Προς το περιεχόμενο

panasonic tz40, καθαρισμός φακού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

έχετε να προτείνετε κάποιο service που θα είναι σε νορμάλ τιμές που να καθαρίζει φακούς από compact μηχανές;

Θέλω προσωπικά για μία Panasonic (με Leica φακό).

Σας ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, atssssss είπε

Καλησπέρα παιδιά,

έχετε να προτείνετε κάποιο service που θα είναι σε νορμάλ τιμές που να καθαρίζει φακούς από compact μηχανές;

Θέλω προσωπικά για μία Panasonic (με Leica φακό).

Σας ευχαριστώ πολύ

        Καλησπέρα σας , κάποιες περισσότερες λεπτομέρειες δλδ για λόγους συντήρησης ας πούμε , κάτι άλλο ....... ζημία μήπως .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει σκόνη ο φακός και στο πολύ zoom φαίνεται.

Επίσης έχω την αίσθηση ότι μπορεί να επηρεάζει και το focus του, γιατί στο πανόραμα δεν μου κάνει κανονική εστίαση.

Κυρίως αυτό για να καθαρίσει τον φακό από τη σκόνη (και αφού θα την λύσει αν μπορεί να καθαρίσει και λίγο και αισθητήρα και να δει λειτουργία του zoom).

Έχω και αντίστοιχες compact άλλων εταιριών (Canon, Samsung) που αν είμαι ικανοποιημένος και αναλαμβάνει αν τις δώσω και αυτές εκεί.

Στην επίσημη αντιπροσωπεία που ήταν κάπου Ραφήνα και είχα πάει πριν κάποια χρόνια για να ρωτήσω κάτι για την μηχανή, δεν μου φανήκαν εξειδικευμένοι σε μηχανές, αλλά στην εταιρία.

Προτιμώ κάποιος που ξέρει από μηχανές να την δει, παρά αντιπροσωπεία (αφού δεν είναι θέμα εγγύησης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, atssssss είπε

Έχει σκόνη ο φακός και στο πολύ zoom φαίνεται.

Επίσης έχω την αίσθηση ότι μπορεί να επηρεάζει και το focus του, γιατί στο πανόραμα δεν μου κάνει κανονική εστίαση.

Κυρίως αυτό για να καθαρίσει τον φακό από τη σκόνη (και αφού θα την λύσει αν μπορεί να καθαρίσει και λίγο και αισθητήρα και να δει λειτουργία του zoom).

Έχω και αντίστοιχες compact άλλων εταιριών (Canon, Samsung) που αν είμαι ικανοποιημένος και αναλαμβάνει αν τις δώσω και αυτές εκεί.

Στην επίσημη αντιπροσωπεία που ήταν κάπου Ραφήνα και είχα πάει πριν κάποια χρόνια για να ρωτήσω κάτι για την μηχανή, δεν μου φανήκαν εξειδικευμένοι σε μηχανές, αλλά στην εταιρία.

Προτιμώ κάποιος που ξέρει από μηχανές να την δει, παρά αντιπροσωπεία (αφού δεν είναι θέμα εγγύησης)

      Η δουλειά που ζητάτε είναι δύσκολη και θα κοστίσει . Τώρα βέβαια , κάτι που κάνω αφού χρησιμοποιώ και τέτοιες μηχανές , είναι να προστατεύω τον φακό βάζοντας επιπλέον σκέτο ανταπτορα με ένα φίλτρο απλό , ώστε ο μηχανισμός να είναι κάπως προστατευμένος στα ανοίγματα στο πλάι όταν εκτείνεται . Φυσικά αν η μηχανή έχει πρόβλεψη για να δεχθεί κάτι τέτοιο ως αξεσουάρ . Το κάνω διότι γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι αυτοί οι μηχανισμοί πάσχουν σ' αυτό το ζήτημα και αν χρειαστεί άνοιγμα , θα κοστίσει ακριβά ακόμη και για συντήρηση . 

   Αν πρέπει να γίνει , τότε ..... θα απευθυνθείτε σε όχι επίσημο service .

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη δεν έχει πρόβλεψη για τέτοιο αξεσουάρ.

Έχω δει την τεχνική καθαρισμού για την συγκεκριμένη φωτογραφική, δεν μου φαίνεται τόσο δύσκολη, απλά δεν θέλω να την κάνω εγώ γιατί πιστεύω περισσότερη σκόνη και δαχτυλιές θα προσθέσω, παρά καθαρισμό (+ τις ζημιές που ίσως προκαλέσω, είχα σπάσει ένα πιαστράκι που "κλειδώνει καλωδιοταινία μία φορά).

Ένα service μηχανών πιστεύω δεν θα της ήταν τόσο θέμα.

Για αυτό έστειλα για να μου προτείνουν κανένα και αν ξέρουν και κανένα με εξειδίκευση σε Panasonic/Leica.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, atssssss είπε

Η συγκεκριμένη δεν έχει πρόβλεψη για τέτοιο αξεσουάρ.

Έχω δει την τεχνική καθαρισμού για την συγκεκριμένη φωτογραφική, δεν μου φαίνεται τόσο δύσκολη, απλά δεν θέλω να την κάνω εγώ γιατί πιστεύω περισσότερη σκόνη και δαχτυλιές θα προσθέσω, παρά καθαρισμό (+ τις ζημιές που ίσως προκαλέσω, είχα σπάσει ένα πιαστράκι που "κλειδώνει καλωδιοταινία μία φορά).

Ένα service μηχανών πιστεύω δεν θα της ήταν τόσο θέμα.

Για αυτό έστειλα για να μου προτείνουν κανένα και αν ξέρουν και κανένα με εξειδίκευση σε Panasonic/Leica.

https://www.dpreview.com/forums/post/51318176

Μόλις τώρα, atssssss είπε

Η συγκεκριμένη δεν έχει πρόβλεψη για τέτοιο αξεσουάρ.

Έχω δει την τεχνική καθαρισμού για την συγκεκριμένη φωτογραφική, δεν μου φαίνεται τόσο δύσκολη, απλά δεν θέλω να την κάνω εγώ γιατί πιστεύω περισσότερη σκόνη και δαχτυλιές θα προσθέσω, παρά καθαρισμό (+ τις ζημιές που ίσως προκαλέσω, είχα σπάσει ένα πιαστράκι που "κλειδώνει καλωδιοταινία μία φορά).

Ένα service μηχανών πιστεύω δεν θα της ήταν τόσο θέμα.

Για αυτό έστειλα για να μου προτείνουν κανένα και αν ξέρουν και κανένα με εξειδίκευση σε Panasonic/Leica.

     Μόνος σας ούτε για αστείο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow... Δεν το ήξερα και δεν το είχα πετύχει, αλλά καταλαβαίνεις. Για compact (όσο ακριβή και αν είναι και η συγκεκριμένη ήταν), προσπαθείς όσο μπορείς να μειώσεις μέγεθος... Με αυτό αυξάνεις πάρα πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atssssss είπε

Wow... Δεν το ήξερα και δεν το είχα πετύχει, αλλά καταλαβαίνεις. Για compact (όσο ακριβή και αν είναι και η συγκεκριμένη ήταν), προσπαθείς όσο μπορείς να μειώσεις μέγεθος... Με αυτό αυξάνεις πάρα πολύ

  Αναγκαίο κακό , το οποίο όμως γίνεται τελικά , στο τελείωμα του άρθρου έχει ένα .... here ..... που οδηγεί στην σελίδα με τις λεπτομέρειες . Αν είστε Αθήνα , ρωτήστε εδώ μέσα να σας υποδείξουν κάποιον ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μα για ποιο λόγο να πάρεις compact, αν είναι να προσθέσεις αυτή τη γκουμούτσα μπροστά, ακυρώνοντας το... compact;

Καλύτερα να πας κατευθείαν σε mirrorless τότε...

Στις 20/6/2019 στις 10:50 ΜΜ, babisskg είπε

  Αναγκαίο κακό , το οποίο όμως γίνεται τελικά , στο τελείωμα του άρθρου έχει ένα .... here ..... που οδηγεί στην σελίδα με τις λεπτομέρειες . Αν είστε Αθήνα , ρωτήστε εδώ μέσα να σας υποδείξουν κάποιον ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...