Προς το περιεχόμενο

nikon d750 vs sony a7ii


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους σας,

χρειαζομαι βοηθεια στην αγορα full frame . Ειμαι αναμεσα στις 2 λογω budget αλλα και με οσα εχω διαβασει .Ειχα μια nikon d5200 και θελω να αναβαθμιστω.Ερασιτεχνης ειμαι αλλα θα ηθελα να ανεβω επιπεδο,τι μου προτεινετε και επισης με τι φακους μου προτεινετε.Φωτογραφηση portait,landscape,city κυριως.Ταβανι στα εξοδα 1500€

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, giorgos_t είπε

Γεια σε ολους σας,

χρειαζομαι βοηθεια στην αγορα full frame . Ειμαι αναμεσα στις 2 λογω budget αλλα και με οσα εχω διαβασει .Ειχα μια nikon d5200 και θελω να αναβαθμιστω.Ερασιτεχνης ειμαι αλλα θα ηθελα να ανεβω επιπεδο,τι μου προτεινετε και επισης με τι φακους μου προτεινετε.Φωτογραφηση portait,landscape,city κυριως.Ταβανι στα εξοδα 1500€

ευχαριστω

    Ξεκινήστε με τις διαθέσιμες επιλογές σε φακούς για την κάθε περίπτωση , έτσι κι' αλλιώς είτε στην μία είτε στην άλλη δεν θα πάρετε από καμιά δεκαριά φακούς .  Όταν δείτε ποια περίπτωση είναι πιο φιλική , οικονομική , καλύπτει τις εστιακές αποστάσεις που σας ενδιαφέρουν κλπ , τότε είστε έτοιμος .

   Καλή επιτυχία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

"εναν 50αρι 1.8 prime. αλλα τον εδωσα μαζι με το σωμα ."

Ξεκινας δηλαδη απο το μηδεν? Δεν κρατησες τιποτα?

Tεσπα

Ποσο σημαντικη σου ειναι η ταχυτητα του κλειστρου? Εχουν μεγαλες διαφορες 1/8000s vs 1/4000s. Προσωπικα θα πηγαινα στην Α7 γι αυτον και μονο τον λογο.

Κατα τα αλλα και οι 2 ειναι αξιολογοτατες μηχανες με την Νikon να ειναι ισως λιγο πιο μπροστα.

Ο 50αρης που εδωσες θα σου χρειαστει και ενας ακομη στα 105~135mm για τα πορτρετα σου. 

Επεξ/σία από allpaple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ablaoublas_542 είπε

Ενδεικτικα στην sony ο πιο προσιτος αξιολογος zoom φακος ειναι ο tamron 28-75 στα 780 ευρω.

875+780=1655 ευρω για a7ii και τον tamron.

875 που βρισκεις α7ii?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ασφαλες η αγορα απο το συγκεκριμενο site?γιατι ειναι αρκετα πιο φτηνα και απο skroutz.και επισης ποσο καιρο κανει να ερθει;

1 λεπτό πριν, Ablaoublas_542 είπε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giorgos_t είπε

ειναι ασφαλες η αγορα απο το συγκεκριμενο site?γιατι ειναι αρκετα πιο φτηνα και απο skroutz.και επισης ποσο καιρο κανει να ερθει;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/674184-αγορές-φωτογραφικών-ειδών-από-e-infinity/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ablaoublas_542 είπε

thanks.θα το κοιταξω.

Κατι ακομα.για την nikon ποιους φακους να κοιταξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giorgos_t είπε

Sigma 17-50mm F2.8 EX DC OS HSM

Aυτος κανει και στις 2.Δουλευει κανονικα με full frame?νομιζω με καλυπτει στην χρηση που θελω να του κανω

οχι

οχι

και οχι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giorgos_t είπε

thanks.θα το κοιταξω.

Κατι ακομα.για την nikon ποιους φακους να κοιταξω?

αρχικα δεν γινεται να αμφιταλαντευεσαι αναμεσα σε αυτα τα δυο, ειναι τα δυο ακρα και σε διαστασεις και σε φιλοσοφια χρησης και εταιριας. Η το ενα θα σου αρεσει η το αλλο, περα απο την ποιοτητα εικονας.
https://camerasize.com/compact/#567,579,ha,t

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...