Προς το περιεχόμενο

linux mint mate αντι lubuntu σε παλιό netbook


santac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω ένα κλασσικό netbook με τον atom Ν270 @1.6GHz , 2 GB RAM και ssd.

Αυτή τη στιγμή του έχω βάλει lubuntu 18.04.

Αν βάλω την τελευταία έκδοση του mint mate θα ζοριστεί περισσότερο; Θα είναι αισθητή η διαφορά; Το lubuntu φαντάζομαι είναι ελαφρύτερο αλλά προτιμώ το mint.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά θα δοκίμαζα να το mint xfce, λογικά είναι αρκετά ελαφρύ και είναι σε mint που υπάρχει σαν προτίμηση..! μπορείς να δοκιμάσεις από live usb, αν τρέχει σχετικά καλά, αξίζει και θα δουλέψει καλά λογικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα σου πρότεινα το ubuntu mate που είναι και πολύ καλά στημένη διανομή https://ubuntu-mate.org/

στο λέω γιατί στο ένα pc μου που είναι 24/7 τρέχει mate και είναι μια χαρά διανομή, πολύ καλή γενικά δουλειά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι και να βάλεις μην περιμένεις διαφορά αν και σε ένα αντίστοιχο μηχανάκι η mint xfce είχε δουλέψει αξιοπρεπώς στην έκδοση 17.3 που είχα δοκιμάσει παλιότερα

Κάνε πάντως μια δοκιμή και κρίνεις ανάλογα.... Επίσης δοκίμασε και την peppermint που έχει πολλά κοινά στοιχεία με την mint και από ότι θυμάμαι δούλευε καλύτερα από τη "μέντα" στο συγκεκριμένο χρεπι

Xfce και lxde είναι προτιμότερα από το mate για τέτοια μηχανήματα 

Επεξ/σία από nik0laus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην περιμενεις θαυματα με Ατομ επεξεργαστη.

Μολις ανοιξεις 5/6 σελιδες στον Firefox χωρις ublock origin θα σερνεται οτι και να δοκιμασεις.

Σε αρχαριο χρηστη με αναλογο μηχανημα προτεινω παντα LinuxMint XFCE.

Για πιο προχωρημενες καταστασεις antiX Linux.Eλληνικο προιον που δουλευει σχετικα ανετα ακομα και με 512 RΑΜ.

https://antixlinux.com/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη για Linux Lite και Lubuntu σε λαπτοπ τριετιας με i3-5005U, 4gb ram για junior developer;

Αν εχετε, επισης, να μου προτεινετε και καποιον πιο ελαφρυ browser, γιατι με τον chrome που χρησιμοποιω το λαπτοπ κολλαει περισσοτερο λογω μνημης ram (ιδανικα στον browser να μπορω να συγχρονισω τα δεδομενα μου απο τον chrome, οπως κωδικοι προσβασης κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θέλω να κάνω την αλλαγή για να δω θαύματα.

Ο υπολογιστής αυτός είναι 3ος.. χρησιμοποιείται για πολύ απλά πράγματα. Δεν υπάρχουν απαιτήσεις από αυτό το μηχάνημα

Απλά μου αρέσει περισσότερο το mint και θα ήθελα να το βάλω. Αλλά αν είναι να σέρνεται ακόμα περισσότερο, τότε δεν έχει νόημα. Δε ψάχνω να το κάνω ταχύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατομ, αυτός ο επεξεργαστής κάνει μόνο για routing/downloading/fileserving/headless server τίποτα άλλο. Έχω εναν celeron που θεωρητικά είναι πιο δυνατός με 4 gb ram, ssd δε μπορεί να διαχειριστεί 3-4 tabs firefox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασε ένα κουτάβι Πιστεύω ότι  θα πάει καλά Πρώτα σε live για να δεις αν αναγνωρίσει  ιντερνετ - ήχο  κλπ 

https://www.google.gr/search?q=puppy+linux&oq=puppy+linux&aqs=chrome..69i57j0l5.7839j0j8&client=ubuntu&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...