Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφική: Nikon ή Canon;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ αγόρασα πρίν ένα μήνα την canon eos 200d..Απο εκεί και πέρα είναι τι δουλειά θέλεις να κάνεις με ην μηχανή.Εγώ για παράδειγμα την θέλω για το βίντεο και όχι για τις φωτογραφίες.Εαν θέλεις να ασχοληθείς με την φωτογραφία,θεωρώ είναι καλύτερη η Nikon.Όχι ότι βγάζει άσχημες και η canon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://expertphotography.com/the-great-debate-canon-vs-nikon/

 

Δεν υπαρχει απαντηση οι χρηστες nikon θεωρουν την nikon καλυτερη οι χρηστες canon της canon καλυτερες υπαρχουν και οι μεν που μεταπιδισαν στην δε για τον χ ψ λογο οι οποιοι ειναι ακομα πιο φανατικοι για την επιλογη τους.

Η καλυτερη απαντηση ειναι οτι δεν υπαρχει καλυτερη και χειροτερη ειναι το τι βολευει εσενα και την τσεπη σου απο εκει και περα κατα πασα πιθανοτητα με οτι ξεκινησεις με αυτο θα συνεχισεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, duende είπε

Sony Mirrorless

εχουν λιγο μελλον ακομα οι mirrorless τα βασικα τους συν ειναι το μεγεθος (ψιλο αδιαφορο) και οι ταχυτητα ληψης που ειναι μεγαλυτερη.τα κομματια που υστερουν φαινονται περισσοτερα για την ωρα απο τα συν.

Κατι που λογικα θα αλλαξει στα επομενα 2 χρονακια

 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

εχουν λιγο μελλον ακομα οι mirrorless τα βασικα τους συν ειναι το μεγεθος (ψιλο αδιαφορο) και οι ταχυτητα ληψης που ειναι μεγαλυτερη.τα κομματια που υστερουν φαινονται περισσοτερα για την ωρα απο τα συν.

Κατι που λογικα θα αλλαξει στα επομενα 2 χρονακια 

και δυστυχως η Sony παρατησε τις dslr/slt στη μοιρα τους..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νόμιζα ότι ο άνθρωπος ρώτησε για 2 συγκεκριμένες μηχανές. Μια συγκεκριμένη Nikon και μια συγκεκριμένη Canon.

Και οι δύο πολύ καλές μηχανές είναι και κάνουν και οι 2 πολύ καλά τη δουλειά τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisxkar είπε

εχουν λιγο μελλον ακομα οι mirrorless τα βασικα τους συν ειναι το μεγεθος (ψιλο αδιαφορο) και οι ταχυτητα ληψης που ειναι μεγαλυτερη.τα κομματια που υστερουν φαινονται περισσοτερα για την ωρα απο τα συν.

Κατι που λογικα θα αλλαξει στα επομενα 2 χρονακια

Με όλο το σεβασμό, νομίζω δεν ασχολείσαι με τη φωτογραφία. Οι mirrorless δεν έχουν μέλλον; Οκ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, babisskg είπε

       Ο λόγος που καταλήξατε στις δύο αυτές επιλογές ?

Λατρεύω τα χαρακτηριστικά τους και τις έχω ψάξει πολύ. Στην αρχή είχα σιγουράκι την canon eos 200d, αλλά μετά άκουσα κάποια (αρνητικά) σχόλια και βρήκα και την nikon d 5600, που είναι επίσης φοβερή (και έχει την ίδια οθόνη με την canon που μετακινείται). Όμως η συγκεκριμένη canon έρχεται με φακό IS, ενώ η nikon όχι. Από την άλλη, η τιμή τους διαφέρει κατά 100€, και η φωτογραφική είναι κάτι που μας συνοδεύει μακροπρόθεσμα, άρα γιατί να μην πάρω την nikon  αν όντως έχει καλύτερη ποιότητα; 

Δεν μπορώ να διαλέξω. Παρακαλώ μη μου προτείνετε άλλες, εδώ δυσκολεύομαι να διαλέξω ανάμεσα σε 2. 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ElisavetKat είπε

Λατρεύω τα χαρακτηριστικά τους και τις έχω ψάξει πολύ. Στην αρχή είχα σιγουράκι την canon eos 200d, αλλά μετά άκουσα κάποια (αρνητικά) σχόλια και βρήκα και την nikon d 5600, που είναι επίσης φοβερή (και έχει την ίδια οθόνη με την canon που μετακινείται). Όμως η συγκεκριμένη canon έρχεται με φακό IS, ενώ η nikon όχι. Από την άλλη, η τιμή τους διαφέρει κατά 100€, και η φωτογραφική είναι κάτι που μας συνοδεύει μακροπρόθεσμα, άρα γιατί να μην πάρω την nikon  αν όντως έχει καλύτερη ποιότητα; 

Δεν μπορώ να διαλέξω. Παρακαλώ μη μου προτείνετε άλλες, εδώ δυσκολεύομαι να διαλέξω ανάμεσα σε 2. 😂😂

    Δεν πρόκειται να σας προτείνω άλλες , αυτό που χρειάζεται να γνωρίζετε είναι πως η Canon είναι πιο φιλική σε ζητήματα χρήσης με άλλους φακούς γενικά . Προσωπικά δεν θα προτιμούσα την συγκεκριμένη Nikon . Ψάξτε λίγο ακόμη κάποια ζητήματα όπως , διάρκεια μπαταρίας ανάμεσα στα δύο μοντέλα και πολύ σημαντικό φροντιστε να κρατήσετε με τα χέρια σας και τις δύο αντίστοιχα , σε κάποια η κάποιες βιτρίνες καταστημάτων . Ίσως είναι αποκαλυπτικό , έχω την αίσθηση πως η Canon θα σας βολεψει περισσότερο . Καλή επιτυχία σε όποια απόφαση πάρετε , καλές λήψεις .

    Μην σκοτιζεστε πολύ με το Image stabilisation , μπορείτε να δουλέψετε άνετα και χωρίς αυτό .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, trib είπε

Με όλο το σεβασμό, νομίζω δεν ασχολείσαι με τη φωτογραφία. Οι mirrorless δεν έχουν μέλλον; Οκ. 

Αυτο το πραγμα που οταν ασχολεισαι με φωτογραφια η εισαι επαγγελματιας φωτογραφος πρεπει να γνωριζεις και τι κυκλοφορει στην αγορα...η τις διαφορες τους..Δε το καταλαβαινω.
Οχι ρε φιλε, (οχι εσυ συγκεκριμενα) φωτογραφιες ξερω να βγαζω...Δεν ειμαι καταστημα να γνωριζω ποια μηχανη ειναι καλυτερη στα εως 300 η πχ στα εως 1000Ε.

Προσωπικα τις mirrorless ποτε δε τις συμπαθησα. Δε μου καθοντουσαν καλα στο χερι. Τις βλεπω σαν εργαλειο και μονο. Ολες μου τις δουλειες τις εκανα με Nikon full frame σωματα με τους αντιστοιχους φακους και τελος.

Για να βοηθησω οσο μπορω στην επιλογη του thread starter, θα πω, πως τις διαφορες στην ποιοτητα δε θα τις καταλαβεις αν ειναι τα πρωτα σου βηματα. Οταν θα περνας στο επομενο λεβελ θα ξερεις και τι θα ζητας απο τον εξοπλισμο σου. Περα απο τις λειτουργιες που δε γνωριζω τι εχουν σαν μηχανες, ψαξε samples (raw files) να δεις με τους αντιστοιχους φακους ποια εικονα σου αρεσει περισσοτερο.
Η δεστες απο κοντα ποια σου καθεται καλυτερα στο χερι. Ισως το πιο σημαντικο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GoMaR είπε

Αυτο το πραγμα που οταν ασχολεισαι με φωτογραφια η εισαι επαγγελματιας φωτογραφος πρεπει να γνωριζεις και τι κυκλοφορει στην αγορα...η τις διαφορες τους..Δε το καταλαβαινω.
Οχι ρε φιλε, (οχι εσυ συγκεκριμενα) φωτογραφιες ξερω να βγαζω...Δεν ειμαι καταστημα να γνωριζω ποια μηχανη ειναι καλυτερη στα εως 300 η πχ στα εως 1000Ε.

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω το άλλο. Για ποιο λόγο, είτε ασχολείσαι με τη φωτογραφία είτε όχι, γίνεται μία δήλωση που δεν έχει βάση. Με την ίδια λογική ούτε οι compact έχουν μέλλον. Ούτε οι High Zoom. 

Δεν γίνεται όλες να συνυπάρχουν; Δεν μπήκα στη διαδικασία να αναφερθώ σε πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα συγκεκριμένης μηχανής. Μιλάμε για μία τεράστια κατηγορία προϊόντων. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...