Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, nicksoti είπε

γιατί να μας νοιάζουν τόσο οι launch τιμές στις X570 μητρικές και να κράζουμε την AMD; Γιατί φταίει η κάθε Gigabyte, αφού σου δίνει τη δυνατότητα και με 80 ευρώ μητρική να κάνεις τη δουλειά σου αξιοπρεπώς

Οταν γραφεις αυτο το πραγμα,εγω πολυ απλα αυτο καταλαβαινω.

Που κολλαει η μητρικη των 80ευρω σε σχεση με τις X570 και τους επεξεργαστες που προοριζονται κυριως αυτες οι μητρικες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παλικάρια κρατήστε τις ανάσες σας...ξεχνάτε ότι με νέα CPU μάλλον θα αλλάξετε και mobo. Και αν μείνετε στο παλιό σας X470 οκ πάσο. Αν αποφασίσετε όμως να αλλάξετε σε X570....βάλτε +100 ευρά στα αντίστοιχα που ξοδέψατε για την Χ470 σας. Η AMD από cost effective αποφάσισε να αλλάξει πολιτική..... 

 "If someone's searching for a platform and doesn't really need that enthusiast-class PCIe Gen4 storage, or you 're not planning to buy a PCIe Gen4 graphics card in the next six months to a year, it makes a lot of sense to look at those lower-tier boards  like the X470 and B450, which will offer the same performance on those 3rd Gen Ryzen Processors as the X570 will."

Donny Woligroski, AMD

https://www.youtube.com/watch?v=Zd4xXyjT6mE

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα λογο οτι εχω διαβασει τοσα και εχω χασει λιγο την μπαλα θελω να ρωτησω κατι 

1 ) Η msi tomahawk b450 ξερουμε αν  θα περνει σίγουρα τους 3600 και 3600X χωρις να εχει καποιο θεμα ???

2 ) εχω 2 Corsair Vengeance LPX 8GB 2400Mhz θα μπορέσει το σύστημα να παιξει με αυτες η θελει οποιοσδήποτετε 3200Mhz  

 

Ευχαριστω .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, makellarispn είπε

Παλικάρια κρατήστε τις ανάσες σας...ξεχνάτε ότι με νέα CPU μάλλον θα αλλάξετε και mobo. Και αν μείνετε στο παλιό σας X470 οκ πάσο. Αν αποφασίσετε όμως να αλλάξετε σε X570....βάλτε +100 ευρά στα αντίστοιχα που ξοδέψατε για την Χ470 σας. Η AMD από cost effective αποφάσισε να αλλάξει πολιτική..... 

 "If someone's searching for a platform and doesn't really need that enthusiast-class PCIe Gen4 storage, or you 're not planning to buy a PCIe Gen4 graphics card in the next six months to a year, it makes a lot of sense to look at those lower-tier boards  like the X470 and B450, which will offer the same performance on those 3rd Gen Ryzen Processors as the X570 will."

Donny Woligroski, AMD

https://www.youtube.com/watch?v=Zd4xXyjT6mE

Σκεφτόμουν να κάνω quote ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Το θέμα είναι οτι η AMD, απο το launch των πρώτον Ryzen, έβαζε ένα "ναι μέν αλλα"...ή υπήρχε ένας λάκκος Ελληνιστί.

Same performance με τους 8th gen Intel έταζαν > άλλα σε 4Κ

Το PCIe Gen4 θα ήταν διαθέσιμο στις Χ470 > ίσως σε κάποιες μητρικές με bios update

Οπότε το X470=X570 performance wise δέν λέει κάτι απο μόνο του.Μπορεί ο 3900Χ σε Χ470 να μήν ξεκολλάει απο το base clock ενώ σε Χ570 να παίζει 3,8~4,6.Ακραίο σενάριο θα μου πείς,κατα τ'άλλα "same performance" θα έχουν και οι δύο μητρικές σε base clock.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλο το team. Επειδή έχω χάσει την μπάλα . . . Εγώ δεν μπορώ να πάρω πχ τον καινούργιο 3700χ και να τον βάλω στην MoBo που έχω ( Asus Prime X370 - Pro);;

Η εταιρία στο site της λέει ότι με το τελευταίο bios update μπορείς κανονικά . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, intelrisen είπε

1ον, τους πηρες για τον ραιζεν και σου εμειναν γιατι μετα εφαγες την πατατα και πηγες σε ιντελ 8700κ, επειδη δε τσουλαγε το pubg:lol: 2ον,  δε σε υποχρεωνει κανεις σε ιντελ να βαλεις ακριβες μνημες. βαλε 2666, οπως προτεινε η amd στα επισημα spec της, να γελασει και ο καθε πικραμενος.

70-75 fps min βγάζει ο 1600 στο pubg με ένα oc της πλάκας στα 3.7-3.8. Άλλο δε βγάζει τόσα average fps όσο οι 8600κ/8700k και άλλο "δε τσουλάει". Για κάποιον που έχει πχ 60 Hz monitor  δε θα το δει να πέφτει ποτέ, ακόμα και στο μικρό map.

Αυτό με τις μνήμες επίσης έχει παραγίνει που πετάς συνέχεια. Οι καλές μνήμες δίνουν πάντα κάτι και σε intel και σε ryzen. Δε χρειάζεσαι όμως να τα σκάσεις απαραίτητα για bdies στους ryzen. Ακόμα και hynix afr/mfr 3000/3200 είναι αρκετές αν είσαι gpu bound και δε θα δεις καμία διαφορά της προκοπής. Και όχι αυτές οι μνήμες δεν είναι πολύ πιο ακριβές από τις 2666 σταμάτα να παραπληροφορείς άλλο. Το δικό μου kit έχει 70 ευρώ αυτή τη στιγμή ffs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, darkman είπε

Καλησπερα λογο οτι εχω διαβασει τοσα και εχω χασει λιγο την μπαλα θελω να ρωτησω κατι 

1 ) Η msi tomahawk b450 ξερουμε αν  θα περνει σίγουρα τους 3600 και 3600X χωρις να εχει καποιο θεμα ???

2 ) εχω 2 Corsair Vengeance LPX 8GB 2400Mhz θα μπορέσει το σύστημα να παιξει με αυτες η θελει οποιοσδήποτετε 3200Mhz  

Ευχαριστω .

Μπήκα για να ρωτήσω ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό ,λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι βρε παιδιά κανονικά και με το νόμο θα μπαίνουν οι 3000 στις υπάρχουσες μητρικές. Με ίδιες επιδόσεις (πλην ακραίων συχνοτήτων στις μνήμες που τις υποστηρίζουν). Αυτό ξέρουμε επισήμως έως τώρα. Το pcie 4 δεν αφορά σχεδόν κανένα προς το παρόν. Εδώ με PCIe 2 και τρέχουν μια χαρά σχεδόν όλες οι κάρτες γραφικών. Όλα τα υπόλοιπα είναι εικασίες που κανείς δεν ξέρει αν βγουν αληθινές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οτι ρωτατε σχετικα με συμβατοτητα,το γραφει στο site της μητρικης σας.

Γραφουν μνημες και επεξεργαστες που υποστηριζουν.

Λεει μεταξυ αλλων 2400?Μπαινουν.

Λεει τους καινουργιους ryzen?μπαινουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Braveheart1980 είπε

Μπήκα για να ρωτήσω ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό ,λολ

Όσοι έχετε/θα πάρετε b450 tomahawk απλά κάντε bios flashback το τελευταίο πριν κουμπώσετε τον zen 2 (δε χρειάζεται καν δηλαδή να έχετε παλιότερο cpu στο socket).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λέμε και μαλώνουμε για πράγματα ,που δεν έχουμε τη δυνατότητα για ούτε ένα review, bench ...  B450 x47 θα είναι υπεραρκετά για όλους εμάς που ψάχνουμε το value for money. Για τους λίγους που θα πάρουν 3900,x ντροπή να κλαίγονται για ακριβές μητρικές. Προφανώς αυτοί που πραγματικά τις έχουν ανάγκη, θα κάνουν απόσβεση το έξτρα κόστος... Για τους φετιχδιαριδες, τι να πω... Μεγεια τους 🙂

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η λίστα με τις mobo με flashback https://www.reddit.com/r/Amd/comments/bvfo57/list_of_b350_b450_x370_and_x470_motherboards_with/

Μην βλέπετε bench από sites λ.χ userbenchmark και περιμένετε τα reviews με "κανονικές" RAM (3200+) και όχι samples.

Λογικά 3600 θα είναι ο budget, 3600x θα είναι ο premium 3600 και ο 3700x θα είναι ο premium για gamers (δηλ καλύτερα να δώσεις τη διαφορά 3800x-3900x για gpu)

Eνδιαφέρον θα έχει το overclock https://twitter.com/Thracks/status/1138789078986502145

Επεξ/σία από anti idiot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, anti idiot είπε

Eνδιαφέρον θα έχει το overclock https://twitter.com/Thracks/status/1138789078986502145

Αν ισχύει αυτό και είναι ντάλε κουάλε τα pbo/xfr με τους zen+, τότε μιλάμε για τρίχες και δεν αξίζει να δώσεις με τίποτα το premium των x570 για τα 6/8 core. Όλα τα cpu θα νταλικιάζουν στα 4.6-4.7 all core που μάλλον θα είναι το όριο στους zen2, αν τα vrm το αντέχουν ή δε δώσουν "πειραγμένα" Bios οι κατασκευαστές για τα προηγούμενα chipset.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, ilos είπε

Αν ισχύει αυτό και είναι ντάλε κουάλε τα pbo/xfr με τους zen+, τότε μιλάμε για τρίχες και δεν αξίζει να δώσεις με τίποτα το premium των x570 για τα 6/8 core. Όλα τα cpu θα νταλικιάζουν στα 4.6-4.7 all core που μάλλον θα είναι το όριο στους zen2, αν τα vrm το αντέχουν ή δε δώσουν "πειραγμένα" Bios οι κατασκευαστές για τα προηγούμενα chipset. 

Ο συγκεκριμένος είναι Technical Marketing Manager  https://www.youtube.com/watch?v=_f9TTpmkXwU#t=2m23s

Συνεπώς , δεν τα βγάζει από το μυαλό του.

Νομίζω πως το premium των x570 δεν αξίζει.Καλύτερα να πάρει κάποιος μία MSI x470 Carbon και τα υπόλοιπα λεφτά να τα βάλει στην GPU  ...

Οι x570 είναι για τους overclockers (έχουν όντως καλά VMR οι νέες mobo) , content creators και γενικα όσους μπορούν να αξιοποιήσουν PCIe 4.0

Επεξ/σία από anti idiot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...