Προς το περιεχόμενο

Wide επιλογή για nikon ff .


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τη μέρα που πήρα τη d610 το σκέφτομαι , δεν αξιώθηκα , πάλι στις ίδιες σκέψεις είμαι .

Καθαρά χομπίστικη χρήση , τοπία , κτίρια , εσωτερικοί χώροι όσο είναι εφικτό , αν μας δίνει δυνατότητα και για νυχτερινές λήψεις , ευπρόσδεκτη .

Έχοντας ξεκινήσει την περασμένη χιλιετία με φιλμάτες, αστροφωτογραφίες κτλ , δεν μου λένε πολλά όπως στους νεότερους .

Φαντάζομαι όλοι όσοι ψιλοασχολούμαστε, ξέρουμε τις διαφορές ζουμάτων και σταθερών φακών , ότι είναι διαφορετικά πράγματα ...

αλλά από την άλλη είναι πράγματα που αγοράζονται με χρήματα από την ίδια τσέπη , οπότε μιλάμε για κάτι σε wide, που θα μπορούσε να είναι είτε φακός ζουμ , είτε prime ,

σαφώς δεν γίνεται να αγοράσω περισσότερους του ενός αυτή τη στιγμή ,

(έχουμε και την πανάκριβη ερωμένη που μας τα μασάει και δεν γίνεται να τη στείλουμε στο διάολο και λέγεται εφορία)

οπότε αναγκαστικά εξατάζω επιλογές και από τις δύο κατηγορίες.

Η αγορά μάλλον θα γίνει από το e-infin .

 

Πρώτη σκέψη ήταν ο νέος tamron 17-35

https://www.e-infin.com/eu/item/3678/tamron_17-35mm_f/2.8-4_di_osd_lens_for_nikon_f_(a037n)

για την ώρα όμως είναι out of stock . Θετικά βρίσκω το  ότι παίρνει φίλτρα (μου αρέσουν) , στιβαρή κατασκευή και ζουμ , οπότε πιο εύχρηστος από prime. Αρνητικά ... όχι πολύ φωτεινός και όχι vr.

 

Δεύτερη επιλογή ο nikon 18-35

https://www.e-infin.com/eu/item/1397/nikon_af-s_nikkor_18-35mm_f/3.5-4.5g_ed_lens

κι αυτός out of stock . Θετικά , επίσης παίρνει φίλτρα , ζουμάτος κι αυτός και είναι και μαμά !!!!!! Αρνητικά , όχι πολύ φωτεινός επίσης , όχι vr και η κατασκευή πιο φτηνιατσούρα και επίσης λίγο ακριβότερος από τον ταμρον .

 

Τρίτη επιλογή σε παρόμοια φράγκα  ο σταθερός 20ρης της νίκον

https://www.e-infin.com/eu/item/2351/nikon_af-s_nikkor_20mm_f/1.8g_ed_lens

 

Θετικά , νικον , ξυράφι όπως λένε όλοι , πολύ φωτεινός (f/1.8) , οξύτητα από το f/1.8 , παίρνει επίσης φίλτρα, ετοιμοπαράδοτος !!!!!

Αρνητικά .... πλαστικούρα , prime φακός (για οικογενειακές φωτογραφίες ... απλά βάζεις άλλον) , το ότι δεν έχει vr ... μικρό μειονέκτημα εδώ λόγω 1.8 .

 

Άλλες επιλογές ...

 

να πούμε τον παλιό 20ρη 2.8 , είναι αρχαίος , βέβαια δεν ψοφάει με τίποτε όπως όλοι οι af-d , αλλά στο 2.8 δεν λέει πολλά , οπότε βασικά τον χρησιμοποιείς σαν να είναι f/4 (μην πω f/5.6)

 

αλλιώς μετά ανεβαίνεις οικονομικά ... στον nikon 16-35 f/4 vr (ίσως  μτχ     ?????   )  που είναι βέβαια ανώτερος

ή στον tamron 15-30 f/2.8 vc , επίσης κορυφαίος .... αλλά το να φτάσω στο 1000ρικο , θα προτιμούσα να το απέφευγα !!!!!!!

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα θα σου προτεινα τον nikon 16-35 vr f4 https://www.e-infin.com/eu/item/227/nikon_af-s_16-35mm_f/4_g_ed_vr_lens

τον δουλευω περιπου εναμιση χρονο και μου εχει αφησει μονο θετικες εντυπωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

έχουμε και την πανάκριβη ερωμένη που μας τα μασάει

Οι ερωμενες ολο και κατι προσφερουν. Αυτη???? τι???:angry:

Ξεκαθαριζω τη θεση μου πανω στο

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

ζουμάτων και σταθερών φακών

Παμε για ζουματο! Αλλωστε το λεει και η λεξη, ειναι "ζουμερος",,, πως να το κανουμε...:)

 

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

αλλά το να φτάσω στο 1000ρικο

Οκ ας αρχισουμε απο αυτο. Στα ποσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16-35 επικος

σκεψου και για τον sigma 20mm 1.4, τον εχω δουλεψει και ηταν κι αυτος πολυ καλος

αλλιως σε κατι πιο φτηνο υπαρχουν και κατι samyang manual ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με  AF-S NIKKOR 20mm f/1.8G ED  ,  κανείς ;;;

Τα δείγματα που βλέπω είναι επικά !

Πιο περιορισμένες δυνατότητες και χρήσεις από ένα ζουμ ... αλλά μένει η δαπάνη στα 630 ευρώπουλα. !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω λεω να μαζεψεις λεφτα και να παρεις αυτον που θελεις ενδομυχα χωρις βιασυνες (θα τα σκασεις λογικα :)  )

Μεχρι τοτε εξασκησου στο κοψιμο και ραψιμο...θα γινουμε μοδιστρες χαχαχα (stitching)

Προσωπικα θα πηγαινα στην premium επιλογη νικον με ζουμ

Αν ξερεις οτι δεν σε ενδιαφερει κατω απο 20 ...τοτε πηγαινε σε καποιο εξιδικευμενο Prime

Eιμαι σε κροπ προσωπικα και καποια στιγμη θα παρω τον τοκινα 11-16 αλλα με βλεπω να μην βιαζομαι καθολου

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, afterhours είπε

Αν ξερεις οτι δεν σε ενδιαφερει κατω απο 20 ...τοτε πηγαινε σε καποιο εξιδικευμενο Prime

Ο 20ρης μου αρέσει πολύ. 

Υπάρχει και ένας ιδιαίτερος φακός της sigma , που αν και ζουμ , είναι κάτι σαν προσπάθεια να συνδιάσουν 3 prime μαζί (24-28-35). 

Αναφέρομαι στον  SIGMA 24-35mm f/2 DG HSM Art . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου ξερεις που θες να βρισκεσαι οσον αφορα το εστιακο μηκος τοτε πιστευω το μονο που μενει ειναι το οικονομικο

Ας γραψει βεβαια και καποιος που εχει τετοιου τυπου wide φουλ φρειμ φακους...εχει βαρυτητα ο λογος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 20mm μου αρέσουν ως μοναδική εστιακή απόσταση wide.  Με ζουμ 16-35 θα έκανα πολύ περισσότερα ... αλλά πάλι η τιμή του 16-35 κοντράρει δύο prime τον 20ρη και τον 35ρη !!!!!

Αν έφτανα στο χιλιάρικο , θα πήγαινα σίγουρα ή για νικον 16-35 f/4 vr ή για tamron 15-30 f/2.8 vc . 

 

Στην crop , είσαι τυχερός θα έλεγα. Ο 10-24 της tamron είναι το αντίστοιχο του 15-30 σε ff στα μισά λεφτά (και βγάλε) . 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μπορεις να κανεις υπομονη (με αποταμιευση γινονται θαυματα και θα μπορεις να πας στους πανακριβους φακους)

Εγω πηρα τον Ταμρον 17-50 f2.8 ομως τον εβαλα για πωληση γιατι επρεπε να παρω εξαρχης τον Sony 16-50mm  SSM 2.8 που ειναι επιπεδου G lens

Ηταν λαθος που τσιγγουνευτηκα αρχικα τα λεφτα γιατι συνηθως στη ζωη αυτη οτι πληρωνεις παιρνεις (βεβαια ο Ταμρον ειναι πολυ δυνατος φακος super value αλλα δεν ειναι κατηγοριας G )

Τοσο καιρο που εχω μεινει σε apsc κροπ ειμαι απολυτα ικανοποιημενος...προσφατα εκανα μια εκτυπωση 40χ60cm που δεν κανει και ο καθε τυχαιος και μου επεσε το σαγονι με την ποιοτητα/ευκρινεια εκτυπωσης.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, afterhours είπε

Εγω πηρα τον Ταμρον 17-50 f2.8 ομως τον εβαλα για πωληση γιατι επρεπε να παρω εξαρχης τον Sony 16-50mm  SSM 2.8 που ειναι επιπεδου G lens

Καλημερα σας

Λες οτι αξιζει? Τους εχεις συγκρινει διπλα διπλα και υπαρχει εμφανη διαφορα, τοση ωστε να δικαιολογει την τιμη του?

Με τι σωμα εγινε η συγκριση (αν εγινε)?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η διαφορα στην τιμη ειναι μικρη σχετικα (αγορα μεταχειρισμενου και στις δυο περιπτωσεις φακων)

Το αν αξιζει πρεπει να το αποφασισει καθεις για τον εαυτο του....κατα τη γνωμη μου αξιζει

Αυτο σε καμια περιπτωση δεν αναιρει το φανταστικο value for money που εχει ο Ταμρον.

Παιζουν ρολο και τα δειγματα και οι διασπορες σε κατασκευαστικα σφαλματα απο τα εργοστασια.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει συγκριτικα εκτεταμενα απο δοκιμες χρηστη συγκεκριμενου φορουμ που εξιδικευεται σε Amount/Εmount

Αν θες το λινκ ευχαριστως να στο στειλω σε πριβε

Ειμαστε δυστυχως εκτος θεματος ...ας με συγχωρησει ο Dr_73

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...