Προς το περιεχόμενο

Elden Ring [PC]


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

@Zus Το ακούω αυτό που λες και εγώ το ψιλονιώθω η αλήθεια είναι.
Βεβαια ειναι νωρίς ακομη για να δω αν μου αρέσει περισσότερο το παρόν σύστημα ή το παλιό που κακά τα ψέματα Linear ήταν.

Απλα πρεπει να το αντιμετωπίσουμε σαν open world που αντι να σου λέει πόσα λεβελ ειναι ο εχρθός πρέπει αν το ''νιώσεις'' μονος σου δοκιμάζοντας φάπες μαζί του.  

Ακόμα και αυτό έχει απλοποιηθεί σημαντικά. Πας σε μία περιοχή καβάλα στον Torrent, ρίχνεις μία γρήγορη σε ένα mob. Κατέβηκε αρκετά η ζωή του; Ξύλο. Τον γαργαλήσαμε; Δρόμο! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Zus είπε

Το κακό του open world για εμένα: Έχω καθαρίσει Stormveil castle, χωρίς να ξέρω καν που βρίσκω τον Crucible Knight που όλοι αναφέρετε. Γενικά, δεν έχω μείνει ιδιαιτέρως πολύ Limgrave, αλλά East που πήγα μια βόλτα χθες, πέφτει πολύ σφαλιάρα.

Με τα Dark Souls τα πράγματα ήταν λίγο - πολύ προκαθορισμένα. Προχωρούσες και έβρισκες εμπόδιο; Θα έσπαγες δάχτυλα μέχρι να το περάσεις, δεν είχες εναλλακτικές. Εδώ τώρα, όταν φας πολύ ξύλο την κοπανάς, αλλάζεις περιοχή, δυναμώνεις και επιστρέφεις.

Έχει τόσο content το παιχνίδι πού δεν ξέρεις πραγματικά κατά που να τραβήξεις ώρες, ώρες.

  Απόκρυψη περιεχομένων

 (π.χ. βρέθηκα επειδή με κυνηγούσε μία από αυτές τις πελώριες αρκούδες στο Sofia river well depths. Έφαγα τις σφαλιάρες μου, κατάλαβα ότι δεν είμαι ακόμα για εκεί, έφυγα και θα επιστρέψω. Αυτό μου προκαλεί ανάμεικτα συναισθήματα)

 

Βρεθηκα κ εγω στη τυχη στη περιοχη που περιγραφεις . Χωρις να μπω σε spoiler βρηκα το boss (δεν ειναι απλα απο το σημειο Α στο σημειο Β ) κ μαγευτηκα . Και απο το boss κ απο ολη τη περιοχη κ απο το γενικοτερο σχεδιασμο . Α ναι δεν εχω το boss. Ουτε τα mobs.  Δυο μαζεμενα ειναι σιγουρος θανατος . Ενα μονο του το καταφερνω ..μπορει :lol: αλλα ξετρελαθηκα 

Εμενα μου αρεσει που δεν εχει hardstop προς overleveled περιοχες αλλα σε αφηνει να δοκιμασεις 

 

Ωστοσο εγω γυρισει παρα πολυ κ εγω βρει 4-5 boss τα οποια δεν εχω για κανεναν λογο . Μαλλον θα πρεπει να παρω βοηθεια online για να προχωρησω σε ενα απο αυτα ή grinding ή να συνεχισω να γυρναω μπας κ βρω τιποτα στα κυβικα μου 

 

Τωρα μπορει να μη το θυμομαστε αλλα στα αρχικα dark souls δεν ειχες τη τελευταια επιλογη -ή τεχνικα την ειχες πολυυυυ περιορισμενα- οποτε εψαχνες καταρχην farming spot κ μετα βοηθεια . Ε προτιμω τη νεα προσεγγιση ... προς το παρον τουλαχιστον

 

 

Θαυμαζω ποσο μπροστα ειναι το παιχνιδι gameplaywise . Σκεφτειτε απλα το αλογο να λειτουργουσε οπως σε witcher ή και red dead , να σφυρουσες κ να εψαχνες γυρω γυρω που ειναι το αλογο ! :P

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου βγήκε ο κώλος να βρω το shortcut στο Liftside Chamber στο Stormveil. Μιλάμε για λαβύρινθο και ακόμα δεν έχω συνηθίσει ότι μπορείς να ανεβείς πια σχετικά εύκολα επάνω σε ύψος με το jump.

Επίσης guys βάζετε σε spoiler αναφορές/video σε bosses, περιοχές, κτλ. Ας σεβαστούμε αυτούς που το πάνε πιο αργά η δεν το έχουν πάρει ακόμα. Ένα κουμπί είναι το spoiler άλλωστε. ;)

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παιχνίδι είναι ένα μικρό έπος ,έχω παίξει 35-40 ώρες και ακόμα δεν έχω καθαρίσει τον μισό χαρτί ,έχω πιάσει κέντρο στην αρχή μετά κάτω μετά αριστερά και έχω αριστερά πάνω και μετά όλο τον άλλον χάρτη 

  Έχει τρομερή ποικιλία σε mobs creatures ,άπειρα boss mini boss catacombues ,μέχρι και μίνι γρίφους έχει ,teleports κλειδιά ,πολλά chests trasurew ,γενικά το παιχνίδι είναι διαμάντι 10/10 ξερό 

Λόγο open world το παιχνίδι είναι φυσικά πολύ πιο εύκολο από ένα ds ,Bloodborne που αν δεν έβγαζες με τίποτα το boss ,άντε να πήγαινες μια δεξιά σε άλλη μια περιοχή και that's all ,οπότε πολλές φορές έπρεπε να παίξεις το ίδιο boss ακόμα και 30 φορές .. εδώ αν δεν τον βγάζεις πας αλλού και γυρνάς μετά και τον βγάζεις 

  Εχθές δεν κοιμήθηκα λέω θα παίξω 2 ώρες και βρέθηκα να παίζω μέχρι τις 4 και λόγο ότι έκανε online maitanance με πέταξε σε title scene και λέω οκ ,αύριο πάλι 

 Ερώτηση σε όσους παίζουν το παιχνίδι ενώ είναι online .. κανονικό invade σας έχουν κάνει ποτέ ; Μου έχουν κάνει invade μέχρι στιγμής μόνο κάτι NPC ,κανονικοί παίκτες οχι ακόμα .. θέλει κάποιο lvl ; 

 

Επεξ/σία από SOCRATIS1000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SOCRATIS1000 χωρις να θελω να spoilarw κατι, γενικα οι πρωτες περιοχες ειναι για 10 αντε 20 lvl max, παραπανω δεν εχει νοημα, απλα εχει αρκετα bosses/enemies ez & hard για ποικιλια.

Αυτο που γουσταρω ειναι οτι εχω παει σε περιοχες που ειναι 60+ lvl πανω απο μενα και drop-arw τα items/weapons που χρειαζομαι για το build. Αρκετα απο αυτα δεν ειναι gated και ειναι οτι καλυτερο που το εχουν κανει ετσι... 🙃
Σοβαρα εχει απιστευτες περιοχες προς end game, εχω παθει πλακα απο τα bosses και τα enemies!

Invade πλεον μονο οταν εισαι σε coop μπορουν να σου κανουν...συνηθως 2v1 η φαση, οποτε way too much fun for me και οσους κανουν invades. Εκτος αν θες να κανεις lure random invader με το taunter's tongue για 1v1,,,που αυτο εχει δυνατοτητα να γινει σαν fight club, ffa pvp.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Guys μετά το Stormveil τα ashes

  Απόκρυψη περιεχομένων

δείχνουν north και south. Να φανταστώ south πρώτα?

 

Εννοείς την περιοχή κάτω από το limgrave?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SOCRATIS1000 είπε

 Ερώτηση σε όσους παίζουν το παιχνίδι ενώ είναι online .. κανονικό invade σας έχουν κάνει ποτέ ; Μου έχουν κάνει invade μέχρι στιγμής μόνο κάτι NPC ,κανονικοί παίκτες οχι ακόμα .. θέλει κάποιο lvl ; 

 

Σίγουρα υπαρχει καποιο level cap που δεν εχει προσδιοριστει αλλα ειναι ειναι +- 10 levels ισως καπου εκει. Βεβαια εξαρταται και απο το item level σου, δηλαδη αν εχεις +10 το σπαθι και εισαι 10lv δεν θα μπεις στο ιδιο pool με 10lv  newbies.

Γενικα το συστημα των invades ειναι αρκετα πιο noob friendly. invade τρως μονο αν εχεις κανει summon καποιον για co-op και δεν τρως ποτε invade solo.
Επειδη παιζω solo δεν εχω φαει invade προφανως, εκανα 5-6 ομως σε αλλους εκ των οποιων, στα 2 χαθηκε η συνδεση, σε αλλα 2 αυτοκτονησε ο host και στα υπολοιπα απλα επαιξα 1v3 οπου ο ενας σπαμαρει heals και οι αλλοι reduvia και great swords :P
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Ναι τελείως νότια, εκεί και πάνω δείχνουν τα ashes.

Spoiler

Αν τελείωσες με το κάστρο πάνε νότια τώρα γιατί η περιοχή εκεί είναι για μικρα lvl
Και εγώ πήγα μετά το κάστρο και τα ειχα ολα ένα χιτ

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Μου βγήκε ο κώλος να βρω το shortcut στο Liftside Chamber στο Stormveil. Μιλάμε για λαβύρινθο και ακόμα δεν έχω συνηθίσει ότι μπορείς να ανεβείς πια σχετικά εύκολα επάνω σε ύψος με το jump.

Επίσης guys βάζετε σε spoiler αναφορές/video σε bosses, περιοχές, κτλ. Ας σεβαστούμε αυτούς που το πάνε πιο αργά η δεν το έχουν πάρει ακόμα. Ένα κουμπί είναι το spoiler άλλωστε. ;)

 

Την πρώτη φορά που ανέβασα vids ήταν όλα σε spoiler. Ε μετά εκτροχιάστικε η συζήτηση και έκανα reply spoiler πάνω σε spoiler. 😁 Και τώρα θα αναγκαστώ να γράψω και κάτι άλλο που ίσως θεωρηθεί spoiler.

Προσοχή όσοι πάτε προς caelid μεριά (πήγα σήμερα προς τα εκεί αρκετά underleveled μάλλον αν κρίνω από το damage που έτρωγα). Αν κάνετε teleport στο minor erdtree catacombs η πόρτα bugάρει (?!) και σε κλειδώνει μέσα και προφανώς δε μπορείς να κάνεις teleport μέσα από dungeon. Νόμιζα στην αρχή ότι είναι mechanic σαν τα transporter traps και ότι θα πρέπει να φας το boss για να ανοίξει, μέχρι που πήγα και είδα τι είχαν για bosses...

Aρκετά πάνω από τις δυνάμεις μου για solo με τόσο χαμηλό level και ξενέρωσα που αναγκάστηκα να φωνάξω summons. Οι 2 τους ασχολήθηκαν με το ένα και εγώ με το άλλο και ουσιαστικά δεν έπαιξα το fight όπως θα ήταν σχεδιασμένο αν πήγαινα αργότερα με μεγαλύτερο level. Μετά είδα ότι έχουν και άλλοι το πρόβλημα και είναι bug και πρέπει να κολλήσεις την μούρη σου στην πόρτα για να μπορείς να κάνεις teleport...

 

4 ώρες πριν, SOCRATIS1000 είπε

Λόγο open world το παιχνίδι είναι φυσικά πολύ πιο εύκολο από ένα ds ,Bloodborne που αν δεν έβγαζες με τίποτα το boss ,άντε να πήγαινες μια δεξιά σε άλλη μια περιοχή και that's all ,οπότε πολλές φορές έπρεπε να παίξεις το ίδιο boss ακόμα και 30 φορές .. εδώ αν δεν τον βγάζεις πας αλλού και γυρνάς μετά και τον βγάζεις

Η σε χτυπά στο OCD και κάνεις 6 ώρες stream crucible knight μέχρι να τον βγάλεις.😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Η σε χτυπά στο OCD και κάνεις 6 ώρες stream crucible knight μέχρι να τον βγάλεις.😁

Τον έβγαλα σε 1,5 ώρα σήμερα, με ξεθέωσε...

Καπάκι πήγα και καθάρισα  nox swordstress & nox priest που είχα κάτι χρωστούμενα.

Τί level πήγες Caelid και συγκεκριμένα στις  minor erdtree catacombs να ξέρω να μην περάσω ούτε απ' έξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Zus είπε

Τον έβγαλα σε 1,5 ώρα σήμερα, με ξεθέωσε...

Καπάκι πήγα και καθάρισα  nox swordstress & nox priest που είχα κάτι χρωστούμενα.

Τί level πήγες Caelid και συγκεκριμένα στις  minor erdtree catacombs να ξέρω να μην περάσω ούτε απ' έξω;

Spoiler

~35, αλλά από την στιγμή που σπαμάρουν και τα 2 watchdogs μαζί ranged attacks για την μισή ζωή + και δεν έχεις σοβαρά ανοίγματα ούτε και burst damage (δεν τρώγαν bleed) δεν είχα ελπίδα. Καθαρά dps race boss είναι να προλάβεις να φας το 1 από τα 2 γρήγορα πριν αρχίσεις να κάνεις συνέχεια rolls και heals σαν τον Βέγγο.

Επίσης είμαι λίγο psycho και δε πάω από την περπατημένη που θέλει  το game, πχ όταν βρίσκω random teleporters τα παίρνω από περιέργεια και καταλήγω σε τραγελαφικές καταστάσεις.😁

Τέλος ξέχασα έξω στο caelid minor erdtree έχει παγανιά και ο avatar και θέλει λίγο kiting με mounted combat, γιατί με τόσο χαμηλό level που ήμουν σε πάει σχεδόν one shot.

 

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ilos είπε
Spoiler

~35, αλλά από την στιγμή που σπαμάρουν και τα 2 watchdogs μαζί ranged attacks για την μισή ζωή + και δεν έχεις σοβαρά ανοίγματα ούτε και burst damage (δεν τρώγαν bleed) δεν είχα ελπίδα. Καθαρά dps race boss είναι να προλάβεις να φας το 1 από τα 2 γρήγορα πριν αρχίσεις να κάνεις συνέχεια rolls και heals σαν τον Βέγγο.

Επίσης είμαι λίγο psycho και δε πάω από την περπατημένη που θέλει  το game, πχ όταν βρίσκω random teleporters τα παίρνω από περιέργεια και καταλήγω σε τραγελαφικές καταστάσεις.😁

Τέλος ξέχασα έξω στο caelid minor erdtree έχει παγανιά και ο avatar και θέλει λίγο kiting με mounted combat, γιατί με τόσο χαμηλό level που ήμουν σε πάει σχεδόν one shot.

 

Ευχαριστώ! Βάλε spoiler γιατί θα σε φάνε ζωντανό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...