Προς το περιεχόμενο

Φόρτιση ενσωματωμένης μπαταρίας σε φωτογραφική μηχανή Samsung ex2f


Προτεινόμενες αναρτήσεις

   Κύριοι τα φώτα σας , διότι αν ήταν αυτοκίνητο θα σας έβρισκα τις λύσεις πατόκορφα , από ηλεκτρολογικά όμως έχω βαθιά μεσάνυχτα .

  Η μηχανή λοιπόν , μια Samsung ex2f έχει μπαταρία επάνω στο σώμα , μια SLB - 10A με χαρακτηριστικά 1050mah και 3.7 volt , τώρα τι τάση είναι αυτή μη με ρωτάτε . 

  Η μπαταρία μπορεί να αφαιρεθεί και να φορτιστεί σε εξωτερικό φορτιστή και εναλλακτικά να φορτιστεί επάνω στο σώμα . Δεν υπάρχει εξωτερικός φορτιστής αν και βρήκα κάποιους και στην εγχώρια αγορά φθηνούς σχετικά , άγνωστης ποιότητας κλπ .

  Η έξοδος USB στο σώμα είναι micro με 7pin κάτι όχι απόλυτα κατανοητό για μένα ώστε να το ζητήσω . Η έξοδος αφορά μεταφορά δεδομένων αλλά και φόρτιση επάνω στο σώμα με χρήση κάποιου wall charger η απευθείας σε κάποιο υπολογιστή .

  Ο γνήσιος εξωτερικός φορτιστής , ο οποίος δεν μπορεί να βρεθεί πλέον έχει τα χαρακτηριστικά 400mah και 4.4 volt το δε μοντέλο ακούει στα χαρακτηριστικά BC1UA5 .

  Σε ότι αφορά την φόρτιση της μπαταρίας εξωτερικά βρέθηκε κάποιος φορτιστής , μπορεί να αγοραστεί κλπ μέχρις εδώ καλά . Στο ζήτημα της φόρτισης επάνω στο σώμα τι φορτιστής χρειάζεται , μάλλον τύπου μπριζας με υποδοχή USB σαν αυτούς των κινητών , βρήκα κάποιους με 5volt όμως δεν γνωρίζω πως θα ανταποκριθούν στην φόρτιση , αν είναι κατάλληλοι , αν δεν έχει πρόβλημα το εσωτερικό μέρος της μηχανής , τι σόι καλώδιο είναι αυτό για την υποδοχή με 7 pin micro USB .

   Σε μία απόπειρα που έκανα με τον φορτιστή ενός Samsung Galaxy S3 mini , η μηχανή φόρτιζε κανονικά , άγνωστο παραμένει σε μένα αν αυτό δεν είχε κάποιο κίνδυνο για τα εσωτερικά ηλεκτρονικά .

   Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας , πάσα διαφώτιση ευπρόσδεκτη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήμουν σίγουρος, αλλά το επιβεβαίωσα εδώ:

 

https://www.amazon.co.uk/Samsung-Digital-Compact-Smart-Camera/dp/B008X393KE

Box Contains

EX2F Compact camera
strap
micro USB charging cable
quick guide

 

Η μηχανή αυτή δεν έχει από τον κατασκευαστή καθόλου εξωτερικό φορτιστή.

Εκ πείρας να επιβεβαιώσω ότι χωρίς κανένα πρόβλημα μπορεί να φορτίσει την μπαταρία του μέσα στο σώμα σε δυο ώρες, με ένα οποιδήποτε καλώδιο κινητού, tablet κλπ είτε συνδεθεί σε Η/Υ, είτε σε wall charger .

Εδώ θα συνιστούσα έναν αργό των 500mha, για την μακροημέρευση της μπαταρίας, χωρίς να το θεωρώ και τόσο σοβαρό, μια και οι μπαταρίες αυτές είναι φτηνές.

Μακάρι όλες μου οι μηχανές να είχαν αυτή την ευκολία, να φορτίζουν με τον φορτιστή του κινητού, για να μην χρειάζεται να κουβαλάω στα ταξίδια τόσα τζάτζαλα-μάτζαλα.

Με υγεία φίλε Μπάμπη και να δούμε σύντομα όμορφες φωτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dnikonian είπε

Δεν ήμουν σίγουρος, αλλά το επιβεβαίωσα εδώ:

https://www.amazon.co.uk/Samsung-Digital-Compact-Smart-Camera/dp/B008X393KE

Box Contains

EX2F Compact camera
strap
micro USB charging cable
quick guide

Η μηχανή αυτή δεν έχει από τον κατασκευαστή καθόλου εξωτερικό φορτιστή.

Εκ πείρας να επιβεβαιώσω ότι χωρίς κανένα πρόβλημα μπορεί να φορτίσει την μπαταρία του μέσα στο σώμα σε δυο ώρες, με ένα οποιδήποτε καλώδιο κινητού, tablet κλπ είτε συνδεθεί σε Η/Υ, είτε σε wall charger .

Εδώ θα συνιστούσα έναν αργό των 500mha, για την μακροημέρευση της μπαταρίας, χωρίς να το θεωρώ και τόσο σοβαρό, μια και οι μπαταρίες αυτές είναι φτηνές.

Μακάρι όλες μου οι μηχανές να είχαν αυτή την ευκολία, να φορτίζουν με τον φορτιστή του κινητού, για να μην χρειάζεται να κουβαλάω στα ταξίδια τόσα τζάτζαλα-μάτζαλα.

Με υγεία φίλε Μπάμπη και να δούμε σύντομα όμορφες φωτό.

   Ευχαριστώ για την ανταπόκριση , φωτογραφίες θα δείτε όπως και ναχει και στον λογαριασμό μου στο 500px , όπου φαίνεται στις λεπτομέρειες με τι εξοπλισμό τραβήχτηκε η εικόνα .

  Θα δω για wall charger , οι δοκιμές που έκανα με έναν κινητού από Sony δεν απέδωσαν , μάλλον θα καταλήξω σ' αυτόν που βρήκα τον εξωτερικό , περιμένω φυσικά και την διαφώτιση των υπολοίπων μήπως γλυτώσω ψάξιμο .

  Δημήτρη την καλημέρα μου , φιλικά Μπάμπης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χρησιμοποιήσει καλώδιο-αντάπτορα από τηλέφωνο, ηλεκτρονικό τσιγάρο, tablet, όλα ΟΚ.

Ίσως κάποιος ηλεκτρονικός να μας διαφώτιζε.

Ο μόνος περιορισμός που ξέρω έχει να κάνει με την ταχυφόρτιση.

Από όσα ξέρω, για να γίνει ταχυφόρτιση (πχ 2000ΜΑΗ) πρέπει να υποστηρίζεται σωρευτικά από τρείς παράγοντες:

1. τα ηλεκτρονικά της συσκευής

2. Τον αντάπτορα τοίχου

3. το καλώδιο σύνδεσης.

Εικάζω πως η συγκεκριμένη συσκευή δεν θα υποστηρίζει ταχυφόρτιση, λόγω της μικρής μπαταρίας . (Θα φόρτιζε σε μισή ώρα!!!)

ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας

Ουσιαστικα σας εχουν απαντησει. Ας υπερθεματισω ομως στα εξης.

Οποιοσδηποτε φορτιστης απο τηλεφωνο, ταμπλετ κλπ εξυπηρετει.

Θα σας θυμισω την αντιθεση μου ως προς την χρηση του micro usb. (την τρεμω)

Προτεινω παντα την εξωτερικη φορτιση, τα 500mA ειναι μια χαρα για την μπαταριουλα.

Καπου νομιζω οτι πηρε το ματι μου αναλογη μπαταρια στα 1500mA.

Θα το ψαξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, allpaple είπε

Καλησπερα σας

Ουσιαστικα σας εχουν απαντησει. Ας υπερθεματισω ομως στα εξης.

Οποιοσδηποτε φορτιστης απο τηλεφωνο, ταμπλετ κλπ εξυπηρετει.

Θα σας θυμισω την αντιθεση μου ως προς την χρηση του micro usb. (την τρεμω)

Προτεινω παντα την εξωτερικη φορτιση, τα 500mA ειναι μια χαρα για την μπαταριουλα.

Καπου νομιζω οτι πηρε το ματι μου αναλογη μπαταρια στα 1500mA.

Θα το ψαξω.

Θα συμφωνήσω μαζί σου.

Να διευκρινήσω όμως κάτι ως προς την χρήση micro USB:

Όταν ο κατασκευαστής προτείνει εξωτερικό φορτιστή, καλά κάνεις και τρέμεις τη χρήση  micro USB. Μόνο σε περίπτωση ανάγκης (ταξίδι κλπ)

Όταν όμως ο κατασκευαστής δίνει μόνο μία επιλογή, αυτή της micro USB , δεν υπάρχει σοβαρός κίνδυνος.

Γνωρίζω από τα ηλεκτρονικά τσιγάρα, ότι οι συσκευές που έχουν ενσωματωμένες μπαταρίες lipo, αλλά και κάποιες ακριβές (100ευρώ)με αφαιρούμενη μπαταρία, έχουν ποιοτικά chipακια που μπορούν με ασφάλεια να φορτίζουν μέσα με wall adapter , 365 φορές το χρόνο.

Τώρα μια συσκευή των 500 ευρώ που κατασκευάστηκε για να φορτίζει μέσα , δεν νομίζω πως θα ζοριστεί με το να φορτίζει μέσα 10-50 φορές το χρόνο. (Αν είχε καταγραφεί παγκοσμίως σοβαρό περιστατικό , θα το είχαν προβάλει τόσο, που θα είχαν κλείσει τη Samsung:lol:)

Για τη μπαταρία...χμ μια τόσο μικρή σε όγκο μπαταρία, με 1500ΜΑΗ ....χμ, μυρίζει.

Επεξ/σία από dnikonian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, allpaple είπε

Καλησπερα σας

Ουσιαστικα σας εχουν απαντησει. Ας υπερθεματισω ομως στα εξης.

Οποιοσδηποτε φορτιστης απο τηλεφωνο, ταμπλετ κλπ εξυπηρετει.

Θα σας θυμισω την αντιθεση μου ως προς την χρηση του micro usb. (την τρεμω)

Προτεινω παντα την εξωτερικη φορτιση, τα 500mA ειναι μια χαρα για την μπαταριουλα.

Καπου νομιζω οτι πηρε το ματι μου αναλογη μπαταρια στα 1500mA.

Θα το ψαξω.

     Θέλω ν' ακούσω γιατί την τρέμετε , ευχαριστώ για την επικοινωνία .

     Είχα στην κατοχή μου μια Samsung NX2000 όπου ούτε καν έβγαινε η μπαταρία έξω , δεν είχα κάποιο πρόβλημα η τέλος πάντων δεν έτυχε ποτέ .

    Κατέληξα στην προσωρινή λύση ενός travel charger της Huawei με 550mah , φόρτισε κανονικά , αργά βέβαια . 

    Σίγουρα θα πάρω έναν εξωτερικό φορτιστή δια παν ενδεχόμενο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαν εκραγεί παλιότερα κάποιες πάμφτηνες κινέζικες συσκευές , εκρήξεις που τις εκμεταλλεύτηκαν και τις υπερπροέβαλαν οι Αμερικάνοι , ως άμεσα θιγόμενοι από τις τιμές των κινέζων ανταγωνιστών τους, αλλά και για άλλους λόγους.

Σήμερα οι κινέζοι σε πολλούς τομείς παράγουν πολύ προηγμένες συσκευές σε τιμές που τείνουν να εξαφανίσουν πολλές αμερικάνικες εταιρείες.

Δεν νομίζω ότι βρίσκεις εύκολα σήμερα αναξιόπιστες ηλεκτρονικές συσκευές, όμως η πολύ συχνή φόρτιση (πχ ηλ.τσιγάρο που ανέφερα παραπάνω) σίγουρα φθείρει και αυξάνει τις πιθανότητες ζημιάς. Όμως αυτά δεν νομίζω ότι αφορούν σε φωτογραφικές μηχανές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dnikonian είπε

Είχαν εκραγεί παλιότερα κάποιες πάμφτηνες κινέζικες συσκευές , εκρήξεις που τις εκμεταλλεύτηκαν και τις υπερπροέβαλαν οι Αμερικάνοι , ως άμεσα θιγόμενοι από τις τιμές των κινέζων ανταγωνιστών τους, αλλά και για άλλους λόγους.

Σήμερα οι κινέζοι σε πολλούς τομείς παράγουν πολύ προηγμένες συσκευές σε τιμές που τείνουν να εξαφανίσουν πολλές αμερικάνικες εταιρείες.

Δεν νομίζω ότι βρίσκεις εύκολα σήμερα αναξιόπιστες ηλεκτρονικές συσκευές, όμως η πολύ συχνή φόρτιση (πχ ηλ.τσιγάρο που ανέφερα παραπάνω) σίγουρα φθείρει και αυξάνει τις πιθανότητες ζημιάς. Όμως αυτά δεν νομίζω ότι αφορούν σε φωτογραφικές μηχανές.

Αν ήταν αυτός ο λόγος , δεν βλέπω κάποια ανησυχία . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2019 στις 3:47 ΜΜ, babisskg είπε

Αν ήταν αυτός ο λόγος , δεν βλέπω κάποια ανησυχία . 

Καλησπερα σας

Οχι δεν ειναι αυτος ο λογος.

Σε προηγουμενο θεμα, του οποιου δυστυχως δεν θυμαμαι τον τιτλο, εκθεσαμε τις αποψεις μας κατα ποσο ειναι επιφοβο το βαλε βγαλε της καρτας μνημης.

Εκει, ειχα γραψει, οτι ειμαι αντιθετος στην προταση σας να χρησιμοποιουμε το micro usb για την μεταφορα δεδομενων.

Επαναλαμβανω λοιπον οτι κατα την αποψη μου ειναι πιο επιφοβη η επισκευη (αντικατασταση) ενος βυσματος αυτου του τυπου,

παρα η λιπανση ενος μηχανισμου καρτας, ασχετα με το γεγονος οτι και στις δυο περιπτωσεις πρεπει να ανοιχθει το σωμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...