Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φακού για βάφτιση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/6/2019 στις 12:39 ΜΜ, zmaskos είπε

Καλημέρα, αύριο βαφτίζω την κόρη μου και εννοείτε ότι έχω κλείσει επαγγελματία φωτογράφο για τη βάφτιση. 

Θέλω να τραβηχτούν όμως και φωτογραφίες με τη δική μου μηχανή, μια d5300. Αυτό θα το αναλάβει δικός μου άνθρωπος. 

Οι φακοί που είναι διαθέσιμοι είναι ένας νικον 18-55, ένας νικον 55-200, ένας νικον 35 f/1.8 και ένας ταμρον 90 micro f/2.8.

Να έχω και τους 4 και να τους αλλάζει δεν γίνεται, οπότε ποιος από τους φακούς πιστευετε ότι θα με καλύψει όσο το δυνατόν καλύτερα;

    Προσωπικά σας εύχομαι να σας ζήσει , να την καμαρωσετε όπως επιθυμείτε , πάντα με υγεία και χαμόγελο ...... θα σας έβαζα να δείτε κάποιες στιγμές που τράβηξα με το κινητό σε ακριβώς παρόμοια βάφτιση , κόρη αγαπημένου φίλου , βαρέθηκα να πάω μέχρι το αυτοκίνητο όπου είχα τρείς μηχανές έτοιμες , τα κατάφερα καλύτερα όμως ........ και πάλι σε σας και την οικογένεια σας να την χαίρεστε ! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Ok, εδώ συζητάμε για μια ερασιτεχνική φωτογράφιση για την οποία για κάποιον ο 18-55 μπορεί να είναι και ο μοναδικός φακός. Λες ότι σε εσωτερικό χώρο αν δε χρησιμοποιηθεί φλας (όπως με λογικά επιχειρήματα κάποιοι προτείνουν) μπορώ να έχω καλή έκθεση και ακούνητες φωτογραφίες χωρίς VR;

Το vr δεν είναι για κινούμενα θέματα. Βοηθά να χρησιμοποιήσεις πιο αργές ταχύτητες, σε ΑΚΙΝΗΤΑ ΘΕΜΑΤΑ. Όταν κινούνται , με τις αργές ταχύτητες, θα έχεις κουνημένα τα εικονιζόμενα πρόσωπα. 

41 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

απέδειξα στην πράξη ότι ο χρόνος 1/20 είναι αρκετός για στατικά θέματα. 

Στατικά θέματα κτίρια , το τέμπλο της εκκλησίας, τον τρούλο κτλ , σίγουρα. Με φακούς με vr, ειδικά σε μικρές εστιακές αποστάσεις, μπορεί κανείς να κατέβει και παρακάτω , π.χ. στον 10-24 της nikon με vr, είναι χρηστικές και ταχύτηες όπως 1/10 , για ακίνητα θέματα. Για ανθρώπους , το 1/20 είναι άχρηστο . Για βάφτιση , το minimum θα έλεγα είναι 1/125 και πάλι έχει ρίσκα, που μειώνονται με 1/160 . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Απεχθάνομαι τις βαφτίσεις. Αν ήταν μόνο στο δικό μου χέρι, δε θα είχαν βαπτιστεί ούτε οι κόρες μου. Ωστόσο, απέδειξα στην πράξη ότι ο χρόνος 1/20 είναι αρκετός για στατικά θέματα. Αν εγώ μπορώ να το κάνω, όπως βλέπεις στη φωτό, λογικά θα μπορείς κι εσύ με λίγη εξάσκηση 😉

wow εβγαλες ενα ανφας καποιον που δεν κουναει ρουπι με φοντο εναν τοιχο και πρεπει να εντυπωσιαστουμε απο τις ικανοτητες σου? μονο απο αυτο που συνεχιζεις να λες φαινεται οτι στην πραξη δεν το εχεις δοκιμασει ποτε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Το vr δεν είναι για κινούμενα θέματα. Βοηθά να χρησιμοποιήσεις πιο αργές ταχύτητες, σε ΑΚΙΝΗΤΑ ΘΕΜΑΤΑ. Όταν κινούνται , με τις αργές ταχύτητες, θα έχεις κουνημένα τα εικονιζόμενα πρόσωπα. 

Στατικά θέματα κτίρια , το τέμπλο της εκκλησίας, τον τρούλο κτλ , σίγουρα. Με φακούς με vr, ειδικά σε μικρές εστιακές αποστάσεις, μπορεί κανείς να κατέβει και παρακάτω , π.χ. στον 10-24 της nikon με vr, είναι χρηστικές και ταχύτηες όπως 1/10 , για ακίνητα θέματα. Για ανθρώπους , το 1/20 είναι άχρηστο . Για βάφτιση , το minimum θα έλεγα είναι 1/125 και πάλι έχει ρίσκα, που μειώνονται με 1/160 . 

Συμφωνούμε, για κινούμενα θέματα το 1/20 είναι πρόβλημα. Αλλά δες σε τι απάντησα πιο πάνω . Στο ότι δε μπορείς να φωτογραφήσεις σε αυτή την ταχύτητα άνθρωπο, απλά επειδή αναπνέει. Και παρέθεσα την απόδειξη για το αντίθετο.

1 ώρα πριν, Ablaoublas_542 είπε

wow εβγαλες ενα ανφας καποιον που δεν κουναει ρουπι με φοντο εναν τοιχο και πρεπει να εντυπωσιαστουμε απο τις ικανοτητες σου? μονο απο αυτο που συνεχιζεις να λες φαινεται οτι στην πραξη δεν το εχεις δοκιμασει ποτε. 

Εγώ είμαι ένας άσχετος. Που παρόλα αυτά όπως έδειξα μπορεί να βγάλει έναν άνθρωπο που... αναπνέει με χρόνο 1/20 όπως έδειξα στη φωτό. Εσύ, σύμφωνα με δικά σου λόγια δε μπορείς. Δεν ξέρω γιατί. Αλλά αν δε φταίει η δική του αναπνοή αλλά η δική σου, υπάρχει λύση και για σένα: VR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Συμφωνούμε, για κινούμενα θέματα το 1/20 είναι πρόβλημα. Αλλά δες σε τι απάντησα πιο πάνω . Στο ότι δε μπορείς να φωτογραφήσεις σε αυτή την ταχύτητα άνθρωπο, απλά επειδή αναπνέει. Και παρέθεσα την απόδειξη για το αντίθετο.

Γενικά ναι , δεν μπορείς. Στη μία μοναδική φωτογραφία που παραθέτεις, ο τύπος μπορεί να έκανε το άγαλμα. 

Αν δεις τις κλασικές φωτογραφίες της βικτωριανής αγγλίας (πρόσφατα έκανε μίνι ντοκυμαντέρ το national geographic) όπου συγγενείς φωτογραφίζονταν με τους νεκρούς τους,

επειδή τότε οι χρόνοι έκθεσης ήταν γύρω στο λεπτό , οι συγγενείς παρουσιάζονταν με ελαφρώς αλλιωμένα πρόσωπα , σε αντίθεση με τους νεκρούς, που ήταν σταθεροί  και έβγαιναν ... εξαιρετικοί.

Το vr , σταθεροποιεί το κούνημα της μηχανής, όχι την κίνηση των θεμάτων που φωτογραφίζονται . 

Δεν σηκώνει κουβέντα αυτό  , ούτε άλλη υποκειμενική άποψη, γιατί είναι απλά έτσι . 

Ούτε οι κατασκευαστές φακών και μηχανών δεν προτείνουν πουθενά ότι το vr, είναι λύση για λήψη κινούμενων θεμάτων , γιατί θα τους πάρουν με τις πέτρες.

Όποιον και αν διαβάσεις ,  πάνω σε αυτό , δεν υπάρχει άλλη άποψη . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Απεχθάνομαι τις βαφτίσεις. Αν ήταν μόνο στο δικό μου χέρι, δε θα είχαν βαπτιστεί ούτε οι κόρες μου. Ωστόσο, απέδειξα στην πράξη ότι ο χρόνος 1/20 είναι αρκετός για στατικά θέματα. Αν εγώ μπορώ να το κάνω, όπως βλέπεις στη φωτό, λογικά θα μπορείς κι εσύ με λίγη εξάσκηση 😉

Δεν εχει καμια σχεση το αν σ αρεσουν οι βαφτισεις η οχι, 

η απαντηση μου ηταν σ αυτο image.png.1d5ba91b32d68446ceeaf1786a500b4f.png

ΟΧΙ, το 5.6 δεν εχει καμια σχεση και δεν μπορει ποτε να συγκριθει με το 1.4.

Το VR δεν κανει το φακο πιο φωτεινο, δεν κανει βασικα τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Το vr , σταθεροποιεί το κούνημα της μηχανής, όχι την κίνηση των θεμάτων που φωτογραφίζονται

Που διαφωνούμε; Δεν ισχυρίστηκα ότι χρόνοι 1/20 είναι για κινούμενα θέματα αλλά ότι είναι αξιοπρεπείς για στατικά στα οποία συμπεριλαμβάνω τους ανθρώπους, τουλάχιστον στις περισσότερες πόζες. Δεν είναι μόνο η φωτό που παρέθεσα που το αποδεικνύει. Έχω βγάλει και με χρόνους 1/10.

Σε τέτοιες συνθήκες όμως χρειάζεσαι VR λόγω της δικής σου αναπνοής.

2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

ΟΧΙ, το 5.6 δεν εχει καμια σχεση και δεν μπορει ποτε να συγκριθει με το 1.4.

Το VR δεν κανει το φακο πιο φωτεινο, δεν κανει βασικα τιποτα.

Πράγματι το 1.4 είναι πιο φωτεινό από το 5.6. Το VR προφανώς δεν κάνει το φακό πιο φωτεινό αλλά κάνει την εικόνα διότι σου επιτρέπει να κινηθείς σε χρόνους που διαφορετικά δε θα μπορούσες (μιλάμε για στατικά θέματα πάντα και όχι σε άλλα είδη φωτογραφίας όπως macro όπου εκεί η κατάσταση δε σώζεται με τίποτα με το VR). Ειδικά σε συνθήκες απουσίας φλας όπως κάποιοι είπαν πιο πάνω. Το πρόβλημα με τους primes στην ζώνη του f1.8 είναι ότι ακόμα κι αν η έκθεσή σου είναι σωστή δε μπορείς να αποφύγεις το blurring. Εγώ που χρησιμοποιώ συχνά έναν 50άρη, έχω καταλήξει ότι χωρίς flash είναι πρακτικά άχρηστος, ακόμα και σε ημερήσιο πορτραίτο. Και έχω πολύ σταθερό χέρι. Με τραγικά μικρό βάθος πεδίου και όχι σπουδαία οξύτητα σε f1.8 αναγκαστικά θα χρησιμοποιηθεί σε διαφράγματα μικρότερα. Και εκεί πάει περίπατο το πλεονέκτημα του φωτεινού φακού. Με τον 35άρη προφανώς τα πράγματα είναι καλύτερα αλλά κι εκεί αν δεν έχεις φλας όπως λέτε, τι θα κάνεις; Αν οι συνθήκες σου επιτρέψουν με ανοιχτά διαφράγματα να κινηθείς στα 1/50 καλώς. Αν όχι;

 

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...