Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, STORM1978 είπε

Για στείλε pm για να μην χαλάμε και το thread να τα δοκιμάσω αλλά μάλλον από αύριο. @akoinonitos @dimoskoutr @Πέτρος κλπ παρέα για βοηθάτε αν μπορείτε και εσείς.

Λοιπον, προσπαθησα να τρεξω 3 στικακια για να κανω simulate την περιπτωση σου.

Ας πουμε πως πανω απο 1866MHz δεν μπουταραν.... Eρωτηση, προσπαθεις να τα τρεξεις με GDM off?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, renaxan είπε

Ίσως να μην γνωρίζεις, να έχεις μείνει στην προ Ryzen εποχή.

Από όταν βγήκαν οι σειρές της AMD Ryzen, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με θερμοκρασίες. Κάποια συμβάντα που έχουν αναφερθεί κατά καιρούς, είναι από λάθος προγράμματα (για την ένδειξη θερμοκρασίας) - λάθος τοποθέτησης ψήκτρας / υδρόψυξης  - η κάποια βλάβη σε sensors (μητρικής).

Προς ενημέρωση και Φιλικά πάντα.

δεν ξερω αν του το δινω γιατι δεν μιλαει για Ryzen αλλα για AMD γενικοτερα και προ Ryzen εποχης υπηρχαν οντως μεγαλα θεματα!στην καταναλωση του το δινω..μεχρι σημερα εχουν υψηλοτερη καταναλωση απο αντιστοιχους intel και μιλάω ειδικά για single core performance, με υψηλοτερες συχνότητες

Επεξ/σία από Gennaios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Gennaios είπε

δεν ξερω αν του το δινω γιατι δεν μιλαει για Ryzen αλλα για AMD γενικοτερα και προ Ryzen εποχης υπηρχαν οντως μεγαλα θεματα!στην καταναλωση του το δινω..μεχρι σημερα εχουν υψηλοτερη καταναλωση απο αντιστοιχους intel με υψηλοτερες συχνοτητες!

Η μαύρη αλήθεια είναι λόγω leakage αν γινόταν να πιάσουν all core οι 3800x 5 Ghz σαν κάποιους cherry picked 9900k θα είχαν μεγαλύτερη κατανάλωση παρότι είναι στα 7 nm. Το θέμα είναι όμως ότι έχουν το ίδιο performance στα 4.7 με CL στα 5 στο cinebench, οπότε γιατί να ζορίσει κάποιος τόσο πολύ το τσιπάκι που να γίνει τέρμα inefficient?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Η μαύρη αλήθεια είναι λόγω leakage αν γινόταν να πιάσουν all core οι 3800x 5 Ghz 

Ε κάτσε βρε, αυτο θα έρθει με το facelift .... Να μην ξανά πουλήσουνε σε εμάς τα αρρωστακια?. Αν έδινε απο τώρα θα 5ghz τι θα έφτιαχνε στους 4xxx? Το έχω ξανά πει, οι σατανάδες έδωσαν τόσο όσο χρειάζεται για να πονέσει η ιντελ.

Ps: Εδώ πάει και το γνωστό σύνθημα: Ιντελ πονάς και φταίει ο Amdας.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, Gennaios said:

δεν ξερω αν του το δινω γιατι δεν μιλαει για Ryzen αλλα για AMD γενικοτερα και προ Ryzen εποχης υπηρχαν οντως μεγαλα θεματα!στην καταναλωση του το δινω..μεχρι σημερα εχουν υψηλοτερη καταναλωση απο αντιστοιχους intel με υψηλοτερες συχνοτητες!

Θα πρότεινα να δεις, διαβάσεις για την κατανάλωση και από τις 2 εταιρείες.  Προσοχή όμως γιατί η Intel δεν αναφέρει ποτέ το Max TDP.  Σε AMD μεριά, ως τώρα το Default TDP / TDP είναι σωστά ανακοινωμένο με ελάχιστη απόκλιση προς τα πάνω όταν το παρακάνεις σε Overclocking / Usage. Όμως ένας home user δεν τον απασχολεί εάν "καίει ρεύμα" λίγο παραπάνω ο επεξεργαστής του η κάρτα γραφικών κτλ.. Θέλει ταχύτητα και χαμηλές θερμοκρασίες. Από Servers όμως το Efficiency..  είναι must.

Πραγματικά δεν είχα ποτέ AMD CPU, πριν τους Ryzen. Απλά διάβαζα, έστισα μερικούς (AMD), λειτουργούσα κάποιους servers, Opteron αλλά μέχρι εκεί. Πάντα INTEL είχα. Από αυτούς είναι οι περισσότερες εμπειρίες μου. 

Όλα μηχανήματα είναι, άυλα υλικά.. Ο καθένας μας αγοράζει ότι του αρέσει, μπορεί ή θεωρεί value for money, σύμφωνα με τις ανάγκες του. Όμως όλα έχουν ένα όριο ζωής και όλα μια μέρα θα χαλάσουν ή απαξιωθούν.. Οι Enthusiastics θέλουν το πιο γρήγορο, το TOP, με συχνή την αλλαγή στα πάντα!! Αυτή η κατηγορία δεν είναι ποτέ ευχαριστημένοι, δεν σταματάει ποτέ..και κατακρίνει την κάθε λεπτομέρεια. Είμαι και εγώ λίγο μέσα σε αυτή την κατηγορία.. Αλλά όσο πατάει η γάτα,.. (όχι ο ελέφαντας)  🤭

Φιλικά και πάντα με humor.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Gennaios είπε

δεν ξερω αν του το δινω γιατι δεν μιλαει για Ryzen αλλα για AMD γενικοτερα και προ Ryzen εποχης υπηρχαν οντως μεγαλα θεματα!στην καταναλωση του το δινω..μεχρι σημερα εχουν υψηλοτερη καταναλωση απο αντιστοιχους intel με υψηλοτερες συχνοτητες!

ποιοι σημερινοι επεξεργαστες της amd εχουν μεγαλυτερη καταναλωση από της Intel? :blink: μαλλον δεν γνωρίζεις τι εστι καταναλωση για να το λες αυτό η μου συγκρινεις i5 9600k με r7 2700x ξερω γω ,η ισως επεσες θυμα της intel και νομιζεις ότι το tdp που αναφερει είναι και η καταναλωση…  δεν υπαρχει άλλη εξηγηση

Επεξ/σία από kazablanka
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kazablanka είπε

ποιοι σημερινοι επεξεργαστες της amd εχουν μεγαλυτερη καταναλωση από της Intel? :blink: μαλλον δεν γνωρίζεις τι εστι καταναλωση για να το λες αυτό η μου συγκρινεις i5 9600k με r7 2700x ξερω γω ,η ισως επεσες θυμα της intel και νομιζεις ότι το tdp που αναφερει είναι και η καταναλωση…  δεν υπαρχει άλλη εξηγηση

καλα ηρεμησε λιγο..ο 2700x βρισκεται 20w avg παραπανω καταναλωση απο αντιστοιχο 8700κ σε medium load...και μιλαμε για 8700k που σκαει frequency στα υψη!οτι θες λες αδερφε μου..!ειχα την ευκαιρια να το μετρησω ο ιδιος!

μαλλον δεν γνωριζεις καλα της καταναλωσεις!δεν υπαρχει αλλη εξηγηση!

Επεξ/σία από Gennaios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Gennaios είπε

καλα ηρεμησε λιγο..ο 2700x βρισκεται 20w avg παραπανω καταναλωση απο αντιστοιχο 8700κ σε full load...και μιλαμε για 8700k που σκαει frequency στα υψη!οτι θες λες αδερφε μου..!ειχα την ευκαιρια να το μετρησω ο ιδιος!

μαλλον δεν γνωριζεις καλα της καταναλωσεις!δεν υπαρχει αλλη εξηγηση!

8 core ο ενας 6c ο αλλος ;)

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Gennaios είπε

δεν αμφιβαλλω!καταναλωση αναφερω ανα cpu 😄

ναι αυτο θελω να πω ,λογικο ειναι ο επεξεργαστης με περισσοτερους πυρηνες να καταναλωνει περισσοτερο ρευμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Gennaios είπε

καλα ηρεμησε λιγο..ο 2700x βρισκεται 20w avg παραπανω καταναλωση απο αντιστοιχο 8700κ σε medium load...και μιλαμε για 8700k που σκαει frequency στα υψη!οτι θες λες αδερφε μου..!ειχα την ευκαιρια να το μετρησω ο ιδιος!

μαλλον δεν γνωριζεις καλα της καταναλωσεις!δεν υπαρχει αλλη εξηγηση!

Ηρεμος είμαι παλικαρι μου, απλα εχω αλεργια στις ανακριβειες 

https://www.tomshardware.com/reviews/amd-ryzen-7-2700x-review,5571-12.html

https://www.anandtech.com/show/12625/amd-second-generation-ryzen-7-2700x-2700-ryzen-5-2600x-2600/8

Power_04.png

 

Τωρα εσυ που το ειδες  ότι καταναλωνει παραπανω δεν ξερω ,αντε και αναλογα το σεναριο  να πω ότι είναι στα ιδια σε καταναλωση… 

 

 

Επεξ/σία από kazablanka
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Gennaios είπε

καλα ηρεμησε λιγο..ο 2700x βρισκεται 20w avg παραπανω καταναλωση απο αντιστοιχο 8700κ σε medium load...και μιλαμε για 8700k που σκαει frequency στα υψη!οτι θες λες αδερφε μου..!ειχα την ευκαιρια να το μετρησω ο ιδιος!

μαλλον δεν γνωριζεις καλα της καταναλωσεις!δεν υπαρχει αλλη εξηγηση!

O 8700K στο cinebench στα μαμα του ειναι 155-160watt καταναλωση.

Αυτα απο anandtech.

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

16 λεπτά πριν, ROG-X είπε

O 8700K στο cinebench στα μαμα του ειναι 155-160watt καταναλωση.

Αυτα απο anandtech.

Spoiler

δεν θα πω ότι έχει καλύτερη κατανάλωση ο 8700Κ σε σχέση με τους ryzen διότι η amd έχει κάνει καλή δουλειά στο power consuption και έχει καλύτερα nm τεχνολογίας....τώρα συγκεκριμένα για τον 8700Κ ......μετράω στα 138 watt εγώ σε cb r15 στα 5,1ghz......

 

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάζοντας στην κατσαρόλα τιμές, tdp, και διαφορά στα Hz. Δεν μπορώ να καταλάβω με manual oc ποιο θα είναι καλύτερο μεταξύ 3700x και 3800x. ( Ή αν είναι ακριβώς τα ίδια chip) 

Δεν μπορεί να έχει γίνει τόσο λεπτομερές σορτάρισμα...θα γίνει τζερτζελος με πολλούς να πηγαίνουν τους 3700x πάνω από όσο μπορούν να πάνε κάποιοι τους 3800x. 

 

Ο συνδυασμός b450 / 3600 θα σβήσει από το χάρτη πολλά cpu. 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...