Προς το περιεχόμενο

Elden Ring [PC]


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Επαιξα 1,5 ωρα . Stuttering 1 φορα μονο ειχα που επεσε κ το frame rate στα 45 συνηθως ειναι 57-60 frames σταθερα με 3060 ti / 3600x στα 1440p ολα maximum . 

Βεβαια οπως καταλαβαινετε δεν εχω μπει σε περιοχες με πολλους εχθρους ταυτοχρονα κ μια φορα που με κυνηγουσε ενα mini boss δεν ειχα το νου μου να κοιταξω το frame rate :P

 

Σαν πρωτη εντυπωση εντυπωσιακο το εικαστικο κομματι, τα γραφικα οχι κ τοσο αλλα ειναι μια χαρα .

 

Σαν εμπειρος στα dark souls πηρα τη χειροτερη κλαση που αρχιζει μονο ροπαλο κ 1,5 ωρα μετα ειμαι ακομα με το βρακι, ενα σπαθι στο δεξι χερι κ ενα ροπαλο στο αριστερο . Ουτε μπλοκ δε μπορω να κανω !  Εχω παει σε πολλες περιοχες μπας κ βρω κανενα αντικειμενο αλλα δεν ... Καλα αμα δω τα σκουρα θα κανω λιγο grinding κ θα αγορασω τουλαχιστον 1 ασπιδα απο εναν εμπορο που βρηκα . Εχω συναντησει ηδη 2 boss χωρις βεβαια να εχω ελπιδες με τον εξοπλισμο μου κ level 3 ! Πολυ αρχη για να μιλησω για gameplay αλλα ειμαι πολυ περιεργος για το ποσο "βαρυς" θα γινει ο χειρισμος με βαριες πανοπλιες κ τσεκουρια η πρωτη γευση του χειρισμου μου φανηκε καπως arcade . Χοροπηδας κ χτυπας τετοια πραγματα ουτα με το ninja ring (δε θυμαμαι ονομα αυτο που σου εδινε μεγαλο ρολ οταν ησουν κατω απο 25% βαρος στο ds3 νομιζω ) δε τα εκανες στα ds 

Απ' ότι έχω καταλάβει, όσο καλύτερα spec έχει το μηχάνημά σου τόσο περισσότερο το stuttering και τα frame drops, σε λίγο θα ψάχνουμε να κάνουμε downgrade 😁

Πιθανώς, όπως και με God Of War  το μεγαλύτερο θέμα να το έχουν οι AMD κάρτες, πράγμα τελείως παράλογο διότι στις κονσόλες τρέχει σε AMD APU..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευτυχώς δεν έχω ιδιαίτερο θέμα πέρα από το κλασσικό loading stutter. Το shadows έριξα στο medium και παίζει 60fps stable. Δεν θα το έλεγα και πολύ καλο port πάντως, ειδικά με τα graphs του και ειδικά με το κάκιστο ΑΑ/AO που έχει, παίζει πολύ grass shimmering.

Από εκεί και πέρα πιο Dark Souls open-world πεθαίνεις. Μου έκανε εντύπωση που το attack δεν τρώει stamina και το stealth είναι λειτουργήσιμο. Φυσικά το story είναι για ακόμα μια φορα τρία πουλάκια. Δεν κατάλαβα χριστό από την εισαγωγή. :P

Το μονο θέμα που είχα ήταν ένα black screen στο cutscene μετά το πρώτο boss.

Nvm cheap ass transition σαν το intro. :P

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2022 στις 2:38 ΜΜ, xtrmsnpr είπε

 

Και ο οδηγός του fextralife τα λέει ωραία χωρίς το wow factor του προηγούμενου βίδεο

έφτιαξα έναν αστρολόγο! (αν και δε παίζω ποτέ mage σε rpg, εδώ μάλλον θα τη χρειαστώ την μαγεία :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να φτιαχτειτε πρεπει να γυρισετε/εξερευνισετε σχεδον ολο το Limgrave,μην βιαστειτε να περασετε την πρωτη πυλη που ανηφοριζει για το καστρο(οπως σε καθοδηγει το παιχνιδι εννοω στο 3ο bonfire).

Oσοι παιζετε με incantations/faith καλο ειναι να σκοτωσετε τον δρακο στο Limgrave γιατι θα σας δωσει κατι που θα βοηθησει πολυ,εγω δυστυχως δεν μπορω να το χρησιμοποιησω γιατι ανεβαζω intelligence

45 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

έφτιαξα έναν αστρολόγο! (αν και δε παίζω ποτέ mage σε rpg, εδώ μάλλον θα τη χρειαστώ την μαγεία :D )

Και εγω το ιδιο,εχω φαει σχεδον ολα τα mini boss στο Limgrave χαλαρα,μεχρι και τον δρακο του πηρα το σκαλπ..

Με τον confessor ιδρωνα λιγο.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γενικά είμαι "οκ", αλλά όταν πήγα μετά στον Tree Sentinel να του πω γεια, μετά από κάμποσα levels, the stuttering was real. Και ειδικά στην λίμνη που αντιμετώπιζα

Spoiler

τον δράκο.

Τώρα στην νέα περιοχή που είμαι (πρέπει να κρατάω τα ονόματα) πάλι είχα θέματα, αλλά θα παίξω πάλι αύριο και θα δούμε. Δεν είχα κλείσει και το game τόσες ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DiAvOl είπε

Πόσο λάθος έκανα τελικά.. βγαίνει και η From από την λίστα λοιπόν.

Έμεινε naughty dog..

michael-jordan-laughing.gif

Spoiler


9d4.png

Τέσπα on topic (PS5) έπαιξα την πρώτη περιοχή (αυτή που υπήρχε και στην network test) και θα κλάψουν πολλές μανούλες.😁 Ούτε τα ίδια starting classes είναι με την beta και κυρίως δεν υπάρχουν τα ίδια OP αντικείμενα στα ίδια σημεία (Gleamstone arch γκουχ γκουχ). Τώρα κάτι μαχαιράκια και straight sword βρίσκεις άντε και κανένα talisman από τα lidl στο τσακίρ κέφι.😁 Όλα δηλαδή είναι πολύ πιο underwhelming (αλλά οι οχτροί είναι οι ίδιοι),😁 Καταρχάς αν δε παίξεις μάγο και παίξεις pure mellee char μέχρι να ανεβάσεις vigor και όπλο ετοιμάσου για χαρακίρι σε κάποια σημεία.

Πχ ενώ τον tree sentinel τον είχαμε βγάλει με την 4η-5ή φορά σε coop με ένα φίλο με level 5 blood wolves (δεν υπάρχει αυτό το class στην final) και αρκετό lightning strike weapon spam, πλέον solo είδα τα ραδίκια ανάποδα με samurai χωρίς tools, χαμηλό level και uchi +0. Αφού έχασα καμιά 30ριά φορές μέχρι επιτέλους να με αφήσει το καταραμένο το OCD, επανήλθα μεγαλύτερο level και uchi +2. Ε πάλι ασέλγησε καμιά 20ριά φορές αλλά τουλάχιστον βγήκε (αφού κατάλαβα επιτέλους που να είναι το positioning μου).😁 Βλέπω κόσμος solo να ταμπουρώνεται με μάγο σε καμιά ταράτσα και να του χώνει magic arrows. Ο δράκος δυστυχώς παραμένει απογοήτευση με άλογο (βγήκε εύκολα με την 2η γιατί έκανα χαζομάρα την 1η φορά) και τα υπόλοιπα dungeon bosses είναι ok-ish, αλλά όχι γελοία όπως στην beta με το που έπαιρνες τα op items που ήταν σπαρμένα.

Επίσης δε θέλω να βάλω spoilers αλλά 2 φορές ο Senpai Miyazaki με εξέπληξε στην αρχική area με ένα mechanic που δεν υπήρχε στην beta και έτρεχα για την ζωή μου κυριολεκτικά. Από πλευράς performance είναι καλούτσικο αν έχετε απορία για το ps5, άντε 2-3 σημεία να είχαν ορατά drops - όταν κοιτάς πχ από πάνω όλο τον βάλτο με τον δράκο κλπ. Καμία σχέση με αυτά που διαβάζω για το pc εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, GhostRiderLSOV said:

Γενικά είμαι "οκ", αλλά όταν πήγα μετά στον Tree Sentinel να του πω γεια, μετά από κάμποσα levels, the stuttering was real. Και ειδικά στην λίμνη που αντιμετώπιζα

  Hide contents

 

 Δεν είχα κλείσει και το game τόσες ώρες.

Μην ξεχάσεις restart κ το PC! 

😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες με χειριστήριο, ή ποντίκι+πληκτρολόγιο καλύτερα;

 

Σε σχέση με το sekiro είναι κάπως πιο εύκολο, ή θα περάσω το κεφάλι μου μέσα από την  οθόνη;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, outlaw star είπε

παίδες με χειριστήριο, ή ποντίκι+πληκτρολόγιο καλύτερα;

 

Σε σχέση με το sekiro είναι κάπως πιο εύκολο, ή θα περάσω το κεφάλι μου μέσα από την  οθόνη;;

Πόσες φορες θα ρωτήσετε τα ίδια?! Το καταλαβαίνω από newbies αλλα από άτομα με 4k posts?! Come on!

Gamepad. Ναι και ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Πόσες φορες θα ρωτήσετε τα ίδια?! Το καταλαβαίνω από newbies αλλα από άτομα με 4k posts?! Come on!

Gamepad. Ναι και ναι.

oh come on δεν έχω δει τπτ από τις προηγούμενες σελίδες :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, optimus prime είπε

 

Και εγω το ιδιο,εχω φαει σχεδον ολα τα mini boss στο Limgrave χαλαρα,μεχρι και τον δρακο του πηρα το σκαλπ..

Με τον confessor ιδρωνα λιγο.

Έκανα 2μιση ώρες με το ρολόι να φτιάξω χαρακτήρα! Προσπαθούσα να φτιάξω χαρακτήρα με καυκάσια χαρακτηριστικά παρά τα μογγολικά που είχε ο χαρακτήρας που διάλεξα, Astrologer-Reedlander.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xtrmsnpr είπε

Έκανα 2μιση ώρες με το ρολόι να φτιάξω χαρακτήρα! Προσπαθούσα να φτιάξω χαρακτήρα με καυκάσια χαρακτηριστικά παρά τα μογγολικά που είχε ο χαρακτήρας που διάλεξα, Astrologer-Reedlander.

Εμενα την περισσότερη ώρα στο creator μου πήρε να πατάω finish αλλα να μην δέχεται να ξεκινήσει χωρίς όνομα. :P Default Shepard ftw!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...