Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, panospc είπε

Δεν ξέρω εάν είναι αληθινό, στο παρακάτω link έχει το πρώτο review του Ryzen 3600:
https://elchapuzasinformatico.com/2019/06/amd-ryzen-5-3600-x470-review/

αν ειναι αληθιμο φαινεται καλο ,αν  θυμαμαι καλα οι ιδιοι ειχαν δημοσιευσει και παλαιότερα review ryzen πριν ληξει το Nda και ηταν σωστα

απο το aida φαινεται να εχουν καποια θεματακια με τις μνημες στην giga μαλλον λόγω ανωριμου Bios ,το 80αρι στο Latency και με flare x ειναι too high και πολυ μακρυα απο αυτο που εδειξε η amd ,καθως και τα υπολοιπα νουμερα σε read write και copy

Οσον αφορα τα Gaming benchmarks αν και συγκρινεται με 9900k πανω κατω σαν το 2700χ ειναι δεν βλεπω και καμια φοβερη βελτιωση αλλα ειναι λιγο νωρις ακομα μαλλον να βγαλουμε συμπερασμα.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι μπακαλικο ''review''ειναι αυτο?

Βαζει benchmarks παιχνιδιων και αν δεν κανω λαθος δεν αναφερει με τι καρτα γραφικων ειναι(δεν βρηκα καπου να την αναφερει).Σιγουρα δεν ειναι με 2080ti γιατι στο Odyssey πχ ειναι καμια 25ρια fps πισω.

Θερμοκρασιες αναφερει μονο με την stock ψυκτρα οτι εκανε το review.Γιατι αλλη ψυκτρα δεν ειχαν στο μαγαζι,εστω μια hyper212 evo για να γινει συγκριση?

Ουτε για καταναλωση βλεπω να αναφερει ακριβως ποση ειναι με νουμερα για να ξερουμε ακριβως που παταει ο καθενας και μου εχει βαλει στα θετικα το οτι ειναι 6πυρηνος με 12threads.

Ουτε καν overclock δεν κανανε.

Review απο τα Lidl(αν ισχυει)κυριολεκτικα.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν έβαλαν και τον 8700k στη σύγκριση; Νομίζω θα βοηθούσε κάτι τέτοιο.

Ελπιδοφόρα τα πρώτα μηνύματα, αλλά ας περιμένουμε τις επίσημες παρουσιάσεις.

Το ανωτέρω review είναι, μιλώντας γενικότερα, για την elchapuza.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To ποιο εύστοχο σχόλιο στο review:

Miniatura

11 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τι μπακαλικο ''review''ειναι αυτο?

Βαζει benchmarks παιχνιδιων και αν δεν κανω λαθος δεν αναφερει με τι καρτα γραφικων ειναι(δεν βρηκα καπου να την αναφερει).Σιγουρα δεν ειναι με 2080ti γιατι στο Odyssey πχ ειναι καμια 25ρια fps πισω.

Θερμοκρασιες αναφερει μονο με την stock ψυκτρα οτι εκανε το review.Γιατι αλλη ψυκτρα δεν ειχαν στο μαγαζι,εστω μια hyper212 evo για να γινει συγκριση?

Ουτε για καταναλωση βλεπω να αναφερει ακριβως ποση ειναι με νουμερα για να ξερουμε ακριβως που παταει ο καθενας και μου εχει βαλει στα θετικα το οτι ειναι 6πυρηνος με 12threads.

Ουτε καν overclock δεν κανανε.

Review απο τα Lidl(αν ισχυει)κυριολεκτικα.

Nvidia GeForce RTX 2080 Ti Founders Edition graphics Έτσι γράφουν 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τι μπακαλικο ''review''ειναι αυτο?

Βαζει benchmarks παιχνιδιων και αν δεν κανω λαθος δεν αναφερει με τι καρτα γραφικων ειναι(δεν βρηκα καπου να την αναφερει).Σιγουρα δεν ειναι με 2080ti γιατι στο Odyssey πχ ειναι καμια 25ρια fps πισω.

Θερμοκρασιες αναφερει μονο με την stock ψυκτρα οτι εκανε το review.Γιατι αλλη ψυκτρα δεν ειχαν στο μαγαζι,εστω μια hyper212 evo για να γινει συγκριση?

Ουτε για καταναλωση βλεπω να αναφερει ακριβως ποση ειναι με νουμερα για να ξερουμε ακριβως που παταει ο καθενας και μου εχει βαλει στα θετικα το οτι ειναι 6πυρηνος με 12threads.

Ουτε καν overclock δεν κανανε.

Review απο τα Lidl(αν ισχυει)κυριολεκτικα.

Γραφει καρτα στην αρχη 2080Τι λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, leros2004 είπε

To ποιο εύστοχο σχόλιο στο review:

Miniatura

image.png.65ec79a0c1fa76f5c75521efa14d45f9.pnginside intel (κυριολεκτικά🤣)....

Επεξ/σία από DEADLAZARUS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Λαθος μου τοτε για το κομματι της καρτας. Απλα ειδα τα νουμερα στο AC Odyssey και μου φανηκαν πολυ μικρα για 1080p.

Καλα γενικα προχειροreview ειναι.4-5 επεξεργαστες σε ολα τα charts ,Χ470 μητρικη,στοκ ψυκτρα,δε λεει αναλυτικα ρυθμισεις κτλ.

Δε νομιζω πως μπορουμε να δουμε καποιο συγκεκριμενο συμπερασμα προς το παρον,μιας και ειναι και σχετικα χαμηλα χρονισμενος στα 4.2.

Παντως τον 2700Χ τον περναει σχεδον παντα και παντου,οποτε ειναι μια καλη αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Mε καλυψε ο @Fulgore κυριως, αλλα ειναι και λιγο προσωπικο το θεμα. 

Βλεπεις 2 χρονια στο forum αλλα και σε facebook teams με θεματολογια παρομοια, εχω μισησει αφανταστα εναν τυπο ανθρωπου. Αυτον που θελει να τον ταιζουν πληροφοριες. Να ρωτησεις κατι συνθετο που πιθανοτατα δεν πολυκαταλαβαινεις κι ολας να στο απαντησω. Να ρωτησεις κατι το οποιο εχει περιπλοκη απαντηση, η αρκετα εκτενη, επισης θα στο απαντησω.

Να ερθεις να με ρωτησεις κατι το οποιο πριν καν προλαβεις να γραψεις 3 γραμματα εχει παρει το autocomplete φωτια στο google και με το που πατησεις enter σου εχει βγαλει 28 διαφορετικες σελιδες που το αναφερουν, ε οχι, συγγνωμη. Δεν προκειται να γινω το google σου. Δεν ειναι οτι βαριεμαι να το απαντησω. Ειναι οτι δεν σε θεωρω αξιο να μοιραστω την γνωση μου μαζι σου. Για να μοιραστω με καποιον την γνωση μου, σε οποιοδηποτε πεδιο, οποια και να ειναι αυτη, πρεπει να μου δειξει οτι ενδιαφερεται για αυτην.

Οι νουμπαδες ξερουν πως να αναζητησουν στο google. Μεσω του google ηρθαν. 
Οι ακυροι, οπως ακυρα κατεληξαν εδω, ετσι ακυρα μπορουν να το αναζητησουν "when does ryzen 3 release"
Οι ανθρωποι σε μεγαλη ηλικια πολυ πιθανων να μην καταφερουν να γραψουν καν στο φορουμ. Αν τα καταφερουν εχουν γνωση των search engines. 
Οι ανθρωποι που δεν ξερουν πως να ψαξουν δεν μπορουν να βρισκονται εδω, δεν θα μπορουσαν να το βρουν. 

Η μονη περιπτωση που δεχομαι πως εκανα λαθος ειναι πως το εν λογω ατομο δεν ξερει αγγλικα, πραγμα που θα επρεπε να αναφερει. Δεν ειναι ντροπη. Δεν εχουμε ολοι τις ιδιες ευκαιρειες για μαθηση.

Spoiler

Τιμούλα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Λαθος μου τοτε για το κομματι της καρτας. Απλα ειδα τα νουμερα στο AC Odyssey και μου φανηκαν πολυ μικρα για 1080p.

Και άσχετα αν είναι αληθινό ή όχι δεν έκαναν oc λόγο πρώιμου bios. Το bios αυτό απλά δίνει συμβατότητα δεν είναι final. Έτσι έγραψαν. Και οι μνήμες δεν έτρεξαν καλά λόγο bios λογικά.

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Αν όντως έχει CB (single core) κοντά στο 200αρη , στοκ και με τόσο χάλια latency, τότε όντως θα καρπαζώσει τον 8700k  

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ουτε καν overclock δεν κανανε.

Σχετικά με το overclock αναφέρει ότι δεν δουλεύει με την συγκεκριμένη μητρική και ότι παγώνει το σύστημα μόλις πειράξουν τον πολλαπλασιαστή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ρε παιδια το διαβασα αυτο για το overclock, αλλα τοτε τι καθεται και μου ανεβαζει σαν site review για ενα cpu οταν βλεπει οτι εχει θεματα?

Απλα για να πεταξει το ''World First''?

Το ιδιο στις θερμοκρασιες.

Τους αλλους επεξεργαστες πως ακριβως τους ετρεχαν δηλαδη και ειχαν τα εν λογω αποτελεσματα?

Δεν ειχαν  μια ψυκτρα να βαλουν πανω στον 3600?

Τους ξεκλειδωτους intel που ειναι χωρις ψυκτρες πως τους ετρεξαν δηλαδη?

Τελος παντων αναγκαστικα υπομονη μεχρι τον αλλο μηνα να βγουν τα περισσοτερα reviews.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...