Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φακού για βάφτιση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, αύριο βαφτίζω την κόρη μου και εννοείτε ότι έχω κλείσει επαγγελματία φωτογράφο για τη βάφτιση. 

Θέλω να τραβηχτούν όμως και φωτογραφίες με τη δική μου μηχανή, μια d5300. Αυτό θα το αναλάβει δικός μου άνθρωπος. 

Οι φακοί που είναι διαθέσιμοι είναι ένας νικον 18-55, ένας νικον 55-200, ένας νικον 35 f/1.8 και ένας ταμρον 90 micro f/2.8.

Να έχω και τους 4 και να τους αλλάζει δεν γίνεται, οπότε ποιος από τους φακούς πιστευετε ότι θα με καλύψει όσο το δυνατόν καλύτερα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις είμαι ειδικος, θα προτεινα να διαλέξεις το πιο γρηγορο φακο.Θα υπάρχει πολύ κίνηση στον χωρο  και το μωρο δεν προκειται να κατσει ακινητο.Αν ανεβασεις iso θα έχει πολύ θορυβο.Δοκίμασε σε κλειστο χωρο με καρφωμενη την ταχυτητα στα 250  και κρίνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που η βάφτιση είναι κοινωνικό γεγονός δε γίνεται να περιοριστείς σε κλειστά κάδρα, άρα οι 55-200mm και 90mm αποκλείονται.

Τώρα ο 35άρης είναι πιο οξύς φακός από τον 18-55. Ο τελευταίος όμως αν έχει VR η Nikon ισχυρίζεται ότι η απόδοσή του φτάνει τα 4 stop που σημαίνει ότι ακόμα και με f5.6, πετυχαίνεις ότι με ένα φωτεινό στα f1.4 για την ίδια εστιακή απόσταση. Από την άλλη μεριά όμως, αν το φως είναι καλό ή σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις ένα καλό εξωτερικό φλας, το ζήτημα αυτό δεν υφίσταται, οπότε εκεί θα προτιμούσα μάλλον τον 35άρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μονο ο 35αρης θα σου φανει χρησιμος, ας τραβαει ο φιλος σου στο 1.8 σε ταχυτητες 1/250 και θα βγουν οκ οι φωτογραφιες. Επισης να μην βαλει σε καμια περιπτωση φλας γιατι θα χαλασει τα πλανα του βιντεο (αν υπαρχει) και ενδεχομενος καποιες ληψεις του φωτογραφου. Γενικα πρεπει να ειναι Διακριτικος και απο αποσταση για να μην μπαινει στα ποδια του επαγγελματια.

Πριν λιγο γυρισα απο βαπτιση που τραβουσα και την ωρα της κολυμπήθρας ειχαν ερθει τουλαχιστον 8 συγγενεις με κινητα για να τραβηξουν φωτογραφιες λεγοντας τους απειρες φορες να κανουν πιο πισω για να μπορω να δουλεψω ελευθερα.

Επεξ/σία από snik
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε βαφτιση φιλου που εγω τραβαγα ερασιτχενικα βιντεο του εδωσα και τραβηξε ερασιτεχνης και αυτος με τον 35αρη f1.8 και ολα κυλησαν ομαλα και βγηκανε καλες φωτογραφιες (ισως και πανω του μετριου για ζευγαρι που δεν ειχε οικονομικη ανεση να καλεσει επαγγελματικο συνεργειο)

Τωρα επειδη προκειται να ερθει και επαγγελματιας (και καλως εγινε αυτο) δεν υπαρχει αγχος στις ερασιτεχνικες ληψεις...οσο λιγοτερο αγχος τοσο καλυτερο το αποτελεσμα ενδεχομενως και περιτο το ολο εγχειρημα.

Και προσοχη να μην εμποδιστει ο επαγγελματιας απο ατσαλες κινησεις-εμποδισμους της δουλειας του....επισης ρωτησε αν εχει optical triggers ωστε να μην τραβας με το φλας της ερασιτεχνικης μηχανης.Αμα εχει radio wireless trigger λογικα δεν θα εχεις θεμα αλλα μπορεις να του κοψεις τη στιγμη της ληψης και θα του σπασουν τα νευρα.

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Από τη στιγμή που η βάφτιση είναι κοινωνικό γεγονός δε γίνεται να περιοριστείς σε κλειστά κάδρα, άρα οι 55-200mm και 90mm αποκλείονται.

Τώρα ο 35άρης είναι πιο οξύς φακός από τον 18-55. Ο τελευταίος όμως αν έχει VR η Nikon ισχυρίζεται ότι η απόδοσή του φτάνει τα 4 stop που σημαίνει ότι ακόμα και με f5.6, πετυχαίνεις ότι με ένα φωτεινό στα f1.4 για την ίδια εστιακή απόσταση. Από την άλλη μεριά όμως, αν το φως είναι καλό ή σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις ένα καλό εξωτερικό φλας, το ζήτημα αυτό δεν υφίσταται, οπότε εκεί θα προτιμούσα μάλλον τον 35άρη.

το VR ειναι παντελως αχρηστο σε τετοιες φωτογραφισεις

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

το VR ειναι παντελως αχρηστο σε τετοιες φωτογραφισεις

Ok, εδώ συζητάμε για μια ερασιτεχνική φωτογράφιση για την οποία για κάποιον ο 18-55 μπορεί να είναι και ο μοναδικός φακός. Λες ότι σε εσωτερικό χώρο αν δε χρησιμοποιηθεί φλας (όπως με λογικά επιχειρήματα κάποιοι προτείνουν) μπορώ να έχω καλή έκθεση και ακούνητες φωτογραφίες χωρίς VR;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Ok, εδώ συζητάμε για μια ερασιτεχνική φωτογράφιση για την οποία για κάποιον ο 18-55 μπορεί να είναι και ο μοναδικός φακός. Λες ότι σε εσωτερικό χώρο αν δε χρησιμοποιηθεί φλας (όπως με λογικά επιχειρήματα κάποιοι προτείνουν) μπορώ να έχω καλή έκθεση και ακούνητες φωτογραφίες χωρίς VR;

Εννοω οτι ο πιο φωτεινος φακος ειναι πολυ καλυτερος απο το 5.6 με VR

το VR αντισταθμιζει το μικρο κουνημα της μηχανης, δεν σταματαει την κινηση του θεματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Εννοω οτι ο πιο φωτεινος φακος ειναι πολυ καλυτερος απο το 5.6 με VR

το VR αντισταθμιζει το μικρο κουνημα της μηχανης, δεν σταματαει την κινηση του θεματος

Ok. Εάν απλώς εχω έναν 18-55 για να εξασφαλίσω ότι η πιθανότητα να έχω κουνήματα της μηχανής είναι μικρή, θέλω τουλάχιστο 1/60 σωστά; Τι τίμημα σε ISO θα πληρώσω για να κρατήσω την ταχύτητα τόσο χαμηλά σε εσωτερικό χώρο χωρίς φλάς; και γιατί να μην πληρώσω ένα κλάσμα αυτού του τιμήματος αφού το VR έχει απόδοση τουλάχιστον 3 f-stop (ή δεν είναι ωφέλιμο έστω 1 f-stop);

Βέβαια μπορεί κάποιος να αντιτείνει ότι αν η ταχύτητα πέσει π.χ στα 1/20 θα γλιτώσω τα κουνήματα της μηχανής με το VR αλλά μπαίνω στην επικίνδυνη ζώνη της κίνησης του θέματος οπότε το ώφελος μικραίνει Αλλά νομίζω πως για στατικά θέματα (όχι το μωρό στην κολυμπήθρα αλλά π.χ. οι γονείς με τους νονούς) δεν είναι μεγάλο πρόβλημα.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Cntrl+X said:

Ok. Εάν απλώς εχω έναν 18-55 για να εξασφαλίσω ότι η πιθανότητα να έχω κουνήματα της μηχανής είναι μικρή, θέλω τουλάχιστο 1/60 σωστά; Τι τίμημα σε ISO θα πληρώσω για να κρατήσω την ταχύτητα τόσο χαμηλά σε εσωτερικό χώρο χωρίς φλάς; και γιατί να μην πληρώσω ένα κλάσμα αυτού του τιμήματος αφού το VR έχει απόδοση τουλάχιστον 3 f-stop (ή δεν είναι ωφέλιμο έστω 1 f-stop);

Δεν θες 1/60, σε αυτήν την ταχύτητα ελάχιστες φωτογραφίες θα είναι σωστές, οι περισσότερες θα είναι κουνημένες λόγω του θέματος σου. Γενικά θες από 1/200 και πάνω, αντε με επιεικια 1/160 οτιδήποτε από εκεί και κάτω είναι ρίσκο και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα βγει σωστά η φωτογραφια. Αν τραβούσες σταθερά θέματα το VR θα βοηθούσε αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι άχρηστο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Ok. Εάν απλώς εχω έναν 18-55 για να εξασφαλίσω ότι η πιθανότητα να έχω κουνήματα της μηχανής είναι μικρή, θέλω τουλάχιστο 1/60 σωστά; Τι τίμημα σε ISO θα πληρώσω για να κρατήσω την ταχύτητα τόσο χαμηλά σε εσωτερικό χώρο χωρίς φλάς; και γιατί να μην πληρώσω ένα κλάσμα αυτού του τιμήματος αφού το VR έχει απόδοση τουλάχιστον 3 f-stop (ή δεν είναι ωφέλιμο έστω 1 f-stop);

Βέβαια μπορεί κάποιος να αντιτείνει ότι αν η ταχύτητα πέσει π.χ στα 1/20 θα γλιτώσω τα κουνήματα της μηχανής με το VR αλλά μπαίνω στην επικίνδυνη ζώνη της κίνησης του θέματος οπότε το ώφελος μικραίνει Αλλά νομίζω πως για στατικά θέματα (όχι το μωρό στην κολυμπήθρα αλλά π.χ. οι γονείς με τους νονούς) δεν είναι μεγάλο πρόβλημα.

τι ειναι αυτες οι ασυναρτησιες.. δεν γινεται να βγαλεις με 1/20 ανθρωπους που αναπνεουν ακινητους. ποσο μαλλον οταν για καθε ποζα εχεις μια ληψη που ειναι η ολα η τιποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, snik είπε

Δεν θες 1/60, σε αυτήν την ταχύτητα ελάχιστες φωτογραφίες θα είναι σωστές, οι περισσότερες θα είναι κουνημένες λόγω του θέματος σου. Γενικά θες από 1/200 και πάνω, αντε με επιεικια 1/160 οτιδήποτε από εκεί και κάτω είναι ρίσκο και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα βγει σωστά η φωτογραφια. Αν τραβούσες σταθερά θέματα το VR θα βοηθούσε αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι άχρηστο. 

 

7 ώρες πριν, Ablaoublas_542 είπε

τι ειναι αυτες οι ασυναρτησιες.. δεν γινεται να βγαλεις με 1/20 ανθρωπους που αναπνεουν ακινητους. ποσο μαλλον οταν για καθε ποζα εχεις μια ληψη που ειναι η ολα η τιποτα. 

Ας δούμε στην πράξη τι μπορεί να βγάλει κάποιος ερασιτέχνης με έναν ταπεινό 18-55mm και ταχύτητα κλείστρου 1/20, και χωρίς να κάνει καμιά ρύθμιση στη εστίαση.

Στην παρακάτω φωτογραφία, από την οποία για λόγους προσωπικών δεδομένων διαγράφησαν κάποια blocks, τα όρια σημειώνονται με κόκκινο.

 

 

DSC_5067_00001.png

Και εδώ crop:

 

DSC_5067_00001 crop1.png

Θεωρείτε ότι αυτό το blurring, μια που δυστυχώς οι άνθρωποι αναπνέουν, είναι μη αποδεκτό για τέτοιο φακό και τέτοια ταχύτητα;

Δοκιμάστε τώρα να κάνετε το ίδιο χωρίς VR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Ας δούμε στην πράξη τι μπορεί να βγάλει κάποιος ερασιτέχνης με έναν ταπεινό 18-55mm και ταχύτητα κλείστρου 1/20, και χωρίς να κάνει καμιά ρύθμιση στη εστίαση.

Στην παρακάτω φωτογραφία, από την οποία για λόγους προσωπικών δεδομένων διαγράφησαν κάποια blocks, τα όρια σημειώνονται με κόκκινο.

DSC_5067_00001.png

Και εδώ crop:

DSC_5067_00001 crop1.png

Θεωρείτε ότι αυτό το blurring, μια που δυστυχώς οι άνθρωποι αναπνέουν, είναι μη αποδεκτό για τέτοιο φακό και τέτοια ταχύτητα;

Δοκιμάστε τώρα να κάνετε το ίδιο χωρίς VR.

Ασε τα τετραγωνακια, και βγαλε σε βαφτιση με 1/20 να σε δουμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

Ασε τα τετραγωνακια, και βγαλε σε βαφτιση με 1/20 να σε δουμε

Απεχθάνομαι τις βαφτίσεις. Αν ήταν μόνο στο δικό μου χέρι, δε θα είχαν βαπτιστεί ούτε οι κόρες μου. Ωστόσο, απέδειξα στην πράξη ότι ο χρόνος 1/20 είναι αρκετός για στατικά θέματα. Αν εγώ μπορώ να το κάνω, όπως βλέπεις στη φωτό, λογικά θα μπορείς κι εσύ με λίγη εξάσκηση 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...