Προς το περιεχόμενο

Elden Ring [PC]


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Εγώ την βλέπω διαθέσιμη και για παράδοση και για παραλαβή, εκτος άμα εννοείς κάποια άλλη.

Ωπ, έχεις δίκαιο. Προφανώς, είτε έφεραν επιπλέον κομμάτια, είτε έχουν διαθέσιμα από ακυρώσεις. Χθες τέτοια ώρα την έδινε εξαντλημένη τη Launch Edition.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eφτιαξα εναν palladin,ξεκινησα με confessor δλδ και δεν μου παει καθολου.

Τρωω πολυ ξυλο απο κοντα,το γυρναω σε μαγο να δω πως θα παει..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ασχετο, ειμαι αρρωστος με ολα τα soulborne και sekiro, αυτο το intro του elden ring δεν με αγγιξε καθολου ενω η γυναικα στα souls μπορω να το δω ακομα 100 φορες και να ανατριχιαζω καθε φορα του elden ring τιποτα, το αγαπημενο μου παντως ειναι του witcher 3, Στο 2ωρο που επαιξα ως τωρα εχω να πω οτι ειμαι αυτην την στιγμη στην δουλεια και σκεφτομαι την πρωτη περιοχη και δεν περναει η ωρα να παω σπιτι και να χαθω παλι στον κοσμο του, Απο perfomance εχω να πω με rtx 3080  στο πρωτο κανονικο bossaki τον treesentinel καπως ετσι δεν τον θυμαμαι ακριβως απο τα 60fps να πεφτει μεχρι 10fps ειναι τρελο σπασιμο, ελπιζω γρηγορα να το διορθωσουν, αυτα προς το παρων, Καλο λιωσιμο,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφερον για την 1 ωρα που εχω παιξει.. μου αρεσει που πρεπει μονος σου να τα ανακαλυψεις , αλλα ειμαι λιγο ακομα χαμενος αφου ειναι το πρωτο souls type of game  που δοκιμαζω.. Αλλα εχει shuttering και εκει που τρεχει μια χαρα , τρωει κολλημα και χαλαει ολο το feeling.. Θα παιξω και λιγο μετα αλλα αν συνεχιζεται ετσι θα το αφησω μεχρι να στρωσει γιατι με τιποτα δεν θα μπορεις να βγαλεις ουτε καν  νορμαλ εχθρους...Απο art direction, χρωματισμους ειναι παρα πολυ ομορφο ,  αλλα φενεται και η μηχανη γραφικων του οτι ειναι πολυ γερασμενη..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Zus είπε

Κατέβηκε!

Ξεκινάω με Samurai να δω πόσο ξύλο θα φάω, γιατί μετά από 3 Dark Souls δεν ξαναγυρίζω στα fat rolls του Vagabond.

Wish me luck!

Γιατί δε παίζεις Sekiro? 🤡

 

6 ώρες πριν, nighthawk6969 είπε

Όταν το παιζα, είχα βαλει ένα patch για ξεκλείδωμα των FPS στα 120. Πολυ πιο εύκολο το parry με μικρό latency, το προτείνω μόνο για αυτό.

Edit: Είδα ότι το έγραψε κι άλλος μετά.. 

 

Να είδες τι έβγαλαν;
First Elden Ring Mod unlocks the framerate of the PC version

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

ρε παιδια τι παιζει με τα keys? θελει gamepad μονο? π.χ. το Υ key, δεν θα έπρεπε να ειναι το αντίστοιχο Υ σε keyboard?

Όχι το function κοίτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Ναι παιδιά δεν ξέρω τι παίζει με shuttering , υπάρχει κάποιο fix?

 Όχι. Ελπίζω σύντομα. Έχει πέσει πολύ κράξιμο σε steam reviews, το rating είναι Mixed αυτή την στιγμή

Στις 20/2/2022 στις 6:03 ΜΜ, GhostRiderLSOV είπε

Έχουμε ξαναπεί τα ίδια και για άλλες εταιρείες και όλο μειώνεται η λίστα των αλανθάστων, οπότε, don't jinx it. :P

Πόσο λάθος έκανα τελικά.. βγαίνει και η From από την λίστα λοιπόν.

Έμεινε naughty dog..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xorxhs! είπε

ρε παιδια τι παιζει με τα keys? θελει gamepad μονο? π.χ. το Υ key, δεν θα έπρεπε να ειναι το αντίστοιχο Υ σε keyboard?

wtf? όχι εννοείται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιξα 1,5 ωρα . Stuttering 1 φορα μονο ειχα που επεσε κ το frame rate στα 45 συνηθως ειναι 57-60 frames σταθερα με 3060 ti / 3600x στα 1440p ολα maximum . 

Βεβαια οπως καταλαβαινετε δεν εχω μπει σε περιοχες με πολλους εχθρους ταυτοχρονα κ μια φορα που με κυνηγουσε ενα mini boss δεν ειχα το νου μου να κοιταξω το frame rate :P

 

Σαν πρωτη εντυπωση εντυπωσιακο το εικαστικο κομματι, τα γραφικα οχι κ τοσο αλλα ειναι μια χαρα .

 

Σαν εμπειρος στα dark souls πηρα τη χειροτερη κλαση που αρχιζει μονο ροπαλο κ 1,5 ωρα μετα ειμαι ακομα με το βρακι, ενα σπαθι στο δεξι χερι κ ενα ροπαλο στο αριστερο . Ουτε μπλοκ δε μπορω να κανω !  Εχω παει σε πολλες περιοχες μπας κ βρω κανενα αντικειμενο αλλα δεν ... Καλα αμα δω τα σκουρα θα κανω λιγο grinding κ θα αγορασω τουλαχιστον 1 ασπιδα απο εναν εμπορο που βρηκα . Εχω συναντησει ηδη 2 boss χωρις βεβαια να εχω ελπιδες με τον εξοπλισμο μου κ level 3 ! Πολυ αρχη για να μιλησω για gameplay αλλα ειμαι πολυ περιεργος για το ποσο "βαρυς" θα γινει ο χειρισμος με βαριες πανοπλιες κ τσεκουρια η πρωτη γευση του χειρισμου μου φανηκε καπως arcade . Χοροπηδας κ χτυπας τετοια πραγματα ουτα με το ninja ring (δε θυμαμαι ονομα αυτο που σου εδινε μεγαλο ρολ οταν ησουν κατω απο 25% βαρος στο ds3 νομιζω ) δε τα εκανες στα ds 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Some miscellaneous fixes for stutter & frame rate drops: (especially in open world area)
Fix 1: High performance settings trick

[*] Open the Settings app. (type settings in search or press windows key to find the app)
[*] Choose the first option. (System)
[*] Scroll down and select the graphic settings under System. (Check the below screenshot for reference)
 
[*] Under graphic settings, scroll down and click on browse for desktop app.
[*] Select Elden ring.exe and add it. (Elden.exe is present in Game folder in the main installed directory of Elden ring) 
[*] After the above step click on options for elden rin.exe and select high performance. (Check the below screenshot for reference)

 

 

Fix 2: Shader cache trick (Only for nvidia users)

[*] Open nvidia control panel, manage 3d settings and under global settings, change shader cache to unlimited. (Check the below screenshot for reference)
 

 

 

Using Flawless Widescreen plugin to fix Ultra widescreen issue + break 60 FPS cap->

[*] Download and install Flawless Widescreen
[*] Search for "Elden ring" in the plugin list
[*] Install the plugin, and adjust the FOV values to your liking. (The experimental plugin variant also helps to break the 60 fps cap!).

 

Controller not working/reading when plugged fix:

[*] Fromsoftware games usually register the first input that is connected and not the second input (your controller). To fix this, just unplug your first input (Keyboard/mouse) and make sure you plug your in controller first. This way, you can make it register your controller. (You can later plug in your keyboard. Also, for laptop users just Alt-tab out and back in and try to check if it registers your controller that way.)

 

P.s These fixes may or may not work for you depending on your specs. I suggest waiting for official patch fixes from the devs. When such patches are available I will re-update this post to add a link to download them respectively.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...