Προς το περιεχόμενο

αγορα sony a6000 ή nikon d5600 ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

Είμαι ένας ερασιτέχνης φωτογράφος και χρησιμοποιώ για καθημερινή χρήση μια canon powershot sx710hs. Την αγόρασα πιο πολύ για το zoom που έχει αλλά και για να μάθω πάνω στις manual ρυθμίσεις της. Όμως βλέπω πλέον πως θέλω πολλά περισσότερα από μία μηχανή και θα ήθελα κιόλας να το γυρίσω και σε επαγγελματικό επίπεδο βοηθώντας για αρχή έναν επαγγελματία ώστε να μάθω από αυτόν. Βέβαια το budget μου δεν είναι μεγάλο, γύρω στα 500 με 600 euro. Οπότε και βλέποντας τις τιμές, είμαι ανάμεσα στην sony a6000 και την nikon d5600. Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε αυτό το δίλημμα που έχω και βέβαια να μου προτείνετε και κάποια άλλη που εσείς κρίνετε καλύτερη. 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, anakin13 είπε

Όμως βλέπω πλέον πως θέλω πολλά περισσότερα από μία μηχανή

Αν εχεις υπ οψιν σου ποια ειναι αυτα τα περισσοτερα θα μπορεσουμε να βοηθησουμε ουσιαστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερος αισθητήρας, μεγαλύτερα iso, Viewfinder, εξωτερικό flash, αρχεία raw, ποιοτικοτεροι φακοί. Είναι πολλά αυτά που θέλω παραπάνω σε σχέση με την powershot που έχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δυο εχουν τα χαρακτηριστικα που περιγραφεις.

Και οι δυο ειναι, στα χαρτια τουλαχιστον, πολυ κοντα.

Τη sony, θα την βρεις ευκολα μεταχειρισμενη στα μισα περιπου απ αυτα που θες να διαθεσεις.

Κατα την γνωμη μου γραφει καλλιτερα video.

Η Nikon ομως θα σου προσφερει μεγαλη ποικιλια φακων.

Λεω να ξεκινησεις απο καποιο καταστημα και να τις πιασεις στα χερια σου.

Μετα τα ξαναλεμε. Μη βιαστεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ διαφορετικές μηχανές. Αλλά από τη στιγμή που δηλώνεις ότι σε ενδιαφέρει ενδεχόμενη μετάβαση σε επαγγελματικό επίπεδο νομίζω η Nikon είναι μονόδρομος σε σχέση με τη Sony a6000. Συν του ότι έχει πλήρως αρθρωτή οθόνη αφής.

Εφόσον όμως κοιτάς σε αυτό το budget και υπό την προυπόθεση ότι το βίντεο έρχεται για σένα σε δεύτερη μοίρα, έρχεσαι στα χωρικά ύδατα της... Pentax K-70. Με σταθεροποίηση εικόνας στο σώμα, πρίσμα (άρα ανώτερη εικόνα στο σκόπευτρο) και κορυφαίο weather sealing ακόμα και στους φακούς αξίζει την προσοχή σου γιατί είναι μια κατηγορία τουλάχιστον παραπάνω από τη Nikon D5600. Φίλος επαγγελματίας φωτογράφος που είχε την Pentax K1 αποφάσισε ότι... κόλλησε με τη μάρκα και εδώ και καιρό φωτογραφίζει και με Pentax KP (και Ricoh GR II).

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, anakin13 είπε

Καλύτερος αισθητήρας, μεγαλύτερα iso, Viewfinder, εξωτερικό flash, αρχεία raw, ποιοτικοτεροι φακοί. Είναι πολλά αυτά που θέλω παραπάνω σε σχέση με την powershot που έχω. 

    Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως η επιλογή των δύο συγκεκριμένων έγινε με κριτήριο το διαθέσιμο ποσό συν κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά που φαίνονται αρχικά ότι σας εξυπηρετούν η ότι είναι κοντά σ' αυτό που ζητάτε . Το να με διορθώσετε στην περίπτωση που έπεσα έξω μικρή σημασία έχει . Στην διαδρομή είναι βέβαιο πως θα επανεξετάσετε αρκετές φορές πολλά πράγματα .

   Η διαφορετικότητα των δύο συστημάτων που αναφέρατε είναι δεδομένη , όπως είπε ήδη κάποιος κι' αυτό δείχνει ότι στο τέλος της ημέρας θα βεβαιωθειτε πως χρειάζεστε τελικά και τα δύο συστήματα , όπως κι' άλλα βέβαια , διότι είτε ερασιτεχνικά αλλά ακόμη περισσότερο σε επαγγελματικό επίπεδο δεν υπάρχει περίπτωση να μείνετε με ένα μόνον σύστημα όποιας μάρκας .

   Παραμένει γεγονός ότι πολύς κόσμος , στην αρχική του σκέψη , παρασυρμένος συνήθως από το ζήτημα των περιβόητων τεχνικών χαρακτηριστικών , προσεγγίζει το θέμα βάζοντας μπροστά το σώμα κάποιας μάρκας σε συνάρτηση με το πορτοφόλι του , καθώς και με κάποια , όχι όλα βέβαια , τεχνικά χαρακτηριστικά που πιστεύει ότι μπορεί να τον καλύψουν στο ζητούμενο κι' αν μου πείτε ότι ψάξατε με την ίδια προσοχή τα αντίστοιχα χαρακτηριστικά της διαθέσιμης γκάμας φακών για την κάθε μηχανή από τις δύο που αναφέρατε και μιλάω για τους εργοστασιακούς αντίστοιχους και όχι και τους τυχόν after market διαθέσιμους , τότε δεν λέω τίποτα .

   Το πώς θα λέγεται η μάρκα που θα καταλήξετε , μπορεί να προκύψει μόνον από εσάς , αφού προχωρήσετε κι' αυτό είναι το πλέον σημαντικό , αν δλδ επρόκειτο για μένα σήμερα θα έβλεπα ευχαρίστως μια Pentax αφού είχα μια , θα σταματούσα όμως εξαιτίας του mount και της γκάμας φακών η οποία ναι μεν , αλλά είναι κούκος αηδόνι για την δική μου τσέπη συγκριτικά με μια Nikon η Canon , όσο για τα σώματα πραγματικά είναι πολύ μα πολύ αξιόλογα σε κατασκευή και χαρακτηριστικά μακράν των υπολοίπων . 

   Εσείς αυτό που περιγράφω πιο πάνω μπορεί να λειτουργήσει ανάποδα σε σας και να μείνετε και πολύ ευχαριστημένος .

   Σε μένα λειτουργεί περισσότερο και έχει πρωταρχική σημασία η ταχύτητα του κλείστρου , όπου κάτω από 1/8000 δεν μου λέει τίποτα , εκτός αν η κατηγορία δεν το προσφέρει οπότε κάνω τις αντίστοιχες εκπτώσεις στις επιλογές μου , χρυσωνω το χάπι και ψάχνω ποιο άλλο χαρακτηριστικό μπορεί να αντισταθμίσει την έλλειψη . Σε μένα λειτουργεί περισσότερο η φιλικότητα του mount στο να παντρέψω ένα σώμα με αρκετούς και διαφορετικούς φακούς οπότε κάνω αναγκαστική προσγείωση στην Canon , χωρίς να τρελαίνομαι ιδιαίτερα . 

    Οι απαντήσεις που σας δόθηκαν ήδη είναι στην σωστή κατεύθυνση , αρκεί να συμφιλιωθείτε με την ιδέα ότι δεν πρόκειται να μείνετε με ένα σύστημα και με το γεγονός ότι μελλοντικά μόνον εσείς θα μπορείτε να απαντάτε στις ανάγκες σας . Η μέθοδος λέγεται trough trial and error .

   Καλή επιτυχία , μην το καθυστερήσετε πολύ , όλες οι μηχανές μπορούν πλέον να αποτυπώσουν σε θαυμαστό επίπεδο αυτό που βλέπετε !!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Πολύ διαφορετικές μηχανές. Αλλά από τη στιγμή που δηλώνεις ότι σε ενδιαφέρει ενδεχόμενη μετάβαση σε επαγγελματικό επίπεδο νομίζω η Nikon είναι μονόδρομος σε σχέση με τη Sony a6000. Συν του ότι έχει πλήρως αρθρωτή οθόνη αφής.

Εφόσον όμως κοιτάς σε αυτό το budget και υπό την προυπόθεση ότι το βίντεο έρχεται για σένα σε δεύτερη μοίρα, έρχεσαι στα χωρικά ύδατα της... Pentax K-70. Με σταθεροποίηση εικόνας στο σώμα, πρίσμα (άρα ανώτερη εικόνα στο σκόπευτρο) και κορυφαίο weather sealing ακόμα και στους φακούς αξίζει την προσοχή σου γιατί είναι μια κατηγορία τουλάχιστον παραπάνω από τη Nikon D5600. Φίλος επαγγελματίας φωτογράφος που είχε την Pentax K1 αποφάσισε ότι... κόλλησε με τη μάρκα και εδώ και καιρό φωτογραφίζει και με Pentax KP (και Ricoh GR II).

Εντάξει...είδα την κ-70 και έμεινα αλλά πολύ βαριά πρέπει να είναι. σχεδόν 700gr. Ένας από τους λόγους που σκέφτομαι την sony είναι ελαφριά ματζόβολη και πολλά σημεία εστίασης. Επίσης έχει και 11 fps. Εκεί είναι που μπερδεύομαι περισσότερο σε ποια να καταλήξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, anakin13 είπε

Εντάξει...είδα την κ-70 και έμεινα αλλά πολύ βαριά πρέπει να είναι. σχεδόν 700gr. Ένας από τους λόγους που σκέφτομαι την sony είναι ελαφριά ματζόβολη και πολλά σημεία εστίασης. Επίσης έχει και 11 fps. Εκεί είναι που μπερδεύομαι περισσότερο σε ποια να καταλήξω. 

    Τα 11 fps τα είδατε , δείτε και πόση ώρα θέλει για ν' αδειάσει το buffer .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Τα 11 fps τα είδατε , δείτε και πόση ώρα θέλει για ν' αδειάσει το buffer .

Κατάλαβα τι εννοείς. Δεν αξίζει τόσο τελικά το νούμερο 11. Θα πάω να δω τότε και την nikon από κοντά για να την καταλάβω καλύτερα. Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια...με ξεκλείδωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, anakin13 είπε

Κατάλαβα τι εννοείς. Δεν αξίζει τόσο τελικά το νούμερο 11. Θα πάω να δω τότε και την nikon από κοντά για να την καταλάβω καλύτερα. Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια...με ξεκλείδωσες.

    Για επαγγελματική χρήση το 11 σαφώς αξίζει αλλά κάποιες φορές θέλει μελέτη μήπως ....... αν μπορείτε δείτε Nikon πιο πάνω από την 5600 , καλή επιτυχία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, anakin13 είπε

Εντάξει...είδα την κ-70 και έμεινα αλλά πολύ βαριά πρέπει να είναι. σχεδόν 700gr. Ένας από τους λόγους που σκέφτομαι την sony είναι ελαφριά ματζόβολη και πολλά σημεία εστίασης. Επίσης έχει και 11 fps. Εκεί είναι που μπερδεύομαι περισσότερο σε ποια να καταλήξω. 

Είχα την ευκαιρία να δω την K-70 σε μια έκθεση όπου με κάλεσε φίλος και ambassador της Ricoh / Pentax στην Ελλάδα.

Ενώ περίμενα να εντυπωσιαστώ από την πιο μοντέρνα σχεδίαση της KP εκεί, η K-70 με κέρδισε. Το βάρος της δε με προβλημάτισε καθόλου (αντίθετα με την KP που το μικρό της grip – ήταν το μεγαλύτερο της συσκευασίας! - ήταν αταίριαστο για τέτοια μηχανή). Η μηχανή ήταν πιο compact από ότι τη φανταζόμουν. Έχοντας χρησιμοποιήσει για παράδειγμα την παρόμοιου βάρους Nikon D7500, η Pentax μου φάνηκε για κάποιο λόγο πιο ελαφριά και εύκολη στο χέρι. Στο θέμα αυτό παίζουν ρόλο και οι φακοί. Για παράδειγμα ένας κιτ με τον οποίο συνοδεύεται το μοντέλο αυτό είναι ο 18-50 ο οποίος είναι πραγματικά μικρός φακός, ενώ είναι εντυπωσιακό πόσο μικροί είναι και αρκετοί primes. Από κοντά έχω δει τον 77mm 1.8 limited και μου έκανε εντύπωση πόσο αφύσικα μικρός έδειχνε στο σώμα μιας K-1 που τον δοκίμασα. Προσωπικά ο όγκος με ενοχλεί περισσότερο από το βάρος και η μετάβαση από μια D3300 που συνήθως χρησιμοποιπώ σε μια K-70 δε θα με χάλαγε καθόλου.

Τώρα, τα σημεία εστίασης, καλά είναι αλλά για το πόσο προηγμένο είναι ένα σύστημα εστίασης παίζουν πολλά πράγματα ρόλο. Όπως για παράδειγμα ο PDAF sensor που στις DSLR (και μόνο όταν εστιάζουμε από το οπτικό σκόπευτρο) αναλαμβάνει το ρόλο αυτό αντίθετα με τις mirrorless που με το καθήκον της εστίασης επιβαρύνεται ο ίδιος αισθητήρας που έχει να κάνει την απεικόνιση. Αλλά και μεταξύ δύο DLSR με ίδια σημεία εστίασης, ο PDAF sensor μπορεί να είναι πολύ διαφορετικός: π.χ. στην Canon 80D o RGB metering sensor έχει 7560 pixels, στη NIkon D7500 180.000 pixels, κλπ.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anakin13 είπε

Θα την έχω στα υπόψιν μου την k-70. Αν πέσει και λίγο ακόμα η τιμή.... 

   Δεν υπάρχει περίπτωση να μείνετε δυσαρεστημένος από το σώμα μιας Pentax , προτιμώ βέβαια την K3 την τελευταία , αυτό που χρειάζεται να ερευνήσετε είναι η σειρά αδιάβροχων φακών διότι έτσι το σύνολο αποκτάει άλλες δυνατότητες . Την πλένετε κανονικά μέσα στο μπάνιο κάτω από το ντους σαν να μη συμβαίνει τίποτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 28/6/2019 στις 7:24 ΜΜ, anakin13 είπε

Καλησπέρα σας

Είμαι ένας ερασιτέχνης φωτογράφος και χρησιμοποιώ για καθημερινή χρήση μια canon powershot sx710hs. Την αγόρασα πιο πολύ για το zoom που έχει αλλά και για να μάθω πάνω στις manual ρυθμίσεις της. Όμως βλέπω πλέον πως θέλω πολλά περισσότερα από μία μηχανή και θα ήθελα κιόλας να το γυρίσω και σε επαγγελματικό επίπεδο βοηθώντας για αρχή έναν επαγγελματία ώστε να μάθω από αυτόν. Βέβαια το budget μου δεν είναι μεγάλο, γύρω στα 500 με 600 euro. Οπότε και βλέποντας τις τιμές, είμαι ανάμεσα στην sony a6000 και την nikon d5600. Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε αυτό το δίλημμα που έχω και βέβαια να μου προτείνετε και κάποια άλλη που εσείς κρίνετε καλύτερη. 

Ευχαριστώ

Το ιδιο δίλημμα έχω και εγώ, έχοντας βάλει στην εξίσωση και την D3500 μαζί με τον 35mm 1.8 φακό.. Η έλλειψη φακών απο την sony είναι ένα θέμα αλλά απο την άλλη και η nikon δεν πείθει με τις τακτικές της να κατευθύνει τους υποψήφιους αγοραστές σε μοντέλα ανώτερης κατηγορίας. Επίσης πιστεύω πως οι τιμές, ανεξάρτητα απο μάρκες και μοντέλα, είναι επιεικώς απαράδεκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LittLEON19 είπε

Το ιδιο δίλημμα έχω και εγώ, έχοντας βάλει στην εξίσωση και την D3500 μαζί με τον 35mm 1.8 φακό.. Η έλλειψη φακών απο την sony είναι ένα θέμα αλλά απο την άλλη και η nikon δεν πείθει με τις τακτικές της να κατευθύνει τους υποψήφιους αγοραστές σε μοντέλα ανώτερης κατηγορίας. Επίσης πιστεύω πως οι τιμές, ανεξάρτητα απο μάρκες και μοντέλα, είναι επιεικώς απαράδεκτες.

    Δεν σας εμποδίζει κανείς να ψάξετε στην αγορά για παλαιότερα μοντέλα γενικά , τα οποία θα σας καλύψουν άνετα και μάλιστα με σημαντικά χαμηλότερο κόστος .......... όλοι ψάχνουν την τελευταία τεχνολογία χωρίς όμως να είναι διαθέσιμοι να κατανοήσουν το κόστος αλλά και να το πληρώσουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...