Προς το περιεχόμενο

Elden Ring [PC]


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τελειωσα και εγω πριν 3 μερες στις 84 ωρες. Παιχνιδαρα με καποια θεματα που μου εσπασαν τα νευρα, ειδικα η καμερα, η προβληματικη συνδεση στο multi και το κακο Pvp, καποια επαναληψιμοτητα σε bosses και ο σχεδιασμος σε καποια boss fights η οποια μετα απο ενα συγκεκριμενο σημειο κοντα στο end game χτυπαει ταβανι. Απογοητευτηκα και με το τελικο boss fight το οποιο θα το χαρακτηριζα απο τα χειροτερα της From.
Πολυ ικανοποιημενος ωστοσο με το ending που ειδα,

Spoiler

δεν θα μπορουσα να κανω καλυτερη επιλογη παρα τη waifu ranni.


Kατα τα αλλα για εμενα ειναι το νεο οροσημο στα open world ARPG εστω και με "νεκρο" κοσμο. Κανενα open world παιχνιδι εδω και χρονια δεν με εχει κανει να θελω να ψαξω τα παντα, να δω ολα τα side quests και ολες τις περιοχες, χωρις να ειναι τιγκα στα markers, waypoints και ανουσια quests.
Koντα στις 100 ωρες, 153LV καθομαι και κανω ακομα βολτες, διαβαζω items για να κατανοησω καλυτερα το lore, βοηθαω οσο το επιτρεπουν οι σερβερς, αλλους παικτες και εχω ξεψαχνισει το χαρτη μεχρι αηδιας.
Με γυρισε στις χρυσες εποχες Skyrim και πρωτου dark souls που εγραφα 200 ωρες και δεν κουραζομουν.

Υ.Γ οποιος θελει βοηθεια ριχνω sign

Επεξ/σία από kti23
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Εγώ είμαι 130 ώρες νομίζω και ακόμα δεν έχω δει το main city. :P Που δηλαδή να μην έτρεχα κιόλας που το συνηθίζω σε games.

μολις😁 πας θα το μετανιωσεις 😀 ,να εισαι ελαφρα ντυμενος για να τρεχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ολοκλήρωσα Ranni's questline.

Να μου πει κάποιος αν θα το έκανε αυτό χωρίς βοήθεια από Youtube.

Τρομερή η μάχη με τον 

Spoiler

Astel!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Zus είπε

Μία βοήθεια για dual katana: Ποιο ash of war επιλέγω; Το κάνω duplicate και για τις 2 Katana;

Σε dual wield μόνο στη δεξιά θα κάνει activate. Θα πρέπει κάθε φορά να κάνεις 2 hand την αριστερή για να της κάνεις activate το δικό της skill. Τώρα όσο αναφορά τις katana στο game, από όσες έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής.
 

Spoiler

Η moonveil είναι busted af (base strength 40 dex 40 int). Με 2-3 strong weapon art attacks από κοντά (για να πιάσει και το mellee) αν δεν πεθάνει ήδη το boss τρώει posture damage για critical riposte μετά. Το μόνο downside είναι το υψηλό FP cost (25). Για bosses βέβαι δε σε πολυνοιάζει και με 1 ashen estus είσαι ok, αλλά για map exploration δεν είναι τόσο βολική με weapon art spam σε σχέση ξέρω εγώ με το bloody slash που κοστίζει μόνο 6 (?!). Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις equip τα talismans που μεγαλώνουν τα maximum FP, μειώνουν το FP costs στα skills, αλλά κυρίως αυτό που σου δίνει FP με κάθε dead enemy για το world traversal. Επίσης μπορεί να παίξεις με κάποια άλλη katana στο right hand με το bloody slash πχ στο right hand και να τους αλλάζεις θέση πριν τα bosses.😁 Ή μπορείς να μη παίζεις καν με weapon arts και με L1 spam αλλά δε θα έχεις με τη καμία τόσο damage ακόμα και με συνεχόμενα bleeds (συν ότι θα πρέπει να είσαι πολύ προσεχτικός με bosses που έχουν aggro και poise).

Εγώ για pvp έχω καταλήγει σε moonveil με nagakiba στο off hand. Τώρα αυτό που θέλω για ποιο mean καταστάσεις είναι να βάλω το royal knights resolve στην nagakiba και cast  σε 2 handed πριν το fight.😁 Αυτά τα 10-20 secs θα είναι του τρόμου. Υπάρχουν και άλλα talismans/armors/spells βέβαια που θα σου δώσουν extra dps, αλλά προτιμώ να παίξω με κάποια heavy armor και το poise ring γιατί κανένας σχεδόν δε παίζει βαριά όπλα και να σκάω γέλιο με τους r1 spammers να τρώνε counter hits.

Για pve δε παίζω dual wield, προτιμώ την χελώνα με noskill. Με έχει σώσει άπειρες φορές από άσχημες καταστάσεις. Επίσης δεν έχω βρει κάποιο boss μέχρι στιγμής που να πω χρειάζομαι το moonveil, πιο πολύ με την keen nagakiba παίζω και ας μην έχω βρει ακόμα materials να την ανεβάσω (μετανιώνω που έχωσα τόσα πολλά στην απλή uchi).

Από άλλες katana honorable mention η Meteoric ore blade, αλλά στην ουσία είναι μια ασθενέστερη εκδοχή της moonveil ειδικά σε pvp - why bother. Μέχρι να φάει nerf (που το θεωρώ σίγουρο να της πάνε το scaling κάποια στιγμή 50-50 για αυτό και έμεινα 40 int) enjoy.

 

13 λεπτά πριν, Zus είπε

Μόλις ολοκλήρωσα Ranni's questline.

Να μου πει κάποιος αν θα το έκανε αυτό χωρίς βοήθεια από Youtube.

Τρομερή η μάχη με τον 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Astel!

 

Δεν είδα wiki μέχρι το σημείο που:

Spoiler

Παίρνεις την mini doll στο ansel river. Είδα στη bonefire το prompt να της μιλήσεις και πήρα dah dah dah κλασικά, οπότε προχώρησα. Ε που να μυρίσω τα νύχια μου ότι πρέπει να το σπαμάρεις μέχρι να νιώσει. Αυτά δε γουστάρω. Μετά είναι okish σαν questline. Hint τράβα πίσω στο Ranni's rise αν δεν έχεις πάει ήδη.😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ilos είπε

Δεν είδα wiki μέχρι το σημείο που:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Παίρνεις την mini doll στο ansel river. Είδα στη bonefire το prompt να της μιλήσεις και πήρα dah dah dah κλασικά, οπότε προχώρησα. Ε που να μυρίσω τα νύχια μου ότι πρέπει να το σπαμάρεις μέχρι να νιώσει. Αυτά δε γουστάρω. Μετά είναι okish σαν questline. Hint τράβα πίσω στο Ranni's rise αν δεν έχεις πάει ήδη.😁

 

Spoiler

Πήγα και σκότωσα τον ζηλιαρόλυκο που ήθελε να μου κλέψει την αγάπη. 😛 Ενημέρωσα και τον Iji να μην τον περιμένει, δεν θα τον ξαναδεί! Κοντά εκεί έχει κάτι ruins που είχε npcs μαρμαρωμένους. Πήγε κανείς να μας πει αν ξαναζωντάνεψαν αυτοί;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zus είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Πήγα και σκότωσα τον ζηλιαρόλυκο που ήθελε να μου κλέψει την αγάπη. 😛 Ενημέρωσα και τον Iji να μην τον περιμένει, δεν θα τον ξαναδεί! Κοντά εκεί έχει κάτι ruins που είχε npcs μαρμαρωμένους. Πήγε κανείς να μας πει αν ξαναζωντάνεψαν αυτοί;

 

 

Spoiler

εγω ακομα δεν καταλαβα γιατι ο μαγος ήταν ψόφιος και ο blaidd ειναι aggro

edit βρηκα αυτό

The invader was probably a copycat, as told by the Black Wolf Mask item description. Also explains why the invader doesn't talk, while Blaidd does during the final fight.

He resisted long enough and tried to protect her home (see the corpses of assassins laying around the entrance of Ranni's Rise). But he's breaking apart. There was no other option. The black swordman goes berserk and we put him out of his misery, his mind too far gone to even hear the last words her mistress wanted us to relay to him.

Wolves are shadows of the empyreans, created by the two fingers to serve as guardian and ensure they stick to the path the greater will wants. Ranni's entire questline is going against it. It's already incredible that Blaidd's been able to stay by Ranni's side for this long.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2022 στις 12:49 ΜΜ, Georgram είπε

Οποιος εχει καταφερει να κερδισει αυτα τα τρια μ%$#@%@#$ανα ας μου πει και μενα καποιο τροπο πριν μπω με το κεφαλι μεσα στην οθονη...

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot (6).png

 

Spoiler

Μόλις έριξα 2 τέτοια μ@##@!#$!α με mimic tear όμως που ανέλαβε τον έναν, αλλά τα έριξα οριακά γιατί είχα ξεμείνει από flasks. (στο πρώτο try). Εικάζω ότι και τα 3 είναι doable αλλα θα σπάνε πολλά @@.

 

2 ώρες πριν, cyberguy είπε

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

εγω ακομα δεν καταλαβα γιατι ο μαγος ήταν ψόφιος και ο blaidd ειναι aggro

edit βρηκα αυτό

The invader was probably a copycat, as told by the Black Wolf Mask item description. Also explains why the invader doesn't talk, while Blaidd does during the final fight.

He resisted long enough and tried to protect her home (see the corpses of assassins laying around the entrance of Ranni's Rise). But he's breaking apart. There was no other option. The black swordman goes berserk and we put him out of his misery, his mind too far gone to even hear the last words her mistress wanted us to relay to him.

Wolves are shadows of the empyreans, created by the two fingers to serve as guardian and ensure they stick to the path the greater will wants. Ranni's entire questline is going against it. It's already incredible that Blaidd's been able to stay by Ranni's side for this long.

 

Spoiler

 

Δες αυτό και θα τα καταλάβεις όλα. (δεν το είδα μέχρι τέλους γιατί έχει και spoilers για endgame) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2022 στις 12:50 ΠΜ, xtrmsnpr είπε

Ήταν για τις ανάγκες της φωτογράφισης!

Παίζω με αυτή (αν και πιο βαριά)506600828_.jpg.bec5b4e1ac5cb0642558dac31f2885b9.jpg

το κράνος αυτό σώζει ζωές!

Στο επόμενο post θα σας πω για το moonveil katana πόσο φόλα είναι και γίνεται τόσος ντόρος, είναι και TIER S!

 

(γμτ το lightshot βγάζει πολύ low res SS)

Φίλε μου αυτή την κολοκύθα πού τη βρήκες; Αξίζει;

Είμαι με τα ίδια ρούχα από την αρχή, ούτε σωβρακο δεν έχω αλλάξει παρόλο που το σκ@το έχει φτάσει πολλές φορές ως την κάλτσα🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα

Spoiler

Shaded Castle και μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο.

Τί ανατριχίλα είναι αυτή εκεί μέσα; Τί τρομερή ατμόσφαιρα; Πολύ θα ήθελα μετά το cleaning της περιοχής να μας δείχνει και ένα cinematic για το τί συνέβη εκεί μέσα και φτάσαμε σε αυτή τη σαπίλα.

In other news έριξα Gargoyle, και Tree Sentinel έξω από capital, περιηγήθηκα λίγο σε αυτή και πήρα πούλο τρέχοντας γιατί ήμουν 79 ακόμα. 

Καπάκι έριξα Full-Grown Falling Starbeast (mounted στον Torrent, δεν βγαίνει αλλιώς αυτό το πράγμα και πάω για Deeproot depths).

Δεν είναι πλέον παιχνίδι, είναι έπος!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μία ερώτηση για όσους έχουν προχωρήσει αρκετά:

Spoiler

Για να μπω Volcano manor μου ζητείται να σκοτώσω 3 τύπους. Ο 3ος είναι στις Mountaintops of the Giants όπου για να πας πρέπει να περάσεις μέσα από Capital. Έχω βρει τρόπο να μπω στο Volcano από άλλη είσοδο αλλά θα ήθελα και την επίσημη είσοδο. Πρέπει πρώτα να καθαρίσω Capital για να μπω Volcano Manor;

 

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Zus είπε

Και μία ερώτηση για όσους έχουν προχωρήσει αρκετά:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Για να μπω Volcano manor μου ζητείται να σκοτώσω 3 τύπους. Ο 3ος είναι στις Mountaintops of the Giants όπου για να πας πρέπει να περάσεις μέσα από Capital. Έχω βρει τρόπο να μπω στο Volcano από άλλη είσοδο αλλά θα ήθελα και την επίσημη είσοδο. Πρέπει πρώτα να καθαρίσω Capital για να μπω Volcano Manor;

 

Spoiler

και εγω σαν εσενα βρισκομαι, εκανα τους 2 πρωτους αλλα ο τριτος αφου καθαρισω την πολη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...