Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, BabisTs είπε

φαίνεται ότι θα έχουν αναβαθμισμένο imc οι 3000ryzen σε σχέση με τους 2000 series....αρκεί να μην πέσεις σε τοίχο της mobo........πάνε σετ αυτά...καλός imc και mobo με μεγάλες ανοχές σε memory oc....

Στην πραγματικότητα αυτό που πάντα έκοβε τους ryzen στο  memory overclocking ήταν ότι το IF έπαιζε 1:1 με το memory frequency ,εφόσον τώρα δίνουν την επιλογη να παιζει 1:2 λογικο ειναι να ανεβαινουν αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα είναι και καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Το geekbench σε λιγο θα βγαλει τα ipad πιο δυνατα απο 8700K.

είναι πολύ ευαίσθητο στις μνήμες......δεν το κοιτάω γενικά ποτέ σε θέμα απόδοσης cpu....... μην το ψάχνεις.....είναι ευαίσθητο τέρμα και στα primary αλλά ειδικά στα subs timmings......

Για αυτό λέω να περιμένουμε τα επίσημα ή κανά leak από corona bench ή cb r15 ή cb r20....

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kazablanka είπε

Στην πραγματικότητα αυτό που πάντα έκοβε τους ryzen στο  memory overclocking ήταν ότι το IF έπαιζε 1:1 με το memory frequency ,εφόσον τώρα δίνουν την επιλογη να παιζει 1:2 λογικο ειναι να ανεβαινουν αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα είναι και καλύτερο.

Μην το λες. Και ο memory controller απο τα LIDL ειναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Μην το λες. Και ο memory controller απο τα LIDL ειναι. 

Πώς ακριβώς το ξέρεις αυτό? Έχεις δοκιμάσει 2xxx  με το IF να παίζει 1:2 ?

 

Επεξ/σία από kazablanka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ειπε το ατομο που προτεινε 2666 μνημες για 9900κ επεξεργαστη με κοντα 10ευρω διαφορα απο τις 3200μνημες.....

Οκ το καταλαβαμε οτι δεν τους πας τους ryzen και το account το εκανες μονο για να τρολλαρεις.Δεν πας στο διπλα θεμα των καφεδων να υμνησεις την intel για τα φοβερα τσιπακια και τις φοβερες επιδοσεις της?

Στο εδω θεμα τι μπαινεις τσαμπα και γραφεις οτι γραφεις,αφου βλεπεις οτι οι περισσοτεροι εχουν καταλαβει τι ρολο βαρας εσυ και το αλλο το γνωστο account?

εγω δειχνω οτι δεν εχει σχεδον κανενα νοημα. τωρα εσυ τους προτεινες και οταν ειχαν 50 ευρω διαφορα οχι μονο 10. αμα τωρα εσυ θελεις να βαλεις μνημες 4000 γουστο σου καπελο σου. μη το παρουσιαζεις ομως ως πανακεια. δεν ειπα εγω, να δουλεψουν και αυτοι που βγαζουν μνημες?:lol: δηλαδη αν ο αλλος με τα 50 ευρω παλιοτερα επαιρνε τα διπλασια gb στην ιδια τιμη τι θα  του προτεινες να βαλει 3600?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, intelrisen είπε

εγω δειχνω οτι δεν εχει σχεδον κανενα νοημα. τωρα εσυ τους προτεινες και οταν ειχαν 50 ευρω διαφορα οχι μονο 10. αμα τωρα εσυ θελεις να βαλεις μνημες 4000 γουστο σου καπελο σου. μη το παρουσιαζεις ομως ως πανακεια. δεν ειπα εγω, να δουλεψουν και αυτοι που βγαζουν μνημες?:lol: δηλαδη αν ο αλλος με τα 50 ευρω παλιοτερα επαιρνε τα διπλασια gb στην ιδια τιμη τι θα  του προτεινες να βαλει 3600?

Όταν πάρεις 9900k και τον συγκρίνεις με 2400mhz και 3200mhz και πάνω έλα να μας το πεις. Μέχρι τότε βλέπε βιντεάκια στο youtube :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, intelrisen είπε

εγω δειχνω οτι δεν εχει σχεδον κανενα νοημα. τωρα εσυ τους προτεινες και οταν ειχαν 50 ευρω διαφορα οχι μονο 10

Ναι εχεις δικιο. Γιατι ως γνωστον αυτοι που θα θα αγοραζαν day one επεξεργαστη κοντα 600ευρω+αναλογη μητρικη θα το σκεφτουν παρα μα παρα πολυ για το αν θα δωσουν 40 και 50ευρω παραπανω για να παρουν 3200αρες μνημες αντι για 2666αρες.

Κοινως προσπαθεις να προτεινεις vfm μνημες ram σε συστημα το οποιο ειναι το ακρως αντιθετο του value for money.

Εχει πολυ λογικο αυτο το πραγμα....δεν!

Spoiler

 

Παλι καλα που εφτιαξες (δευτερο)λογαριασμο πριν 1μηνα για να μας ανοιξεις τα ματια και με αυτο το ονομα κιολας που ειμαι σιγουρος οτι το σκεφτηκες πολυ.

Welcome to ignore list να κανεις παρεα στον Dr73 :)


 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, kazablanka είπε

Πώς ακριβώς το ξέρεις αυτό? Έχεις δοκιμάσει 2xxx  με το IF να παίζει 1:2 ?

Oχι, περαν απο το οτι το λεει η ιδια η AMD (duh), εχω δοκιμασει 1400 και 2700Χ. Πολυ καλυτερος στις μνημες ο 2700Χ και γενικοτερα οι 2nd gen ειναι βελτιωμενη σε σχεση με τους πρωτους απο αποψη IMC (γι αυτο και δωσανε και μεγαλυτερο stock RAM speed σε σχεση με τους πρωτους και αντιστοιχα δινουν ακομα μεγαλυτερο στους 3rd gen. Γιατι μην μου πεις οτι υπαρχει επεξεργαστης που δεν αντεχει το IF στα 1600MHz και επρεπε να μπει το 1:2 για να μπει σαν stock speed)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Oχι, περαν απο το οτι το λεει η ιδια η AMD (duh), εχω δοκιμασει 1400 και 2700Χ. Πολυ καλυτερος στις μνημες ο 2700Χ και γενικοτερα οι 2nd gen ειναι βελτιωμενη σε σχεση με τους πρωτους απο αποψη IMC (γι αυτο και δωσανε και μεγαλυτερο stock RAM speed σε σχεση με τους πρωτους και αντιστοιχα δινουν ακομα μεγαλυτερο στους 3rd gen. Γιατι μην μου πεις οτι υπαρχει επεξεργαστης που δεν αντεχει το IF στα 1600MHz και επρεπε να μπει το 1:2 για να μπει σαν stock speed)

Στους first gen το πρόβλημα ήταν των μητρικών κυρίως και όχι του IF για το ότι δεν μπορούσαν να ανέβουν σε μνήμες αλλά ούτε και του imc. Σαφώς σε κάθε νέα γενιά ο imc  θα είναι και καλύτερος αλλά αν το IF δεν επαίζε στο 1:2 θα έλεγες ότι και στους 3xxx o imc είναι μάπα γτ δεν ανεβαινει πάνω από 3733mhz αφού εκεί είναι το όριο του IF σύμφωνα με την amd. Οπότε the big thing is ΙF frequency...

Επίσης υπάρχουν μαρτυρίες όχι επιβεβαιωμένες βέβαια ότι και οι 2xxx μπορούν να παίξουν με μνήμες πάνω από 4ghz με IF 1:2

Επεξ/σία από kazablanka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Welcome to ignore list να κανεις παρεα στον Dr73 :)

Εμένα γιατί με αναφέρει ; Επειδή με μισεί που δεν έχω δώσει όρκο πίστης στην amd και δεν την έχω κάνει μοναδική ασχολία της ζωής μου ;

(όπως όλοι αυτοί με τα 30Κ posts ετησίως λατρείας στην amd) .

 

ή επειδή ξέχασα να τον βάλω στη λίστα ;

Μπήκε. 1662731383_ignorelist.jpg.65ed7d12843a30a36a957c265f78bdd7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Εμένα γιατί με αναφέρει ; Επειδή με μισεί που δεν έχω δώσει όρκο πίστης στην amd και δεν την έχω κάνει μοναδική ασχολία της ζωής μου ;

(όπως όλοι αυτοί με τα 30Κ posts ετησίως λατρείας στην amd) .

ή επειδή ξέχασα να τον βάλω στη λίστα ;

Μπήκε. 1662731383_ignorelist.jpg.65ed7d12843a30a36a957c265f78bdd7.jpg

Δεν μας απασχολεί τι κάνετε στα προσωπικά σας παιδιά, δεν είμαστε κουτσομπολιδες :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kazablanka είπε

Δεν μας απασχολεί τι κάνετε στα προσωπικά σας παιδιά, δεν είμαστε κουτσομπολιδες :lol:

Spoiler

Δεν θυμαμαι αν ειχε αναφερθει παλιοτερα αλλα αν κανεις παραθεση(quote) ενα σχολιο καποιου,το διαβαζουμε και οι υπολοιποι και ας τον εχουμε βαλει σε ignore

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Δεν θυμαμαι αν ειχε αναφερθει παλιοτερα αλλα αν κανεις παραθεση(quote) ενα σχολιο καποιου,το διαβαζουμε και οι υπολοιποι και ας τον εχουμε βαλει σε ignore

Αφιερωμενο απο τον Fulgore που εχει δωσει ορκο πιστης και λατρειας στην Amd.Πισω στην σπηλεια σου τωρα

cpu.jpg.af615ca8b19723823673f8750dc5de83.jpg

Spoiler

Να με συμπαθας δεν το ήξερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, kazablanka είπε

Στους first gen το πρόβλημα ήταν των μητρικών κυρίως και όχι του IF για το ότι δεν μπορούσαν να ανέβουν σε μνήμες αλλά ούτε και του imc. Σαφώς σε κάθε νέα γενιά ο imc  θα είναι και καλύτερος αλλά αν το IF δεν επαίζε στο 1:2 θα έλεγες ότι και στους 3xxx o imc είναι μάπα γτ δεν ανεβαινει πάνω από 3733mhz αφού εκεί είναι το όριο του IF σύμφωνα με την amd. Οπότε the big thing is ΙF frequency...

Επίσης υπάρχουν μαρτυρίες όχι επιβεβαιωμένες βέβαια ότι και οι 2xxx μπορούν να παίξουν με μνήμες πάνω από 4ghz με IF 1:2

O 1400 τρεχει σε X470 Carbon ;)

Περαν αυτου ο buildzoid εχει τρεξει 4GHz RAM σε Ryzen 2nd gen. Επισης ο 1usmus δηλωνει πως οι 1st gen βαρανε οριο στον IMC στα 3533-3600 ενω οι 2nd εχουν λασκα για παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...