Προς το περιεχόμενο

αγορα sony a6000 ή nikon d5600 ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Ashdalande είπε

Το παρον και το μελλον ειναι mirrorless, οχι το μακρινο μελλον, ουτε καν το κοντινο. Σημερα!

Εγώ λοιπόν σήμερα θέλω να τη βγάλω φτηνά με φακό μεγάλου εστιακού εύρους και μεγάλο αισθητήρα. Που να πάω;

Και, όσον αφορά το νηματοθέτη. Ο άνθρωπος σκέφτεται να αρχίσει να τρίβεται με την επαγγελματική ενασχόληση. Μας έγραψε και που είναι το budget του. Σε ποιό σύστημα να επενδύσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ θα πρότεινα στο φίλο που έθεσε το θέμα ,  να δαπανήσει λίγο χρόνο διαβάσει τα παρακάτω άρθρα ...

 

https://kenrockwell.com/tech/2-kinds-of-photographers.htm

https://kenrockwell.com/tech/7.htm

 

και να ρίξει και μια ματιά στις διάφορες ομάδες του flickr με βάση τη φωτογραφική που έχουν και τους αριθμούς φωτογραφιών που έχει η κάθε μία. 

Π.χ, ομάδες για full frame dslr έχουν κάτι εκατοντάδες χιλιάδες φωτογραφίες , για τη D750 473K φωτογραφίες, για τις D600/610 έχει ομάδα με 573Κ φωτογραφίες , για τη D810 ομάδα με 180Κ φωτογραφίες ... άλλη με 87Κ ...  Με mirrorless , δεν έχω δει ομάδα με τόσες φωτογραφίες. 

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ρωτας σοβα

2 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Εγώ λοιπόν σήμερα θέλω να τη βγάλω φτηνά με φακό μεγάλου εστιακού εύρους και μεγάλο αισθητήρα. Που να πάω;

Και, όσον αφορά το νηματοθέτη. Ο άνθρωπος σκέφτεται να αρχίσει να τρίβεται με την επαγγελματική ενασχόληση. Μας έγραψε και που είναι το budget του. Σε ποιό σύστημα να επενδύσει;

Αν ρωτας σοβαρα, θα σου απαντησω σοβαρα

Θες μεγαλο αισθητηρα, φτηνα ; Canon RP με τον Canon RF 24-105mm F4L IS USM ή

                                                          Sony A7, A7ii με τον Sony FE 24-105mm F4

(αν θες και πιο ακριβα, μπορω να σου βρω κι αλλες. Αν δεν θες μεγαλο αισθητηρα, μπορω να σου βρω περισσοτερες)

Οσον αφορα τον φιλο μας, για να ασχοληθεις επαγγελματικα, πρεπει να επενδυσεις χρηματα σε εξοπλισμο. Ειναι πολυ πιο δυσκολο να κανεις καλη δουλεια με μηχανες της σειρας a6000 ή D5600 και χωρις φακους. Αλλα παρολα ταυτα, αν δεν εχει βοηθεια απο τον επαγγελματια σε εξοπλισμο και θεωρωντας οτι θα φωτογραφιζει κοινωνικες εκδηλωσεις οτι και να αγορασει θα πρεπει να ειναι μεταχειρισμενο για να μπορεσει να παρει κατι αξιολογο.

9 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Εγώ θα πρότεινα στο φίλο που έθεσε το θέμα ,  να δαπανήσει λίγο χρόνο διαβάσει τα παρακάτω άρθρα ...

https://kenrockwell.com/tech/2-kinds-of-photographers.htm

https://kenrockwell.com/tech/7.htm

και να ρίξει και μια ματιά στις διάφορες ομάδες του flickr με βάση τη φωτογραφική που έχουν και τους αριθμούς φωτογραφιών που έχει η κάθε μία. 

Π.χ, ομάδες για full frame dslr έχουν κάτι εκατοντάδες χιλιάδες φωτογραφίες , για τη D750 473K φωτογραφίες, για τις D600/610 έχει ομάδα με 573Κ φωτογραφίες , για τη D810 ομάδα με 180Κ φωτογραφίες ... άλλη με 87Κ ...  Με mirrorless , δεν έχω δει ομάδα με τόσες φωτογραφίες. 

Σε κανενα δεν αρεσουν οι "εξυπνακηδες"... 

Αλλα απο την αλλη, γιατι υπαρχει αυτο το φορουμ; Δεν ειναι για να ρωτας και να παιρνεις απαντησεις; Ή μηπως οταν δεν μας αρεσουν οι απαντησεις, τοτε ειναι ευκολο να λεμε τον αλλο "εξυπνακια";

Και τι θα βγει που υπαρχουν χιλιαδες φωτογραφιες σε ομαδες με μηχανες Canon & Nikon; Κανεις δεν αμφισβητει οτι αν υπαρχουν 100 (λεμε τωρα) φωτογραφικες μηχανες στον κοσμο σημερα, οι 50 ειναι Canon dslr και οι 30 ειναι Nikon dslr.

Αυτο που ειπα εγω ειναι οτι η DSLR σαν τεχνολογια εχει μεινει στασιμη και σιγα σιγα θα εγκαταλειφθει, αν δεν εχει εγκαταλειφθει ηδη. Με οτι αυτο συνεπαγεται σε σωματα και φακους.

Αποδειξη σε αυτο που λεω ειναι η προσφατη μεταβαση ΚΑΙ της Canon ΚΑΙ της Nikon σε mirrorless σωματα ΚΑΙ σε αλλαγη mount, αρα και σε αλλαγη φακων που θα ταιριαζουν ΜΟΝΟ στα καινουρια σωματα. Μας αρεσει δεν μας αρεσει, το μελλον ειναι οι mirrorless.

Δικο σας το καρπουζι, δικο σας και το μαχαιρι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν θες EVF πας στην Α6000(ειτε micro 4/3 ειτε fuji apsc μοντελα) ...Aν τραβας κινουμενα θεματα απεκλεισε τις 4/3 με CDAF

Aν θες OVF και dslr πηγαινε σε σειρα νικον d7000 και πανω

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Ashdalande είπε

Αν ρωτας σοβαρα, θα σου απαντησω σοβαρα

Θες μεγαλο αισθητηρα, φτηνα ; Canon RP με τον Canon RF 24-105mm F4L IS USM ή

                                                          Sony A7, A7ii με τον Sony FE 24-105mm F4

(αν θες και πιο ακριβα, μπορω να σου βρω κι αλλες. Αν δεν θες μεγαλο αισθητηρα, μπορω να σου βρω περισσοτερες)

Οσον αφορα τον φιλο μας, για να ασχοληθεις επαγγελματικα, πρεπει να επενδυσεις χρηματα σε εξοπλισμο. Ειναι πολυ πιο δυσκολο να κανεις καλη δουλεια με μηχανες της σειρας a6000 ή D5600 και χωρις φακους. Αλλα παρολα ταυτα, αν δεν εχει βοηθεια απο τον επαγγελματια σε εξοπλισμο και θεωρωντας οτι θα φωτογραφιζει κοινωνικες εκδηλωσεις οτι και να αγορασει θα πρεπει να ειναι μεταχειρισμενο για να μπορεσει να παρει κατι αξιολογο.

Όχι τόσο ακριβά, μέχρι 700 ευρώ θέλω. Αισθητήρα έως APS-C. Και όταν λέω μεγάλου εστιακού εύρους εννοώ τουλάχιστον 18-130mm. Ποιά camera να αγοράσω;

 

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Ashdalande είπε

Αν ρωτας σοβα

Αν ρωτας σοβαρα, θα σου απαντησω σοβαρα

Θες μεγαλο αισθητηρα, φτηνα ; Canon RP με τον Canon RF 24-105mm F4L IS USM ή

                                                          Sony A7, A7ii με τον Sony FE 24-105mm F4

(αν θες και πιο ακριβα, μπορω να σου βρω κι αλλες. Αν δεν θες μεγαλο αισθητηρα, μπορω να σου βρω περισσοτερες)

Οσον αφορα τον φιλο μας, για να ασχοληθεις επαγγελματικα, πρεπει να επενδυσεις χρηματα σε εξοπλισμο. Ειναι πολυ πιο δυσκολο να κανεις καλη δουλεια με μηχανες της σειρας a6000 ή D5600 και χωρις φακους. Αλλα παρολα ταυτα, αν δεν εχει βοηθεια απο τον επαγγελματια σε εξοπλισμο και θεωρωντας οτι θα φωτογραφιζει κοινωνικες εκδηλωσεις οτι και να αγορασει θα πρεπει να ειναι μεταχειρισμενο για να μπορεσει να παρει κατι αξιολογο.

Σε κανενα δεν αρεσουν οι "εξυπνακηδες"... 

Αλλα απο την αλλη, γιατι υπαρχει αυτο το φορουμ; Δεν ειναι για να ρωτας και να παιρνεις απαντησεις; Ή μηπως οταν δεν μας αρεσουν οι απαντησεις, τοτε ειναι ευκολο να λεμε τον αλλο "εξυπνακια";

Και τι θα βγει που υπαρχουν χιλιαδες φωτογραφιες σε ομαδες με μηχανες Canon & Nikon; Κανεις δεν αμφισβητει οτι αν υπαρχουν 100 (λεμε τωρα) φωτογραφικες μηχανες στον κοσμο σημερα, οι 50 ειναι Canon dslr και οι 30 ειναι Nikon dslr.

Αυτο που ειπα εγω ειναι οτι η DSLR σαν τεχνολογια εχει μεινει στασιμη και σιγα σιγα θα εγκαταλειφθει, αν δεν εχει εγκαταλειφθει ηδη. Με οτι αυτο συνεπαγεται σε σωματα και φακους.

Αποδειξη σε αυτο που λεω ειναι η προσφατη μεταβαση ΚΑΙ της Canon ΚΑΙ της Nikon σε mirrorless σωματα ΚΑΙ σε αλλαγη mount, αρα και σε αλλαγη φακων που θα ταιριαζουν ΜΟΝΟ στα καινουρια σωματα. Μας αρεσει δεν μας αρεσει, το μελλον ειναι οι mirrorless.

Δικο σας το καρπουζι, δικο σας και το μαχαιρι...

    Έτσι δείχνει , ότι οι DSLR πάνε σε δευτερη η και τρίτη μοίρα ...... τα μιρορλες συστήματα κερδίζουν έδαφος , πόσοι θέλουν πλέον να κουβαλάνε τον όγκο μιας DSLR συν πλην κάποια battery grip κλπ όταν κάνει την ίδια δουλειά με κάτι περισσότερο μαζεμένο , πιο διακριτικό . Προσωπικά δεν με πειράζει ούτε στο στομάχι , ούτε στην ψυχοσύνθεση , αρκεί να μπορώ να βγάλω φωτογραφίες . Έβγαλα πρόσφατα βόλτα την Nikon D1 για φωτογραφίες , μόνο και μόνο για να ανακαλύψω πόσο βαριά είναι , πόσο ογκώδης , αδύνατον να την δουλέψεις με ένα χέρι , τα αποτελέσματα τηρουμένων των τεχνικών αναλογιών , χωρίς κάποια ουσιώδη διαφορά .

   Ειδωμεν ...... στο τέλος της ημέρας το ζητούμενο είναι να μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες .

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ποιότητα εικόνας είναι πολύ κοντά όπως μπορείς να δεις στο συγκριτικό.
https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Sony-A6000-versus-Nikon-D5600___942_1139

 

Όταν περάσεις σε επαγγελματικό επίπεδο, τι θα χρησιμοποιείς; DSLR ή κάποια FF mirrorless τύπου Sony a7;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babisskg είπε

πόσοι θέλουν πλέον να κουβαλάνε τον όγκο μιας DSLR συν πλην κάποια battery grip κλπ όταν κάνει την ίδια δουλειά με κάτι περισσότερο μαζεμένο , πιο διακριτικό

Εγώ δε θέλω να κουβαλάω όγκο. Προτιμώ κάτι διακριτικό. Θέλω ένα καινούργιο σώμα APS-C με φακό τουλάχιστον 18-130mm αλλά τα λεφτά δε μου περισσεύουν. Μέχρι 700 ευρώ. Ποιά mirrorless να πάρω;

14 λεπτά πριν, cr77 είπε

Η ποιότητα εικόνας είναι πολύ κοντά όπως μπορείς να δεις στο συγκριτικό.
https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Sony-A6000-versus-Nikon-D5600___942_1139

Όποιος έχει ασχοληθεί με επεξεργασία RAW, ξέρει ότι με τη SONY (ARW files) σε αυτή την κατηγορία είσαι απόλυτα εξαρτημένος από αυτά. Γιατί; Επειδή το χρώμα στα JPEGs είναι απαράδεκτο, κάτι που ποσώς ενδιαφέρει το DxO. Τα πορτραίτα βγαίνουν κιντρινισμένα / καμμένα και δε θα το δεις αυτό αν δε δεις μια επεξεργασμένη φωτό π.χ. με το Silkypix. Αντίθετα, με Canon ή Nikon το χρώμα ελάχιστες (ή καμία) παρεμβάσεις χρειάζεται. Αυτά όμως για την ποιότητα εικόνας είναι πολύ κρίσιμα και συνήθως τα ξεχνάμε οι pixel peepers που μας έχουν εκπαιδεύσει αλλοιώς τα sites που ενδιαφέρονται για τα specifications και τη φωτογραφική τεχνολογία περισσότερο από την ίδια τη φωτογραφία και την εμπειρία χρήσης.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Έχω υπόψη μου μερικές περιπτώσεις χαρακτηριστικών που μπορούν να θεωρηθούν πισογύρισμα (π.χ. η απώλεια του 2ου card slot στην D7500 σε σχέση με την D7200, η μείωση του flash coverage ή στις νεότερες D3xxx) αλλά ως επί το πλείστον τα χαρακτηριστικά βελτιώνονται. Δεν είμαι πάντως βέβαιος σε τι αναφέρεσαι ειδικά. Θεωρείς τόσο μεγάλο εργονομικό συμβιβασμό τον τρόπο με τον οποίο αλλάζει το LIveView mode; Στην ουσία δεν αλλάζει με το λεβιεδάκι αλλά με το κουμπί μέσα στο λεβιεδάκι όπως στα μικρότερα μοντέλα. Για φωτογραφία απλώς έχεις το λεβιεδάκι σε μια συγκεκριμένη θέση. Για βίντεο σε άλλη. Μακάρι να είχα τέτοιο λεβιεδάκι και στην D3300 γιατί το framing του video δεν είναι ακριβώς το ίδιο όπως με τη φωτογραφία.

Τώρα, αυτό με την ειλικρίνεια δεν το καταλαβαίνω. Ανειλικρίνεια σημαίνει πως σου πουλάω κάτι άλλο από αυτό που λέω ότι σου πουλάω. Π.χ. να σου λέω πως η μηχανή είναι εξαιρετική για βίντεο και να διακόπτεται η λειτουργία της από υπερθέρμανση. Ή να σου πουλάω weather sealing σε μοντέλα των 4000 ευρώ και να μπάζουν εύκολα νερό στο θάλαμο της μπαταρίας. Αλλά αυτά δεν έχουν σχέση με τη Nikon.

Αναφέρομαι στον (μη) έλεγχο του διαφράγματος σε live view (εκτός των άλλων)... Το λεβιεδάκι, εκτος απο εργονομικός συμβιβασμός, δίνει κακή εντύπωση γενικά για την ποιότητα κατασκευής και τον σχεδιασμό του σώματος... Ανειλικρίνεια είναι, την στιγμή που τεχνολογικά είσαι πίσω ακόμα και απο την canon που το εχει παρατήσει το ¨άθλημα¨, να κρατάς στην αγορά μοντέλα όπως η σειρά 3000 και 5000, να τα παρουσιάζεις ουσιαστικά σαν τη δικη σου πρόταση απέναντι στο μικρό μεγεθος των mirorless,  μόνο και μόνο για να στέλνεις τον κοσμο σε μοντέλα ανωτερης κατηγορίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

 Έβγαλα πρόσφατα βόλτα την Nikon D1 για φωτογραφίες , μόνο και μόνο για να ανακαλύψω πόσο βαριά είναι , πόσο ογκώδης , αδύνατον να την δουλέψεις με ένα χέρι , τα αποτελέσματα τηρουμένων των τεχνικών αναλογιών , χωρίς κάποια ουσιώδη διαφορά .

Μπάμπη μας μιλάς για την πρώτη dslr , μηχανή της περασμένης χιλιετίας ! Του 1999 είναι η D1 .

Φαντάζεσαι να συζητάγαμε για χρήση σήμερα, κάποιας sony του 1999 ;;;;;;;;;

Για ποιά θα λέγαμε ; Για τη dsc 770 του 1 megapixel  ;

51ZM82R1F9L._SY450_.jpg

Υπάρχει sony του 1999 να δουλεύει ;;;; Nikon 20ετίας  στην επισκευάζουν για πλάκα. 

Η sony έχει την πολιτική του playstation παντού.  Όταν βγήκε το ps3, τα games του ps2 , δεν έπαιζαν στο 3. Το ίδιο με το 4.

Στις φωτογραφικές πήρε το mount της minolta, έβγαλε μερικά χρόνια μερικά μοντέλα, μετά το έθαψε. 

Μετά σε λίγα χρόνια , πόσες γενιές nex & a έβγαλε ;;;;; Αμέτρητες. Που είναι οι φωτογραφίες που βγάζουν όλοι αυτοί , που τις κουβαλάνε μαζί τους συνέχεια , 

αφού είναι τόσο πρακτικές ;;;; Γιατί στο flickr δεν είναι ούτε το 1/10 των φωτογραφιών που βγαίνουν με dslr ;

Σε ομάδα για την a5000 βλέπω 15Κ φωτό . Σε αντίστοιχη της ίδιας εποχής  d3200 βλέπω 10πλάσιες και βάλε !

Από canon 700d βλέπω και πάλι ομάδες με πάνω από 150Κ φωτογραφίες !

(Έχω διαβάσει εδώ , post που κουράστηκε ο άλλος από τα 400gr της 3200 και αποφάσισε να πάει σε ανάλαφρη sony των 350gr,

ενώ θα μπορούσε να κερδίσει αυτό το βάρος πίνοντας μια γουλιά νερό , από το μπουκάλι των 500gr ). 

Με φιλμάτες μεγάλου φορμάτ , που έχουν φορητότητα μπαούλου, περισσότερες φωτογραφίες βλέπω ! 

Με όλα αυτά τα μοντέλα mirrorless επίσης η συλλογή φακών που έχουν είναι πλήρης ;;; Ούτε το 1/10 δεν είναι από τους φακούς που δουλεύουν σε dslr .

85ρης   prime για nikon , υπάρχουν 5-6 μοντέλα nikon και διπλάσια τρίτων για f-mount . 

Η sony πόσους έχει ; 1 που κάνει 700 ευρώ ! Τον έχει κανείς ; Όχι ... με μτχ nikon του 1970 με αντάπτορες δουλεύουν !

Τα άρθρα του ken νομίζω δίνουν μια καλή γραμμή , για να εμποδίσουν κάποιον να χαθεί σε τεχνικές λεπτομέρειες και να αφήσει τη ζωή του να περνά,

χωρίς να βγάζει φωτογραφίες. Όλες τις διάσημες φωτογραφίες της ιστορίας , ξέρει κανείς με τι μηχανή βγήκαν ; Νοιάζεται ;

 

Καλή κυριακή από μένα !

Με τον ήλιο που έχουμε εδώ, θα πρότεινα χρήση φίλτρων nd σήμερα , είτε μιλάμε για φιλμάτη f2 είτε για d5 . 

 

19 λεπτά πριν, LittLEON19 είπε

Το λεβιεδάκι, εκτος απο εργονομικός συμβιβασμός, δίνει κακή εντύπωση γενικά για την ποιότητα κατασκευής και τον σχεδιασμό του σώματος... 

Με αναζήτηση σε φόρα, βρίσκω άπειρα θέματα για χαλασμένα viewfinder σε rx100 (όλων των γενεών, πόσες έχει βγάλει 20 ; 2-3 το χρόνο δεν βγάζει ;;; )

και κανέναν να έχει θέμα με το "λεβιεδάκι" της nikon  . 

Στη δική μου d610 , παίζει να μην το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Ίσως επειδή ξεκίνησα με φιλμάτες eos, που δεν είχαν life view.

Αν την ίδια εποχή έπαιζα με playstation , μπορεί να με απασχολούσε το θέμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

19 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Μπάμπη μας μιλάς για την πρώτη dslr , μηχανή της περασμένης χιλιετίας ! Του 1999 είναι η D1 .

Φαντάζεσαι να συζητάγαμε για χρήση σήμερα, κάποιας sony του 1999 ;;;;;;;;;

Για ποιά θα λέγαμε ; Για τη dsc 770 του 1 megapixel  ;

51ZM82R1F9L._SY450_.jpg

Υπάρχει sony του 1999 να δουλεύει ;;;; Nikon 20ετίας  στην επισκευάζουν για πλάκα. 

Η sony έχει την πολιτική του playstation παντού.  Όταν βγήκε το ps3, τα games του ps2 , δεν έπαιζαν στο 3. Το ίδιο με το 4.

Στις φωτογραφικές πήρε το mount της minolta, έβγαλε μερικά χρόνια μερικά μοντέλα, μετά το έθαψε. 

Μετά σε λίγα χρόνια , πόσες γενιές nex & a έβγαλε ;;;;; Αμέτρητες. Που είναι οι φωτογραφίες που βγάζουν όλοι αυτοί , που τις κουβαλάνε μαζί τους συνέχεια , 

αφού είναι τόσο πρακτικές ;;;; Γιατί στο flickr δεν είναι ούτε το 1/10 των φωτογραφιών που βγαίνουν με dslr ;

Σε ομάδα για την a5000 βλέπω 15Κ φωτό . Σε αντίστοιχη της ίδιας εποχής  d3200 βλέπω 10πλάσιες και βάλε !

Από canon 700d βλέπω και πάλι ομάδες με πάνω από 150Κ φωτογραφίες !

(Έχω διαβάσει εδώ , post που κουράστηκε ο άλλος από τα 400gr της 3200 και αποφάσισε να πάει σε ανάλαφρη sony των 350gr,

ενώ θα μπορούσε να κερδίσει αυτό το βάρος πίνοντας μια γουλιά νερό , από το μπουκάλι των 500gr ). 

Με φιλμάτες μεγάλου φορμάτ , που έχουν φορητότητα μπαούλου, περισσότερες φωτογραφίες βλέπω ! 

Με όλα αυτά τα μοντέλα mirrorless επίσης η συλλογή φακών που έχουν είναι πλήρης ;;; Ούτε το 1/10 δεν είναι από τους φακούς που δουλεύουν σε dslr .

85ρης   prime για nikon , υπάρχουν 5-6 μοντέλα nikon και διπλάσια τρίτων για f-mount . 

Η sony πόσους έχει ; 1 που κάνει 700 ευρώ ! Τον έχει κανείς ; Όχι ... με μτχ nikon του 1970 με αντάπτορες δουλεύουν !

Τα άρθρα του ken νομίζω δίνουν μια καλή γραμμή , για να εμποδίσουν κάποιον να χαθεί σε τεχνικές λεπτομέρειες και να αφήσει τη ζωή του να περνά,

χωρίς να βγάζει φωτογραφίες. Όλες τις διάσημες φωτογραφίες της ιστορίας , ξέρει κανείς με τι μηχανή βγήκαν ; Νοιάζεται ;

Καλή κυριακή από μένα !

Με τον ήλιο που έχουμε εδώ, θα πρότεινα χρήση φίλτρων nd σήμερα , είτε μιλάμε για φιλμάτη f2 είτε για d5 . 

Με αναζήτηση σε φόρα, βρίσκω άπειρα θέματα για χαλασμένα viewfinder σε rx100 (όλων των γενεών, πόσες έχει βγάλει 20 ; 2-3 το χρόνο δεν βγάζει ;;; )

και κανέναν να έχει θέμα με το "λεβιεδάκι" της nikon  . 

Στη δική μου d610 , παίζει να μην το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Ίσως επειδή ξεκίνησα με φιλμάτες eos, που δεν είχαν life view.

Αν την ίδια εποχή έπαιζα με playstation , μπορεί να με απασχολούσε το θέμα. 

Δεν παίζω playstation, δεν είμαι φανμπόι της sony ( αλλά ούτε και της nikon ), απο φωτογραφικές μια bridge panasonic δεκαετίας έχω..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, LittLEON19 είπε

Αναφέρομαι στον (μη) έλεγχο του διαφράγματος σε live view (εκτός των άλλων)... Το λεβιεδάκι, εκτος απο εργονομικός συμβιβασμός, δίνει κακή εντύπωση γενικά για την ποιότητα κατασκευής και τον σχεδιασμό του σώματος... Ανειλικρίνεια είναι, την στιγμή που τεχνολογικά είσαι πίσω ακόμα και απο την canon που το εχει παρατήσει το ¨άθλημα¨, να κρατάς στην αγορά μοντέλα όπως η σειρά 3000 και 5000, να τα παρουσιάζεις ουσιαστικά σαν τη δικη σου πρόταση απέναντι στο μικρό μεγεθος των mirorless,  μόνο και μόνο για να στέλνεις τον κοσμο σε μοντέλα ανωτερης κατηγορίας. 

Ok, μιλώντας για ανειλικρίνια λοιπόν, ας το δούμε απλά και συγκεκριμένα. Με όρους αγοράς και όχι ιδεοληψιών.

Θέλω να μου υποδείξεις μια εταιρία η οποία να μου προσφέρει με ειλικρίνια σε τιμή όχι πάνω από 700 ευρώ, το εξής:

Αισθητήρα APS-C, με αρθρωτή οθόνη αφής, όσο γίνεται μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας, όσο γίνεται μεγαλύτερο build-in flash coverage, όσο γίνεται μεγαλύτερη οθόνη προεπισκόπισης (3,2" αν γίνεται), με φακό μεγάλου εστιακού εύρους 18-130 τουλάχιστον. Το βίντεο μου είναι παντελώς αδιάφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Όχι τόσο ακριβά, μέχρι 700 ευρώ θέλω. Αισθητήρα έως APS-C. Και όταν λέω μεγάλου εστιακού εύρους εννοώ τουλάχιστον 18-130mm. Ποιά camera να αγοράσω;

Καλημερα.

Αισθητηρα εως APSC, φακοι απο 28-300mm (FF equivalent)

https://www.skroutz.gr/s/7455195/Olympus-OM-D-E-M10-Mark-II-Kit-ED-14-42-II-R.html

+

https://www.skroutz.gr/s/446867/Olympus-M-Zuiko-Digital-ED-40-150mm-1-4-0-5-6-R.html

στα 650€.

 

Αισθητηρας APSC, φακοι απο 24-350mm  (FF equivalent)

https://www.skroutz.gr/s/9671764/Fujifilm-X-A3-Kit-XC-16-50mm-f-3-5-5-6-OIS-II.html

+

https://www.skroutz.gr/s/4375383/Fujifilm-Fujinon-XC50-230mm-F4-5-6-7-OIS.html

στα 693€.

 

Υπαρχουν και αλλες επιλογες, ειδικα αν πας σε μεταχειρισμενο εξοπλισμο.

Μπορω να σε βοηθησω καπως αλλιως;

Επεξ/σία από Ashdalande
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ashdalande είπε

Καλημερα.

Αισθητηρα εως APSC, φακοι απο 28-300mm (FF equivalent)

https://www.skroutz.gr/s/7455195/Olympus-OM-D-E-M10-Mark-II-Kit-ED-14-42-II-R.html

+

https://www.skroutz.gr/s/446867/Olympus-M-Zuiko-Digital-ED-40-150mm-1-4-0-5-6-R.html

στα 650€.

Αισθητηρας APSC, φακοι απο 24-350mm  (FF equivalent)

https://www.skroutz.gr/s/9671764/Fujifilm-X-A3-Kit-XC-16-50mm-f-3-5-5-6-OIS-II.html

+

https://www.skroutz.gr/s/4375383/Fujifilm-Fujinon-XC50-230mm-F4-5-6-7-OIS.html

στα 693€.

Υπαρχουν και αλλες επιλογες, ειδικα αν πας σε μεταχειρισμενο εξοπλισμο.

Μπορω να σε βοηθησω καπως αλλιως;

Ναι, είπα φακό μεγάλου εστιακού εύρους . Δεν το είπα τυχαία. Δε θέλω ούτε να αλλάζω φακούς στις περισσότερες περιπτώσεις, ούτε να υποβαθμίσω την ποιότητα εικόνας με μικρότερο αισθητήρα (μ43) αν μπορώ σε αυτό το budget να πάρω μεγαλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...