Προς το περιεχόμενο

Ο Bill Gates δήλωσε ότι το μεγαλύτερο λάθος του ήταν που δεν κέρδισε το Android


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, afantos είπε

Δεν θα το έκανες ποτέ Bill γιατί όταν άκουγες Open source έβγαζες σπυριά. Τώρα πια η MS άλλαξε αλλά τότε ότι έβγαζε ήταν στεγανό μέχρι τελικής γραμμής κώδικα. Πάντως εμείς σε αγαπάμε όπως και να έχει!

Όπως και να έχει, είναι από του λίγους υπερ-πλούσιους που έχει τον σεβασμό τον δικό μου και πολλών άλλων. Όχι μόνο για το φιλανθρωπικό του έργο αλλά για πολλά πράγματα...

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

56 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Όπως και να έχει, είναι από του λίγους υπερ-πλούσιους που έχει τον σεβασμό τον δικό μου και πολλών άλλων. Όχι μόνο για το φιλανθρωπικό του έργο αλλά για πολλά πράγματα...

Πέρα από αυτό (που δεν είναι λίγο), τον αγαπάμε γιατί παίζουμε με τα προϊόντα του από τον 8088 (Dos, basic, office, windows μία ζωή). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Todoras είπε

Για όσους θυμούνται 1987 - 1999 υπήρχε και το OS/2..... 

Όσο για το γιατί δεν έχουν τα windows unix kernel..... ίσως επειδή η αρχιτεκτονική του UNIX kernel είναι monolithic. Ενώ ο windows kernel είναι hybrid. 

https://www.os2world.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Todoras είπε

Για όσους θυμούνται 1987 - 1999 υπήρχε και το OS/2..... 

Όσο για το γιατί δεν έχουν τα windows unix kernel..... ίσως επειδή η αρχιτεκτονική του UNIX kernel είναι monolithic. Ενώ ο windows kernel είναι hybrid. 

Δεν είχα δουλέψει το OS/2 αλλά έχω την εντύπωση πως από εκεί ξεκίνησε η Microsoft να δουλεύει την τεχνολογία NT η οποία ενσωματώθηκε για πρώτη φορά στα Windows XP.
Κατά την γνώμη μου το πρώτο σωστό λειτουργικό σύστημα της Microsoft (Consumer OS. Πέραν των Windows NT και Windows 2000).
Το πρόβλημα, επίσης κατά τη γνώμη μου, ήταν και είναι πως προσπαθεί να κρατήσει συμβατότητα με το αρχαίο λογισμικό της με αποτέλεσμα να στερείται και επιδόσεων και πρακτικότητας.
Όταν λέω επιδόσεις δεν αναφέρομαι μόνο σε ταχύτητα αλλά κυρίως στη σωστή λειτουργία ενός συστήματος (stability, security κλπ).

Δεν θα μπω στην διαδικασία να πάρω θέση στο αν είναι καλύτερος ο monolithic kernel από τον microkernel.
Νομίζω όμως πως ένας ανοιχτός kernel με το portability του Linux Kernel είναι το μέλλον για τα Desktop PC αλλά και για πολλές ακόμα πλατφόρμες.

Επεξ/σία από MariosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι το Desktop PC είναι γενικά το μέλλον ,μάλλον το παρελθόν είναι . Το Desktop pc σαν τερματικό σε cloud services , Ναι , αυτό είναι το μέλλον . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα της ασφάλειας δεν είναι τόσο εύκολο, εδώ ένα SMB1 κόψανε και έκλαιγαν όλοι σα μικρά παιδάκια. Που δεν θα έπαιζε ο printer/scanner που αγόρασαν στους Ολυμπιακούς 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/6/2019 στις 12:46 ΠΜ, ignome4 είπε

Τελεια αξιολόγηση , φαντάζομαι άλλο ένα πρότυπο σου θα είναι και η Κιμ η Καρντάσιαν

Αν νομίζεις ότι η Καρντάσιαν κάθεται όλη μέρα και ξύνετε για να την πληρώνουν, κοιμάσαι όρθιος. Έχει χύσει ποτάμι ιδρώτα για να δουλέψει και να εδραιωθεί και κινεί μια ολόκληρη βιομηχανία καλλυντικών. Και παρά τα λεφτά, συνεχίζει να δουλεύει! Αυτό στη χώρα της τεμπελιάς βέβαια είναι ακατανόητο.....

Στις 26/6/2019 στις 12:56 ΠΜ, stud1118 είπε

Και κάπου εδώ να θυμηθούμε ότι η Apple σώθηκε στα τέλη των 90s λόγω της βοήθειας από τη M$. Απορίας άξιο γιατί δεν κράτησε μετοχές της Apple η M$ Ως ενέχυρο ! Αυτό θα έλεγα ότι ήταν το μεγαλύτερο λάθος του Gates

Υ.Γ.  Πλάκα έχει το video με το Bill Gates να βγαίνει σε teleconference στο WWDC του 97

Γιατί όμως χρειάστηκε να σωθεί η Apple? Για δυο λόγους, πρώτον γιατί ανέλαβαν να την τρέχουν πωλητές και όχι οραματιστές και δεύτερον γιατί ακόμα ο Steve δεν ήταν έτοιμος να διοικήσει. Το μεγαλύτερο πρόβλημα των εταιρειών είναι πως θέλουν αποτέλεσμα ΤΩΡΑ, σε μια αγορά που απαιτεί έρευνα και επένδυση στο μέλλον......Αυτό ΔΕΝ γίνεται.....απλά.....

Δεν μπορείς να τρέξεις μια εταιρεία τεχνολογίας με excelaki, δεν είναι σουπερ μαρκετ…..Θέλει επένδυση σε άτομα, τεχνολογίες και αέρα 5-10 χρόνια για να φέρει προιόντα στην αγορά. Γ'αυτό μερικές φορές βλέπεις εταιρείες να βγαίνουν από το χρηματιστήριο, για να σταματήσουν να τους ζαλίζουν τα παπάκια κάποιοι άχρηστοι BoDs.

18 ώρες πριν, KilliK είπε

; o Jobs ηταν αυτος που εσωσε την Apple οταν επεστρεψε απο την εξορια του, και την εφτασε εκει που ειναι σημερα επειδη εφτιαξε προιοντα που ..πουλαγανε. με τον Tim Cook ομως, ενω ειναι εξαιρετικος salesman η Apple αρχισε να δειχνει τα πρωτα σημαδια υφεσης λογω ελλειψης innovation. Aν μη τι αλλο η ιδια η ιστορια της εταιρειας του επαληθευει την δηλωση του.

οσο αφορα οτι εκλεψε απο την Xerox, αρκετα με αυτο το παραμυθι. υπαρχουν ντοκιμαντερ, βιογραφικες ταινιες και οι συνεντευξεις των μηχανικων της Xerox, που εξιστορουν το ιδιο γεγονος:

οτι η Xerox ειχε δημιουργησει αυτη την πρωτοποριακη τεχνολογια αλλα δεν ειχε ιδεα πως να την αξιοποιησει. και ο Jobs την πληρωσε μερικα εκατομμυρια σε μετοχες, για να εχει προσβαση σε αυτη την τεχνολογια. δεν πηγε μια μερα σαν κατασκοπος στα εργαστηρια της και κρυφοκοιταγε τις οθονες ενω μιλαγε για τον καιρο. ελεος δηλαδη.

Σωστός. Ο Tim Cook ανέλαβε για να τρέξει τα έτοιμα projects του Steve. Σε αυτό είναι πολύ καλός. Rollout και Supply chain. Δεν ανέλαβε να φέρει νέες τεχνολογίες. Επίσης θα ήταν καλό να συνειδητοποιήσουμε πως δεν βρίσκεις δεύτερο Steve εύκολα. Θέλει άνθρωπο με στομάχι, να μπορεί να "τρέχει" και να "βρίζει" και να κυνηγά ανθρώπους 24/7 για να φέρουν αποτέλεσμα και να τους πας στα ακρα (δες Μέγα Αλέξανδρο). Και αυτό σε σκοτώνει.....πολύ ψυχοφθόρο και το κυριότερο σου χαλάει και το image, πράγμα που ο περισσότερος κόσμος δεν είναι διατεθημένος να κάνει. 

Τέλος αναφορικά με τη Xerox, όποιος διαβάσει και την αυτό-βιογραφία του, καταλαβαίνει πως ο άνθρωπος έβγαινε στην πιάτσα για νέες αναξιοποίητες τεχνολογίες και τις έκανε προϊόντα. Το πρώτο παράδειγμα ήταν η Zerox όπου τους έδωσε μετοχές Apple για το δικαίωμα να δει τις τεχνολογίες τους. Δεύτερο σημαντικό που δεν ξέρει ο κόσμος είναι οι mini σκληροί δίσκοι της Toshiba τους οποίους όταν τους είδε ο Steve στην Ιαπωνία τους είπε "τα αγοράζω όλο το stock" και το αξιοποίησε στο πρώτο ipod! Εν τω μεταξύ στην Αμερική , ποτέ κανείς δεν τον κατηγορεί ότι κλέβει τεχνολογίες.

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού ο ίδιος χρησιμοποιεί android αυτό λέει πολλά 😂

btw όσοι πιστεύουν ότι οι Έλληνες είναι τεμπέλιδες κοιμούνται όρθιοι με τα τσαρούχια μάλιστα 🤣

 

ότι δεν μας σκοτώνει μας κάνει πιο δυνατούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λάθος του ήταν που δεν περίμενε λίγο ακόμα με τα Windows Phone.

Πλέον ο κόσμος δεν ενδιαφέρεται πόσα apps έχει το store. Αν υπολογίσουμε και το πλήγμα που έχει δεχθεί η αξιοπιστία του android με αυτό που έγινε με Huawei, τα Windows θα είχαν φτάσει άνετα στο 15%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Το λάθος του ήταν που δεν περίμενε λίγο ακόμα με τα Windows Phone.

Πλέον ο κόσμος δεν ενδιαφέρεται πόσα apps έχει το store. Αν υπολογίσουμε και το πλήγμα που έχει δεχθεί η αξιοπιστία του android με αυτό που έγινε με Huawei, τα Windows θα είχαν φτάσει άνετα στο 15%.

Δεν ξέρω αν ήταν λάθος ή όχι, πάντως δεν δικό του. Ο nudella το σταμάτησε σαν CEO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, MariosD είπε

Δεν είχα δουλέψει το OS/2 αλλά έχω την εντύπωση πως από εκεί ξεκίνησε η Microsoft να δουλεύει την τεχνολογία NT η οποία ενσωματώθηκε για πρώτη φορά στα Windows XP.
Κατά την γνώμη μου το πρώτο σωστό λειτουργικό σύστημα της Microsoft (Consumer OS. Πέραν των Windows NT και Windows 2000).
Το πρόβλημα, επίσης κατά τη γνώμη μου, ήταν και είναι πως προσπαθεί να κρατήσει συμβατότητα με το αρχαίο λογισμικό της με αποτέλεσμα να στερείται και επιδόσεων και πρακτικότητας.
Όταν λέω επιδόσεις δεν αναφέρομαι μόνο σε ταχύτητα αλλά κυρίως στη σωστή λειτουργία ενός συστήματος (stability, security κλπ).

Δεν θα μπω στην διαδικασία να πάρω θέση στο αν είναι καλύτερος ο monolithic kernel από τον microkernel.
Νομίζω όμως πως ένας ανοιχτός kernel με το portability του Linux Kernel είναι το μέλλον για τα Desktop PC αλλά και για πολλές ακόμα πλατφόρμες.

 

To OS/2 δημιουργήθηκε από IBM και MIcrosoft κάτω από την εποπτεία της IBM. μετά χώρισαν και κάναν σόλο καριέρες.

Το OS/2 είχε το εξής καλό.... θυμάστε με τα τα win 3.11 όταν θέλατε να παίξετε κάποιο παιχνίδι που έπρεπε να πάτε σε περιβάλλον DOS λόγο μνήμης και να το φορτώσετε? Ε... με OS/2 δεν χρειαζόταν.

Επίσης είχε ενσωματωμένα τα 3.11 και το DOS (emulator νομίζω) και το filesystem ήταν NT. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, giotis1982 είπε

Το θέμα της ασφάλειας δεν είναι τόσο εύκολο, εδώ ένα SMB1 κόψανε και έκλαιγαν όλοι σα μικρά παιδάκια. Που δεν θα έπαιζε ο printer/scanner που αγόρασαν στους Ολυμπιακούς 

Για αυτό λέω για Linux Kernel. Πρέπει να γίνει ξεκάθαρο πλέον τι είναι userspace και τι system. Αυτή η υπάρχουσα χαοτική κατάσταση αφήνει κενά ασφαλείας τα οποία είναι απαράδεκτα να υπάρχουν εν έτει 2019.

Όσο για ασυμβατότητες. Ακόμα κλαίνε κάποιοι που δεν θέλουν να αφήσουν τα Windows 7. Αν τα Windows 7 ήταν άνθρωπος θα πήγαινε γυμνάσιο τώρα.

2 λεπτά πριν, Todoras είπε

To OS/2 δημιουργήθηκε από IBM και MIcrosoft κάτω από την εποπτεία της IBM. μετά χώρισαν και κάναν σόλο καριέρες.

Το OS/2 είχε το εξής καλό.... θυμάστε με τα τα win 3.11 όταν θέλατε να παίξετε κάποιο παιχνίδι που έπρεπε να πάτε σε περιβάλλον DOS λόγο μνήμης και να το φορτώσετε? Ε... με OS/2 δεν χρειαζόταν.

Επίσης είχε ενσωματωμένα τα 3.11 και το DOS (emulator νομίζω) και το filesystem ήταν NT. 

Τα Windows μέχρι και την έκδοση Millenium ήταν στημένα πάνω στο MsDos.
Τα ΝΤ ήταν ένα εξ' ολοκλήρου νέο λειτουργικό σύστημα. 
Το CMD στα ΝΤ, ήταν και είναι πλέον, απλά ένα τερματικό εντολών. Το οποίο εξελίχθηκε πια στο PowerShell.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Το λάθος του ήταν που δεν περίμενε λίγο ακόμα με τα Windows Phone.

Πλέον ο κόσμος δεν ενδιαφέρεται πόσα apps έχει το store. Αν υπολογίσουμε και το πλήγμα που έχει δεχθεί η αξιοπιστία του android με αυτό που έγινε με Huawei, τα Windows θα είχαν φτάσει άνετα στο 15%.

O κόσμος ενδιαφέρεται να κάνει τη δουλειά του όμως και τα apps βοηθούν σε αυτό. Η MS δεν διαχειρίστηκε σωστά τους Developers (και το κοινό) κατά τη μετάβαση από τα W7.x στα 8.x, οπότε χάθηκε το ενδιαφέρον για τα apps και services των Windows Phones. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, τι μάρκα κινητο κουβαλούσε ο Bill ?  Γιατί εχω ακούσει κάτι φήμες ...    Και τις πιστευω, γιατί αν είχε  και χρησιμοποιούσε Win Phone (οχι μονο για τηλέφωνα...),  θα ήξερε τα προβλήματα ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...