Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

O 1400 τρεχει σε X470 Carbon ;)

Περαν αυτου ο buildzoid εχει τρεξει 4GHz RAM σε Ryzen 2nd gen. Επισης ο 1usmus δηλωνει πως οι 1st gen βαρανε οριο στον IMC στα 3533-3600 ενω οι 2nd εχουν λασκα για παραπανω.

Και τι θες να πεις με τον 1400 που τρέχει σε x470?

Φαντάζομαι έπαιζε στα 4ghz με 24/7 settings για να το λες για παράδειγμα ε? 😛

Και σου ξαναλέω όλα αυτά είναι ικασίες, αν δεν το δοκιμάσεις να παίξεις με IF 1:2  δεν μπορείς να το αποκλείσεις. Προφανώς και κανένας από αυτούς που αναφέρεις δεν το έχουν δοκιμάσει γτ πολύ απλά δεν υπήρχε σαν επιλογη. Οπότε θεωρούν ότι τους κόβει ο imc ενώ στην πράξη μπορεί να τους κόβει το IF. Ο μο νος τρόπος να αποδείξει κάποιος το αντίθετο είναι να τρέξει έναν 1700 και έναν 2700 ξέρω γω σε μητρική που δίνει την επιλογή για αλλαγή διεραιτη ,αν δεν γίνει δεν μπορεί να ξέρει τι τον κόβει.  

Επεξ/σία από kazablanka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kazablanka είπε

Και τι θες να πεις με τον 1400 που τρέχει σε x470?

Που ειπες πως οι μητρικες ηταν ο κυριος λογος που οι 1st gen δεν τρεχανε καλα τις μνημες. Σε 2ης γενιας μητρικη τον εχω και ακομα δεν τις τρεχει καλα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Που ειπες πως οι μητρικες ηταν ο κυριος λογος που οι 1st gen δεν τρεχανε καλα τις μνημες. Σε 2ης γενιας μητρικη τον εχω και ακομα δεν τις τρεχει καλα :P

Δεν ξέρω πόσο τις τρέχεις και τι μνήμες έχεις αλλά οι x470 δεν εχουν  καμια σχεση με τις x370 σε ότι αφορά τις μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kazablanka είπε

Δεν ξέρω πόσο τις τρέχεις και τι μνήμες έχεις αλλά οι x470 δεν εχουν  καμια σχεση με τις x370 σε ότι αφορά τις μνήμες.

Το ξερω Χ370 ειχα παλιοτερα ;)
Στην ASRock πανω απο 3200 δεν. Στην Carbon τρεχω στα 3533, μεχρι εκει ομως. Εκει που αλλοι επεξεργαστες θα επιαναν και 3600 και 3666, ο 1400 μου κολλαει στα 3533 λογω IMC.
Η μητρικη εχει σηκωσει 3733 CL12 ενημερωτικα, οποτε δεν φταιει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το imc των cpu είναι υπεύθυνο και που φτάνουν οι μνήμες. Η μητρική το bios και τα traces άντε να βοηθήσουν για 50-100 Hz και πολλά λέω. Οι x470 / b450 μια χαρά θα τρέχουν τις μνήμες στα 3600 και 3700 αν οι μνήμες το έχουν.  .&-  τώρα αν η μία μητρική τις ίδιες μνήμες τις τρέχει στα 3600 και η άλλη 50 Hz παραπάνω δεν έχει διαφορα. 

 

Πάνω απο 3600 οι διαφορές θα είναι ανύπαρκτες και αν ο divider παει 1/2 θα είναι χειρότερο το latency. 

 

Έλεος με τα παιδάκια που έχουν 2-3 λογαριασμούς. Κάντε report ignore και τέλος. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dem είπε

Το imc των cpu είναι υπεύθυνο και που φτάνουν οι μνήμες. Η μητρική το bios και τα traces άντε να βοηθήσουν για 50-100 Hz και πολλά λέω. Οι x470 / b450 μια χαρά θα τρέχουν τις μνήμες στα 3600 και 3700 αν οι μνήμες το έχουν.  .&-  τώρα αν η μία μητρική τις ίδιες μνήμες τις τρέχει στα 3600 και η άλλη 50 Hz παραπάνω δεν έχει διαφορα. 

Πάνω απο 3600 οι διαφορές θα είναι ανύπαρκτες και αν ο divider παει 1/2 θα είναι χειρότερο το latency. 

Έλεος με τα παιδάκια που έχουν 2-3 λογαριασμούς. Κάντε report ignore και τέλος. 

Ο φιλος από πάνω σου λέει ότι η διαφορά είναι παραπάνω ,3200mhz με 3533mhz δεν είναι ούτε 50mhz ούτε 100mhz ;)

Το "παιδακια" πάει για μένα? Δεν ξερω γτ το λες αυτό αλλά ει με παλαιότερο μέλος από εσένα :)

Δεν καταλαβαίνω γτ εκνευριζεσαι φίλε μου συζήτηση κανουμε και ανταλλάσουμε απόψεις... Αν έχεις κάποιο τεκμηριωμένο επιχείρημα γι'αυτά που λες ευχαρίστως να το ακούσω αλλά μέχρι στιγμής μου λες απλά τι νομίζεις και όχι τι έχεις δοκιμάσει :)

 

 

 

Επεξ/σία από kazablanka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/6/2019 στις 10:33 ΜΜ, kazablanka είπε

Ο φιλος από πάνω σου λέει ότι η διαφορά είναι παραπάνω ,3200mhz με 3533mhz δεν είναι ούτε 50mhz ούτε 100mhz ;)

Το "παιδακια" πάει για μένα?

Δεν καταλαβαίνω γτ εκνευριζεσαι φίλε μου συζήτηση κανουμε και ανταλλάσουμε απόψεις... Αν έχεις κάποιο τεκμηριωμένο επιχείρημα γι'αυτά που λες ευχαρίστως να το ακούσω αλλά μέχρι στιγμής μου λες απλά τι νομίζεις και όχι τι έχεις δοκιμάσει :)

Σε λενε DR_73, Intelrisen και εισαι φανατικο intel fanboiiiiiiiiiiiiiiiiii :P ?

Επισης οι μητρικες παιζουν πολυ μεγαλο ρολο. Οχι 100 η 200MHz. Το μεγιστο που καταφερα να μπουταρω με binned b-dies στην ASrock ηταν 3333. Το μεγιστο που εχω καταφερει στην carbon ειναι 3800, αλλα δεν εζησε για πολυ. Το 3733 εστω και ασταθες ομως, εβγαλε μερικα benches.

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, kostas_anes said:

Σε λενε DR_73, Intelrisen και εισαι φανατικο intel fanboiiiiiiiiiiiiiiiiii :P

Επισης οι μητρικες παιζουν πολυ μεγαλο ρολο. Οχι 100 η 200MHz. Το μεγιστο που καταφερα να μπουταρω με binned b-dies στην ASrock ηταν 3333. Το μεγιστο που εχω καταφερει στην carbon ειναι 3800, αλλα δεν εζησε για πολυ. Το 3733 εστω και ασταθες ομως, εβγαλε μερικα benches.

Μήπως η asrock ήταν Τ-topology? Αν ναι παιζει τεράστιο ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Το ξερω Χ370 ειχα παλιοτερα ;)
Στην ASRock πανω απο 3200 δεν. Στην Carbon τρεχω στα 3533, μεχρι εκει ομως. Εκει που αλλοι επεξεργαστες θα επιαναν και 3600 και 3666, ο 1400 μου κολλαει στα 3533 λογω IMC.
Η μητρικη εχει σηκωσει 3733 CL12 ενημερωτικα, οποτε δεν φταιει αυτο.

Να σε ρωτήσω κάτι για να καταλάβεις με τι σκεπτικό το λέω.  Μπορείς να ξέρεις αν το IF στο τσιπάκι που έχεις στα χέρια σου μπορεί να τρέξει μέχρι τα 1766mhz η παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kazablanka είπε

Να σε ρωτήσω κάτι για να καταλάβεις με τι σκεπτικό το λέω.  Μπορείς να ξέρεις αν το IF στο τσιπάκι που έχεις στα χέρια σου μπορεί να τρέξει μέχρι τα 1766mhz η παραπάνω?

Φυσικα και μπορει να τρεξει, εως τα 1866 (ισως και 1900). Memory errors παιρνω πανω απο τα 3533 στην RAM, οχι CPU related

2 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Μήπως η asrock ήταν Τ-topology? Αν ναι παιζει τεράστιο ρόλο.

Oλες της ASRock πλην των Α320 ειναι T-Topology. 
Η Gaming X πανω απο 3200 δεν μπουταρε με κανεναν χριστο. Η HDV σηκωνε εως 3466 αλλα ασταθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Φυσικα και μπορει να τρεξει, εως τα 1866 (ισως και 1900). Memory errors παιρνω πανω απο τα 3533 στην RAM, οχι CPU related

Και πως ξέρεις αν μπορεί να τρέξει stable  το If σε αυτα τα mhz? πως ξέρεις ότι τα errors δεν προέρχονται από το IF ας πούμε πουμε? 

Τεσπα για μην σε κουραζω εμένα το σκεπτικό μου είναι αυτό ότι στην πραγματικότητα δεν ξέρουμε αν όντως κόβει ο imc(Μέχρι ένα σημειο) η το IF.

Επεξ/σία από kazablanka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 minutes ago, kostas_anes said:

Φυσικα και μπορει να τρεξει, εως τα 1866 (ισως και 1900). Memory errors παιρνω πανω απο τα 3533 στην RAM, οχι CPU related

Oλες της ASRock πλην των Α320 ειναι T-Topology. 
Η Gaming X πανω απο 3200 δεν μπουταρε με κανεναν χριστο. Η HDV σηκωνε εως 3466 αλλα ασταθη.

Ε γι'αυτο τότε είδες τόσο μεγάλη διαφορά. Πρέπει να συγκρίνεις daisy chain με daisy chain για να πεις ότι ''η μητρική φταίει που μου κράταγε τις ram 400Mhz κάτω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kazablanka είπε

Και πως ξέρεις αν μπορεί να τρέξει stable  το If σε αυτα τα mhz? πως ξέρεις ότι τα errors δεν προέρχονται από το IF ας πούμε πουμε? 

Τεσπα για μην σε κουραζω εμένα το σκεπτικό μου είναι αυτό ότι στην πραγματικότητα δεν ξέρουμε αν όντως κόβει ο imc(Μέχρι ένα σημειο) η το IF.

Γιατι το Infinity Fabric δεν παιζει κανεναν ρολο στην επικοινωνια IMC/RAM αλλα στην επικοινωνια μεταξυ CCX. Προφανως οταν βρισκω errors σε συγκεκριμενες διευθυνσεις της RAM φταιει το κυκλωμα IMC/RAM, οχι οι πυρηνες του επεξεργαστη. Επισης ξαναλεω unstable IF = δεν ανοιγει καν. Δεν προκειται να περασει POST οταν διαβαζει 4πυρηνο επεξεργαστη με 4 πυρηνες ενεργοποιημενους και ο ενας πυρηνας δεν μπορει να δει τον αλλον επειδη εχει σπασει το link.

1 ώρα πριν, GeorgeMan είπε

Ε γι'αυτο τότε είδες τόσο μεγάλη διαφορά. Πρέπει να συγκρίνεις daisy chain με daisy chain για να πεις ότι ''η μητρική φταίει που μου κράταγε τις ram 400Mhz κάτω".

Βρες μου και δωσε μου μια Daisy X370 να συγκρινω :P
Και ναι το γεγονος οτι ειναι T, φταιει, αρα φταινε οι μητρικες. 

@kazablanka Τελικα ισως να σου απαντησω σε λιγο καιρο που "βρισκει" το IF του 1400 ;)

 

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...