Προς το περιεχόμενο

Αντιμετώπιση ζέστης χωρίς κλιματισμό


Brashida

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό με τα μπουκάλια και τον ανεμιστήρα το έκανα σαν φοιτητής. ΌΧΙ όμως τα μπουκάλια να είναι από πίσω , είναι επικίνδυνο λόγο του ότι μαζεύονται νερά.

Το βράδυ λοιπόν μπουκάλια στην κατάψυξη και την ημέρα μπροστά από ανεμιστήρα.

Χωρίς AC (αλήθεια ,για πιο λόγο να μη βάλεις???) μόνο ανεμιστήρας και κρύα μπάνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Να κρατάτε τους τοίχους δροσερούς. Τα παράθυρα να είναι κλειστά τις ώρες που ο αέρας έξω είναι φουρνίσιος, π.χ. 9 το πρωί με 10 το βράδυ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου μήνυμα λογοκρίθηκε...γιατί;;;Περιμένω μια συγνώμη,ακόμα πιστεύω στην δημοκρατίας και στην πατρίδα μας,χωρίς λογοκρισία στην έκφραση.Επισης μου αρέσουν και οι μακαρονάδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχοντας διαβάσει όλες τις απαντήσεις προτείνω εν τέλη το εξής: 

Αγοράζεις έναν μεγάλο καταψύχτη, πετάς μέσα μαξιλάρι κουβερτούλα, κλείνεις την πόρτα και κοιμάσαι σαν τον Δράκουλα :P

Πέρα από την πλάκα υπάρχουν πια φθηνά κλιματιστικά. Βάζεις το quiet, χρονοδιακόπτη, σε φυσιολογική θερμοκρασία και κοιμάσαι σαν πουλάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και κάτι πολύ σημαντικό βρέχουμε τα εξωτερικά μέρη -μπαλκόνι, τοίχο, βεράντα κλπ- κυρίως αν τα έχει κορώσει ο ήλιος.(μόλις αρχίσει νά πέφτει, ή και όποτε χρειάζεται, ανά περίσταση)

Προσωπικά, με το να μην ανοίγω παντζούρια όπου έχει ήλιο, να 'χω ανοιχτά τα παράθυρα από μέσα για να κάνει (όσο γίνεται)  ρεύμα

κι έχοντας έναν μικρό, αλλά παλιό, ανεμιστήρα γραφείου/εδάφους (ναι, και να με φυσάει λοξά, ή με αντανάκλαση κι όλη νύχτα, αν χρειάζεται)

έχω περάσει χρόνια στο κέντρο της Αθήνας ... κι έχω επιβιώσει! χεχε

Α! Κι αν υπάρχει τέντα-ομπρέλα, εννοείται τη χρησιμοποιούμε.

Βασικά, αυτά είναι τα μέσα αντιμετώπισης με φυσικούς τρόπους και χωρίς κλιματιστικό,

το οποίο ενοχλεί όχι μόνο στην τσέπη, μα ΚΑΙ στην υγεία

 

 

Επεξ/σία από Lana19
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
15 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Αυτό συμβαίνει μόνο στις απότομες μεταβολές θερμοκρασίας, κυρίως από AC. Όταν σε χτυπάει ανεμιστήρας στους 32°C, καλοκαιριάτικα με 80%RH, δεν παθαίνεις τίποτα.

Εγώ πέρσι έπαθα τρελή ψύξη που δεν μπορούσα ούτε να κάτσω από τον πόνο επειδή αφήσαμε τα παράθυρα ανοιχτά το βράδυ και έξω φύσαγε.Αν ιδρώνεις όλη την ώρα και είσαι σε ρεύμα δεν χρειάζεται να είναι κρύος ο αέρας για να μείνεις κάγκελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Brashida said:

Η λυση ειναι μια..... παμε παραλια!👍

23409809 ώρες στον ήλιο και 2-3 λεπτά μέσα στη θάλασσα για βρέξιμο? 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδέες για επόμενα ερωτήματα / τοπικ:

- Αντιμετώπιση πείνας, χωρίς φαγητό. 

- Αντιμετώπιση δίψας, χωρίς υγρά. 

- Αντιμετώπιση κακιάς πεθεράς, χωρις γ@μ0στ@υριδια.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από προσωπική εμπειρία έχω να σου πω τα εξής:

1)Έχω ανεμιστήρα οροφής διπλής κατεύθυνσης στο σαλόνι και στην κρεβατοκάμαρα καλής μάρκας και ικανό για τα τετραγωνικά του κάθε δωματίου!Είναι καλός και για καλοκαίρι και για χειμώνα.Πίστεψε με έχουν κοστίσει και οι δύο όσο ένα κλιματιστικό 9000btu αλλά δεν καίνε τίποτα στη χαμηλή σκάλα ή στη μεσαία

2)Το σπίτι μου είναι διαμπερές και βοηθάει πάρα πολύ(Παράθυρα υπάρχουν στη δύση και στην ανατολή) και το σπίτι αερίζεται ανάλογα σε συνδυασμό με το φωταγωγό στη τουαλέτα που παίζει εξίσου σημαντικό ρόλο.Τα παντζούρια από πλευρά που χτυπάει ο ήλιος το σπίτι είναι πάντα κλειστά. Αερίζουμε το σπίτι αλλά όχι από τα παράθυρα που τα βαράει ο ήλιος ή όταν έχει αυξημένη υγρασία έξω!

3)Έχω στο σπίτι αφυγραντήρα ο οποίος δουλεύει χειμώνα καλοκαίρι και τραβάει όλη την υγρασία από το σπίτι η οποία πίστεψε με και το καλοκαίρι είναι εξίσου βλαπτική!Επίσης δεν καίει τίποτα γιατί έχει σύστημα inverter ανάλογα με την υγρασία στο σπίτι.

5)Κάτι που παίζει επίσης ρόλο στο βραδινό ύπνο είναι ο αερισμός τους σώματος στον οποίο παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το στρώμα!Τα στρώματα με ανεξάρτητα ελατήρια όσο και αναπαυτικά να είναι αγκαλιάζουν το σώμα και δεν επιτρέπουν το σωστό αερισμό με αποτέλεσμα η θερμοκρασία του σώματος να ανεβαίνει και να υπάρχει μεγάλη εφίδρωση.

6)Δεν επαρκεί το νερό!Σίγουρα χρειάζεται μειωμένη ζάχαρη, ελαφριά τροφή και μειωμένες καύσεις σώματος.Η μείωση του καφέ βοηθάει επίσης όπως και του κρέατος!

Αυτά από εμένα

 

Επεξ/σία από Angelcrow
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε θερμοκρασίες 35+ που διαρκούν πάνω από 1-2 μέρες, αυτά δεν κάνουν τπτ. Εκεί δείχνει τα @@ του το a/c... 😛

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lana19 είπε

Και κάτι πολύ σημαντικό βρέχουμε τα εξωτερικά μέρη -μπαλκόνι, τοίχο, βεράντα κλπ- κυρίως αν τα έχει κορώσει ο ήλιος.(μόλις αρχίσει νά πέφτει, ή και όποτε χρειάζεται, ανά περίσταση)

Προσωπικά, με το να μην ανοίγω παντζούρια όπου έχει ήλιο, να 'χω ανοιχτά τα παράθυρα από μέσα για να κάνει (όσο γίνεται)  ρεύμα

κι έχοντας έναν μικρό, αλλά παλιό, ανεμιστήρα γραφείου/εδάφους (ναι, και να με φυσάει λοξά, ή με αντανάκλαση κι όλη νύχτα, αν χρειάζεται)

έχω περάσει χρόνια στο κέντρο της Αθήνας ... κι έχω επιβιώσει! χεχε

Α! Κι αν υπάρχει τέντα-ομπρέλα, εννοείται τη χρησιμοποιούμε.

Βασικά, αυτά είναι τα μέσα αντιμετώπισης με φυσικούς τρόπους και χωρίς κλιματιστικό,

το οποίο ενοχλεί όχι μόνο στην τσέπη, μα ΚΑΙ στην υγεία

Και έτσι γεμίζεις κουνούπια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά παιδιά το θέμα είναι να μπαίνουν όρια.

Τα καλά κλιματιστικά πια δεν είναι τόσο βλαβερά για την υγεία εφόσον κιόλας κάποιος ακολουθεί και τις οδηγίες για σωστή συντήριση.

Επίσης αν κάποιος το κλιματιστικό το χει 12 ώρες+ αναμμένο εννοείται θα πάθει ζημιά και θα του ρθει η ΔΕΗ στον Θεό.

Όλα τα πράγματα θέλουν σωστό χειρισμό και με σωστό χειρισμό το κλιματιστικό σε σώζει από την ζέστη.

Επίσης εξαρτάται πόσο χρονών είναι κάποιος και αν έχει και άλλα άτομα στο σπίτι. Όταν η θερμοκρασία χτυπάει 35 τότε είναι επικύνδυνο για την υγεία ειδικά για άτομα μεγάλης ηλικίας και για μικρά παιδιά. 

Ο χώρος μας πρέπει να αερίζεται συχνά και σε μεγάλες θερμοκρασίες καλό είναι να βρίσκουμε τρόπο να ρίχνουμε την θερμοκρασία σε ανεχτά επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, godfather0991 said:

Επίσης αν κάποιος το κλιματιστικό το χει 12 ώρες+ αναμμένο εννοείται θα πάθει ζημιά και θα του ρθει η ΔΕΗ στον Θεό.

Ένα πχ a/c με Α++ σωστά επιλεγμένο για τον χώρο, ο οποίος δεν είναι αμόνωτος, με μια λογική θερμοκρασία (πχ 25-26 βαθμοί) δεν θα του ανεβάσει τόσο την ΔΕΗ όσο νομίζεις, αντιθέτως "πρέπει" να είναι "12 ώρες αναμμένο" γιατί έτσι δουλεύει σωστά το inverter...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...