Προς το περιεχόμενο

Nikon D3300 , συνδεσιμότητα με Linux κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

   Μιας και πέρασε απ' χέρια μου , καλούτσικια , γλυκούτσικια δε λέω , πάμε λοιπόν για το ζήτημα της μεταφοράς αρχείων από πρός ........ 

   Το ζήτημα ξεκίνησε απ' το γεγονός ότι ναι μεν , μπορεί κάποιος να βγάλει την κάρτα μνήμης απ' το σώμα και με την χρήση ενός card reader να μεταφέρει τα αρχεία / φωτογραφίες προς κάποιον υπολογιστή . Όμως αυτό το συνεχές βάλε βγάλε έχει κίνδυνο να χαλάσει ο μηχανισμός κουμπώματος της κάρτας στο σώμα με ότι αυτό συνεπάγεται .

   Σαφώς υπάρχει και η λύση του WiFi ανταπτορα , κάτι που δεν δοκίμασα , όμως η πλέον εύκολη λύση είναι για μένα φυσικά , η USB καλωδίωση της μηχανής απευθείας σε έναν υπολογιστή .

  Δουλεύοντας αρκετά χρόνια με διανομές Linux και μη έχοντας κανένα απολύτως πρόβλημα ακόμη και με παλιές μηχανές , μπριζωσα την D3300 στον υπολογιστή για τα περαιτέρω . 

  Μη φας ....... ο υπολογιστής ούτε καν έβλεπε την μηχανή . Αφού βεβαιωθηκα ότι δεν έφταιγε η υποδοχή USB απ' την πλευρά του σώματος , άρχισε το ψάξιμο το οποίο αποκάλυψε ότι υπήρχε πρόβλημα στην μορφή επικοινωνίας . Κάποιες εντολές στο τερματικό έδειξαν ότι η φίρμα ( Nikon ) φαινόταν μεν , αλλά τίποτε περισσότερο . Έπεσε αρκετή βοήθεια από φίλους της ενότητας Linux , τους οποίους ευχαρίστησα δεόντως . 

   Τελευταία λύση η σύνδεση απευθείας σε ένα smartphone μέσω καλωδίου OTG , μια ελκυστική λύση , όπου είχε από παλιά ένα μελανό σημείο , ότι το smartphone έπρεπε να είναι σε κατάσταση rooted . Τελικά κάτι τέτοιο δεν φάνηκε να χρειάζεται . 

   Μετά από κι' άλλο ψάξιμο για την εύρεση εφαρμογής σε περιβάλλον Android , η οποία να υποστηρίζει την μηχανή ώστε να γίνει η πολυπόθητη μεταφορά των αρχείων , φάνηκε πως ελάχιστες εφαρμογές υποστήριζαν την σειρά D3XXX , σε αντίθεση με άλλες σειρές της Nikon και μάλιστα κάποιες υποστήριζαν την D3100 και όχι την D3300 , μάλιστα πολλές απ' αυτές ενώ ήταν σε free έκδοση είχαν γίνει επί πληρωμή . 

    Τελικά βρέθηκε μία και μοναδική ίσως , σε free έκδοση , η οποία υποστήριζε την σειρά D3XXX αλλά και την D3300 συγκεκριμένα , την οποία σας αναφέρω σε περίπτωση που την χρειαστείτε , ονομάζεται DSLR Control Plus , με ένα πολύ φθηνό OTG καλώδιο μπορείτε να συνδέσετε απευθείας μια D3300 σε ένα smartphone , φυσικά με την χρήση και του καλωδίου μεταφοράς δεδομένων της μηχανής και να μεταφέρετε τις φωτογραφίες σας . Αναφέρω επίσης πως η εφαρμογή είναι φουλ σε διαφημιστικό περιεχόμενο , όπως επίσης ζητάει αρκετά permissions , ίσως περισσότερα από το κανονικό . 

    

    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μεγάλο όγκο φωτογραφιών ακόμη και το καλώδιο , δεν μειονεκτεί ως προς την ταχύτητα σε σχέση με τον card reader ;;

Ο card reader , διαβάσει με 90-120 mb/sec . 

 

Σχετικά με το μηχανισμό τώρα, με προβλημάτισες. Λες να τα παίξει κάποια στιγμή με το βάλε βγάλε ;;;

Σε μτχ έχω δει σπασμένα καπάκια, αλλά σχετικά με το μηχανισμό δεν έχω δει να υπάρχουν παλιές προβληματικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Για μεγάλο όγκο φωτογραφιών ακόμη και το καλώδιο , δεν μειονεκτεί ως προς την ταχύτητα σε σχέση με τον card reader ;;

Ο card reader , διαβάσει με 90-120 mb/sec . 

Σχετικά με το μηχανισμό τώρα, με προβλημάτισες. Λες να τα παίξει κάποια στιγμή με το βάλε βγάλε ;;;

Σε μτχ έχω δει σπασμένα καπάκια, αλλά σχετικά με το μηχανισμό δεν έχω δει να υπάρχουν παλιές προβληματικές.

  Σε ότι αφορά τον μηχανισμό δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα παίξει ...... για ταχύτητα ανάγνωσης δεν λέω πολλά , με την έννοια ότι δεν είχα ποτέ μου κάτι που να με επείγει , οπότε σε μένα δεν είναι μειονέκτημα . Την μεταφορά μέσω WiFi κάτι που δοκίμασα στο παρελθόν , βλέπε Samsung , αλλά και τώρα μέσω Canon , αυτό που λέω σίγουρα ναι είναι χρήσιμο σε κάποιο βαθμό το χαρακτηριστικό , όχι αμάν και πως , οπωσδήποτε κάποιος πρέπει να ερευνήσει αν η σύνδεση γίνεται μέσω οικιακού ας πούμε δικτύου δλδ άμεσα η μόνο για την μετάδοση σε ειδική εφαρμογή για απευθείας sharing , κάτι ανούσιο για μένα . Ξέχασα να αναφέρω την εξής δυστοκια , ότι σε μία Nikon η αφαίρεση της κάρτας , την αναγκάζει να ξεκινήσει να κάνει αρίθμηση των αρχείων από το μηδέν ...... κάτι όχι χρήσιμο , αφού η επόμενη μεταφορά εικόνων σε κάποιον φάκελο θα αναγκάσει το σύστημα να κάνει overwrite στα αρχεία , αφού βλέπει τα ίδια νούμερα ......... η περίπτωση του skip δεν ωφελεί . Προσωπικά μεταφέρω τις νέες εικόνες στον ίδιο φάκελο που έχω δημιουργήσει για την συγκεκριμένη μηχανή , διότι έχω κι' άλλες . Στην Canon αυτό δεν είναι εμπόδιο διότι συνεχίζει την αρίθμηση σε επίπεδο μηνός η όπως αλλιώς το ορίσει κανείς , από εκεί που σταμάτησε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, babisskg είπε

Όμως αυτό το συνεχές βάλε βγάλε έχει κίνδυνο να χαλάσει ο μηχανισμός κουμπώματος της κάρτας στο σώμα με ότι αυτό συνεπάγεται

 

4 ώρες πριν, babisskg είπε

μέσω καλωδίου OTG

Καλημερα σας.

Το βαλε βγαλε του βυσματος,  ειναι πιο ακινδυνο απο το βαλε βγαλε της καρτας?

Εαν ναι, γιατι?

Επεξ/σία από allpaple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, allpaple είπε

Καλημερα σας.

Το βαλε βγαλε του βυσματος,  ειναι πιο ακινδυνο απο το βαλε βγαλε της καρτας?

Εαν ναι, γιατι?

   Είναι πιο ακίνδυνο , ΝΑΙ , οι κατασκευές με τέτοιες υποδοχές γενικά είναι φτιαγμένες μεταλλικές και έχουν φοβερή αντοχή ακόμη και σε ακραίες συνθήκες , ακόμη κι' αν κρεμαστεί το laptop από τέτοια υποδοχή αυτή δεν θα υποχωρήσει . Οι μηχανισμοί υποδοχής μιας κάρτας μνήμης είναι πλαστικοί σε ότι αφορά το κούμπωμα , το πλαστικό θα χάσει την υγρασία του με τον χρόνο , θα ξεραθεί και θα υποχωρήσει . Η επισκευή του προϋποθέτει άνοιγμα του σώματος , κάτι ακριβό σαν εργασία .

   Την καλημέρα μου ...... 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, babisskg είπε

laptop από τέτοια υποδοχή αυτή δεν θα υποχωρήσει

Δεν συμφωνουμε.

Δεν αναφερομαι στο λαπτοπ αλλα στο micro βυσμα της φωτογραφικης. Δεν εχουν αναλλογη, μηχανικη σχεση.

Και στις 2 περιπτωσεις η επισκευη προυποθετει ανοιγμα του σωματος.

Η αντικατασταση του βυσματος ειναι πιο επιφοβη. Χρειαζεται κολλητηρι για την αντικατασταση του.

Το μεταλλικο στελεχος που το περιβαλει απαιτει θερμοκρασιες που καταπονουν ιδιαιτερα την πλακετα.

Η υποδοχη της καρτας μπορει να το γλυτωσει και να αρκεστει μονο στη λυπανση.

Οι μηχανισμοι υποδοχης της καρτας, εχουν αναλογη λειτουργια με αυτη των μηχανικων στυλο (μπες, βγες μυτη)

Ισως εχετε δει περισσοτερους χαλασμενους μηχανισμους απ οτι βυσματα, δεν αμφιβαλω

Προσωπικα εχω δει μονο βυσματα που δεν λειτουργουν. Μαλιστα τα περισσοτερα δεν εφεραν κανενα εξωτερικο σημαδι!!!

Χαιρετω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

 σε μία Nikon η αφαίρεση της κάρτας , την αναγκάζει να ξεκινήσει να κάνει αρίθμηση των αρχείων από το μηδέν ...... κάτι όχι χρήσιμο , αφού η επόμενη μεταφορά εικόνων σε κάποιον φάκελο θα αναγκάσει το σύστημα να κάνει overwrite στα αρχεία , αφού βλέπει τα ίδια νούμερα .........

Η d610 , συνεχίζει κανονικά αρίθμηση από το ξεκίνημα της μηχανής, αφού την έχω σετάρει έτσι . Ξεκίνησε από dsc0001 και προχωρά. Άσχετα αν κάνω cut, copy, οτιδήποτε τις φωτογραφίες από την κάρτα . Νομίζω με τις ρυθμίσεις το φτιάνεις όπως θέλεις αυτό . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, allpaple είπε

Δεν συμφωνουμε.

Δεν αναφερομαι στο λαπτοπ αλλα στο micro βυσμα της φωτογραφικης. Δεν εχουν αναλλογη, μηχανικη σχεση.

Και στις 2 περιπτωσεις η επισκευη προυποθετει ανοιγμα του σωματος.

Η αντικατασταση του βυσματος ειναι πιο επιφοβη. Χρειαζεται κολλητηρι για την αντικατασταση του.

Το μεταλλικο στελεχος που το περιβαλει απαιτει θερμοκρασιες που καταπονουν ιδιαιτερα την πλακετα.

Η υποδοχη της καρτας μπορει να το γλυτωσει και να αρκεστει μονο στη λυπανση.

Οι μηχανισμοι υποδοχης της καρτας, εχουν αναλογη λειτουργια με αυτη των μηχανικων στυλο (μπες, βγες μυτη)

Ισως εχετε δει περισσοτερους χαλασμενους μηχανισμους απ οτι βυσματα, δεν αμφιβαλω

Προσωπικα εχω δει μονο βυσματα που δεν λειτουργουν. Μαλιστα τα περισσοτερα δεν εφεραν κανενα εξωτερικο σημαδι!!!

Χαιρετω.

    Αντιχαιρετώ ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...