Προς το περιεχόμενο

Elden Ring [PC]


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Georgram είπε

Εγώ έχω σκαλώσει στον godrick και έχω γυρίσει πίσω να εξερευνήσω τα πάντα γιατί δεν έχω βρει ούτε ένα αξιόλογο dex weapon! Κάθομαι και βαράω ακόμα με την οδοντογλυφίδα που έχει ο prisoner 

Εγώ πάλι έχω γεμίσει όπλα και δεν ξέρω με τι να παίξω. :P Το game πάντως έχει αρκετά καλο balance, σου δίνει πολλά tools, αλλα σου πετάει και μεγάλους αριθμούς εχθρών. Νομίζω πρώτη φορα σε game της From βγάζω bosses με first try. Μονο ο Godrick μου πήρε καμια 10 tries και αυτό στο πρώτο encounter γιατί πέφτεις από τα πλαγια.

Χαλαρά το καλύτερο τους game, για όσο έχω παίξει.

Παρόλα αυτά με εκνευρίζουν κάποια πράγματα, που συνεχίζουν από τα προηγούμενα. Όπως για παράδειγμα γιατί δεν εξηγεί τι σκατά είναι τα status effects icons? Γιατί χάνεται το lock μετά από critical? Γιατί κολλάνε τα summons? Και τα λοιπά....

Όσο για το stutter ευτυχώς συνεχίζω να βλέπω ελάχιστο στο open-world. Στην μάχη όμως με τον δράκο έγινε του stutter το κάγκελο. Ευτυχώς ήταν φλώρος και δεν χρειάστηκε να την παίξω την μάχη πολλές φορες. Επίσης οι σκιές σε οτιδήποτε κάτω από maximum είναι για τα πανηγύρια, μαζί με το ΑΑ/AO που ανέφερα ξανά. Νομίζω είναι το χειρότερο game τους από άποψη performance/optimization.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oταν φατε τον Godrick πρεπει να βρειτε μεσα στο καστρο ενα ΄'μονοπατι' που οδηγει καπου για να ενεργοποιησετε το rune.

Eγω το βρηκα τυχαια χωρις βιντεακι και ο δρομος για να φτασω εκει ηταν γαματος.

Ουτε και εγω μπορεσα να κανω summon τους λυκους στον Godrick,δεν ειχε συμβολο summon αριστερα στην οθονη οπως βγαζει συνηθως σε αλλα μερη

 

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, kti23 είπε

Πολυ πιθανο να μην ειχατε αρκετο mana για το summon γιατι εγω εβγαλα spirits σε αυτο το boss

Ειχα 5 flasks mana γεματα και fp πολυ παραπανω απο οτι χρειαζοταν το summon.....

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο 12,5 ωρες σκεφτομαι τα εξης :

 1) σιγουρα ειναι πιο προσβασιμο απο τα προηγουμενα της from. Στο open word κανεις τηλεμεταφορα απο οπου θες. -Οποτε μολις φας κανεναν δυνατο εχθρο κ μαζεψεις γυρνας κ περνεις level. Αυτα τα runes θα πηγαιναν χαμενα στα προηγουμενα souls απο κανενα αδεσποτο βελος ή απο κανενα πεσιμο 

- το fall damage ειναι πολυ πιο forgiving κ γενικα οταν θες να πεσεις καπου δε ψαχνεις ακριβως απο πιο pixel πρεπει να πεσεις ... προς το παρον τουλαχιστον 

- εκει που παλια εφτανες σε ενα παλουκι σημειο κ κολλαγες τωρα εχεις επιλογες . Πηγα level 25 στο καστρο κ ετρωγα ξυλο αλλα ειπα οκ το εχω . Εφτασα λοιπον μετα απο καμμια δεκαρια προσπαθιες + στο επομενο τσεκποιντ , τον goldrik δεν τον εχω κανενα λογο φευγω τωρα . Αμα θελω ομως βαζω summon 2 ανθρωπους κ τον εχουμε (ελπιζω) .

Αλλος μπορει να παει εκει μικροτερο level κ να ταλαιπωρηθει πολυ περισσοτερο αλλος με τη πρωτη να φυγει κ να γυρισει level 40 πχ  οπως  θελει ο καθενας παιζει κ ολοι περνανε καλα . Στα παλια αμα χρειζοταν 10-15 προσπαθειες για ενα checkpoint καποιοι απλα καναν unistall κ γεια σας (τι να πουμε εμεις που χαναμε καμια 40αρια φορες πρωτα ! ) 

 

2) στο καστρο ειναι καθαρα dark souks 4. Στον εξωτερικο κοσμο ειναι αλλο το feeling . Αυτη η αισθηση πως οτι βλεπεις μπορεις να το επισκεφτεις .. καποια στιγμη .. ειναι μεγαλειωδης . Λιγο τα caves με προβληματιζουν . Περισσοτερο περιεχομενο ειναι καλο αλλα προς το παρον θυμιζουν user generated content μπροστα στο μεγαλειο των βασικων περιοχων . Ειμαι υπερβολικα νωρις ομως ..

 

3) Αν κ παραδοσιακα αρχιζα mage κ builts με μαγικα ειναι λιγο πιο easy mode σε σχεση με τα καθαρα melee αυτη τη φορα αρχισα με τη πιο λιτη κλαση που ξεκιναει μονο με ενα ροπαλο . Τωρα εχω ενα zweihander (αν το λεω σωστα ) στο ενα χερι κ μια ασπιδα με 100% damage reduction κ heavy built . Το ευχαριστιεμαι πολυ αν κ εχω θεμα με μικροσωμους γρηγορους εχθρους . Λοιπον το νουμερο ενα πραγμα που απολαμβανω στα souls ειναι οι επιλογες κ οι διαφορετικες προσεγγισεις που μπορεις να κανεις οταν τρως τα μουτρα σου κ τωρα πειραματιζομαι σε εναλλακτικο πιο ελαφρυ  equipment για τις περιοχες που χρειαζεται ...θα δειξει (κατι που στο SEKIRO δεν υπαρχει ΚΑΘΟΛΟΥ)

4) α ναι εκει που ειπα τον goldrick δεν τον εχω παω αλλου , μεταφερθηκα σε ενα αλλο καστρο , ντριπλαρα μερικους εχθρους που δεν τους πολυειχα κ πηγα στο boss που βγηκε ευκολα με 2-3 προσπαθειες μου εβγαλε achievement κ ενα οπλο που θα μπορουσα να χρησιμοποιησω ...20 -25 levels μετα . Μου εβγαλε κ achivement κ σταματαει εκει το μονοπατι . Ηταν major boss ή κανενα optional ιδεα δεν εχω :lol:

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από nickk0kkav
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, TitanX είπε

Ρε παιδια πως ανεβάζω level? Πρέπει να φάω το πρώτο boss στο κάστρο; 

Οχι ευτυχως . Απλα πηγαινε στα επομενα checkpoints κ θα βγει μια npc απο μονη της 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, TitanX είπε

Ρε παιδια πως ανεβάζω level? Πρέπει να φάω το πρώτο boss στο κάστρο; 

Ακόμα και για να ανεβάσεις Level σε αυτο το παιχνίδι πρέπει να φτύσεις αίμα! 😅 Πρέπει να βρεις 3 σημεία στον χάρτη, 3 chapels και μετά θα σου παρουσιαστεί η Κυρία της λίμνης να σου δώσει το Excalibur.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Saloufas είπε

Ακόμα και για να ανεβάσεις Level σε αυτο το παιχνίδι πρέπει να φτύσεις αίμα! 😅 Πρέπει να βρεις 3 σημεία στον χάρτη, 3 chapels και μετά θα σου παρουσιαστεί η Κυρία της λίμνης να σου δώσει το Excalibur.

Αυτά τα chapel είναι πριν το boss?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι ο μόνος που δεν μπορεί να βρει armor της προκοπής με 10+ ώρες μέσα στο παιχνίδι; Ακόμα με την αρχική confessor είμαι. 😁

Επεξ/σία από CarbonFibre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχθες ετρωγα αβερτα ξυλο στο fort haight και για πρωτη φορα ειπα να ζητησω βοήθεια. είχα κανει craft το item που κανεις summon παιχτες, το χρησιμοποίησα και έγραψε στο έδαφος, αλλά δεν εμφανίστηκε κανείς. σίγουρα εχει και καποιο αλλο mechanic που δεν το βρηκα. Καμιά ιδέα? Μήπως να φτιάξουμε ένα sticky με τα nickname μας για να βοηθάει ό ενας τον άλλο ingame?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Εγώ πάλι έχω γεμίσει όπλα και δεν ξέρω με τι να παίξω. :P Το game πάντως έχει αρκετά καλο balance, σου δίνει πολλά tools, αλλα σου πετάει και μεγάλους αριθμούς εχθρών. Νομίζω πρώτη φορα σε game της From βγάζω bosses με first try. Μονο ο Godrick μου πήρε καμια 10 tries και αυτό στο πρώτο encounter γιατί πέφτεις από τα πλαγια.

Χαλαρά το καλύτερο τους game, για όσο έχω παίξει.

Παρόλα αυτά με εκνευρίζουν κάποια πράγματα, που συνεχίζουν από τα προηγούμενα. Όπως για παράδειγμα γιατί δεν εξηγεί τι σκατά είναι τα status effects icons? Γιατί χάνεται το lock μετά από critical? Γιατί κολλάνε τα summons? Και τα λοιπά....

Όσο για το stutter ευτυχώς συνεχίζω να βλέπω ελάχιστο στο open-world. Στην μάχη όμως με τον δράκο έγινε του stutter το κάγκελο. Ευτυχώς ήταν φλώρος και δεν χρειάστηκε να την παίξω την μάχη πολλές φορες. Επίσης οι σκιές σε οτιδήποτε κάτω από maximum είναι για τα πανηγύρια, μαζί με το ΑΑ/AO που ανέφερα ξανά. Νομίζω είναι το χειρότερο game τους από άποψη performance/optimization.

Το θέμα είναι ότι και εγώ έχω γεμίσει όπλα και όλα κάνουν scale για str! Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ εκτός στο θέμα της δυσκολίας! Αν και δεν έχω μέτρο σύγκρισης με τα DS γιατί δεν τα έχω ακουμπήσει,σε σχέση με το bloodborne μου φαίνεται 10 φορές πιο δύσκολο! Δεν ξέρω τρώω αρκετό ξύλο εδώ! Νιώθω ότι τα περισσότερα boss μέχρι στιγμής είναι απρόβλεπτα! Γενικά το παιχνίδι είναι αριστούργημα και ίσως από τα καλύτερα open world που έχω παιξει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα.

Να πω 2-3 πράγματα περι δυσκολίας στο παιχνίδι μιας και έχω άπειρες ώρες στα DS games.

Δεν νομιζω οτι μπορούμε να πούμε ξεκάθαρα αν προκειται για ένα εύκολο ή δύσκολο game,
επειδή το παιχνίδι ειναι Open world, οπως καταλαβαίνουμε, εχει ακομη και στην αρχική περιοχή και πανεύκολους και πολύ δύσκολους εχθρούς.
Αν υπολογισεις και τα weakness ή resistanses που έχουν, σίγουρα σαν early character καποιοι εχθροί ειναι ακραία δύσκολοι.

Απο όσο εχω καταλάβει αν πολεμάς εχθρούς του επιπέδου σου, το dmg που τρώνε ειναι σαφώς πολύ μεγαλύτερο εν συγκρισει με τα προηγουμενα souls.

Το elden ring δν έχει ''δικαια'' δυσκολία. Απο την στιγμή που open world , μπορεις να το πας οσο overleveled or underleveled θες εσυ.

Το πιο δίκαιο παιχνίδι απο άποψη ξύλου ηταν το sekiro και ναι το θεωρώ μακραν πιο δύσκολο σε σχέση με souls ,αλλα ήταν μακράν και το πιο δικαιο σε combat.

Εχω κάποιες ώρες στο παιχνίδι και προς το παρον μου αρέσει πάρα πολύ, κάποια σημεία τα έχω περάσει απο πάνω, αλλα υπάρχουν και σημεια που εχω φάει καλό ξύλο. Ελπίζω να μην χάσω απειρα πράγματα λογου του μεγέθους του.

Επισης θα παρακαλούσα όσο το δυνατόν λιγότερα spoiler!

Επεξ/σία από silenoz66
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@silenoz66 

Εχει πολλα πραγματα που το κανουν πιο ευκολο σε σχεση με τo hp/stamina. Χοντρικα ειναι σαν να εχεις το διπλασιο απο αυτο που γραφει.

Τα mechanics εχουν γινει πιο ευκολα απο το Ds2 και μετα, γι’αυτο σου δινει την εντυπωση οτι κανεις πιο πολυ dmg και εχεις εναν «αερα» σχεδον σαν το sekiro..

Εχουν απλοποιησει αρκετα mechanics αλλα το combat του ειναι φανταστικο! Για δυσκολιες κλπ ειναι υποκειμενικο τελειως (εγω πχ εβγαλα ολη την πρωτη περιοχη με το fog boss στα 8 lvl) αλλα ισως για καποιον που ξεκιναει τωρα θα φενεται οπως ειπες ez & hard μαζι.

Εχω προχωρησει αρκετα με πολλες περιοχες skip πλεον για καποια items για το build και με τοσο underleveled που ειμαι επρεπε να τρωω 1shot…

Απλα εχει καποια spikes σε δυσκολια σε αναλογια με τους εχθρους/bosses.

Εχει πολυ ψωμι η φαση, πολλα builds ενας χαμος.. 😅🤪

εδω το εκτρωμα το δικο μου NSFW😆

Spoiler

B7C21313-65C8-43BD-8312-C01C548FA7A7.jpeg.e6ffa44924d70199afed6e4c42bd6db8.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...