Προς το περιεχόμενο

Elden Ring [PC]


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Zus είπε

Να τολμήσω να ρωτήσω τί level έχεις γυρίσει εκεί μέσα; 70; 😜

275480522_1040390513181652_1550745139278293961_n.png.b3942f0eb40d67dc48b75b5a42f54c47.png

Έτσι πήγα στη μάχη! Κοντά έπεσες όμως 😛 .

Το ραβδί που έχω βρει είναι φονικό σε συνδυασμό τα κοτρόνια που πετάει!

 

Έχω όμως μια απορία, ρούχα θα αλλάξω; Δεν πετάει τίποτα χρήσιμο για mage κάτι heavy armor ρίχνει όλη την ώρα. Είμαι με τα αρχικά ακόμα, μόνο για το κεφάλι έχω βρει την κολοκύθα που έδινε κάτι παραπάνω, αλλά είναι σχετικά βαριά (νομίζω 12.5). Και ασπίδα με τα βίας καλύτερη. Την έχω πάει +4 και το morning star +6.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Έχω όμως μια απορία, ρούχα θα αλλάξω; Δεν πετάει τίποτα χρήσιμο για mage κάτι heavy armor ρίχνει όλη την ώρα. Είμαι με τα αρχικά ακόμα, μόνο για το κεφάλι έχω βρει την κολοκύθα που έδινε κάτι παραπάνω, αλλά είναι σχετικά βαριά (νομίζω 12.5). Και ασπίδα με τα βίας καλύτερη. Την έχω πάει +4 και το morning star +6

Δεν νομίζω ότι εχει ειδικά armor που είναι χρήσιμα για mage μόνο! Ότι σου φαίνεται ομορφο το φοράς αρκεί να είναι το βάρος που θες να έχεις! Προσωπικά εγώ πάντα προσπαθώ να είμαι στο medium load! Έχω βρει αρκετά sets είτε από merchants είτε από το exploration! Τώρα φοράω την carian set και μέχρι στιγμής δεν την αλλάζω! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

275480522_1040390513181652_1550745139278293961_n.png.b3942f0eb40d67dc48b75b5a42f54c47.png

Έτσι πήγα στη μάχη! Κοντά έπεσες όμως 😛 .

Το ραβδί που έχω βρει είναι φονικό σε συνδυασμό τα κοτρόνια που πετάει!

 

Έχω όμως μια απορία, ρούχα θα αλλάξω; Δεν πετάει τίποτα χρήσιμο για mage κάτι heavy armor ρίχνει όλη την ώρα. Είμαι με τα αρχικά ακόμα, μόνο για το κεφάλι έχω βρει την κολοκύθα που έδινε κάτι παραπάνω, αλλά είναι σχετικά βαριά (νομίζω 12.5). Και ασπίδα με τα βίας καλύτερη. Την έχω πάει +4 και το morning star +6.

 

οπωσδηποτε να πας σε dungeon που εχει imps για να παρεις το helmet. έκανα grind συνεχόμενα αλλά αξίζει γιατι δίνει +2 INT

https://eldenring.wiki.fextralife.com/Imp+Head+(Cat)

Επεξ/σία από cyberguy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, xavier είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

miguela, malenia και ενας blood κατι. Ολοι αυτοι ειναι στα βουνα ή εχω χασει τιποτα?

Spoiler

Όχι, δεν είναι στα βουνά. Το αντίθετο. Αλλά θες item για να πας εκεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xtrmsnpr είπε

275480522_1040390513181652_1550745139278293961_n.png.b3942f0eb40d67dc48b75b5a42f54c47.png

Έτσι πήγα στη μάχη! Κοντά έπεσες όμως 😛 .

Το ραβδί που έχω βρει είναι φονικό σε συνδυασμό τα κοτρόνια που πετάει!

 

Έχω όμως μια απορία, ρούχα θα αλλάξω; Δεν πετάει τίποτα χρήσιμο για mage κάτι heavy armor ρίχνει όλη την ώρα. Είμαι με τα αρχικά ακόμα, μόνο για το κεφάλι έχω βρει την κολοκύθα που έδινε κάτι παραπάνω, αλλά είναι σχετικά βαριά (νομίζω 12.5). Και ασπίδα με τα βίας καλύτερη. Την έχω πάει +4 και το morning star +6.

 

Η Liurnia είναι γεμάτη με items για mages. Και ναι, έχει και καλύτερα armor για mages. Σίγουρα θα βρεις κάτι που θα σου ''κάνει''.

 

1 ώρα πριν, Georgram είπε

Τι είδους crashes? Γιατί και εμένα στις 50 ώρες παιχνιδιού μέχρι στιγμής με κρασαρε δυο φορες όλο το pc (έκανε ξαφνικό restart χωρίς κάποιο error)

Όχι όλο το PC, απλώς πετάει crash στο desktop. Αλλά το κάνει σχετικά συχνά πλέον, ειδικά όταν κάνει load μετά από death ή από fast travel.

 

1 ώρα πριν, Manolo Sismanidis είπε

Παιδια εγω 50 ωρες σε pc steam version rtx 3080 δεν μου εχει κρασαρει ποτε, 

Είσαι από τους τυχερούς απ' ότι φαίνεται. Είχα διαβάσει ότι έχουν αρκετοί κρασαρίσματα και freezes. Ευτυχώς freezes δεν έχω. Το κλασσικό μόνο που έχουν όλοι με τα random stutters.

Άντε βρε From, βγάλε επιτέλους κανένα σοβαρό patch. Σχεδόν 2 εβδομάδες έχουν περάσει από την κυκλοφορία του game. Plz...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο αυτο ακριβως το crash που σε πεταει στο desktop το ειχα κ εγω . Νομιζω 2 φορες σε fast travel κ αλλες 4-5 (?) οταν πηγαινα να μπω σε κοσμο αλλου παικτη για να βοηθησω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Οκ! Ευχαριστώ! Καιρός να προχωρήσω περιοχή!
Σε οποιοδήποτε dungeon με imps?

Στην επόμενη περιοχή που θα πας. Ειδικά στην ακαδημία θα πάρεις άπειρο λουτ για μάγο. Εγώ 8/10 πράγματα που λουταρα στην ευρύτερη περιοχή ήταν για μάγο.

Γενικά μην φαρμαρεις τόσο τόσο πολύ. Το παιχνίδι να ξέρεις είναι τεράστιο σε μαπ. 

Και αν πας να το κάνεις explore θα βγεις αρκετά overlevled.

Εγώ είμαι 51λβλ . Έχω κάνει clear το 95% της λίμνης και περίχωρα. Το πρώτο underground επίσης και τώρα είμαι στο 2ο. Και μετά θα συνεχίσω βόρεια.

Και ήδη καταλαβαίνω ότι κάνω αρκετό DMG.

Γενικά πάντως σε σχέση με προηγούμενα σοουλς νιώθω ότι το dmg είναι στο θεό. 

Δεν ξέρω τι συμβαίνει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος και από εμένα το παιχνίδι(ότι έγραψα και στο αντίστοιχ θέμα των κονσολών)

Τι μου άρεσε

Spoiler

+art direction/ατμόσφαιρα.

+open world/exploration/καλοσχεδιασμένος χάρτης. Με μεγάλη διαφορά το καλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, ειδικά μιας και είναι η πρώτη φορά που μπαίνει σε παιχνίδι της σειράς,χωρίς όμως να χάνει την ταυτότητα του. Κυριολεκτικά 10/10 σε αυτο το κομμάτι. Επίσης ο χάρτης έχει ποικιλία στις διαφορετικές περιοχές, δεν είναι ολόκληρος σαν την πρώτη περιοχή με τα χορτάρια. Ευπρόσδεκτη η προσθήκη του αλόγου όπως και των πολλών ''bonfire'' με δυνατότητα teleport με το καλημέρα.

+ποικιλία εχθρών/bosses. Αλλό ένα σημαντικό στοιχείο,το ότι συνολικά θα δείς πολλούς διαφορετικούς εχθρούς,mini bosses και κανονικά bosses

+ποικιλία όπλων/spells/miracles/ασπίδων κλπ. Αυτο το καταλαβαίνεις πολύ από την μέση του παιχνιδιού και μετά.

+Δυνατότητα Respec(αλλαγής των πόντων δηλαδή),μετά το 2ρο major boss. Ενισχύει το παραπάνω, αφού στην ουσία μπορείς να παίξεις το κάθε boss όπως σε βολεύει. Αν για παράδειγμα τα βλέπεις σκούρα σαν μάγος, μπορείς να γυρίζεις σε melee με 2handed/katana αν θές

+Η προσθήκη των ashes που βοηθάνε αρκετά,ειδικά για όποιον θέλει να παίξει solo/offline.

+πολλαπλά τέλη(6 νομίζω)

+μεγάλη διάρκεια. Ανάλογα βέβαια τι explore θα κάνει ο καθένας και πόσο θα κολλήσει στο κάθε boss,μιλάμε σίγουρα για 60+ώρες,μην πώ και παραπάνω για το πρώτο run του καθενός.

+γρήγορο loading.

Τι δεν μου άρεσε

Spoiler

-δεν γνωρίζεις τα status buffs/debuffs που έχεις

-δεν έχει με κανονικό τρόπο παύση στο παιχνίδι όπως το Sekiro.

-απόδοση/τεχνικά θέματα στο pc ,όπως και τα 60fps κλειδωμένα. Ελεος ρε FromSoft,60ευρώ ζητάς και έχουμε 2022....

-side quests. Πολύ εύκολο να τα χάσεις(χωρίς οδηγό),όπως και να τα ξεχάσεις(αν πχ παίζεις αραιά). Κλασσικό πρόβλημα από τα προηγούμενα παιχνίδια της σειρας που συνεχίζεται και εδώ.

-catacombs/tombs. Πάνω κάτω κοινά σαν δομή και είναι το κλασσικό παράδειγμα στο οποίο θα πετύχει κάποιος ανακύκλωση εχθρών ή και mini bosses ή ακόμα και των ίδιων των εσωτερικών χώρων.

-Bosses. Εδώ πιστεύω είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα του παιχνιδιού και που έχει ξενερώσει και ο περισσότερος κόσμος που το έχει προχωρήσει αρκετά. Από την μέση και μετά και ειδικά στο endgame,τα bosses είναι κακοσχεδιασμένα από πλευράς μηχανισμών, κοινώς εντυπωσιακά σαν εμφάνιση αλλά χάλι μαύρο στο να τα πολεμάς.

Πολύ επιθετικά, με περίεργα συνεχόμενα combos, aoe επιθέσεις(που πιάνουν μεγάλο μέρος της περιοχής δηλαδή),και κάποιες φορές και σε μικρές περιοχές/αρένες. Καλά για την κοπέλα που δίνεται δώρο στην συλλεκτική, η χαρά των σπασμένων controllers. 

Μάλλον για αυτό το λόγο και έβαλαν τα Ashes(ειδικά mimic)όπως και respec.... Και εκτός των άλλων πολύ λίγα από αυτά είναι memorable.

Και από μουσικές περιμενα περισσότερα πράγματα.

Overall πέρασα πολύ καλά μαζί του,ειδικά στο open world κομμάτι/exploration,αλλά μου τα χάλασε με τα ίδια τα bosses. Υποψήφιο για game of the year μεν, αλλά όχι για 97 και 98/100 επίπεδου αλα metacritic.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2022 στις 7:35 ΜΜ, silenoz66 είπε

Underground δν εχω ακουμπήσει ακόμη, τωρα σκεφτομαι να παω γιατι μου το ειπε ο 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Blaidd (στο Siofra) καπως έτσι.

Βεβαια θελω να τελειώσω ολο το explore lucaria στα περίχωρα της ακαδημίας.

Σε αυτον τον λόφο τέρμα αριστερά ακόμη να βρω πως πάμε...Δεν φευγω απο εδώ αν δεν βρω τρόπο :D

Μην τρελαίνεσαι υπάρχουν μέρη μακρινά και shortcuts στο game που δε μπορείς να φανταστείς... Όποτε βλέπεις gateways να τις παίρνετε όσο OP και αν είναι εκεί που θα καταλήξετε.😁 Συνήθως με λίγο τρέξιμο στην ανάγκη θα βρείτε μια bonefire το πιθανότερο πριν ψοφήσετε. Προτείνω 4 belfreys για mindblown καταστάσεις.

Απορώ με άτομα που το κάνανε 100% sub 100 hours. Δε γίνεται αυτό το πράγμα χωρίς wiki. Ακόμα στους 3 main demigods είμαι (πρέπει να σκότωσα άλλον έναν optional σήμερα γιατί είδα την armor του στο roundtable 2 fingers room) και το παιχνίδι δε τελειώνει ποτέ, συνέχεια βρίσκω νέες περιοχές, optional boss fights, μυστικά περάσματα κλπ κλπ.

Η δουλειά που έχει πέσει είναι απίστευτη σε όγκο και ποιότητα. Είναι λες και παίζεις και τα 3 DS το ένα πίσω από το άλλο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα προς το παρόν το παιχνίδι μου αρέσει πάρα πάρα πολύ.

Εκτός των bosses ομως.
Δεν ξέρω τι πάει λάθος αλλα μου φαίνονται αρκετά εύκολα προς το παρόν.
(ούτε summons κάνω, ούτε με σπιριτς παίζω).

Και σας στο λεω με το χέρι στην καρδιά, δεν είμαι κανας παιχταράς. 

Παίζω αρκετά yolo στα μπός. Βασικα απλα μπαίνω και τα κάνω burst. Heal εχουμεα ρκετά προς το παρόν.

Δεν ξέρω τι παίζει, ισως ειναι too strong to dex/bleed build?

ΣΙγουρα θα κάνω 2ο playthrough με κανα faith/int build. 

Περι πρόγκρες:

Spoiler

Φαντάζομαι τώρα πάω σιγά σιγά για Radahn(είμαι siofra river, γιατί μου είπε ο Λυκανθρωπος το NPC, οτι πρέπει να πάμε να τον βρούμε σε ενα τουρνουα/αγώνες που υπάρχει ? κάτι τετοιο μου είπε). 

Αρα φαντάζομαι ειναι το επόμενο μπος μάλλον.
 

περιμένω να δω λίγο τσαλεντζ. να κανω 20+ trys τουλάχιστον να γουστάρουμε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, silenoz66 said:

Εμενα προς το παρόν το παιχνίδι μου αρέσει πάρα πάρα πολύ.

Εκτός των bosses ομως.
Δεν ξέρω τι πάει λάθος αλλα μου φαίνονται αρκετά εύκολα προς το παρόν.
(ούτε summons κάνω, ούτε με σπιριτς παίζω).

Και σας στο λεω με το χέρι στην καρδιά, δεν είμαι κανας παιχταράς. 

Παίζω αρκετά yolo στα μπός. Βασικα απλα μπαίνω και τα κάνω burst. Heal εχουμεα ρκετά προς το παρόν.

Δεν ξέρω τι παίζει, ισως ειναι too strong to dex/bleed build?

ΣΙγουρα θα κάνω 2ο playthrough με κανα faith/int build. 

Περι πρόγκρες:

  Reveal hidden contents

Φαντάζομαι τώρα πάω σιγά σιγά για Radahn(είμαι siofra river, γιατί μου είπε ο Λυκανθρωπος το NPC, οτι πρέπει να πάμε να τον βρούμε σε ενα τουρνουα/αγώνες που υπάρχει ? κάτι τετοιο μου είπε). 

Αρα φαντάζομαι ειναι το επόμενο μπος μάλλον.
 

περιμένω να δω λίγο τσαλεντζ. να κανω 20+ trys τουλάχιστον να γουστάρουμε

 

Θα έλεγα είσαι αρκετά νωρίς. Τα πρώτα 2 μεγάλα bosses είναι πράγματι αρκετά εύκολα, αλλά έχεις πολύ ψωμί μπροστά σου. Επίσης, ναι το dex/bleed είναι αρκετά σπασμένο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...