Προς το περιεχόμενο

Αντιμετώπιση ζέστης χωρίς κλιματισμό


Brashida

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φέτος το καλοκαιρι και κάθε καλοκαίρι έρχονται τα πρόβληματα.Το κύριο είναι η ζέστη οπότε θέλω να ρωτήσω σχετικά με αυτό και πως να αντιμετωπίσω την ζέστη ειδικά στο υπνοδωμάτιο μου χωρίς κλιματισμό.Η πρώτη λύση που σκέφτομαι είναι ανεμιστήρα οροφής/δαπέδου.Εχω μια άποψη γι'αυτό παρόλο που έχω δοκιμάσει νομίζω ότι δεν κανει τίποτα σοβαρό και δεν δροσίζει τόσο καλά.Δεν ξέρω παρόλο που δοκίμασα δεν μου άρεσε.Ειναι καλά όταν λειτουργεί και έρχεται ο αέρας πάνω σου μετά πάλι ζεσταίνεσαι.Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο οτιδήποτε που βοήθησε.

Υγ να πω ότι τα παντζούρια φυσικά δεν τα ανοίγω όλη μέρα γιατί έχει ζέστη ειδικά το μεσημέρι και όταν χτυπάει ο ήλιος κυρίως απόγευματακι  προς βράδυ αλλά και πάλι δεν υπάρχει διαφορά άντε λίγη μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζητούμενο είναι να διώχνεις τον ζεστό αέρα απο το δωμάτιο. Έχοντας ανεμιστήρες σε όχι καλά αεριζόμενο χώρο, η θερμοκρασία ανεβαίνει λόγω της τριβής, δεν πέφτει. Καλύτερα να έχεις έναν ανεμιστήρα κοντά στο παράθυρο στραμμένο προς τα μέσα και με μία πόρτα ανοιχτή ώστε να δημιουργείται ροή αέρα προς τα έξω.

Επίσης, πολλά νερά λαχανικά και φρούτα και καθαρά ρούχα.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Brashida είπε

 έχετε να προτείνετε κάτι άλλο οτιδήποτε που βοήθησε.

Σύντροφε Βρασίδα,προαιρετικά,μπορείς να εφαρμόσεις στην παρακάτω κατοχυρωμένη  πατέντα ένα σεντόνι απο πάνω για ακόμα μεγαλύτερη

ιδιωτικότητα και δροσιά.

spacer.png

Επεξ/σία από momotis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορεις να δοκιμασεις ενα air cooler

ειναι ανεμιστηρας με ειδικο φιλτρο που εξατμιζει νερο και χαμηλωνει την θερμοκρασια.

https://www.skroutz.gr/s/14606457/Thomson-THRAF575E.html

 

καταναλωνει ρευμα οσο ενας ανεμιστηρας περιπου.

 

Επεξ/σία από tyf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξωτερικούς χώρους είναι μια χαρά. Σε εσωτερικό χώρο στην αρχή είναι οκ, αλλά προοδευτικά ανεβάζουν την υγρασία της ατμόσφαιρας με αποτέλεσμα σύντομα να μη γίνεται τίποτα και στο τέλος να ιδρώνεις και περισσότερο από πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω τον διαλογισμό. Μπορείς να αποσυνδεθεις από το περιβάλλον και να δροσιστείς αν το δουλέψεις σκληρά. Ίσως αν όλη η οικογένεια το προσπαθήσετε να είναι πιο αισθητά τα αποτελέσματα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Να πίνεις πολύ νερό (όχι παγωμένο), να τρως ελαφριά και να κάνεις κρύα μπάνια για να ρίχνεις τη θερμοκρασία του σώματος. Βάλε και ένα δυνατό ανεμιστήρα να σε χτυπάει όλη τη νύχτα για να μην ιδρώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Βάλε και ένα δυνατό ανεμιστήρα να σε χτυπάει όλη τη νύχτα για να μην ιδρώνεις.

Και να έχεις πρόχειρες τις εφημερίες των νοσοκομείων για όταν ξυπνησεις.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιχτα αντικρυστα παραθυρα να γινεται ελεφρυ ρευμα και ανεμιστηρας μακρυα να βλεπει τοιχο να κυκλοφορει ο αερας και συ να δρισιζεσαι με αερακι απο καραμπολα στον τοιχο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...