι αλλοιώς σε άλλη κατηγορία.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

500 - 600 ευρώ είπε.

Eχεις δικιο (δεν διευκρινισα να περιμενει να μαζεψει το ποσο ωστε να μπορει να αγορασει απο αυτη τη σειρα και πανω)

Βεβαια εγω θα κοιτουσα μονο σε μεταχειρισμενο σωμα οποτε με μια γρηγορη ματια στα υποπτα μερη βρισκεις πχ D7100 με 470€ (χωρις φακο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, afterhours είπε

Eχεις δικιο (δεν διευκρινισα να περιμενει να μαζεψει το ποσο ωστε να μπορει να αγορασει απο αυτη τη σειρα και πανω)

Βεβαια εγω θα κοιτουσα μονο σε μεταχειρισμενο σωμα οποτε με μια γρηγορη ματια στα υποπτα μερη βρισκεις πχ D7100 με 470€ (χωρις φακο)

Παρακάτω. Πάνω από 400 δεν είναι καλή αγορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Παρακάτω. Πάνω από 400 δεν είναι καλή αγορά. 

Τυχαιο το παραδειγμα...βρηκα μεταχ. και D7200 στα 490€...Βεβαια ας πουμε οτι πηγαινε σε τετοια σειρα ο χρηστης θα επρεπε να προσθεσουμε και το φακο που αν ηταν ακριβος θα βγαιναμε παλι εκτος budget μαλλον.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

και επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι Ashdalande & LittLEON19 είναι διαφορετικοί χρήστες

σε βεβαιώνω οτι είμαστε διαφορετικοι χρηστες- αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει φαρμακευτική αγωγή για την παράνοια- και σχολιασα για να μην ανοιγω καινουριο θέμα με τα ίδια ερώτηματα... δεν θεωρώ τον εαυτό μου ουτε καν ερασιτέχνη οσον αφορά τη φωτογραφία και για αυτο προσπαθώ να μαθω καποια πράγματα απο πιο έμπειρους χρηστες ... ειναι η δεύτερη φορα που επισκέπτομαι το insomnia και ειναι και η δεύτερη φορα ( και τελευταία) που αντιμετωπίζομαι με τον ιδιο τροπο... προφανώς το insomnia απευθύνεται μονο σε μύστες χαχαχαχ ..ευχαριστώ για τη φιλοξενία και καληνύχτα σε ολους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, allpaple είπε

Εν μερη εχεις δικιο. Ομως διαφωνιες που εκφραστηκαν εχουν να κανουν μετις αναζητησεις και τον τροπο χρησεως του καθ ενος.

Π.χ. Δεν εχεις συστηθει με τα φλας:D

Το καταλαβαινω απολυτα διοτι οτι τραβαω για μενα δεν εχει φλας, σε οποιες συνθηκες. Προτιμω να μην βγει καθολου.

Εννοειται οτι οταν η φωτογραφια αφορα πελατες το μπουμπουνιζω με οσα μπορω. "Πρωινος καφες" να φαινονται τα παντα!

Νομιζω οτι το θεμα ξεφυγε απο την αρχικη ερωτηση.

Το πιανω ξανα  α6000 η d5600 κι εκφραζω τις προσωπικες μου αποψεις με βαση τον τροπο χρησεως που εχω επιλεξει.

Θα αγοραζα την 5600 γιατι ακριβως με 600ευρω εχω ενα καλο σωμα κι εναν φακο 18-135 απο το e-infin.

Δεν θα αγοραζα την 6000 διοτι θα χρειαζομουν αλλα 100ευρω για σωμα κι εναν 18-135. Δεν αναφερομαι σε οικονομικοτερες προτασεις απο αλλες εταιριες ως προς τον φακο.

Θα αγοραζα την Νικον γιατι το φλας της καλυπτει ενεργα, διπλασια αν οχι παραπανω, αποσταση. Φυσικα γνωριζω οτι οσο μπροστα κι αν ειναι σε σχεση με της Σονυ, οταν οι συνθηκες απαιτουν φλας η αγορα ενος η περισσοτερων σοβαρων φλας ειναι απαραιτητη.

Θα αγοραζα την Νικον γιατι εχει bluetooth.

Θα αγοραζα την Σονυ γιατι δεν χρησιμοποιω την οθονη αλλα το προσοφθαλμιο. Το μικρο κροπ που κανει η Νικον και δεν βλεπω ολο το καδρο, μου δημιουργει προβλημα. Δεν χρησιμοποιω την οθονη, οποτε δεν με ενδιαφερει εαν ειναι ιδανικο για σελφι, στριβει, λυγιζει, γυριζει, κανει τουμπες φτιαχνει καφε, η γινεται σπανιολα που χορευει καστανιετες. :P

Θα αγοραζα την Σονυ γιατι εχει πολλα περισσοτερα σημεια εστιασης. Διαφορα 179 εναντι 39.

Θα αγοραζα την Σονυ γιατι μπορω να εχω 11fps σε σχεσει με τα 5fps της Νικον. Γνωριζω το προβλημα του buffering το οποιο ειναι υπαρκτο και αναλογο σε ολες τις μηχανες. Οσο περισσοτερα fps τοσο πιο πολυ καθυστερει το επομενο "continuous shooting". Προσωπικα δεν βρισκω τον απαιτουμενο χρονο τοσο τραγικο. Μια παρενθεση για κατι το οποιο δεν ειμαι απολυτα σιγουρος εαν το εχει η 6000. Συγγνωμη αλλα αυτη τη στιγμη εχω μπροστα μου την 6300 και εχω λιγο μπερδευτει με αυτη τη λεπτομερια. Ο αριθμος των fps οριζεται απο τον χρηστη, σε low, mid, high. Στο high εχω τα 11fps. Στα αλλα, λιγοτερα. Αναλογα λοιπον μικραινει ο χρονος του buffering.

Θα αγοραζα την Σονυ γιατι εχει καλλιτερη σταθμη σηματος ως προς θορυβο στα υψηλα iso. Ξεκαθαρα λιγοτερος κοκος σε σκοτεινες ληψεις.

Θα αγοραζα την Σονυ γιατι εχει μεγαλυτερο ευρος EV στο bracketing. Tα +- 2 της Νικον ειναι λιγοστα σε σχεση με τα +- 5 της Σονυ. Mπορει καποιος να φανταστει τη διαφορα στο hdr. Στην Νικον το αποτελεσμα φανταζει ανυπαρκτο.

Εχει ειπωθει κι απο αλλους και θα το επαναλαβω κι εγω. Εαν ασχοληθεις επαγγελματικα ενα μονο συστημα δεν σου ειναι αρκετο.

Προτεινω λοιπον ξανα στον υποψηφιο αγοραστη. Δες πρωωωωτα απ ολα τι σου καθεται καλλιτερα στο χερι και να ξεκινα απο εκει.

   Θα συμφωνήσω απόλυτα με την πρώτη παράγραφο που λέει ότι ο καθένας βλέπει διαφορετικά τα πράγματα ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω στην κατοχη μου αυτες και τις 2. Οτι γραφω ειναι δικη μου διαπιστευση και αποψη, οπως ειπα στην εισαγωγη μου, για τα συν και τα πλην της καθε μιας.

7 ώρες πριν, Cntrl+X είπε
7 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Σχετικά με το low light noise, αντίθετα. Δες εδώ:
https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison?attr18=daylight&attr13_0=nikon_d5600&attr13_1=sony_a6000&attr13_2=apple_iphonex&attr13_3=apple_iphonex&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=32&attr16_3=32&normalization=full&widget=1&x=0.7716460522582176&y=0.2019229721237016
 Αν αυτή την πληροφορία την είδες από αυτοματοποιηνένες λίστες από sites που αγαπούν τα νούνερα πιο πολύ και από τις εικόνες

 

 Φυσικα δεν τα ειδα απο "αυτοματοποιημενες λιστες κλπ κλπ"... Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι δεν εχεις δουλεψει με την Σονυ κι εκφραζεις αποψεις απο "αυτοματοποιηνένες λίστες από sites που αγαπούν τα νούνερα πιο πολύ και από τις εικόνες"

Η Νικον τα παει χειροτερα σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου. Δεν ειμαι φιλος του φλας στην προσωπικη μου χρηση και εχω δει κατ επαναλληψη την αδυναμια της. Μικρη διαφορα, αλλα υπαρκτη!

7 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

To dynamic range δε μας ενδιαφέρει; check Nikon.

Δεν εχω παρατηρησει κατι, αλλα τα "sites που αγαπούν τα νούνερα πιο πολύ και από τις εικόνες" με εβαλαν σε μπριζα. Θα το τσεκαρω και θα σου δωσω την απαντηση μου συντομα. Αν αναρωτηθεις το πως ετυχε και δεν ειδα την διαφορα στο dynamic range ενω ειδα την διαφορα του iso, η απαντηση ειναι οτι, προφανος δεν ειναι τοσο μεγαλη ωστε να γινεται αμεσα αισθητη. Σε αντιθεση με την διαφορα του iso που ο κοκος ειναι εμφανεστατος.
 

7 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

LCD size; check Nikon

Για το lcd νομιζω οτι το ξεκαθαρισα στο προηγουμενο ποστ. Εαν πρεπει να επανελθω και να αναφερω κατι αλλο εκτος απο την διαφορα των διαστασεων που ειναι  3.2″ vs 3″ μου το λες. Αραγε το 0,2 ποση διαφορα ειναι :rolleyes:

7 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Χρώμα; check Nikon.

Χουμμμ,,, εχω αντιθετη αποψη απο τα "sites που αγαπούν τα νούνερα πιο πολύ και από τις εικόνες"

7 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Μπαταρία; check  Nikon.

Εχεις δικιο, εμεινα αυστηρα στα φωτογραφικα. Ζητω συγγνωμη.

Με την Σονυ εχω μαζι μου κι ενα power bank για οποιον ενδιαφερεται ειναι αυτο

https://www.e-shop.gr/intenso-7334531-powerbank-q10000-quick-charge-10000mah-silver-p-TEL.034055

Συμπληρωνω λοιπον.
Θα αγοραζα την Νικον γιατι μου δινει τα διπλα και πλεον κλικ απο την Σονυ.

 

7 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

bluetooth;

Μα το εγραψα

10 ώρες πριν, allpaple είπε

Θα αγοραζα την Νικον γιατι εχει bluetooth.

Θα με κανεις να πιστεψω οτι δεν διαβαζεις προσεκτικα. :D

7 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Πόρτα μικροφόνου;

Νομιζα οτι μιλαγαμε αυστηρα για την φωτογραφια. Θα επανορθωσω κι εδω.

Θα αγοραζα την Νικον γιατι εχει πορτα μικροφωνου κι εξυπηρετει στα βιντεο.

Θα αγοραζα την Σονυ γιατι γραφει καλλιτερη εικονα βιντεο.

7 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Το exposure bracketing ως λύση για αύξηση του HDR υπερτιμηνένο και όχι πρακτικό

Καλα,,, δεν το σχολιαζω.

7 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Για στατικά θέματα υπάρχουν καλύτερες λύσεις

Με χαρα θα διαβασω τις προτασεις σου.  Δεν κανω πλακα!

 

7 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Για κινούμενα θέματα είναι προβληματικό.

?????!?!?!?! Θεωρεις οτι υπαρχει καποιος που θα το χρησιμοποιησει σε κινουμενα θεματα ?!?!?!

7 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Έχει κάπου τη θέση του, αλλά περισσότερο πχ από full articulated οθόνη αφής;

Ειναι δυνατον να διαλεξει καποιος μια full articulated οθονη αφης, αντι ενος HDR με ενα bracketing τουμπανο ?

7 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Το ξέρει όποιος, όπως εγώ, αναγκάζεται να κυλιέται χάμω επειδή αγαπώ αυτό το είδος.

Χουμμμ. Μαλλον βλεπεις μονο απ την οθονη γι αυτο δεν εγραψες πουθενα για το κροπ του προσοφθαλμιου.

Kοιτα, ουσιαστικα ο δημιουργος του θεματος, αυτο, το εχει αφησει ασαφεστατο. Ομως απο τα λεγομενα του, μαλλον καπου αλλου εστιαζει. Τωρα εαν βγει και πει οτι, "εγω παιδια θελω ριχνω βουτιες και να κυλιεμαι κατω" να εισαι σιγουρος οτι χωρις δευτερη σκεψη θα του προτεινω την Νικον ξεχνοντας οοΟΟοολα τα αλλα που εγραψα, μονο και μονο γιατι η οθονη θα του επιτρεψει τραβηξει το θεμα που θελει.

Μεχρι τοτε επιμενω.

Ας παει να δει ποια του καθετε καλα στα χερια.

6 ώρες πριν, LittLEON19 είπε

σε βεβαιώνω οτι είμαστε διαφορετικοι χρηστες- αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει φαρμακευτική αγωγή για την παράνοια- και σχολιασα για να μην ανοιγω καινουριο θέμα με τα ίδια ερώτηματα... δεν θεωρώ τον εαυτό μου ουτε καν ερασιτέχνη οσον αφορά τη φωτογραφία και για αυτο προσπαθώ να μαθω καποια πράγματα απο πιο έμπειρους χρηστες ... ειναι η δεύτερη φορα που επισκέπτομαι το insomnia και ειναι και η δεύτερη φορα ( και τελευταία) που αντιμετωπίζομαι με τον ιδιο τροπο... προφανώς το insomnia απευθύνεται μονο σε μύστες χαχαχαχ ..ευχαριστώ για τη φιλοξενία και καληνύχτα σε ολους... 

Xαλαρωσε. :)

Κανεις μας δεν ειναι μυστης.

Να επισκεπτεσαι το σαιτ και μην απορεις οταν βλεπεις τον τριτο παγκοσμιο να ξεκινα καθε φορα που το θεμα εχει να κανει με mirroless vs dslr :D

Που και που μπορει να σε παρουν τα σκαγια. Δεν ειναι τιποτα. Βαπτισμα του πυρος λεγεται!!! ;)

Επεξ/σία από allpaple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...