Προς το περιεχόμενο

Gaming Distro & Windows 10 virtualization


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες,

Έρχεται το νέο pc την επόμενη εβδομάδα και θα ήθελα γνώμες για distro.

Είμαι ανάμεσα σε Manjaro και Ubuntu , και εκτός απο προγραμματισμό (που ότι και αν επιλέξω είναι το ίδιο ) με ενδιαφερει το gaming κομμάτι.

Ποια απο τις 2 διανομές πάει καλύτερα στο Steam , drivers κτλ. ? 

Έχω κάνει τις απαραίτητες αναζητήσεις στο internet και άλλοι λένε Manjaro άλλοι Ubuntu οπότε δεν έχω βγάλει άκρη.

Και τέλος έχει κάποιος εμπειρία με virtualization Windows 10 σε linux στο gaming κομμάτι ? Σε περίπτωση που θέλω να παίξω κάτι που είναι μόνο σε windows ( θέλω να αποφύγω το dual boot) τι γίνεται με την κάρτα γραφικών ? Μπορεί να μοιράσει τα resources της κάρτας έστω και με κάποια χασούρα σε fps ? 

Η κάρτα θα είναι μία RTX2060

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θεμα του virtualization. Μην περιμενεις να εχεις τις επιδοσεις της 2060 σε vm επειδη το virtual machine εχει δικη του gpu που ειναι μονο για τα απαραιτητα.

Μπορεις να το κανεις να χρησιμοποιει την gpu του συστηματος, αλλα νομιζω οτι απαιτει 2η gpu (μια για το host και μια για το guest os) και εχει στησιμο πολυ πιο πολυπλοκο απο μια εφαρμογη σαν το vmware player/workstation ή το virtualbox. Ψαξτο σαν gpu passthrough και θα καταλαβεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το virtualization ο,τι ειπε ο τζιμης.

Για το ποια διανομη να διαλεξεις...εγω θα προτεινα arch-based..δηλ manjaro.Μονο και μονο για το AUR , οπου μπορεις να βρεις μαζεμενα απιστευτα πραγματα.Ενω στο ubuntu θα πρεπει να πηξεις στα ppa.Οι κινδυνοι ειναι οι ιδιοι και στα 2 , αλλα στο AUR βρισκεις μαζεμενα σε ενα σημειο απιστευτα πακετα ...

Επισης μην ξεχνας οτι το manjaro θα ενημερωνεται πιο συχνα απο ubuntu...θασαι σχεδον παντα με τις τελευταιες εκδοσεις των προγραμματων...

Επεξ/σία από mphxths
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε καμία εμπειρία με steam και drivers? Διαβάζω ότι και τα 2 πάνε καλά

Απλά είχα 2 φορές κακή εμπειρία με Manjaro που έγινε unbootable μετά από update και έχω κάποιους ενδιασμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πώς τα πάει το Manjaro, σε (Κ)ubuntu πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.
Specs: i5 4460, rx480, xbox one controller, σε Kubuntu 16.04 με kernel 4.15

Αν αποφασίσεις να πας προς debian family και σου αρέσει το KDE, δοκίμασε το KDE Neon. Το έχω βάλει στο laptop και μου φαίνεται καλύτερο από Kubuntu.
Στο desktop περιμένω να πάρω ένα μεγαλύτερο SSD και θα πάω σε neon και εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, vadou είπε

Δεν ξέρω πώς τα πάει το Manjaro, σε (Κ)ubuntu πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.
Specs: i5 4460, rx480, xbox one controller, σε Kubuntu 16.04 με kernel 4.15

Αν αποφασίσεις να πας προς debian family και σου αρέσει το KDE, δοκίμασε το KDE Neon. Το έχω βάλει στο laptop και μου φαίνεται καλύτερο από Kubuntu.
Στο desktop περιμένω να πάρω ένα μεγαλύτερο SSD και θα πάω σε neon και εκεί.

Ποτέ δεν ήμουν φαν του kde, gnome ή cinnamon τα τελευταία χρόνια με mint.

Το μόνο που χρησιμοποιώ από kde και δεν βρίσκω αντικαταστάτη είναι το yakuake

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το steam, γενικα, ειναι απο τις closed source λιγες εφαρμογες που ειναι ακομα αποκλειστικα 32αρα, οποτε θα χρειαστεις 32αρες libs για να τρεξει το ιδιο. Ισως να χρειαστεις και 32αρες (opengl?) libs του driver για τα παιχνιδια. Και εννοειται οτι βαζεις τον driver της nvidia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jim_p Χωρίς να απορρίπτω αυτό που λες, δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι ισχύει. Τουλάχιστον σε gpu driver επειδή στην αρχή τον περνούσα manually από την amd, σίγουρα έβαζα 64bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vadou είπε

@jim_p Χωρίς να απορρίπτω αυτό που λες, δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι ισχύει. Τουλάχιστον σε gpu driver επειδή στην αρχή τον περνούσα manually από την amd, σίγουρα έβαζα 64bit.

Από ότι διαβάζω μάλλον έχει δίκιο ο jim , δεν το ήξερα και εγώ μόνο MacOS υποστηρίζει 64bit ο steam client. 

Αναφέρεται μόνο στο steam , με τους drivers λογικό να βάζεις 64bit αν έχεις 64bit λειτουργικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ, κάτι παραπάνω θα ξέρει ο jim ;)
Αν ξέρεις συγκεκριμένα πακέτα που μπορώ να ψάξω αν υπάρχουν στο σύστημά μου, πες μου να τσεκάρω.

Επεξ/σία από vadou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι θεμα του steam αυτο που λεω. Αν εχεις μια 32αρα εφαρμογη, πχ ενα παλιο παιχνιδι, θες και 32αρες βιβλιοθηκες για να το παιξεις, και αυτες περιλαμβανουν και τις βιβλιοθηκες του driver της gpu.

Ασχετο με οσα λεμε, αλλα δεν ειχε το steam μια δικη του διανομη?

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, tsofras said:

Το μόνο που χρησιμοποιώ από kde και δεν βρίσκω αντικαταστάτη είναι το yakuake

https://github.com/Guake/guake

https://github.com/lanoxx/tilda

και αν ψάξεις φαντάζομαι θα βρεις και άλλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pmav99 είπε

https://github.com/Guake/guake

https://github.com/lanoxx/tilda

και αν ψάξεις φαντάζομαι θα βρεις και άλλα

Thx man τα έχω δοκιμάσει όλα, η μόνη διαφορά με το yakuake είναι ότι έχω βρεί και ένα perl script το οποίο αποθηκεύει profiles. Οπότε όταν φορτώνει το yakuake στο start , του κάνεις load ένα προφιλ και ανοίγει όλα τα tabs που του έχεις αποθηκέυσει. Στα υπόλοιπα δεν βρήκα τρόπο να το κάνω αυτό οπότε αναγκαστικά δουλεύω το yakuake μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...