Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Γιατι το Infinity Fabric δεν παιζει κανεναν ρολο στην επικοινωνια IMC/RAM αλλα στην επικοινωνια μεταξυ CCX. Προφανως οταν βρισκω errors σε συγκεκριμενες διευθυνσεις της RAM φταιει το κυκλωμα IMC/RAM, οχι οι πυρηνες του επεξεργαστη. Επισης ξαναλεω unstable IF = δεν ανοιγει καν. Δεν προκειται να περασει POST οταν διαβαζει 4πυρηνο επεξεργαστη με 4 πυρηνες ενεργοποιημενους και ο ενας πυρηνας δεν μπορει να δει τον αλλον επειδη εχει σπασει το link.

Βρες μου και δωσε μου μια Daisy X370 να συγκρινω :P
Και ναι το γεγονος οτι ειναι T, φταιει, αρα φταινε οι μητρικες. 

O imc πως επικοινωνεί με τα ccx? Με sdf...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λύστε μου μια απορία, η Χ470 Taichi μου το έχει να σηκώσει 2x8 Corsair Vengeance RGB 3200/16 + 2x8 G.Skill FlareX 3200/16 γιατί έχει κολλήσει η ριμάδα στα 2133 χωρίς λόγο ενώ τις έχει και τις 2 στο supported list. Και παραπάνω ρεύμα έχω δώσει στον soc imc κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, STORM1978 είπε

Λύστε μου μια απορία, η Χ470 Taichi μου το έχει να σηκώσει 2x8 Corsair Vengeance RGB 3200/16 + 2x8 G.Skill FlareX 3200/16 γιατί έχει κολλήσει η ριμάδα στα 2133 χωρίς λόγο ενώ τις έχει και τις 2 στο supported list. Και παραπάνω ρεύμα έχω δώσει στον soc imc κλπ.

Aυτην την στιγμη κανω σαν fangirl επειδη βρηκα IMC και ΙF multipliers σε νεο BIOS της MSI και εχω φιλο να τα τεσταρει (αναφερει επισης πολυ καλυτερο PBO control). Συγχωρα με αν δεν μου ερχεται τιποτα :P

ProcODT και τα λοιπα σωστα σεταρισμενα?

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, STORM1978 είπε

Λύστε μου μια απορία, η Χ470 Taichi μου το έχει να σηκώσει 2x8 Corsair Vengeance RGB 3200/16 + 2x8 G.Skill FlareX 3200/16 γιατί έχει κολλήσει η ριμάδα στα 2133 χωρίς λόγο ενώ τις έχει και τις 2 στο supported list. Και παραπάνω ρεύμα έχω δώσει στον soc imc κλπ.

power on με βγαλμένο το τροφοδοτικό από την μπρίζα, και καπάκι μετά clear cmos. Λογικά θα στρώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Aυτην την στιγμη κανω σαν fangirl επειδη βρηκα IMC και ΙF multipliers σε νεο BIOS της MSI και εχω φιλο να τα τεσταρει (αναφερει επισης πολυ καλυτερο PBO control). Συγχωρα με αν δεν μου ερχεται τιποτα :P

ProcODT και τα λοιπα σωστα σεταρισμενα?

Τι να σου πω, τα ρύθμισα τα περισσότερα αλλά από την νύστα δεν βλέπω μπροστά μου... Όταν θα έχω παραπάνω χρόνο θα τρέξω μια το γνωστό tool και θα δώ που θα μας βγάλει.

1 λεπτό πριν, ilos είπε

power on με βγαλμένο το τροφοδοτικό από την μπρίζα, και καπάκι μετά clear cmos. Λογικά θα στρώσει.

Γίνανε ήδη αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, STORM1978 είπε

Τι να σου πω, τα ρύθμισα τα περισσότερα αλλά από την νύστα δεν βλέπω μπροστά μου... Όταν θα έχω παραπάνω χρόνο θα τρέξω μια το γνωστό tool και θα δώ που θα μας βγάλει.

Γίνανε ήδη αυτά...

Είσαι σίγουρος? Το clear cmos γίνεται με κλειστό τον υπολογιστή και το τροφοδοτικό στη μπρίζα κανονικά. Επίσης το jumper πρέπει να μείνει κάπου 20 sec. Δεν είναι τσακ μπαμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ilos είπε

Είσαι σίγουρος? Το clear cmos γίνεται με κλειστό τον υπολογιστή και το τροφοδοτικό στη μπρίζα κανονικά. Επίσης το jumper πρέπει να μείνει κάπου 20 sec. Δεν είναι τσακ μπαμ.

Έχει κουμπί πίσω η δική μου στο backplate. Και βγαλμένο το καλώδιο και power on πολλές φορές και βγάλσιμο μπαταρία κλπ. Θα δούμε, που θα πάει η ριμάδα. Μονάχα τα κιτ πάνε και 3466 χωρίς πολλά, μονάχα xmp. Μαζί όμως εκεί F9 στο debug led και 2133 μετά το restart. 

Επεξ/σία από STORM1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, STORM1978 είπε

Έχει κουμπί πίσω η δική μου στο backplate. Και βγαλμένο το καλώδιο και power on πολλές φορές και βγάλσιμο μπαταρία κλπ. Θα δούμε, που θα πάει η ριμάδα. Μονάχα τα κιτ πάνε και 3466 χωρίς πολλά, μονάχα xmp. Μαζί όμως εκεί F9 στο debug led και 2133 μετά το restart. 

Μήπως άλλαξες κανένα bios από τα τελευταία για τους zen2?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, kostas_anes said:

Γιατι το Infinity Fabric δεν παιζει κανεναν ρολο στην επικοινωνια IMC/RAM αλλα στην επικοινωνια μεταξυ CCX. Προφανως οταν βρισκω errors σε συγκεκριμενες διευθυνσεις της RAM φταιει το κυκλωμα IMC/RAM, οχι οι πυρηνες του επεξεργαστη. Επισης ξαναλεω unstable IF = δεν ανοιγει καν. Δεν προκειται να περασει POST οταν διαβαζει 4πυρηνο επεξεργαστη με 4 πυρηνες ενεργοποιημενους και ο ενας πυρηνας δεν μπορει να δει τον αλλον επειδη εχει σπασει το link.

Βρες μου και δωσε μου μια Daisy X370 να συγκρινω :P
Και ναι το γεγονος οτι ειναι T, φταιει, αρα φταινε οι μητρικες. 

@kazablanka Τελικα ισως να σου απαντησω σε λιγο καιρο που "βρισκει" το IF του 1400 ;)

Δεν μπορείς να συγκρίνεις ανόμοιες μητρικές σε τοπολογία και να λες φταίει η μητρική. Ναι φταίει, αλλά στην κουβέντα που είχαμε πριν περί quality of traces κλπ και κάποιοι είπαν για 50-100MHz διαφορά να κάνουν αυτά, όχι 300-400 και απάντησες "αμ πώς δε γίνεται? Αφού από τη Χ370 στη Χ470 είδες πολλά Mhz διαφορά." Έκανες μια άκυρη σύγκριση για να τους πεις όχι.

Μια σωστή απάντηση θα ήταν ''να έβαλα την Gigabyte B450 midrange και έπιασα 3333 TM5 stable και μετά έβαλα την X470 MSI και έπιασα 3733 TM5 stable, άρα λέτε αρλούμπες" (ή το αντίθετο, να επιβεβαίωνες). 

Δε λέω ότι ισχύει αυτό που είπαν τα παιδιά, δεν έχω facts για να το στηρίξω, αλλά δε μου φαίνεται και απίθανο να ισχύει. Άλλωστε 1) ήδη είδα +200MHz από μητρική T των 230€ σε μητρική daisy chain των 90 και 2) ήδη έχουμε δει κάποιες αναφορές για 3800-4000 σε X470 με τους νέους...

Σε άλλα νέα: https://www.techpowerup.com/256642/msi-x570-motherboards-start-upward-of-200eur#comments

Πάρτε godlike με 800€ παιδιά μουουυυυ!

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Δεν μπορείς να συγκρίνεις ανόμοιες μητρικές σε τοπολογία και να λες φταίει η μητρική. Ναι φταίει, αλλά η κουβέντα που είχαμε πριν περί quality of traces κλπ και κάποιοι είπαν για 50-100MHz διαφορά να κάνουν αυτά, όχι 300-400 και απάντησες αμ πώς δε γίνεται? Αφού από τη Χ370 στη Χ470 είδες πολλά Mhz διαφορά. Έκανες μια άκυρη σύγκριση για να τους πεις όχι.

Μια σωστή απάντηση θα ήταν ''να έβαλα την Gigabyte B450 midrange και έπιασα 3333 TM5 stable και μετά έβαλα την X470 MSI και έπιασα 3733 TM5 stable, άρα λέτε αρλούμπες" (ή το αντίθετο, να επιβεβαίωνες). 

Δε λέω ότι ισχύει αυτό που είπαν τα παιδιά, δεν έχω facts για να το στηρίξω, αλλά δε μου φαίνεται και απίθανο να ισχύει. Άλλωστε 1) ήδη είδα +200MHz από μητρική T των 230€ σε μητρική daisy chain των 90 και 2) ήδη έχουμε δει κάποιες αναφορές για 3800-4000 σε X470 με τους νέους...

Σε άλλα νέα: https://www.techpowerup.com/256642/msi-x570-motherboards-start-upward-of-200eur#comments

Πάρτε godlike με 800€ παιδιά μουουυυυ!

Η ξεφτίλα είναι ότι υπάρχουν z390 (του κWλού vrm βέβαια) στα 110 και στα 120 ευρώ για cpu που έχουν πολύ μεγαλύτερα tdp από τα 3600/3700x/3800x.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kazablanka είπε

Όταν πάρεις 9900k και τον συγκρίνεις με 2400mhz και 3200mhz και πάνω έλα να μας το πεις. Μέχρι τότε βλέπε βιντεάκια στο youtube :lol:

μεχρι να μαθεις πως λειτουργει το μηχανημα πληρωνε μνημες. :lol::lol: μεχρι τοτε τρεξε μπενς παιχνιδιων.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, intelrisen είπε

 μεχρι να μαθεις πως λειτουργει το μηχανημα πληρωνε μνημες. :lol::lol: μεχρι τοτε τρεξε μπενς παιχνιδιων.:lol:

Εγω δεν πληρωνω τπτ και δεν παιζω τπτ ,αλλα σεβομαι τον εαυτο μου και διαβαζω κανα δυο πραγματάκια... εσυ κατσε και δες βιντεακια μπας και καταφερεις ποτε να καταλάβεις τι σου δειχνουν γτ από ότι φαινεται δεν το εχεις και πολύ αδερφε… :P

Επεξ/σία από kazablanka
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...