Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Κάτσε χωρίς oc με το boost που τον έχει  η intel τσιμπάει 160watt tdp;;;; Και είναι χαπακιδες εκεί στην μπλε και λένε 95; Άσχετοι που δεν γνωρίζουν πως θα διαλέξουν ψύξη; Υποτίθεται για την επιλογή ψυκτρας είναι κυρίως το tdp που δίνουν οι εταιρείες! Αυτά κάνουν τα χρόνια μονοπωλίου... Ντροπή ρε σεις για έναν τέτοιο κολοσσό της τεχνολογίας... Και τώρα που το σκέφτομαι δηλαδή εγώ στο hwinfo που βλέπω κάτι 80 αρια watt στοκ είναι για το ανάθεμα η μητρική μου (ab350 fatality itx/ac) ή βλέπω σε λάθος μέρος και είναι μαζί με το chipset; Και να καταλάβω λογικά περιμένουμε ας πούμε ο 3700x στοκ να είναι στα 65 watt; Γιατί ρε ριμαδι asrock τότε δεν βγάζεις ένα bios update να μπορέσω να τον βάλω επάνω; Σκ@τοεταιρεια ρε!!!!!!

https://www.anandtech.com/show/13544/why-intel-processors-draw-more-power-than-expected-tdp-turbo

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, intelrisen είπε

Ryzen 3600 με 2133MHz vs 3200MHz RAM
http://browser.geekbench.com/v4/cpu/compare/13473948?baseline=13344970

Στα 3200MHz ο 3600 έχει αύξηση 12.79% σε Single Core και 18% σε Multicore
Αναλογικά ο 3800x με 3200MHz RAM θα έχει περίπου 6097 σε Single Core και 40189 σε Multicore

Οπότε ο 9900K είναι 4.7% μπροστά σε single core και 12.7% πίσω σε multicore
Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλά παιχνίδια που να δουλεύουν μόνο με ένα πυρήνα, με χρήση 2 με 3 πυρήνων θα είναι περίπου στα ίσα ενώ όσο ανεβαίνουμε πυρήνες η ψαλίδα ανοίγει υπέρ του 3800x.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Κάτσε χωρίς oc με το boost που τον έχει  η intel τσιμπάει 160watt tdp;;;; Και είναι χαπακιδες εκεί στην μπλε και λένε 95; Άσχετοι που δεν γνωρίζουν πως θα διαλέξουν ψύξη; Υποτίθεται για την επιλογή ψυκτρας είναι κυρίως το tdp που δίνουν οι εταιρείες! Αυτά κάνουν τα χρόνια μονοπωλίου... Ντροπή ρε σεις για έναν τέτοιο κολοσσό της τεχνολογίας... Και τώρα που το σκέφτομαι δηλαδή εγώ στο hwinfo που βλέπω κάτι 80 αρια watt στοκ είναι για το ανάθεμα η μητρική μου (ab350 fatality itx/ac) ή βλέπω σε λάθος μέρος και είναι μαζί με το chipset; Και να καταλάβω λογικά περιμένουμε ας πούμε ο 3700x στοκ να είναι στα 65 watt; Γιατί ρε ριμαδι asrock τότε δεν βγάζεις ένα bios update να μπορέσω να τον βάλω επάνω; Σκ@τοεταιρεια ρε!!!!!!

Ανάλογα το workload πάει το tdp...στα games πχ στα 5 ghz παίζει να εχει λιγότερο απο 150w..Επίσης δες το thermal solution (ψυξη) που προτείνει η intel ,130w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panos-88 είπε

Ryzen 3600 με 2133MHz vs 3200MHz RAM
http://browser.geekbench.com/v4/cpu/compare/13473948?baseline=13344970

Στα 3200MHz ο 3600 έχει αύξηση 12.79% σε Single Core και 18% σε Multicore
Αναλογικά ο 3800x με 3200MHz RAM θα έχει περίπου 6097 σε Single Core και 40189 σε Multicore

Οπότε ο 9900K είναι 4.7% μπροστά σε single core και 12.7% πίσω σε multicore
Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλά παιχνίδια που να δουλεύουν μόνο με ένα πυρήνα, με χρήση 2 με 3 πυρήνων θα είναι περίπου στα ίσα ενώ όσο ανεβαίνουμε πυρήνες η ψαλίδα ανοίγει υπέρ του 3800x.

Πολυ specific. Οι μνημες δινουνε εναν τονο Performance στο geekbench

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

memory.jpg.832a11c3f955d977ef7975a676d2b531.jpg

Και οι υψηλα χρονισμενες μνημες ειναι κυριως για benchmarks και τιποτα αλλο,αλλα να μου πεις και αυτες οι κακομοιρες εταιρειες καπως πρεπει να πουλησουν τα Bdie kits εν ετη 2019 :)

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

memory.jpg.832a11c3f955d977ef7975a676d2b531.jpg

Και οι υψηλα χρονισμενες μνημες ειναι κυριως για benchmarks και τιποτα αλλο,αλλα να μου πεις και αυτες οι κακομοιρες εταιρειες καπως πρεπει να πουλησουν τα Bdie kits εν ετη 2019 :)

Εεε...το όφελος των ram το βλέπεις όταν είσαι cpu bound...1440p-ultra ούτε διαφορετικά cpu δεν έχουν διάφορες μεταξύ τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ShooterX είπε

Εεε...το όφελος των ram το βλέπεις όταν είσαι cpu bound...1440p-ultra ούτε διαφορετικά cpu δεν έχουν διάφορες μεταξύ τους..

Εκτός από αυτό εξαρτάται και από το game. Αν βάλεις 2133/2400 πχ στα assassins creed τα min πέφτουν αρκετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Εεε...το όφελος των ram το βλέπεις όταν είσαι cpu bound...1440p-ultra ούτε διαφορετικά cpu δεν έχουν διάφορες μεταξύ τους..

Ε δεν ξερω οταν μιλαμε για 9900κ/3900x και 2080ti σε τι αναλυσεις θα πρεπει να κοιταμε?Σε 720p και 1080p? 😛

Δηλαδη εχουμε φτασει 2019 και ακομα απορω γιατι σε τοσο ακριβο pc hardware αναφερεται σε τεχνολογικα forum παγκοσμιως ακομα το 1080p,περαν του να φανει οτι ειναι μπροστα η Intel.

Μεχρι και οι σαπιες οι κονσολες πλεον σε 1440p+ εχουν παει σε παρα πολλους τιτλους. Εμεις με 1200 και 1500+ευρω pc και ασχολουμαστε ακομα με το 1080p γιατι..ετσι.

Τα ειχα γραψει και στο θεμα των 2080ti ποσο νοημα εχει να ανεβαζει καποιος gaming benchmarks σε 1080p λες και στην πραξη ενδιαφερει κανενα,αλλα κλασσικα απαντηση δεν πηρα γιατι....benchmarks...

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ε δεν ξερω οταν μιλαμε για 9900κ/3900x και 2080ti σε τι αναλυσεις θα πρεπει να κοιταμε?Σε 720p και 1080p? 😛

Δηλαδη εχουμε φτασει 2019 και ακομα απορω γιατι σε τοσο ακριβο pc hardware αναφερεται ακομα το 1080p απλα για να φανει οτι ειναι μπροστα η Intel.

μεχρι και οι σαπιες οι κονσολες πλεον σε 1440p+ εχουν παει σε παρα πολλους τιτλους. Εμεις με 1200 και 1500+ευρω pc και ασχολουμαστε ακομα με το 1080p γιατι..ετσι.

Τα ειχα γραψει και στο θεμα των 2080ti ποσο νοημα εχει να ανεβαζει καποιος gaming benchmarks σε 1080p λες και στην πραξη ενδιαφερει κανενα,αλλα κλασσικα απαντηση δεν πηρα γιατι....benchmarks...

Δεν είναι για να φανεί μπροστά η Intela...Άλλο cpu bench και άλλο gpu bench...Στην ανάλυση π λες 1440p-ultra τι νομίζεις οτι benchareis???i3 να βάλεις ίδια fps θα δώσει με i9..όποτε i3=i9??Μην τα ξαναλέμε....Επίσης η αγορά των high refresh monitor ανεβαίνει τρελά...Αυτοί νομίζεις παίζουν ultra settings?

Επεξ/σία από ShooterX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ε δεν ξερω οταν μιλαμε για 9900κ/3900x και 2080ti σε τι αναλυσεις θα πρεπει να κοιταμε?Σε 720p και 1080p? 😛

Δηλαδη εχουμε φτασει 2019 και ακομα απορω γιατι σε τοσο ακριβο pc hardware αναφερεται σε τεχνολογικα forum παγκοσμιως ακομα το 1080p,περαν του να φανει οτι ειναι μπροστα η Intel.

Μεχρι και οι σαπιες οι κονσολες πλεον σε 1440p+ εχουν παει σε παρα πολλους τιτλους. Εμεις με 1200 και 1500+ευρω pc και ασχολουμαστε ακομα με το 1080p γιατι..ετσι.

Τα ειχα γραψει και στο θεμα των 2080ti ποσο νοημα εχει να ανεβαζει καποιος gaming benchmarks σε 1080p λες και στην πραξη ενδιαφερει κανενα,αλλα κλασσικα απαντηση δεν πηρα γιατι....benchmarks...

 

Έχεις ξεχάσει τα tests με τους πρώτους ryzen αν θυμάμαι, που βάζαν νούμερα από 720p και λιγότερο, για να φανεί η δύναμη του επεξεργαστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, 7nisiotis said:

7 Ιουλίου φεύγει το εμπάργκο και την ίδια μέρα έχουμε κυκλοφορία 3000 + Χ570 μητρικών;

Και να έχει κυκλοφορία, Κυριακή θα έιναι κλειστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NT1G είπε

Έχεις ξεχάσει τα tests με τους πρώτους ryzen αν θυμάμαι, που βάζαν νούμερα από 720p και λιγότερο, για να φανεί η δύναμη του επεξεργαστή;

Δεν τα εχω ξεχασει μιας και τοτε τα εκραζα απλα οχι στο θεμα των ryzen γιατι ειχα σταματησει να συμμετεχω(το διαλυσαν το τοτε θεμα γιαυτο και κλειδωθηκε).

Κατι σαν τον Dr73 ο οποιος ζηλεψε τις παλιες δοξες των vs κλειδωμενων θεματων με τους τοτε Fx και ειπε να το ξαναριξει σε ανουσιες κοντρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Fulgore είπε

memory.jpg.832a11c3f955d977ef7975a676d2b531.jpg

Και οι υψηλα χρονισμενες μνημες ειναι κυριως για benchmarks και τιποτα αλλο,αλλα να μου πεις και αυτες οι κακομοιρες εταιρειες καπως πρεπει να πουλησουν τα Bdie kits εν ετη 2019 :)

Αρα εγω που εχω 2400Mhz και ο μικρος παιζει στα 60fps δεν υπαρχει λογος να παω να αλλαξω της μνημες σε 3200-3600....... Σωστα ?
Η Msi Tomohawk b450 γραφει μεσα οτι παιζει με 2400 εγω εχω αυτες Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4-2400 memory module 2400 MHz(CMK8GX4M1A2400C16) ξερει κανενα παιδι να μου πει αν ειναι οκ ??? κοιταξα στο manual της mobo αλλα τα λεει λιγο αχταρμα :( 

Επεξ/σία από darkman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...