Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, billeiros είπε

uv σε ιντελ για να τον φερεις στα μετρα σου ...ενδιαφερον

Binned 9900K θα είναι ουσιαστικά που ελπίζω* να πιάνει τα 5Ghz all-cores με <1.3v αλλιώς θα μιλάμε για αποτυχία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, dimoskoutr said:

Με τι ψύξη θα τον προτείνουν; Tdp έχουμε καμία ένδειξη;

95W. Η Intel δεν μετράει το boost καθόλου στο TDP της.

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Να κάνω λίγο τον δικηγόρο του Μπάμπη; Να τον κάνω (έτσι βγάζω το ψωμί μου εξάλλου).

Υποθέτω πως καταλαβαίνεις το παράλογο της ανάρτησής σου. Ρίξε μια ματιά (δεν χρειάζεται παραπάνω) στο ποιος είναι ο Μπάμπης, ποια η προσφορά του στην κοινότητα και

πόσο σοβαρές και εμπεριστατωμένες είναι οι απόψεις του.

Το να υπονοείς (εσύ of all people) ότι είναι ασόβαρος, ε, συνιστά ατόπημα (είμαι εξαιρετικά ήπιος, όπως βλέπεις).

Αλλιώς θα φτάσουμε στο σημείο να σηκωθούν τα πόδια και να χτυπήσουν το κεφάλι.

Η απάντηση του

" μου αρέσει που τον παίρνεις στα σοβαρά και του απαντάς ...... "

 

Υποθέτω καταλαβαίνεις πως η συγκεκριμένη απάντηση δεν συνεισφέρει στην συζήτηση. Σε οποιοδήποτε σοβαρό φόρουμ/κοινότητα,τέτοιου είδους σχόλια-ποστ είτε γίνονται delete είτε γίνονται downvote.
Δεν υπάρχει κανένα επιχείρημα ή μία απάντηση πάνω σε αυτά που είπα.Επίσης είναι προσβλητικό.Παρόλα αυτά μιλάει για "σοβαρότητα".Ανεξάρτητα από το εάν κάποιος έχει δίκιο ή όχι,τέτοια σχόλια μπορεί να τα κάνει σε pm.

Δεν νομίζω πως ένα νούμερο (αριθμός από σχόλια) σου δίνει free pass να λες ότι θες.

Οι τελευταίες 2 σειρές του ποστ σου είναι ανάξιες σχολιασμού.(είμαι εξαιρετικά ήπιος όπως βλέπεις)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης σε άλλα forum οι διπλοί-τριπλοί λογαριασμοί ban-άρονται χωρίς πολλά πολλά.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, renaxan είπε

Γύρισα σπίτι και βλέπω το κακό χαμό, εδώ στο θέμα.. 

Το παραπάνω που έγραψες το σκέφτομαι καιρό τώρα.. χα χα 😅 Έχεις απόλυτο δίκιο! :D @Dantε

Ακριβές θα είναι οι x570 αλλά προς το Σεπτέμβριο θα χαλαρώσουν οι τιμές. Εξάλλου η x470 & 450 είναι ready, για την σειρά 3000.  Οι πρώτη σειρά θα έχει λίγο πρόβλημα, τουλάχιστον στις αρχές (για 1-2 μήνες). 

BTW εγκατέστησα χθες την 1903. Έκανα το format μου.. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα Benchmarks..  

1903.PNG.26eca0f0732d0730b12bb4403f9db492.PNG

Τώρα δηλαδή γιατί μας πετάς την φωτό με τον 2920Χ, για να με σιφιλιάσεις πρωϊνιατικα?☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Επίσης σε άλλα forum οι διπλοί-τριπλοί λογαριασμοί ban-άρονται χωρίς πολλά πολλά.

Κάνε quote μην ντρέπεσαι.

1ος λογαριασμός. Εάν νομίζεις πως είμαι κάποιος άλλος ή κάποιος συγκεκριμένος,μπορείς να κάνεις αναφορά ή απλά να πεις.

Υπάρχει(ουν) ημερομηνία δημιουργίας λογαριασμού,ημερομηνίες με τα login ,ίδια IP να μπήκε με άλλο account (κτλπ) και να καταλάβει εάν είναι alt.

Εάν θες όμως να μιλήσουμε για κανόνες,διάβασε λίγο μέχρι 2 σελίδες πριν για να δεις πως 3 άτομα βγαίνουν εκτός θέματος και κάνουν προσωπική επίθεση.Αυτά.. (γιατί βγαίνουμε εκτός θέματος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να σταματησει ολη αυτη η τραγωδια με @anti idiot και αυτου που ειπε ο Μπαμπης?  
Νταξει, το ληξαμε το θεμα, στην τελικη 2 αγνωστοι σε φορουμ ειστε. Αν θιχτηκε καποιος να ξεθιχτει, δεν εβρισε κανεις την μανα του αλλου και οτι εγινε εγινε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

95W. Η Intel δεν μετράει το boost καθόλου στο TDP της.

Ναι... Χάπια παίρνουν τελευταία χρόνια εκεί... Στην amd μετράνε το boost τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Ναι... Χάπια παίρνουν τελευταία χρόνια εκεί... Στην amd μετράνε το boost τους;

Ναι. Τουλαχιστον μεχρι τον 2700Χ ειναι on point (2-3 Watt off σε μερικες περιπτωσεις, αλλα σιγα την αποκλιση). 

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Ναι. Τουλαχιστον μεχρι τον 2700Χ ειναι on point (2-3 Watt off σε μερικες περιπτωσεις, αλλα σιγα την αποκλιση). 

Δεν το έχω ψάξει στον 1600 μου για αυτό ρωτάω... Όταν μπουσταρει δηλαδή ένας καφές πόσο παραπάνω πάει; Το έχουν εντελώς αλλού για αλλού ή χάνουν σχετικά λίγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, STORM1978 said:

Τώρα δηλαδή γιατί μας πετάς την φωτό με τον 2920Χ, για να με σιφιλιάσεις πρωϊνιατικα?☺️

Σε αγαπάω πολύ να ξέρεις!!

Από 07/07 (ή λίγο αργότερα) χτυπάς έναν 3900x τον βάζεις πάνω στην Taichi και (με) καθάρισες! 🤭 🥰

Επεξ/σία από renaxan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Δεν το έχω ψάξει στον 1600 μου για αυτό ρωτάω... Όταν μπουσταρει δηλαδή ένας καφές πόσο παραπάνω πάει; Το έχουν εντελώς αλλού για αλλού ή χάνουν σχετικά λίγο;

Kαι ο 1400 σε στοκ maximum εχω δει 67W (απο power spike λογικα) συνηθως παιζει στα 65-65.

Στους καφεδες.... Well ας πουμε πως ο 9900k σε all core boost εχει πραγματικο TDP γυρω στα 160W

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, renaxan είπε

Σε αγαπάω πολύ να ξέρεις!!

Από 07/07 (ή λίγο αργότερα) χτυπάς έναν 3900x τον βάζεις πάνω στην Taichi και (με) καθάρισες! 🤭 

Τίποτα λιγότερο από 3950Χ... R7 2700X κανείς?😂

Επεξ/σία από STORM1978
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 minutes ago, dimoskoutr said:

Δεν το έχω ψάξει στον 1600 μου για αυτό ρωτάω... Όταν μπουσταρει δηλαδή ένας καφές πόσο παραπάνω πάει; Το έχουν εντελώς αλλού για αλλού ή χάνουν σχετικά λίγο;

Ναι, και ο 2600 μου μέχρι 70W έχω δει σε power spike, συνήθως οριακά κάτω από 65 παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Kαι ο 1400 σε στοκ maximum εχω δει 67W (απο power spike λογικα) συνηθως παιζει στα 65-65.

Στους καφεδες.... Well ας πουμε πως ο 9900k σε all core boost εχει πραγματικο TDP γυρω στα 160W

Κάτσε χωρίς oc με το boost που τον έχει  η intel τσιμπάει 160watt tdp;;;; Και είναι χαπακιδες εκεί στην μπλε και λένε 95; Άσχετοι που δεν γνωρίζουν πως θα διαλέξουν ψύξη; Υποτίθεται για την επιλογή ψυκτρας είναι κυρίως το tdp που δίνουν οι εταιρείες! Αυτά κάνουν τα χρόνια μονοπωλίου... Ντροπή ρε σεις για έναν τέτοιο κολοσσό της τεχνολογίας... Και τώρα που το σκέφτομαι δηλαδή εγώ στο hwinfo που βλέπω κάτι 80 αρια watt στοκ είναι για το ανάθεμα η μητρική μου (ab350 fatality itx/ac) ή βλέπω σε λάθος μέρος και είναι μαζί με το chipset; Και να καταλάβω λογικά περιμένουμε ας πούμε ο 3700x στοκ να είναι στα 65 watt; Γιατί ρε ριμαδι asrock τότε δεν βγάζεις ένα bios update να μπορέσω να τον βάλω επάνω; Σκ@τοεταιρεια ρε!!!!!!

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...