Προς το περιεχόμενο

Elden Ring [PC]


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Εμείς οι καζουαλαδες που δεν θέλουμε να ιδρώνουμε να το αγοράσουμε ρε μάγκες ή τσάμπα τα λεφτά θα δώσουμε;

Τσάμπα τα λεφτά .

Το ότι το παιχνίδι έχει απότομη δυσκολία εχει αναφερθει ξανα και σε προηγούμενες σελίδες,και υπάρχει και σχετικό άρθρο στο γιατί θεωρείται το δυσκολότερο της σειράς

https://www.powerpyx.com/is-elden-ring-harder-or-easier-than-dark-souls-demons-souls-bloodborne-sekiro/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τσάμπα τα λεφτά .

Το ότι το παιχνίδι έχει απότομη δυσκολία εχει αναφερθει ξανα και σε προηγούμενες σελίδες,και υπάρχει και σχετικό άρθρο στο γιατί θεωρείται το δυσκολότερο της σειράς

https://www.powerpyx.com/is-elden-ring-harder-or-easier-than-dark-souls-demons-souls-bloodborne-sekiro/

Πού είναι εκείνο το τρολάκι που έγραφε εδώ μέσα πριν το release και καυχιόταν ότι θα το τερμάτιζε σε χρόνο dt οέο; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν 2 λόγια περι Radahn . Ολα σε σποιλερ ταγκ για οσους δεν εχουν παει. :
 

Spoiler

Εκει παιδιά που μολις είχα ξεκινήσει να κανω explore το Caelid , βρίσκω ενα teleporter και με παει στο κάστρο με το εβεντ.
Anyways λεω αφου΄ειμαι εδώ θα το πάιξω το fight.
50κάτι λβλ (25 vigor/30x) . 

Nα πω οτι ολο το εβεντ και το σκηνικό μου άρεσε πάρα πάρα πολύ.

Περι fight, δν έκανα summon tpt/ no weapon art / no nothing. 

Κατάνα που κάνει bleed. Το dmg οταν εσκαγε το bleed ήταν παραπάνω απο αρκετό.

Στο φαιτ έκανα το εξης :
Roll τα charged arrows μεχρι να πλησιασω στο κέντρο, μετά στο arrows volley αλογο για να φτασω κοντά του γρήγορα και dodge τα arrows, και όσον αφορά το P1 FULL burst dmg και οσο το δυνατον να κάθομαι στον κώλο του αλόγου του.

P2 το χάος.... Με κάνανε όλα oneshot. Εχασα 6 φορές σερί τουλάχιστον στο p2 μέχρι να τον περάσω. Καθε φορά dead sto 30% του hp του.

Γενικα θα πω οτι ΔΕΝ μου αρεσε το fight, δλδη αυτές οι μπερδεμένες κινήσεις που έιχε με το αλογο του , δεν μου άρεσαν, 
Γενικα κακογραμμένο φαιτ αλλα και πάλι ετρωγε πολύ dmg , δλδη δεν ήταν θεωρώ fight git gud ... Κρίμα.
Θα το ήθελα λιγότερο deadly, με πιο έξυπνες κινήσεις και να ειναι immune σε bleed και μλκίες.

Τωρα πως ειναι η εμπειρία με caster + summons , δν έχω ιδέα. 

Περίμενα κάτι παραπάνω. 
Kάτι τύπου Gael ίσως? Αυτο πχ το φαιτ το θεωρώ 10/10 .
Μαρκαν το αγαπημένο μου στα DS.

 

Τι να πω, δεν ξέρω αν ημουν υπερβολικός. 

Ισως με ενόχλησε παραπανω απο οσο πρέπει οτι ειναι σε άλογο.

Απλα περίμενα κάτι διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, >-Nosakos<- είπε

Το insta curse co-op παίζει να είναι η μεγαλύτερη τρολιά που έχω δει σε DS μέχρι σήμερα. 

 

Αν δε patchαριστεί αυτό ASAP θα πέσει πολύ QQ. Ακόμα και εγώ αρνούμαι να κάνω αυτή τη τρολιά (and that says a lot).😁

34 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Λοιπόν 2 λόγια περι Radahn . Ολα σε σποιλερ ταγκ για οσους δεν εχουν παει. :
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Εκει παιδιά που μολις είχα ξεκινήσει να κανω explore το Caelid , βρίσκω ενα teleporter και με παει στο κάστρο με το εβεντ.
Anyways λεω αφου΄ειμαι εδώ θα το πάιξω το fight.
50κάτι λβλ (25 vigor/30x) . 

Nα πω οτι ολο το εβεντ και το σκηνικό μου άρεσε πάρα πάρα πολύ.

Περι fight, δν έκανα summon tpt/ no weapon art / no nothing. 

Κατάνα που κάνει bleed. Το dmg οταν εσκαγε το bleed ήταν παραπάνω απο αρκετό.

Στο φαιτ έκανα το εξης :
Roll τα charged arrows μεχρι να πλησιασω στο κέντρο, μετά στο arrows volley αλογο για να φτασω κοντά του γρήγορα και dodge τα arrows, και όσον αφορά το P1 FULL burst dmg και οσο το δυνατον να κάθομαι στον κώλο του αλόγου του.

P2 το χάος.... Με κάνανε όλα oneshot. Εχασα 6 φορές σερί τουλάχιστον στο p2 μέχρι να τον περάσω. Καθε φορά dead sto 30% του hp του.

Γενικα θα πω οτι ΔΕΝ μου αρεσε το fight, δλδη αυτές οι μπερδεμένες κινήσεις που έιχε με το αλογο του , δεν μου άρεσαν, 
Γενικα κακογραμμένο φαιτ αλλα και πάλι ετρωγε πολύ dmg , δλδη δεν ήταν θεωρώ fight git gud ... Κρίμα.
Θα το ήθελα λιγότερο deadly, με πιο έξυπνες κινήσεις και να ειναι immune σε bleed και μλκίες.

Τωρα πως ειναι η εμπειρία με caster + summons , δν έχω ιδέα. 

Περίμενα κάτι παραπάνω. 
Kάτι τύπου Gael ίσως? Αυτο πχ το φαιτ το θεωρώ 10/10 .
Μαρκαν το αγαπημένο μου στα DS.

 

Τι να πω, δεν ξέρω αν ημουν υπερβολικός. 

Ισως με ενόχλησε παραπανω απο οσο πρέπει οτι ειναι σε άλογο.

Απλα περίμενα κάτι διαφορετικό.

Αυτή δυστυχώς είναι η εμπειρία του underleveled και purist (χωρίς τα op weapon arts και το mimic ash).

Δε ξέρω τι είναι καλύτερο ειλικρινά η δικιά σου φάση ή εγώ που το έβγαλα 1st try χωρίς να ξέρω τι πρέπει να κάνω και με κάργα facetanking...

Να πω την αλήθεια τις τελευταίες 2 μέρες έκανα ένα break από το game γιατί υπήρχε κορεσμός. Θα το συνεχίσω πάλι το ΣΚ ελπίζω να φτάσω προς το τέλος ομαλά.😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενοχλησε να σου πω πολύ η δυσκολία. Αφού βγήκε σε λιγότερο από 1 ώρα real time ενώ παράλληλα έβλεπα MasterChef .

Αλλά δεν μου άρεσε ο τρόπος που βγήκε σίγουρα.

@ilos.

Αύριο τώρα πάλι ξανά. Να δω τι θα μου πει και ο warewolf για το quest.

Για να δούμε τι άλλο θα δούμε.

Ελπίζω 2-3 grande fights να τα ζήσουμε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Zus είπε

Πού είναι εκείνο το τρολάκι που έγραφε εδώ μέσα πριν το release και καυχιόταν ότι θα το τερμάτιζε σε χρόνο dt οέο; 

καλά γενικά πέραν από 2-3 άτομα, δεν έχω δει να το έχει τελειώσει(και να το έχει πει)και κανείς άλλος 2 εβδομάδες τώρα.

Το λέω γιατί την πρώτη εβδομάδα υπήρχε ο κλασσικός ενθουσιασμός από πολλούς σε φάση'' πρώτο μου Souls παιχνίδι και προχωράω κανονικά''.

17 ώρες πριν, silenoz66 είπε

Λοιπόν 2 λόγια περι Radahn . Ολα σε σποιλερ ταγκ για οσους δεν εχουν παει. :

Τα έλεγα εγώ πιο πίσω ότι γενικά τα boss στο Elden Ring είναι στην πράξη πολύ ομορφα σχεδιαστικά(και σκηνικά),αλλά σαν gameplay είναι άστα να πάνε. Γιαυτό και ελάχιστα είναι memorable από τα boss fights.

Θα δεις και αργότερα που θα συνεχίσει αυτό το μοτίβο. 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι δεν είχα ιδιαίτερο θέμα με Radahn, με εξαίρεση εκείνα τα one hit magic balls. Θα το ξανά πω, είναι το πιο εύκολο και προσβάσιμο game της From, ever.

Μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει κάτι άδικο, πέρα από το rot που ανέφερα που απλά είναι κουραστικό σε φάσεις. Τα weapons art αλλάζουν όλο το game και για όνομα του θεού υπάρχει fast travel. Καλά για τα statues που σε βγάζουν μπροστά στο boss για να ξανά fight τα λόγια περιττά.

Aμα είναι αυτό το δυσκολότερο game της From εμενα με λένε Σούλα. :P

5 ώρες πριν, 3DJIN είπε

η πιο προσφατη: η μαλενια

τι αλλο μου ερχεται η μαχη με τους white walkers στην αρχη στο mount/ops of the giants,random μααχες με ταχυτατους και αορατους assasins -υπαρχει και boss τετοιο

αμα κατσω και δω το χαρτη θα γεμισω σελιδες.

πολλα βιντεακια trainarισμενα βλεπω παντως στο utube.

Ok υπερβολές, δεν ξέρω τι είναι αυτά που λες αλλα εγώ είμαι κάπου στην μέση του game και ακόμα δεν έχω δει τίποτα τέτοιο, οποτε πως θα γεμίσεις σελίδες δεν ξέρω. Anyways όταν φτάσω σε αυτά που λες μπορεί να αναθεωρήσω. Μέχρι στιγμής είναι cakewalk για From game.

Είναι τόσο κρίμα που το game δεν έχει gore, πάλι καλά που βάλαν αίμα τουλάχιστον.

Spoiler

F87dtl5.jpeg

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στις 40 ώρες περίπου έχοντας κάνει 3 διαφορετικά builds  επειδή πάντα έτρωγα πολύ ξύλο ως νέος παίχτης σε αυτό τον τύπο παιχνιδιού... Έχω πει τόσες φορές φτάνει δεν ειναι για εμένα και εκεί που πάω να το κλείσω , κάτι καλό κάνω και κολλάω.. Μακάρι πάντως να είναι η αρχή για τις αλλαγες στα open world  γιατί αυτο που έχουν κάνει στο παιχνίδι , απλά ξεπερνάει οτιδήποτε άλλο..εξερεύνηση με τις αισθήσεις μας και όχι με σημαιάκια και ερωτηματικά...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Είμαι στις 40 ώρες περίπου έχοντας κάνει 3 διαφορετικά builds  επειδή πάντα έτρωγα πολύ ξύλο ως νέος παίχτης σε αυτό τον τύπο παιχνιδιού... Έχω πει τόσες φορές φτάνει δεν ειναι για εμένα και εκεί που πάω να το κλείσω , κάτι καλό κάνω και κολλάω.. Μακάρι πάντως να είναι η αρχή για τις αλλαγες στα open world  γιατί αυτο που έχουν κάνει στο παιχνίδι , απλά ξεπερνάει οτιδήποτε άλλο..εξερεύνηση με τις αισθήσεις μας και όχι με σημαιάκια και ερωτηματικά...

και εγω ξυλο ετρωγα στην αρχη, βασικα παντα ξυλο θα τρωμε. Αλλα οσο ανεβαινεις και παιρνεις gear μετα θα δινεις ξυλο, δωσε χρονο σε ενενα χαρακτηρα και θα δεις.

-

Εχετε να προτεινεται κανενα weapon για γρηγορο ξυλο? δεν θελω τα βαρυα τα τεραστια.

Παιζω με shield. Εχω το starter του confessor ακομα.

Επεξ/σία από Balantakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι βλεπω οπως παει οτι η δυσκολια εν τελει ειναι υποκειμενική.

Για εμένα το πιο δύσκολο απο ολα ηταν το Dark Souls 2 (Scholar of the first sin edition). 
Το Dark souls 1 ήταν το πιο δύσκολο οταν το επαιξα πρωτη φορα, αν το παιξεις τώρα που ξέρεις πως να το παιξεις,
ειναι μακραν το πιο έυκολο.

Αρα σίγουρα το elden ring δεν το βαζω στα πιο δύσκολα προς το παρόν. 
Θα δείξει αργότερα βεβαια.

Απλα το ξαναλέω, λόγω τοσο πολλών επιλογών που υπάρχουν στο παιχνίδι, σίγουρα θα βρεςι τρόπο να ξεπεράσεις κάθε εμπόδιο.

Γνώμη μου. 

Για εμένα δύσκολο μπος = να παλευεις 3 ωρες σερί, να χάνεις απο τα νέυρα σου, να ξυπνας την επόμενη μερα με καθαρό μυαλό και να το περνάς!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Zus είπε

Πού είναι εκείνο το τρολάκι που έγραφε εδώ μέσα πριν το release και καυχιόταν ότι θα το τερμάτιζε σε χρόνο dt οέο; 

Σε ψάχνουμε @CarlitoGR να μας πεις την εμπειρία σου

@Μακιαβέλλι να το πάρεις, μην τους ακούς. Και γω δεν την πάλευα με τα souls παιχνίδια και σε αυτό είμαι οκ, στην αρχή δυσκολεύτηκα αλλά μετά μπήκα στο τριπάκι να μάθω πως παίζεται. Υπομονή θέλει, αν απλώς θέλεις να δεις πως τα πας, δες το από το θείο και αν σου αρέσει αγόρασε το, αν φοβάσαι το ρίσκο. Μιλάμε για ένα υπέροχο παιχνίδι που η δυσκολία δε πρέπει να σε τρομάζει.

Μην νομίζεις δηλαδή ότι όλοι όσοι παίζουμε το παιχνίδι είμαστε τίποτα προΖ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι @Μακιαβέλλι να το πάρεις, και αν το μετανιώσεις όπως τόσοι άλλοι, θα σου δώσουν τα χρήματα σου πίσω οι άλλοι που το προτείνουν με τεράστια άνεση, ειδικά μιας και στο PC δεν παίζει refund.

Μάλλον κάποιοι δεν πρόσεξαν ακριβώς τι έγραψες.  Και σαν κάποιος που τελείωσε το παιχνίδι, σου λέω με βεβαιότητα ότι ο καζουαλάς που δεν θέλει να ιδρώσει, δεν πρόκειται ποτέ να τερματίσει το παιχνίδι, πιθανώς ούτε μέχρι την μέση να φτάσει(χωρίς trainer/cheats).

18 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Εμείς οι καζουαλαδες που δεν θέλουμε να ιδρώνουμε να το αγοράσουμε ρε μάγκες ή τσάμπα τα λεφτά θα δώσουμε;

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, silenoz66 είπε

Για εμένα δύσκολο μπος = να παλευεις 3 ωρες σερί, να χάνεις απο τα νέυρα σου, να ξυπνας την επόμενη μερα με καθαρό μυαλό και να το περνάς!

Έτσι ακριβώς. Δηλαδή στο Sekiro μου πήρε ώρες να βγάλω bosses, ώρες. Το ίδιο σε μερικά bosses BB και λιγότερο στα DS. Εδώ το summon που έχω κάνει upgrade βγάζει solo bosses. Δεν έπαιξα κανένα boss πάνω από 20 φορες και αυτό ήταν ο Tree Sentinel χωρίς άλογο. ’σε που τα fights περνούν λεπτά, maximum. Παρόλα αυτά δεν θα το πρότεινα σε casuals, εκτος άμα θέλουν να φάνε ώρες farming. Τώρα να πάρεις το game και να κανεις bugged farming και trainer γιατί? Γίνετε απίστευτα unbalanced η εμπειρία που σχεδίασαν. Παίξε κάτι άλλο imho.

10 λεπτά πριν, ilos είπε

Ειδικά στην αρχή χωρίς estus και weapon art της προκοπής.

Τα arts αλλάζουν τελείως το game, από τότε που βρήκα αυτά με τα multiple hits η αυτό που κανεις κωλοτούμπα με άπειρο poise απλά ξύλο non-stop. Σε φάσεις βγάζω fights χωρίς καν να πατήσω R1/2. :P

Εντωμεταξύ η brass shield είναι bugged?! Ότι έχω βρει είναι χειρότερο. Wtf?

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...