Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός οθόνης ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κανείς αν κάνει να καθαρίζεις την οθόνης της ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής με υγρά καθαρισμού τύπου Ajax; Το έχω χρησιμοποιήσει μερικές φορές χωρίς να παρατηρήσω κάποια φθορά, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς πιο συγκεκριμένα κατά πόσο μπορεί να βλάψει την οθόνη. :unsure:

Επεξ/σία από Kosmas70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνει.

   Μόνο ελάχιστος αέρας κ παρα πολύ μαλακό πανί (μικρο-ινών για τον σκοπό αυτό) κ με την ελάχιστη δυνατή πίεση πάνω στον φακό.

   Αλλά κάποιος επαγγελματίας εδώ, ας απαντήσει πιο εμπεριστατωμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TechnoState είπε

Μόνο ελάχιστος αέρας κ παρα πολύ μαλακό πανί (μικρο-ινών για τον σκοπό αυτό) κ με την ελάχιστη δυνατή πίεση πάνω στον φακό.

Βασικά αναφέρομαι στον καθαρισμό της οθόνης, όχι του φακού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Kosmas70 είπε

Γνωρίζει κανείς αν κάνει να καθαρίζεις την οθόνης της ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής με υγρά καθαρισμού τύπου Ajax; Το έχω χρησιμοποιήσει μερικές φορές χωρίς να παρατηρήσω κάποια φθορά, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς πιο συγκεκριμένα κατά πόσο μπορεί να βλάψει την οθόνη. :unsure:

     Η οθόνη στην πλάτη όποιας μηχανής είναι αρκετά ανθεκτική στην χρήση , εφόσον σκοπεύετε βέβαια να κρατήσετε την μηχανή για πολύ καιρό . Είτε είναι αφής είτε όχι , αν θελήσετε να της προσφέρετε έναν βαθμό προστασίας μία απλή ζελατίνα , από αυτές που είναι φτιαγμένες για το συγκεκριμένο μοντέλο είναι παραπάνω από αρκετή , εναλλακτικά ένα tempered glass έχοντας κατά νου ότι υπάρχει πιθανότητα να εμποδίσει σε ένα βαθμό την ευαισθησία στο άγγιγμα αν αυτή είναι αφής . Αν όχι τότε μια ζελατίνα φτάνει και περισσεύει .

   Έχει να κάνει περισσότερο με το ότι μπορείτε πιο άφοβα να καθαρίζετε την ζελατίνα , η οποία θα λερώνεται από τα άσκοπα πιασίματα των χεριών και τα αγγίγματα από το πρόσωπο , την λιπαρότητα του δέρματος του καθενός κλπ κλπ . 

   Αν όχι , μετά από καιρό , θα αρχίσει να θαμπώνει , να έχει κάποιες μικρογρατζουνιες ........ ότι κάνετε με ένα κινητό , δεν χρειάζεται να το βασανισετε πολύ το ζήτημα ......... 

   Όχι , τα διάφορα υγρά τζαμιών δεν κάνουν γι αυτή την δουλειά , καλό πανί λίγο βρεμενο με νερό και είστε μιά χαρά ....... βαμβακερό , μικροινων ....... χαρτί κουζίνας ..... 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ όλες τις οθόνες (τηλέφωνο, τάμπλετ, φωτογραφική, ζελατίνα κράνους κλπ), τις καθαρίζω ως εξής:

Βρέχω το δάκτυλό μου και βάζω ένα σταγονίδιο υγρό πιάτων, που θεωρείται ό,τι πιο αβλαβές και διαλύει τα λίπη. Καθαρίζω την οθόνη με το δάκτυλο και με μια χαρτοπετσέτα λίγο βρεγμένη σκουπίζω.

Κανένα πρόβλημα τα τελευταία 20 χρόνια.

Επεξ/σία από hectorsdad
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, babisskg είπε

     Η οθόνη στην πλάτη όποιας μηχανής είναι αρκετά ανθεκτική στην χρήση , εφόσον σκοπεύετε βέβαια να κρατήσετε την μηχανή για πολύ καιρό .

Ναι σε τέτοια οθόνη αναφέρομαι, όχι αφής.

Αναφορά σε κείμενο

   Όχι , τα διάφορα υγρά τζαμιών δεν κάνουν γι αυτή την δουλειά , καλό πανί λίγο βρεμενο με νερό και είστε μιά χαρά ....... 

Υγρά καθαρισμού για οθόνες όπως αυτό κάνουν;

Επεξ/σία από Kosmas70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kosmas70 είπε

Ναι σε τέτοια οθόνη αναφέρομαι, όχι αφής.

Υγρά καθαρισμού για οθόνες όπως αυτό κάνουν;

     Σας είπα ήδη , μην το βασανίζετε τόσο πολύ , ένα υγρό βαμβακερό πανί είναι μιά χαρά , σκέτο νερό και σκουπίστε το με ένα στεγνό πανί η αφήστε το και θα στεγνώσει αμέσως μόνο του ........ δώστε κάπου αλλού αυτά τα χρήματα ..... ήμουν κι' εγώ κάποτε πολύ σχολαστικός !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...