Προς το περιεχόμενο

Αντιμετώπιση ζέστης χωρίς κλιματισμό


Brashida

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, momotis είπε

Σύντροφε Βρασίδα,προαιρετικά,μπορείς να εφαρμόσεις στην παρακάτω κατοχυρωμένη  πατέντα ένα σεντόνι απο πάνω για ακόμα μεγαλύτερη

ιδιωτικότητα και δροσιά.

spacer.png

Δε θα πρεπει να πληρωσει δικαιωματα  γιαυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

12 ώρες πριν, green gordon είπε

Και να έχεις πρόχειρες τις εφημερίες των νοσοκομείων για όταν ξυπνησεις.

Όπως γράφτηκε δεν είναι και στάνταρ ότι θα πάθεις κάτι. Το ακούω από πολύ κόσμο αλλά εγώ το κάνω χρόνια και όλα καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, sezebo είπε

Χάσε καμία 30 κιλά να φύγει το λίπος και να δεις πόσο πιο δροσερός θα νιώσεις

Και τον χειμώνα τι θα κάνω βρε? Ιππασία για να ζεσταθώ?

10 ώρες πριν, sezebo είπε

 

 

2 λεπτά πριν, Brashida είπε

 

 

Επεξ/σία από Brashida
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iwnas28 είπε

Δε θα πρεπει να πληρωσει δικαιωματα  γιαυτο?

Αν είναι πατέντα για να λιώνει πάγο, μπορεί και να το κατοχυρώσει.

:P

Απορώ πως δεν πρότεινε κανείς αυτό το ανοσιούργημα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι που είδα και άκουσα πρόσφατα και ωφελεί αν είμαστε σε μονοκατοικία ή στον πρώτο όροφο πολυκατοικίας, είναι να φυτέψουμε ένα φυλλοβόλο δέντρο.

Μπλοκάρει μέρος της ηλιακής ακτινοβολίας και συνεπώς της θερμότητας το καλοκαίρι και το χειμώνα ......ε...χμμ.. δε θυμάμαι τι άκουσα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, -^fallen είπε

Κάτι που είδα και άκουσα πρόσφατα και ωφελεί αν είμαστε σε μονοκατοικία ή στον πρώτο όροφο πολυκατοικίας, είναι να φυτέψουμε ένα φυλλοβόλο δέντρο.

Μπλοκάρει μέρος της ηλιακής ακτινοβολίας και συνεπώς της θερμότητας το καλοκαίρι και το χειμώνα ......ε...χμμ.. δε θυμάμαι τι άκουσα

...και να περιμένουμε καμια 30αρια χρόνια να μεγαλώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, G.bar είπε

...και να περιμένουμε καμια 30αρια χρόνια να μεγαλώσει.

Ναι ... αυτό δε το ξέρω ακριβώς ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω ποιο το θέμα του ελληναριού με τον κλιματισμό.

Εγώ έχω καταφέρει να χρησιμοποιώ τα μελτέμια του Αιγαίου για A/C. Το σπίτι μου έχει βορεινή πρόσοψη, το δωμάτιό μου νότια. Το άνω μέρος του κρεβατιού είναι ακριβώς δίπλα στην εσωτερική πόρτα του δωματίου μου. Επομένως, ανοίγω τις δύο μπαλκονόπορτες, ρυθμίζω την εσωτερική πόρτα ώστε να με πιάνει γενικά στο σώμα ο αέρας, και κοιμάμαι με σεντόνι ή πικέ κουβερτούλα αν το μελτέμι είναι κρύο (συνήθως στις αρχές Ιουλίου έχω παρατηρήσει).

Δυστυχώς, αυτό με έχει κακομάθει, και όποτε φύγω από την Κηφισιά θέλω να είμαι συνέχεια με κλιματισμό το βράδυ, καθώς δεν έχω μάθει να κοιμάμαι με ζέστη και ιδρώνω σα διάολος. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει ακόμα απάντησηα απο τον τον TS γιατί όχι κλιματισμό. Και πραγματικά οικοινομικό να έιναι το θέμα έχουνε ΞΕΦΤΥΛΙΣΤΕΙ τοσο οι τιμές σε μικρά ακόμα και δόσεις.

Δεν καταλαβαίνω γιατι να ταλαιπωρηθει κάποιος πραγματικά. η Ζεστη δεν υποφέρεται με άλλο τρόπο.

Δεν λέμε να το κάνεισ igloo σαν κάτι παλαβούς που το βάζουν στουσ 18 και κοιμουνται με κουβερτα!!!!!

Εγω το έχω στους 26 με επιλογή που έχει mountain air και έχεις ενα απαλό δροσερό αεράκι κάθε τόσο να σε χτυπάει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Εγώ έχω καταφέρει να χρησιμοποιώ τα μελτέμια του Αιγαίου για A/C. Το σπίτι μου έχει βορεινή πρόσοψη, το δωμάτιό μου νότια. Το άνω μέρος του κρεβατιού είναι ακριβώς δίπλα στην εσωτερική πόρτα του δωματίου μου. Επομένως, ανοίγω τις δύο μπαλκονόπορτες, ρυθμίζω την εσωτερική πόρτα ώστε να με πιάνει γενικά στο σώμα ο αέρας, και κοιμάμαι με σεντόνι ή πικέ κουβερτούλα αν το μελτέμι είναι κρύο (συνήθως στις αρχές Ιουλίου έχω παρατηρήσει).

Σοβαρά τώρα;

Δε λέω πως δεν δροσίζεσαι έτσι, αλλά ανοιχτές μπαλκονόπορτες;

πόσοι μπορούν να το κάνουν αυτό; ένας στους 50;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Doubt είπε

Σοβαρά τώρα;

Δε λέω πως δεν δροσίζεσαι έτσι, αλλά ανοιχτές μπαλκονόπορτες;

πόσοι μπορούν να το κάνουν αυτό; ένας στους 50;

Λόγω κινδύνου ασφαλείας λες; Ε, 2ο όροφο είμαι, κλειδώνω με 4-5 διαφορετικούς τρόπους τα παντζούρια από μέσα (γάντζοι, σύρτες σε διάφορα σημεία) και μπλοκάρουν και οι ίδιες οι μπαλκονόπορτες με έμβολα και τρύπες στο σώμα τους στα 7 περίπου εκατοστά ανοίγματος. Για να μπει κάποιος πρέπει ή να ασχοληθεί πολλές ώρες, ή να κάνει σπασίματα και πριονίσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κλειστα παντζουρια με αυτη τη ζεστη; Ουτε στο Ρεϊκιαβικ να μεναμε, οχι στην Αθήνα. 

Η μοναδικη λυση χωρις A/C ειναι να αφηνεις ολες τις πορτες ανοιχτες μονο με σιτες. Κι αυτο παλι οταν ειναι πιο δροσερος ο καιρος κι εφοσον εχεις διαμπερες σπιτι. Αν ειναι οπως χθες που και 2 τη νυχτα ειχε 28β, τοτε μονο το AC δροσιζει γιατι οκ κανουν ρευμα οι ανοιχτες πορτες αλλα ο αερας ειναι ζεστος οποτε παλι αναβεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
21 hours ago, zx1234r said:

Το ζητούμενο είναι να διώχνεις τον ζεστό αέρα απο το δωμάτιο. Έχοντας ανεμιστήρες σε όχι καλά αεριζόμενο χώρο, η θερμοκρασία ανεβαίνει λόγω της τριβής, δεν πέφτει. Καλύτερα να έχεις έναν ανεμιστήρα κοντά στο παράθυρο στραμμένο προς τα μέσα και με μία πόρτα ανοιχτή ώστε να δημιουργείται ροή αέρα προς τα έξω.

28 minutes ago, ProponitisTouKanape said:

Η μοναδικη λυση χωρις A/C ειναι να αφηνεις ολες τις πορτες ανοιχτες μονο με σιτες. Κι αυτο παλι οταν ειναι πιο δροσερος ο καιρος κι εφοσον εχεις διαμπερες σπιτι. Αν ειναι οπως χθες που και 2 τη νυχτα ειχε 28β, τοτε μονο το AC δροσιζει γιατι οκ κανουν ρευμα οι ανοιχτες πορτες αλλα ο αερας ειναι ζεστος οποτε παλι αναβεις. 

Ακριβώς, μόνο όταν έχει έξω χαμηλότερη θερμοκρασία από ότι μέσα. Προσωπικά χθες και σήμερα απλά δεν άνοιξα/ανοίγω μπαλκονόπορτες/παράθυρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...