Προς το περιεχόμενο

Ο Bill Gates δήλωσε ότι το μεγαλύτερο λάθος του ήταν που δεν κέρδισε το Android


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, geostratis είπε

Αλήθεια, τι μάρκα κινητο κουβαλούσε ο Bill ?  Γιατί εχω ακούσει κάτι φήμες ...    Και τις πιστευω, γιατί αν είχε  και χρησιμοποιούσε Win Phone (οχι μονο για τηλέφωνα...),  θα ήξερε τα προβλήματα ... 

Έχω την εντύπωση πως χρησιμοποιεί το πολύ καλό Samsung Note. Μπορεί να αντιμετώπισε προβλήματα ή απλά να χρειάζεται το fb και gapps. Εγώ πάντως δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το 950. Με βλέπω να το αποσύρω το '21.

3 ώρες πριν, butters είπε

O κόσμος ενδιαφέρεται να κάνει τη δουλειά του όμως και τα apps βοηθούν σε αυτό. Η MS δεν διαχειρίστηκε σωστά τους Developers (και το κοινό) κατά τη μετάβαση από τα W7.x στα 8.x, οπότε χάθηκε το ενδιαφέρον για τα apps και services των Windows Phones. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

Προφανώς βοηθούν τα apps σε αυτό. To ζήτημα της μη υποστήριξης από τη Google, με τις αναντικατάστατες για τους περισσότερους -mobile και μη- χρήστες υπηρεσίες της, φαίνεται και τώρα (βλ. Huawei) πόσο σημαντικό πρόβλημα είναι για την "επιβίωση" οποιασδήποτε mobile πλατφόρμας.

Συγκεκριμένα για τη MS... Έκανε την προσπάθειά της, αλλά απέτυχε εμπορικά στον συγκεκριμένο τομέα. Σίγουρα δεν τα έδωσε όλα, αλλά δε νομίζω ότι υπήρχε και λόγος. Εκ του αποτελέσματος φαίνεται ότι ήταν σωστό το timing για απεμπλοκή από τα mobiles. 

Όσον αφορά τους "mobile" developers και όσοι ασχολήθηκαν με την πλατφόρμα της μέσω των Windows Phones...

Ένας developer που ασχολείται από το '12/'13 με τα WP (όπως εγώ),  έχει δει το mobile dev λογαριασμό του να γίνεται ενιαίος για όλη την πλατφόρμα της και έχει αποκτήσει πρόσβαση σε χρήστες (με ελάχιστες αλλαγές στις εφαρμογές του) πρώτα στο desktop (WP8.1 + W8.1) με τα RT και έπειτα και στο Xbox με τη UWP.  Δεν ήταν μόνο τα mobiles. Αρκετές εφαρμογές συνεχίζουν και αναπτύσσονται καθώς αφορούν τόσο τα PCs (W10, W10 Arm) όσο και το Xbox (αλλά και μελλοντικές συσκευές π.χ. με WCOS).

 Η MS δε θα ξανά ασχοληθεί με mobiles όπως τα ξέρουμε, κάθε μέρα σχεδόν ανακοινώνεται και μία νέα συσκευή σχεδόν ίδια με τις άλλες και δεν υπάρχει και λόγος. Είναι πιθανό να ασχοληθεί με συσκευές φορητές που να διαφοροποιούνται σε σχέση με τις υπάρχουσες mobile συσκευές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...