Προς το περιεχόμενο

Elden Ring [PC]


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα σχόλιο για το performance.

Πρώτη μέρα σε 4 ώρες είχα κυριολεκτικά ένα micro-stutter και smooth 60fps σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια.

Δεύτερη μέρα είχε βγει ένα πολύ μικρό update το οποίο μου κατέστρεψε το σύμπαν.

Αν το bloodborne είχε θέμα με το frame pacing, μετά από αυτό το update, το elden ring έχει τετράκις χειρότερο. Ευτυχώς από χθες φαίνεται να έστρωσε λίγο αλλά και πάλι δεν είναι το buttery smooth της πρώτης μέρας. Κάθε μία ώρα εμφανίζει δυο τρία βαρβάτα θέματα frame pacing, αλλά τίποτα το τρομερό και ποτέ σε μάχη όλως περιέργως.

Ελπίζουμε σε κανένα γρήγορο update ή καμία λύση από την κοινότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά , το τσίμπησα και εγω  στο pc και μόλις το ανοιξα είδα οτι υπάρχει θεμα με τον controller (xbox) . Τσέκαρα το νετ το ίδιο προβλημα έχει αρκετός κοσμακης αλλα οι λύσεις που βρίσκω δεν λείνουν το πρόβλημα.  Αντιμετώπισε κάποιος παρόμοιο θεμα ?

Επεξ/σία από stefanos_13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε spoiler πολύ μικρό κομμάτι του map ένα dungeon. Έχω κρύψει waypoints. Eίναι απο την κάτω μεριά. Ρίχτε μια ματιά. Όσοι έχουν παίξει προηγούμενα souls θα καταλάβουν :P

Spoiler

image.png.83e2eeabd12aed49a39ef0ffb8080516.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stefanos_13 είπε

Καλησπέρα παιδιά , το τσίμπησα και εγω  και μόλις το ανοιξα είδα οτι υπάρχει θεμα με τον controller (xbox) . Τσέκαρα το νετ το ίδιο προβλημα έχει αρκετός κοσμακης αλλα οι λύσεις που βρίσκω δεν λείνουν το πρόβλημα.  Αντιμετώπισε κάποιος παρόμοιο θεμα ?

Ποιο χειρηστήριο ακριβώς;

Εγώ με elite 2 και ds4 είμαι κομπλέ.

 

  

7 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Πονάει το κορμάκι μου, έχω φάει άπειρο ξύλο στον Margit (the fell omen). Είμαι lvl 20 astrologer, έχω ανεβάσει σπαθί και ραβδί στο +2 αλλά με λιώνει. Είτε πάω με το ncp+λύκους είτε πάω coop με άλλους (καλά τα ξημερώματα μόνο mages είχε το pool, φτύναμε αίμα). Να δυναμώσω κιάλλο πριν πάω σε αυτόν;

Εγώ ήμουν 24 νομίζω όταν τον έριξα και τα στατιστικά μου ήταν κάπως χαμηλά γιατί τα είχα μοιράσει vig,mind,str,dex και faith, αλλά με τόσο ξύλο που έφαγα από τον Crucible Knight, ο Margit φάνταζε χαριτωμένος μπροστά του.

Ανέβασε 2-3 lvl vigor, δεν πάει ποτέ χαμένο. Χρησιμοποιείς πιο πολύ μαγικά ή σπαθί εναντίον του; Ή balanced και τα δύο; Θα σου έλεγα να επικεντρωθείς στα μαγικά για αρχή μόνο μέχρι να σου τελειώσουν τα fp και μετά μόνο σπαθί. Μετατρέπεις και τα flasks για hp μόνο και μαζί με τους λύκους τον έχεις λογικά.

 

  

14 λεπτά πριν, Sarandis είπε

Σε spoiler πολύ μικρό κομμάτι του map ένα dungeon. Έχω κρύψει waypoints. Eίναι απο την κάτω μεριά. Ρίχτε μια ματιά. Όσοι έχουν παίξει προηγούμενα souls θα καταλάβουν :P

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.83e2eeabd12aed49a39ef0ffb8080516.png

 

Είχα φτάσει μέχρι αυτό το σημείο και μετά έκανα μεταβολή γιατί είχα απομακρυνθεί πολύ από την περιοχή που ήθελα. Θα το τσεκάρω το απόγευμα 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsamo2 είπε

Ποιο χειρηστήριο ακριβώς;

 

xbox 360. Τα κουμπια Α/Β LB/RB -δηλαδή τα κουμπιά με τα οποία αποδέχεσαι η απορρίπτεις καθώς και πλοηγήσαι στο μενου - λειτουργουν. Ο σταυρος και τα στικς -η κινηση δλδ- νεκρή. Νομιζα ότι έχει θεμα το κοντρολερ αλλα στο calibration μενου στο Steam όλα λειτουργούν άψογα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Πονάει το κορμάκι μου, έχω φάει άπειρο ξύλο στον Margit (the fell omen). Είμαι lvl 20 astrologer, έχω ανεβάσει σπαθί και ραβδί στο +2 αλλά με λιώνει. Είτε πάω με το ncp+λύκους είτε πάω coop με άλλους (καλά τα ξημερώματα μόνο mages είχε το pool, φτύναμε αίμα). Να δυναμώσω κιάλλο πριν πάω σε αυτόν;

Tip: Υπάρχει μια σπηλιά δίπλα στο ποτάμι στο limgrave που είναι ένας τυπάς μέσα σαν boss,μετά το fight επιλέγεις να του χαρίσεις την ζωή η όχι! Αν του την χαρίσεις πουλάει διαφορά πράγματα μετά,ένα από αυτά είναι μια πέτρα αν θυμάμαι καλά που την χρησιμοποιείς στον Margit και τον παγώνει για μερικά δευτερόλεπτα! Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις 2 φορές και μόνο στο πρωτο phase του! Όποτε έχεις δυο καλά ανοιγματα για να του ρίξεις λίγο ξύλο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Georgram είπε

Tip: Υπάρχει μια σπηλιά δίπλα στο ποτάμι στο limgrave που είναι ένας τυπάς μέσα σαν boss,μετά το fight επιλέγεις να του χαρίσεις την ζωή η όχι! Αν του την χαρίσεις πουλάει διαφορά πράγματα μετά,ένα από αυτά είναι μια πέτρα αν θυμάμαι καλά που την χρησιμοποιείς στον Margit και τον παγώνει για μερικά δευτερόλεπτα! Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις 2 φορές και μόνο στο πρωτο phase του! Όποτε έχεις δυο καλά ανοιγματα για να του ρίξεις λίγο ξύλο!

🤯

The more you know.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Georgram είπε

Tip: Υπάρχει μια σπηλιά δίπλα στο ποτάμι στο limgrave που είναι ένας τυπάς μέσα σαν boss,μετά το fight επιλέγεις να του χαρίσεις την ζωή η όχι! Αν του την χαρίσεις πουλάει διαφορά πράγματα μετά,ένα από αυτά είναι μια πέτρα αν θυμάμαι καλά που την χρησιμοποιείς στον Margit και τον παγώνει για μερικά δευτερόλεπτα! Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις 2 φορές και μόνο στο πρωτο phase του! Όποτε έχεις δυο καλά ανοιγματα για να του ρίξεις λίγο ξύλο!

https://eldenring.wiki.fextralife.com/Patches

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Georgram είπε

Tip: Υπάρχει μια σπηλιά δίπλα στο ποτάμι στο limgrave που είναι ένας τυπάς μέσα σαν boss,μετά το fight επιλέγεις να του χαρίσεις την ζωή η όχι! Αν του την χαρίσεις πουλάει διαφορά πράγματα μετά,ένα από αυτά είναι μια πέτρα αν θυμάμαι καλά που την χρησιμοποιείς στον Margit και τον παγώνει για μερικά δευτερόλεπτα! Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις 2 φορές και μόνο στο πρωτο phase του! Όποτε έχεις δυο καλά ανοιγματα για να του ρίξεις λίγο ξύλο!

Guest εμφανιση souls χαρακτηρα , η πρωτη που εντοπισα και εγω μεχρι τωρα. Τον εχω αχτι απο τα catacombs 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Georgram ευχαριστώ! Πάω να παλέψω!

Το παιχνίδι είναι πολύ ύπουλο! Έχει μαγεμένους εχθρούς! Σκότωσα έναν prisoner με σπαθί στο χέρι και μετατράπηκε σε μια τεράστια αρκούδα που με ξέκανε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakinen είπε

Ρε παιδιά μην τα πετάτε σαν τούβλα τα Spoiler 😟 βίντεο δεν είδαμε και τα τρώμε εδώ. 

Guys όντως spoiler ffs, ένα κουμπί είναι, ευτυχώς το πρώτο το ήξερα, το δεύτερο όμως όχι, thanks @xtrmsnpr! ☹️

Το ότι βάλανε weapon restrictions σε κάποια μέρoι τα λέει όλα ποσο πιο προσβάσιμο είναι το game για νέους παίχτες! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νουμπάς σε αυτό το στιλ παιχνιδιών, το παιχνίδι είναι φανταστικό δεν περίμενα ότι θα με τραβούσε να το παίξω έχω πολλές απορίες όμως θα κάτσω να τις λύσω μονός μου θέλει τα patchάκια του για να στρώσει αν κι εγώ έχω πολλά χαμηλομενα λόγο αδύναμου pc το stuttering που είχα διορθώθηκε με μια ρύθμιση που έκανα μέσα από τον πίνακα ελέγχου τής Nvidia, αυτό πού δεν μου αρέσει στο παιχνίδι είναι ότι αν πας σε μια περιοχή και σκοτώσεις τους περισσότερους αν χάσεις από τον τελευταίο μετά τούς βγάζει από την αρχή όλους σάν νά μη έκανες τίποτα τουλάχιστον τα items τα κρατάει.

Το παίζω με gamepad Microsoft Xbox 360 κανένα πρόβλημα με τα κουμπιά

Επεξ/σία από zvarthangalos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, zvarthangalos είπε

Νουμπάς σε αυτό το στιλ παιχνιδιών, το παιχνίδι είναι φανταστικό δεν περίμενα ότι θα με τραβούσε να το παίξω έχω πολλές απορίες όμως θα κάτσω να τις λύσω μονός μου θέλει τα patchάκια του για να στρώσει αν κι εγώ έχω πολλά χαμηλομενα λόγο αδύναμου pc το stuttering που είχα διορθώθηκε με μια ρύθμιση που έκανα μέσα από τον πίνακα ελέγχου τής Nvidia, αυτό πού δεν μου αρέσει στο παιχνίδι είναι ότι αν πας σε μια περιοχή και σκοτώσεις τους περισσότερους αν χάσεις από τον τελευταίο μετά τούς βγάζει από την αρχή όλους σάν νά μη έκανες τίποτα τουλάχιστον τα items τα κρατάει.

Το παίζω με gamepad Microsoft Xbox 360 κανένα πρόβλημα με τα κουμπιά

Αυτο ακριβως που δε σου αρεσει ειναι ολο το παιχνιδι κ αυτο που σε κραταει στη τσιτα. Δεν ειναι ομως οτι δεν εκανες τιποτα εχεις μαθει τις επιθεσεις των εχθρων κ πιθανον μερικους τροπους να αποφυγεις μερικους απο αυτους !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...