Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
44 minutes ago, aekoriginal21 said:

Νέα leak απο 3600, αρκετά καλά φαίνονται τα σκορ.

Btw μπορεί κάποιος να προτείνει ποια είναι η καλύτερη 16gb(2x8) ram αυτή τη στιγμή κάτω απο 100 ευρώ για ryzen;

flz7k594da631.jpg

Με έως 100 δεν βρίσκεις 3200/15 ή /14 ή 3600/17 ή /16. Άρα θα πήγαινα σε κάτι 3200/16 με κάνα 75ρι.

Βέβαια δεν ξέρω πώς θα παίξουν πχ οι SniperX Camo που είχαν αναφερθεί ότι έχουν CJR τσιπάκια ή αν θα είναι καλύτερα με τους νέους Ryzen να πάρει κάποιος 3600/19 και τι τσιπάκια φοράνε αυτά.

Τέλος υπάρχουν και αυτές, 3733/17? https://ubit.gr/patriot-memory-16gb-pc4-29800-memory-module-ddr4-3733-mhz.html Ύποπτα καλή τιμή μου φαίνεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

48 λεπτά πριν, aekoriginal21 είπε

Νέα leak απο 3600, αρκετά καλά φαίνονται τα σκορ.

Btw μπορεί κάποιος να προτείνει ποια είναι η καλύτερη 16gb(2x8) ram αυτή τη στιγμή κάτω απο 100 ευρώ για ryzen;

flz7k594da631.jpg

Κι εγώ το ίδιο διερωτώμαι, αν είναι για τους καινούργιους μάλλον πρέπει να είναι και 3600 mhz. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Fulgore είπε

Μαλλον ειναι δυσκολο και για τους υπολοιπους γιατι κανεις δεν μπηκε στον κοπο να του απαντησει(μεταξυ αυτων και εσυ που κανεις την υποδειξη.....).

Η μαλλον βαρεθηκαν να απαντανε στον καθε ακυρο που δεν μπορει ουτε το google να ανοιξει για τοσο απλα πραγματα.

Κυριολεκτικα αν ανοιξει καποιος το ρημαδο google και γραψει''ποτε βγαινουν οι νεοι ryzen'' στο δευτερο αρθρο του βγαζει αυτο που ρωταει.

Εγω δεν ειχα μπει για 2 μερες φιλε. Πριν μπηκα. και διαβαζα τα μηνυματα απο εκει που τα ειχα αφησει. Μονο ψαγμενοι σαν κ εσενα εχουν δικαιωμα στο φως δηλαδη? τι παει να πει στον καθε ακυρο? Μπαινουν και noobαδες μπαινουν κ ακυροι μπαινουν κ ανθρωποι μεγαλοι σε ηλικια, μπαινουν κ ανθρωποι που δεν ξερουν πως να ψαξουν. Επισης εσυ κ εγω ξερουμε πως να ψαξουμε και εχουμε περισσοτερο χρονο απο καποιους αλλους αυτο σημαινει οτι αν μας ζητανε κατι να μην τους βοηθησουμε? Σοβαρα τωρα?

Επεξ/σία από logica1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην αρχή του θέματος έχει αναρτήσει αρκετές πληροφορίες ο @akoinonitos για την σειρά Ryzen 3000 & τα νέα motherboards x570 (ότι γνωρίζουμε ως τώρα).

Οι νέα σειρά θα είναι στα ράφια από 07/07/2019 ή καλύτερα την επόμενη ημέρα (είναι Κυριακή η 07/07). Ακούγεται ότι οι προ - παραγγελίες θα είναι από τις 01/07/2019.

Περισσότερα στο παρακάτω video, Ε3 - AMD - Lisa Su: 

 

Επεξ/σία από renaxan
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, aekoriginal21 είπε

Btw μπορεί κάποιος να προτείνει ποια είναι η καλύτερη 16gb(2x8) ram αυτή τη στιγμή κάτω απο 100 ευρώ για ryzen;

 

1 ώρα πριν, bilythekid είπε

Κι εγώ το ίδιο διερωτώμαι, αν είναι για τους καινούργιους μάλλον πρέπει να είναι και 3600 mhz.  

Ή θα πάτε για Samsung B-Die ή για Hynix CJR φτηνό. Δεν υπάρχει λόγος για κάτι ενδιάμεσο.

Ακόμα και το φτηνότερο B-Die είναι καλύτερο από τα περισσότερα CJR, λόγω των subtimings που μπορούν να σφίξουν πολύ.

Αυτό που έχει παρεξηγήσει ο κόσμος είναι ότι τα subtimings είναι πιο σημαντικά από τη συχνότητα.

Συγκεκριμένα, ένα subtiming που λέγεται tRFC (και μόνο οι Samsung μνήμες μπορούν να χαμηλώσουν πολύ) κάνει θαύματα.

Χοντρικά ... μνήμες 3200 C14 με tRFC=252 είναι ταχύτερες από 3400 C14 και tRFC=450.

Άρα για κάποιον που θέλει το κάτι παραπάνω οι Samsung μνήμες είναι μονόδρομος.

Οι πιο φτηνές είναι αυτές:

https://www.skroutz.gr/s/8817715/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C15D-16GVK.html

https://www.skroutz.gr/s/8849708/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C15D-16GVR.html

1 ώρα πριν, GeorgeMan είπε

Τέλος υπάρχουν και αυτές, 3733/17?

Αυτές πρέπει να είναι 17-21-21 άρα είναι καραμπινάτες Hynix.

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, renaxan είπε

Βασικα ειναι εκει καμια εβδομαδα τωρα αλλα ηταν 2ος. Μετα εσκασε το report μου γιατι ο εξυπνος κινεζος που τον περναγε χρησιμοποιουσε 7980XE με 2 πυρηνες κλειστους, πραγμα που απαγορευεται ^_^ .

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Ή θα πάτε για Samsung B-Die ή για Hynix CJR φτηνό. Δεν υπάρχει λόγος για κάτι ενδιάμεσο.

Ακόμα και το φτηνότερο B-Die είναι καλύτερο από τα περισσότερα CJR, λόγω των subtimings που μπορούν να σφίξουν πολύ.

Αυτό που έχει παρεξηγήσει ο κόσμος είναι ότι τα subtimings είναι πιο σημαντικά από τη συχνότητα.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Συγκεκριμένα, ένα subtiming που λέγεται tRFC (και μόνο οι Samsung μνήμες μπορούν να χαμηλώσουν πολύ) κάνει θαύματα.

Χοντρικά ... μνήμες 3200 C14 με tRFC=252 είναι ταχύτερες από 3400 C14 και tRFC=450.

Άρα για κάποιον που θέλει το κάτι παραπάνω οι Samsung μνήμες είναι μονόδρομος.

Οι πιο φτηνές είναι αυτές:

https://www.skroutz.gr/s/8817715/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C15D-16GVK.html

https://www.skroutz.gr/s/8849708/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C15D-16GVR.html

Δηλαδή να κρατήσω τις μνήμες της υπογραφής μου που είναι και  b-die, για τους επερχόμενους επεξεργαστές η να κοιτάξω για άλλες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bilythekid είπε

Δηλαδή να κρατήσω τις μνήμες της υπογραφής μου που είναι και  b-die, για τους επερχόμενους επεξεργαστές η να κοιτάξω για άλλες; 

Αν είναι οι Flare X 3200 C14 εννοείται τις κρατάς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, kostas_anes said:

Βασικα ειναι εκει καμια εβδομαδα τωρα αλλα ηταν 2ος. Μετα εσκασε το report μου γιατι ο εξυπνος κινεζος που τον περναγε χρησιμοποιουσε 7980XE με 2 πυρηνες κλειστους, πραγμα που απαγορευεται ^_^ .

Καν δεν είχα δει το post σου.. Sorry.

Καλά του έκανες του κινέζου :P Εύγε!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, logica1 είπε

δηλαδη εαν εγραφες 7/7  στον ανθρωπο θα σου ηταν δυσκολο? 3 χαρακτηρες ειχε μια απαντηση στην ερωτηση του ανθρωπου. Google= 6 χαρακτηρες για πεις την εξυπναδα σου. και να μην απαντησεις.

Mε καλυψε ο @Fulgore κυριως, αλλα ειναι και λιγο προσωπικο το θεμα. 

Βλεπεις 2 χρονια στο forum αλλα και σε facebook teams με θεματολογια παρομοια, εχω μισησει αφανταστα εναν τυπο ανθρωπου. Αυτον που θελει να τον ταιζουν πληροφοριες. Να ρωτησεις κατι συνθετο που πιθανοτατα δεν πολυκαταλαβαινεις κι ολας να στο απαντησω. Να ρωτησεις κατι το οποιο εχει περιπλοκη απαντηση, η αρκετα εκτενη, επισης θα στο απαντησω.

Να ερθεις να με ρωτησεις κατι το οποιο πριν καν προλαβεις να γραψεις 3 γραμματα εχει παρει το autocomplete φωτια στο google και με το που πατησεις enter σου εχει βγαλει 28 διαφορετικες σελιδες που το αναφερουν, ε οχι, συγγνωμη. Δεν προκειται να γινω το google σου. Δεν ειναι οτι βαριεμαι να το απαντησω. Ειναι οτι δεν σε θεωρω αξιο να μοιραστω την γνωση μου μαζι σου. Για να μοιραστω με καποιον την γνωση μου, σε οποιοδηποτε πεδιο, οποια και να ειναι αυτη, πρεπει να μου δειξει οτι ενδιαφερεται για αυτην.

1 ώρα πριν, logica1 είπε

 Μπαινουν και noobαδες μπαινουν κ ακυροι μπαινουν κ ανθρωποι μεγαλοι σε ηλικια, μπαινουν κ ανθρωποι που δεν ξερουν πως να ψαξουν. Επισης εσυ κ εγω ξερουμε πως να ψαξουμε και εχουμε περισσοτερο χρονο απο καποιους αλλους αυτο σημαινει οτι αν μας ζητανε κατι να μην τους βοηθησουμε? Σοβαρα τωρα?

Οι νουμπαδες ξερουν πως να αναζητησουν στο google. Μεσω του google ηρθαν. 
Οι ακυροι, οπως ακυρα κατεληξαν εδω, ετσι ακυρα μπορουν να το αναζητησουν "when does ryzen 3 release"
Οι ανθρωποι σε μεγαλη ηλικια πολυ πιθανων να μην καταφερουν να γραψουν καν στο φορουμ. Αν τα καταφερουν εχουν γνωση των search engines. 
Οι ανθρωποι που δεν ξερουν πως να ψαξουν δεν μπορουν να βρισκονται εδω, δεν θα μπορουσαν να το βρουν. 

Η μονη περιπτωση που δεχομαι πως εκανα λαθος ειναι πως το εν λογω ατομο δεν ξερει αγγλικα, πραγμα που θα επρεπε να αναφερει. Δεν ειναι ντροπη. Δεν εχουμε ολοι τις ιδιες ευκαιρειες για μαθηση.

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, logica1 είπε

μπαινουν κ ανθρωποι μεγαλοι σε ηλικια, μπαινουν κ ανθρωποι που δεν ξερουν πως να ψαξουν.

Οι μεγαλοι ανθρωποι στην Ελλαδα κοιτανε πως θα περασουν τον μηνα με τις περικοπες που εχουν φαει,δεν καθονται να ασχολουνται με το ποτε βγαινουν οι ryzen 2.

Αν ο αλλος βαριεται να γραψει στο google''ποτε βγαινουν οι ryzen 2'',τοτε το ποιο πιθανο ειναι οτι δεν τον ενδιαφερουν για αγορα(ουτε προς πληροφοριση).

Ασε που γιαυτο το λογο υποτιθεται υπαρχουν και οι μεγαλες αλυσιδες/καταστηματα για οποιον πραγματικα ενδιαφερεται για αγορα.

Δεν ειμαστε εδω τηλεφωνικη εξυπηρέτηση της Amd και της Intel,για να απανταμε στα παντα.

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

 

Μια βδομαδα διακοπες πηγα και μεταφορικα και κυριολεκτικα και εχει γινει το νημα αγιος Παντελεήμονας  :lol:

Διαβασα ποσες σελιδες οτι να ναι στην κυριολεξια :ph34r:

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Η μονη περιπτωση που δεχομαι πως εκανα λαθος ειναι πως το εν λογω ατομο δεν ξερει αγγλικα, πραγμα που θα επρεπε να αναφερει. Δεν ειναι ντροπη. Δεν εχουμε ολοι τις ιδιες ευκαιρειες για μαθηση.

Spoiler

Αυτος που δεν ξερει αγγλικα και ενδιαφερεται για αγορα,το πιο πιθανο ειναι να εχει ηδη αγορασει ενα απο τους τωρινους επεξεργαστες ή ακομα και αν οντως ενδιαφερεται για αγορα ολοκληρου συστηματος πχ,να εχει ρωτησει καποιο απο τα μεγαλα καταστηματα για το ποτε ερχονται οι εν λογω επεξεργαστες.

Ασε που για αυτο το λογο φανταζομαι εχουν φτιαξει και μικρα blog προς ενημερωση του κοσμου οπως το Πλαισιο

https://blog.plaisio.gr/whats-hot/entyposiakes-epidoseis-amp-times-gia-tis-radeon-rx-5700-kai-imerominies-diathesis-gia-ryzen-kai-navi/

Τελος ανεβηκε και απο το ιδιο το forum σχετικη ειδηση

 

Spoiler

Βασικα αυτο που περιγραφεις πιο πανω περι ετοιμης τροφης ειναι και ο λογος που σταματησα να συμμετεχω στην ενοτητα των αναβαθμισεων.

Ερχοταν ο καθε ακυρος και ρωταγε για να φτιαξει ταχα μου υπολογιστη. Ξερεις ποσοι απο αυτους εφτιαχναν οντως τα pc που ελεγαν,και ειδικα κατι gaming pc 1500+ευρω?Περιπου το 5-10% μονο.

Α και φυσικα απο τα ατομα που ασχολουμασταν στην ενοτητα αυτη,σπανια ακουσαμε και ενα ευχαριστω.

 

 

12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Διαβασα

Πιο πολυ να φοβασαι τι θα διαβασεις μολις βγουν τα benchmarks απο καποιους ''κατασκοπους'' που παρακολουθουν το θεμα αυτο και περιμενουν πως και πως να δουν την Amd να χανει σε benchmarks για να ''πουν την γνωμη τους'' :)

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Fulgore είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αυτος που δεν ξερει αγγλικα και ενδιαφερεται για αγορα,το πιο πιθανο ειναι να εχει ηδη αγορασει ενα απο τους τωρινους επεξεργαστες ή ακομα και αν οντως ενδιαφερεται για αγορα ολοκληρου συστηματος πχ,να εχει ρωτησει καποιο απο τα μεγαλα καταστηματα για το ποτε ερχονται οι εν λογω επεξεργαστες.

Ασε που για αυτο το λογο φανταζομαι εχουν φτιαξει και μικρα blog προς ενημερωση του κοσμου οπως το Πλαισιο

https://blog.plaisio.gr/whats-hot/entyposiakes-epidoseis-amp-times-gia-tis-radeon-rx-5700-kai-imerominies-diathesis-gia-ryzen-kai-navi/

Τελος ανεβηκε και απο το ιδιο το forum σχετικη ειδηση

  Απόκρυψη περιεχομένων

Βασικα αυτο που περιγραφεις πιο πανω περι ετοιμης τροφης ειναι και ο λογος που σταματησα να συμμετεχω στην ενοτητα των αναβαθμισεων.

Ερχοταν ο καθε ακυρος και ρωταγε για να φτιαξει ταχα μου υπολογιστη. Ξερεις ποσοι απο αυτους εφτιαχναν οντως τα pc που ελεγαν,και ειδικα κατι gaming pc 1500+ευρω?Περιπου το 5-10% μονο.

Α και φυσικα απο τα ατομα που ασχολουμασταν στην ενοτητα αυτη,σπανια ακουσαμε και ενα ευχαριστω.

Πιο πολυ να φοβασαι τι θα διαβασεις μολις βγουν τα benchmarks απο καποιους ''κατασκοπους'' που παρακολουθουν το θεμα αυτο και περιμενουν πως και πως να δουν την Amd να χανει σε benchmarks για να ''πουν την γνωμη τους'' :)

Δυστυχώς η ενότητα των αναβαθμίσεων πρέπει να μετονομαστεί σε ενότητα των τρολλ... 9 στις 10 φορές είναι Καινούργιοι λογαριασμοί με τον ίδιο τρόπο γραφής και τις κλασικές αποριουλες.... Βέβαια δεν ενοχλεί κανένα, αφού έστω και έτσι καταγράφετε  διαδικτυακή κινητικότητα για το site...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...