Προς το περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΔΙΑΝΟΜΗ LINUX?


EGRANEROE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

ενδιαφερόμαστε να περάσουμε στους υπολογιστές της Εταιρείας (περίπου 10) κάποια διανομή linux για να αποφύγουμε το κόστος αγοράς windows και office.

Η χρήση τους θα είναι: email - surfing - docs - mendeley citation manager - dropbox - onedrive - googledrive - viber - skype.

Υπάρχει κάποια διανομή που να υποστηρίζει όλα τα παραπάνω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυο βασικες διανομες θα κανουν την δουλεια σου .. archlinux (και οποια στηριζεται σε αυτη) και ubuntu (και οποια στηριζεται σε αυτη).
Για την περιπτωση σου περισσοτερο ubuntu μιας και μιλαμε για εργασιακο περιβαλλον.

Απο ολα αυτα που αναφερεις email , surfing , dropbox , viber , skype εισαι καλυμμενος.

Με το docs δεν καταλαβαινω τι εννοεις ακριβως.Onedrive και googledrive υποστηριζονται αν και θα χρειαστει λιγη μανουρα να σεταριστουν , οχι κατι ιδιαιτερα δυσκολο.
Τωρα για το mendeley citation manager απο ο,τι βλεπω στο σαιτ για το mendeley desktop εχει "γενικα" πακετα για λινουξ καθως και συγκεκριμενα πακετα για ubuntu.Για αυτο προτεινα την διανομη αυτη.Επισης το citation plugin εχει υποστηριξη για libreoffice , οποτε και εκει θα σαι καλυμμενος αν και δεν γουσταρω το libreoffice γενικοτερα ισως στην περιπτωση σου ναναι μονοδρομος...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rearshooter είπε

Γιατί δεν σου αρέσει το libreoffice;

Σε συγκριση με το wps-office εχει λιγοτερο καλη συμβατοτητα με το ms office.Το wps office εχει αλλες κουλαμαρες αλλα οπως εγραψα εχει καλυτερη συμβατοτητα.
Αυτο , την τελευταια φορα που τσεκαρα και τα δυο.Δεν αποκλειεται να εχει κανει βηματα προοδου το libreoffice σε αυτον τον τομεα , αλλα και παλι ...δεν μου καθεται καλα στο ματι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβατότητα....οι άλλοι να χρησιμοποιούν libreoffice...γιατι εμείς ms???

Εγώ όλα τα ρίχνω ένα pdf και είμαι ΟΚ..σε παρουσιάσεις , ομιλίες κτλ·...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rearshooter είπε

Συμβατότητα....οι άλλοι να χρησιμοποιούν libreoffice...γιατι εμείς ms???

Εγώ όλα τα ρίχνω ένα pdf και είμαι ΟΚ..σε παρουσιάσεις , ομιλίες κτλ·...

κοιτα , για εναν ιδιωτη ενα libreoffice/wps office του ειναι αρκετο.Απλα ολοι τσιμπαγαν το ms office σπασμενο και σου ελεγαν αφου μπορουμε να χουμε το τοπ τζαμπα γιατι οχι...
Απο την αλλη εχουμε και εταιρικες περιπτωσεις που το ms office ειναι υποχρεωτικο για πολλους λογους στους εργαζομενους...
Ο,τι απο τα δυο και να συμβαινει αν πρεπει να "συνεργαστεις" με καποιον που χρησιμοποιει ms office τοτε δεν εχεις πολλες επιλογες..για μενα στο νο1 οσον αφορα στην συμβατοτητα ειναι το wps office..

Το ms office δεν ειναι απλα ενα excel και ενα word που θα τα γυρισεις σε pdf και καθαρισες..ειναι ολοκληρο οικοσυστημα με εφαρμογες που αλληλο-επικοινωνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Docs που αναφέρω εννοώ word-excel-powerpoint.

Το mendeley το χρειαζόμαστε για εύκολη εισαγωγή αναφορών και είδα είναι οκ.

Σκεφτόμουν για τα manjaro που φίλος μου προγραμματιστής μου έχει πει ότι γίνεται σοβαρή δουλειά...

Τα ubuntu δεν μου πολυαρέσουν οπτικά είναι η αλήθεια, θέλω κάτι λίγο πιο όμορφο.

Τέλος, θυμάμαι παλιότερα είχα παιδευτεί πολύ με το googledrive και onedrive γιατί δεν έβρισκα τρόπο και κατέλεγα σε third-party apps ή κάτι δύσκολα scripts κάθε φορά..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, EGRANEROE είπε

Σκεφτόμουν για τα manjaro που φίλος μου προγραμματιστής μου έχει πει ότι γίνεται σοβαρή δουλειά...

Το manjaro ειναι archlinux based και εχουν κανει καλη δουλεια σαν διανομη.Οπως εγραψα και στο πρωτο μου ποστ οποιαδηποτε archlinux based διανομη θα κανει την δουλεια σου , και απο ο,τι βλεπω στο AUR εχουν "πακετοποιησει" το mendeley  σε περιπτωση που το γενικο πακετο στο σαιτ δεν παιξει σωστα ή οτιδηποτε.

2 ώρες πριν, EGRANEROE είπε

Docs που αναφέρω εννοώ word-excel-powerpoint.

Με libreoffice ή wps office εισαι πληρως καλυμμενος πιστευω.

2 ώρες πριν, EGRANEROE είπε

Τα ubuntu δεν μου πολυαρέσουν οπτικά είναι η αλήθεια, θέλω κάτι λίγο πιο όμορφο.

Το οπτικο κομματι ειναι το ιδιο σε ολες τις διανομες πανω κατω..δηλ manjaro gnome με ubuntu gnome δεν εχουν τραγικες οπτικες διαφορες.Καποιες διανομες εχουν καποιες διακοσμητικες custom-ιες αλλα οχι τραγικα πραγματα...

2 ώρες πριν, EGRANEROE είπε

Τέλος, θυμάμαι παλιότερα είχα παιδευτεί πολύ με το googledrive και onedrive γιατί δεν έβρισκα τρόπο και κατέλεγα σε third-party apps ή κάτι δύσκολα scripts κάθε φορά..

Αν θυμαμαι καλα δεν εχουν επισημο client ή κατι τετοιο και γινεται με 3rd party app αλλα δεν ειναι τραγικη διαδικασια , κυκλοφορουν πολλοι οδηγοι ονλαιν.Δεν χρησιμοποιω τα εν λογω clouds οποτε δεν μπορω να σου πω επ'ακριβως ποσο μανικι ειναι...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εταιρικό περιβάλλον συστήνω χωρίς κανέναν ενδοιασμό, Ubuntu 18.04 LTS.

Η διανομή με την καλύτερη υποστήριξη σε Linux, από πακέτα, από τρίτες εταιρείες του χώρου, από κοινότητα, από ευκολία... Μου αρέσει πάρα πολύ η φιλοσοφία του Arch, αλλά το να είσαι εταιρικό περιβάλλον και να κάνεις upgrade τα πακέτα σε καθημερινή βάση με ό,τι νέο βγαίνει δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οτιδήποτε άλλο διαλέξεις εκτός απο ubuntu, σας δίνω 2-3 μήνες πριν γυρίσετε πίσω τρέχοντας και βρίζοντας το ελευθερο λογισμικό για χάρην των windows..

και εδώ θα είμαστε να τα δούμε.

Το οπτικό που δεν σου αρέσει, μπορεί να γίνει όπως εσυ θες με λίγο ψάξιμο (υπάρχουν άπειροι οδηγοί online).

 

Επεξ/σία από tuxpower
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι Ubuntu, Mint. Πραγματικά είναι ότι πιο stable και polished υπάρχει εκεί έξω. Ναι είναι Ubuntu based αλλά σε σχέση με το Ubuntu που χρησιμοποιούσα για χρόνια, το Mint μου φαίνεται καλύτερο. Επίσης, for the love of compatibility, γυρίστε στο σε Google Docs το πράγμα. Το libreoffice, ακόμα και σήμερα, δεν έχει το καλύτερο compatibility.

Επεξ/σία από Dinos_12345
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαλακία με το mint είναι πως έχει κάπως περίεργη πολιτική στα updates, συγκεκριμένα κάποια kernel updates πχ, ακόμη και security είναι off by default με δικαιολογία το stability. Έχουν φάει κράξιμο για αυτό, δεν ξέρω αν το έχουν φτιάξει πλέον.

 

Θυμάμαι επί προπολεμικές εποχές που είχα ubuntu συνήθιζα να κάνω τα updates με apt-get dist-upgrade. Όταν έβαλα mint για κάποιο λόγο δεν το συνιστούσαν και όντως μια μέρα που το έκανα μου έσπασε ο open source της AMD. Λίγο κουλό αν σκεφτείς πως έχουν ίδια repos με του ubuntu...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω σταματησει να δουλευω με υποδιανομες..πχ based on on on και παει λεγοντας.  Προτιμω δηλαδη πλεον μεγαλες mayor διανομες και οχι απο μικρες ομαδες διοτι καποια στιγμη η υποστηριξη ισως σταματησει. Xubuntu/lubuntu 18.04 LTS και απο εμενα.

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, είχα μια παλιά έκδοση  ubundu, απλά θέλω να δοκιμάσω κάτι παιχνίδια από windows και χρειάζομαι το wine, παλιά τα έπαιζε με live cd, εχτές που έβαλα δεν έπαιζε, στην καινούρια έκδοση ubundu δεν το έχει το wine ποια έκδοση μπορώ  να βάλω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...