Προς το περιεχόμενο

nikon d750 vs sony a7ii


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Ablaoublas_542 είπε

αρχικα δεν γινεται να αμφιταλαντευεσαι αναμεσα σε αυτα τα δυο, ειναι τα δυο ακρα και σε διαστασεις και σε φιλοσοφια χρησης και εταιριας. Η το ενα θα σου αρεσει η το αλλο, περα απο την ποιοτητα εικονας.
https://camerasize.com/compact/#567,579,ha,t

     Το ξεκίνησα όσο πιο στρογγυλεμένα γινόταν , μιλώντας για φακούς με την ελπίδα εκεί να ξεδιαλύνει το ζήτημα . Σαφώς και πρόκειται για δύο διαφορετικές προσεγγίσεις και όχι μόνον , φυσικά δεν τίθεται θέμα στην περίπτωση που κάποιος μπορούσε να υποστηρίξει οικονομικά και τα δύο συστήματα σε ερασιτεχνικό επίπεδο , απίστευτο ακούγεται . Κάποιος θα μπορούσε να διχαστεί ανάμεσα σε Nikon D800 και σε EOS 5 mark κάτι ....... άντε να βάλω μέσα και μια K1 ...... όπως επίσης να μεταπηδήσει από τον όγκο και τα παραφερναλια μιας DSLR , χάριν μιας full frame mirrorless .

   Πιστεύω θα γίνει σύντομα κατανοητό στον αγαπητό φίλο , πως ναι μεν είναι full frame αλλά με αρκετές και σημαντικές ιδιαιτερότητες . 

    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Ablaoublas_542 είπε

αρχικα δεν γινεται να αμφιταλαντευεσαι αναμεσα σε αυτα τα δυο, ειναι τα δυο ακρα και σε διαστασεις και σε φιλοσοφια χρησης και εταιριας. Η το ενα θα σου αρεσει η το αλλο, περα απο την ποιοτητα εικονας.
https://camerasize.com/compact/#567,579,ha,t

ενδιαφερουσα η συγκριση, αλλα ποτε κανεις δεν εχει σκετη μια μηχανη

οταν βαλεις πανω φακους, η διαφορα μεγεθους εκμηδενιζεται

εκτος κι αν εχεις καναν pancake σταθερο, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα δεν με απασχολει το μεγεθος.απλα με τα χρηματα που ειπα θελω απο τις 2 την πιο αξιοπιστη επιλογη σε φωτογραφια πρωτα και μετα σε βιντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, giorgos_t είπε

εμενα δεν με απασχολει το μεγεθος.απλα με τα χρηματα που ειπα θελω απο τις 2 την πιο αξιοπιστη επιλογη σε φωτογραφια πρωτα και μετα σε βιντεο.

    Μόνον κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει για καιρό και τα δύο συστήματα , είναι σε θέση να σας δώσει τέτοια απάντηση !!! 

    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/6/2019 στις 11:26 ΠΜ, giorgos_t είπε

Ερασιτεχνης ειμαι αλλα θα ηθελα να ανεβω επιπεδο,τι μου προτεινετε

Δεν ανεβαινεις επιπεδο αγοραζοντας μια full frame καμερα.

Εγω θα σου προτεινα να μεινεις με αυτη που εισαι, και να δοκιμασεις εναν αλλον φακο ισως.

Αυτη ειναι η γνωμη μου...Φιλικα.

Μολις διαβασα οτι πουλησες οτι ειχες?

Τοτε προτεινω να πας σε Fujifilm.

Επεξ/σία από Balantakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, giorgos_t είπε

εμενα δεν με απασχολει το μεγεθος.απλα με τα χρηματα που ειπα θελω απο τις 2 την πιο αξιοπιστη επιλογη σε φωτογραφια πρωτα και μετα σε βιντεο

Πανε σε ενα public η εναν Κωτσοβολο και χειρισου αν οχι την a7 ii την a7. Στα χαρτια δεν σε νοιαζει αλλα απο κοντα μπορεις ευκολα να την αποκλεισεις αμεσως(οπως εγω λογω της θεσης του κουμπιου του κλειστρου, μιλωντας για την a7). Από κει και περα ΔΕΝ ειναι τα σωματα αυτα που καθοριζουν την επιλογη αλλα το οικοσυστημα. Σε 5 χρονια ποιους φακους θα θελεις να εχεις? Ποσο θα ζυγιζουν? Ποσο θα κοστισουν ολοι μαζι? Αν παθει κατι η μηχανη σε 3 χρονια θα υπαρχουν ανταλλακτικά? (Εδω γελαμε με την σονυ). Θα υπαρχει σωμα που να αντικαταστησει αυτο που θα παρεις τωρα και να κρατησεις τους φακους? (Ερωτηματικο για nikon) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Ablaoublas_542 είπε

Πανε σε ενα public η εναν Κωτσοβολο και χειρισου αν οχι την a7 ii την a7. Στα χαρτια δεν σε νοιαζει αλλα απο κοντα μπορεις ευκολα να την αποκλεισεις αμεσως(οπως εγω λογω της θεσης του κουμπιου του κλειστρου, μιλωντας για την a7). Από κει και περα ΔΕΝ ειναι τα σωματα αυτα που καθοριζουν την επιλογη αλλα το οικοσυστημα. Σε 5 χρονια ποιους φακους θα θελεις να εχεις? Ποσο θα ζυγιζουν? Ποσο θα κοστισουν ολοι μαζι? Αν παθει κατι η μηχανη σε 3 χρονια θα υπαρχουν ανταλλακτικά? (Εδω γελαμε με την σονυ). Θα υπαρχει σωμα που να αντικαταστησει αυτο που θα παρεις τωρα και να κρατησεις τους φακους? (Ερωτηματικο για nikon) 

    Αφήστε κι' εμένα να γελάσω με την Sony ....... η να κλάψω ...... please .... 

Στις 7/6/2019 στις 11:26 ΠΜ, giorgos_t είπε

Γεια σε ολους σας,

χρειαζομαι βοηθεια στην αγορα full frame . Ειμαι αναμεσα στις 2 λογω budget αλλα και με οσα εχω διαβασει .Ειχα μια nikon d5200 και θελω να αναβαθμιστω.Ερασιτεχνης ειμαι αλλα θα ηθελα να ανεβω επιπεδο,τι μου προτεινετε και επισης με τι φακους μου προτεινετε.Φωτογραφηση portait,landscape,city κυριως.Ταβανι στα εξοδα 1500€

ευχαριστω

    Να το πάω λίγο πιο πέρα , για όποιο λόγο κι' αν καταλήξατε στις δύο παραπάνω επιλογές , κρατάω το ότι ενδιαφέρεστε για full frame , οπότε τα κριτήρια για μιά τέτοια επιλογή θα μπορούσε να ήταν .......

   Αρχικά η διαθέσιμη γκάμα σε φακούς αλλά και οι τιμές τους , όπως επίσης και η μελλοντική τους αξιοποίηση σε περίπτωση αλλαγής συστήματος εκ νέου , κάτι όχι απίθανο . 

   Επίσης όπως σωστά τέθηκε , η ταχύτητα του κλείστρου .

   Η κατασκευή του σώματος , αν αυτό είναι αδιάβροχο , ομοίως και ποια είναι η αντίστοιχη γκάμα φακών που θα συμπληρώνει μιά τέτοια δυνατότητα .

   Για την ύπαρξη μιας η δύο υποδοχών για κάρτες μνήμης , ότι νομίζετε .

   Η φορητότητα του συνόλου και σε ποιο βαθμό σας ενδιαφέρει κάτι τέτοιο , βάρος , όγκος κλπ .

   Η αντοχή της μπαταρίας , καθώς και η τιμές των αξεσουάρ σε περίπτωση που απαιτηθεί και για όποιο λόγο η προσθήκη battery grip .

   Η ανάγκη η όχι ύπαρξης ηλεκτρονικού viewfinder το οποίο δίνει την δυνατότητα να βλέπει κανείς εδώ και τώρα σε προεπισκόπηση τις αλλαγές που γίνονται πριν την λήψη της εικόνας .

   Η πρόβλεψη για χρήση μελλοντικά με φακούς παλαιότερης κοπής και η συμβατότητα του συνόλου με κάτι τέτοιο  . Εδώ μια έρευνα με κριτήριο τον τύπο του mount στο eBay θα αποκαλύψει πολλά .

   Η πληθώρα των διαθέσιμων αξεσουάρ , γνήσιων και after market αλλά και οι αντίστοιχες τιμές τους .

   Οπωσδήποτε μια αναζήτηση στο δίκτυο με όρο " τάδε μάρκα , μοντέλο , known problems " .

   Για την μεταπωλητικη αξία δεν θα έψαχνα τίποτε .

   Δεν βλάπτει να αναζητήσετε το shutter life expectancy ώστε να έχετε μία άποψη για το τι να αναζητήσετε αν πρόκειται για αγορά μεταχειρισμένου εξοπλισμού .

   Οπωσδήποτε , όπως ήδη αναφέρθηκε , μία επίσκεψη σε κατάστημα με σκοπό να κρατήσετε ενδεικτικά στα χέρια σας το ένα και το άλλο σύνολο , διότι άλλο να στο λένε κι' άλλο να το πιάνεις ........

   Το ξεκαθάρισμα της ανάγκης και διαχωρισμού αν πρέπει να είναι κάτι προσανατολισμένο σε φωτογραφία , βίντεο και σε ποιο βαθμό το ένα από τα δύο είναι σημαντικότερο .

   Καλή επιτυχία ...... θα ήθελα ν' ακούσω πως καταλήξατε ανάμεσα στα δύο αυτά συστήματα ...... 

   

   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...