Προς το περιεχόμενο

Elden Ring [PC]


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Αυτο ακριβως που δε σου αρεσει ειναι ολο το παιχνιδι κ αυτο που σε κραταει στη τσιτα. Δεν ειναι ομως οτι δεν εκανες τιποτα εχεις μαθει τις επιθεσεις των εχθρων κ πιθανον μερικους τροπους να αποφυγεις μερικους απο αυτους !

Eίδα και έπαθα μέχρι να βρώ πως φωνάζουμε το τραγοάλογο 😄 όμως όπως είπες φίλτατε ''αυτή είναι η μαγεία του παιχνιδιού''

Επεξ/σία από zvarthangalos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, zvarthangalos είπε

αυτό πού δεν μου αρέσει στο παιχνίδι είναι ότι αν πας σε μια περιοχή και σκοτώσεις τους περισσότερους αν χάσεις από τον τελευταίο μετά τούς βγάζει από την αρχή όλους σάν νά μη έκανες τίποτα τουλάχιστον τα items τα κρατάει.

Έτσι είναι αυτά τα games, λειτουργεί ως farming και ότι βλέπεις σε mobs μπορεί να γίνει drop. Φαντάσου στα προηγούμενα games που ήταν linear. Εδώ είναι περίπατος, ειδικά με το άλογο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Guys όντως spoiler ffs, ένα κουμπί είναι, ευτυχώς το πρώτο το ήξερα, το δεύτερο όμως όχι, thanks @xtrmsnpr! ☹️

Το ότι βάλανε weapon restrictions σε κάποια μέρoι τα λέει όλα ποσο πιο προσβάσιμο είναι το game για νέους παίχτες! :P

τι σπόιλερ εκανα ωρε;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα bloodstains δεν δουλεύουν από την Παρασκευή η είναι ιδέα μου; 
Επισης αν βάλεις και άλλο όπλο στα weapon slot σου ανεβάζει το βάρος; Και εγώ λέω γιατί σκάω σαν σκ@το σε κάθε dodge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Georgram είπε

Τα bloodstains δεν δουλεύουν από την Παρασκευή η είναι ιδέα μου; 
Επισης αν βάλεις και άλλο όπλο στα weapon slot σου ανεβάζει το βάρος; Και εγώ λέω γιατί σκάω σαν σκ@το σε κάθε dodge

Δε δουλεύουν και στο ps5 πάντως. Ενώ day 1 δούλευαν.

13 ώρες πριν, cyberguy είπε

εχθες ετρωγα αβερτα ξυλο στο fort haight και για πρωτη φορα ειπα να ζητησω βοήθεια. είχα κανει craft το item που κανεις summon παιχτες, το χρησιμοποίησα και έγραψε στο έδαφος, αλλά δεν εμφανίστηκε κανείς. σίγουρα εχει και καποιο αλλο mechanic που δεν το βρηκα. Καμιά ιδέα? Μήπως να φτιάξουμε ένα sticky με τα nickname μας για να βοηθάει ό ενας τον άλλο ingame?

Να ψάχνετε πριν από bosses... Επίσης πολλοί από εμάς παίζουμε μόνο solo το πρώτο run και μέχρι να το τελειώσουμε (που θα πάρει καιρό), δε πολυβοηθάμε κόσμο.😁

13 ώρες πριν, Georgram είπε

Το θέμα είναι ότι και εγώ έχω γεμίσει όπλα και όλα κάνουν scale για str! Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ εκτός στο θέμα της δυσκολίας! Αν και δεν έχω μέτρο σύγκρισης με τα DS γιατί δεν τα έχω ακουμπήσει,σε σχέση με το bloodborne μου φαίνεται 10 φορές πιο δύσκολο! Δεν ξέρω τρώω αρκετό ξύλο εδώ! Νιώθω ότι τα περισσότερα boss μέχρι στιγμής είναι απρόβλεπτα! Γενικά το παιχνίδι είναι αριστούργημα και ίσως από τα καλύτερα open world που έχω παιξει!

Δεν είναι πιο δύσκολο, απλά είναι εντελώς random τι εννοώ. Ανάλογα με το που θα πας πρώτα ή αργότερα ή θα δυσκολευτείς πάρα πολύ ή θα πεις γιατί είναι τόσο γελοίο αυτό το boss. Συνήθως τα mini dungeon bosses είναι αρκετά πιο εύκολα από τα main bosses, και στα evergaol bosses είναι random τι θα σου κάτσει. Από τα 3 που έφαγα εως τώρα το δυσκολότερο ΜΑΚΡΑΝ ήταν ο Crucible Knight. Και είναι στην αρχή του game σχεδόν.😁 Ε αν πας εκεί με start char και +0 όπλο αν δε σε λένε distortion δε βλέπω να το βγάζεις. Με +2 όπλο και 20 level έφτυσα αίμα.

Μετά τρως ένα σκασμό bosses 1st try ez και νομίζεις ότι είναι εύκολο το game και πας λίγο πιο κάτω σε ένα teleporter και προσγειώνεσαι στην ωμή πραγματικότητα του endgame.😁

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Georgram είπε

Tip: Υπάρχει μια σπηλιά δίπλα στο ποτάμι στο limgrave που είναι ένας τυπάς μέσα σαν boss,μετά το fight επιλέγεις να του χαρίσεις την ζωή η όχι! Αν του την χαρίσεις πουλάει διαφορά πράγματα μετά,ένα από αυτά είναι μια πέτρα αν θυμάμαι καλά που την χρησιμοποιείς στον Margit και τον παγώνει για μερικά δευτερόλεπτα! Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις 2 φορές και μόνο στο πρωτο phase του! Όποτε έχεις δυο καλά ανοιγματα για να του ρίξεις λίγο ξύλο!

Ακόμα και αν δεν του την χαρίσεις την ζωή, δεν χάνεις το shop του. Δεν χάνεις τίποτα ότι και αν επιλέξεις. Πετάει ένα bell το οποίο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κάπως στο round table.

6 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

@Georgram ευχαριστώ! Πάω να παλέψω!

Το παιχνίδι είναι πολύ ύπουλο! Έχει μαγεμένους εχθρούς! Σκότωσα έναν prisoner με σπαθί στο χέρι και μετατράπηκε σε μια τεράστια αρκούδα που με ξέκανε!

Βασικά, αν παρατηρήσεις η αρκούδα βγαίνει απο το έδαφος. Και μένα με έφαγε την πρώτη φορά και μετά τις υπόλοιπες 10... μέχρι να την παρατήσω για αργότερα 😅 

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, &gt;-Nosakos&lt;- είπε

Ακόμα και αν δεν του την χαρίσεις την ζωή, δεν χάνεις το shop του. Δεν χάνεις τίποτα ότι και αν επιλέξεις. Πετάει ένα bell το οποίο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κάπως στο round table.

Βασικά, αν παρατηρήσεις η αρκούδα βγαίνει απο το έδαφος. Και μένα με έφαγε την πρώτη φορά και μετά τις υπόλοιπες 10... μέχρι να την παρατήσω για αργότερα 😅 

Βγαίνει από thin air κυριολεκτικά σε εκείνο το σημείο, εγώ χέστηκα πάνω μου (αλλά τουλάχιστον δε με έφαγε).😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, &gt;-Nosakos&lt;- είπε

Ακόμα και αν δεν του την χαρίσεις την ζωή, δεν χάνεις το shop του. Δεν χάνεις τίποτα ότι και αν επιλέξεις. Πετάει ένα bell το οποίο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κάπως στο round table.

Βασικά, αν παρατηρήσεις η αρκούδα βγαίνει απο το έδαφος. Και μένα με έφαγε την πρώτη φορά και μετά τις υπόλοιπες 10... μέχρι να την παρατήσω για αργότερα 😅 

Μια με έφαγε κ την παράτησα, δε τα βάζω με άτομα που δεν είναι στο μπόι μου :P 

17 λεπτά πριν, ilos είπε

Βγαίνει από thin air κυριολεκτικά σε εκείνο το σημείο, εγώ χέστηκα πάνω μου (αλλά τουλάχιστον δε με έφαγε).😁

 

συ τουλάχιστον δεν πήγες προς τα κει, γω το σφαξα αυτό και πήγα προς το μέρος του να περάσω το βουνό και εμφανίστηκε.

Έχω κάνει το gamepad(xbox one) να πρέπει να πατήσω Y και μετά το αριστερό βελάκι για να βγει το γαϊδουράκι, πως το άλλάζω αυτό; Χάνω χρόνο με το να έχω πατημένο το Y για να το καστάρω

@Geogram 

αυτό μου το άφησες για έκπληξη;;; πήγα να μπω στη σπηλιά και με δέρνει αυτός τώρα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xtrmsnpr είπε

Έχω κάνει το gamepad(xbox one) να πρέπει να πατήσω Y και μετά το αριστερό βελάκι για να βγει το γαϊδουράκι, πως το άλλάζω αυτό; Χάνω χρόνο με το να έχω πατημένο το Y για να το καστάρω

@Geogram 

αυτό μου το άφησες για έκπληξη;;; πήγα να μπω στη σπηλιά και με δέρνει αυτός τώρα :P 

Κάνε λίγο υπομονή, προσπάθησε να μην ψοφήσεις αμέσως και θα έρθει το ιππικό. 

Όσο για το γαιδουράκι, μπορείς να το βάλεις στα item σου, όπως έχεις το sacred flask, οπότε μετά επιλέγεις την σφυρίχτρα και απλά πατάς τετράγωνο (ή x).

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ilos είπε

 

 

Αν διάβαζες το μήνυμα πίσω του ακριβώς δεν θα έκανες engage: "Don't you dare, o don't you dare" 😛 

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ilos Αυτός ο Crucible Knight.....Πολύ πιο δύσκολος και απο τον Demigod τον πρώτο. 
Εγω μολις τον έφαγα και δεν ξέρω αν πρέπει να παω κάστρο ή east limgrave  για explore.

Χτες επαιξα 4ωρο σερί , πραγματικά το καταευχαριστηθηκα..
Ενιωσα full immersive εμπειρία.
Ακόμη και τα γραφικά που δν ειναι current gen graphics , έχει γίνει τοσο καλή δουλειά στον σχεδιασμό του κόσμου που χάθηκα μέσα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2022 στις 8:37 ΠΜ, silenoz66 είπε

@ilos Αυτός ο Crucible Knight.....Πολύ πιο δύσκολος και απο τον Demigod τον πρώτο. 
Εγω μολις τον έφαγα και δεν ξέρω αν πρέπει να παω κάστρο ή east limgrave  για explore.

Χτες επαιξα 4ωρο σερί , πραγματικά το καταευχαριστηθηκα..
Ενιωσα full immersive εμπειρία.
Ακόμη και τα γραφικά που δν ειναι current gen graphics , έχει γίνει τοσο καλή δουλειά στον σχεδιασμό του κόσμου που χάθηκα μέσα...

Το κακό του open world για εμένα: Έχω καθαρίσει Stormveil castle, χωρίς να ξέρω καν που βρίσκω τον Crucible Knight που όλοι αναφέρετε. Γενικά, δεν έχω μείνει ιδιαιτέρως πολύ Limgrave, αλλά East που πήγα μια βόλτα χθες, πέφτει πολύ σφαλιάρα.

Με τα Dark Souls τα πράγματα ήταν λίγο - πολύ προκαθορισμένα. Προχωρούσες και έβρισκες εμπόδιο; Θα έσπαγες δάχτυλα μέχρι να το περάσεις, δεν είχες εναλλακτικές. Εδώ τώρα, όταν φας πολύ ξύλο την κοπανάς, αλλάζεις περιοχή, δυναμώνεις και επιστρέφεις.

Έχει τόσο content το παιχνίδι πού δεν ξέρεις πραγματικά κατά που να τραβήξεις ώρες, ώρες.

Spoiler

 (π.χ. βρέθηκα επειδή με κυνηγούσε μία από αυτές τις πελώριες αρκούδες στο Sofia river well depths. Έφαγα τις σφαλιάρες μου, κατάλαβα ότι δεν είμαι ακόμα για εκεί, έφυγα και θα επιστρέψω. Αυτό μου προκαλεί ανάμεικτα συναισθήματα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Zus Το ακούω αυτό που λες και εγώ το ψιλονιώθω η αλήθεια είναι.
Βεβαια ειναι νωρίς ακομη για να δω αν μου αρέσει περισσότερο το παρόν σύστημα ή το παλιό που κακά τα ψέματα Linear ήταν.

Απλα πρεπει να το αντιμετωπίσουμε σαν open world που αντι να σου λέει πόσα λεβελ ειναι ο εχρθός πρέπει αν το ''νιώσεις'' μονος σου δοκιμάζοντας φάπες μαζί του.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...