Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, nicksoti είπε

2ον πού έγραψα να μην ασχοληθούμε γιατί μας καλύπτουν οι επιδόσεις; ίσα - ίσα,  

καταλήγω, ότι έχεις την επιλογή να αναβαθμίσεις σε ανώτερο zen2 με την ίδια μητρική και μνήμες, παρά να δώσεις 300€ για X570 και 180€ για 4000Μhz kit και μετά να πάρεις τον 3600 αντί για 3700Χ για να γλιτώσεις 100€. Γ

Ποιος αναφερθηκε οτι ειναι σε τετοιο δίλημμα οπως το παραπανω που γραφεις?

Ποιος ειπε οτι θα σκασει ενα σκασμο λεφτα σε 4000mhz ram και μητρικη για να τσιγκουνευτει στην αγορα επεξεργαστη?

Δεν στεκει πουθενα αυτο που γραφεις παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Τα στρουμφακια βλέπω άρχισαν ήδη να προσγειώνονται στο θέμα. Τι έγινε; Θα πέσουν τα καράβια έξω και δε κρατιεστε παιδιά; 😂😂😂😂😂😂

Το κακό είναι ότι ασχολείστε μαζί τους ήδη, δυστυχώς...

Προσωπικά δε θα κάνω ΟΥΤΕ ΈΝΑ quote, δεν έχω καμία ευθύνη όταν κλειδωθεί (γιατι θέμα χρόνου είναι κι αυτό όσο ασχολείστε)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Dantε said:

Ε ναι αν δε κανεις support το δευτερο account,θα πεσει το ρουτερ να σε πλακωσει...

Γύρισα σπίτι και βλέπω το κακό χαμό, εδώ στο θέμα.. 

Το παραπάνω που έγραψες το σκέφτομαι καιρό τώρα.. χα χα 😅 Έχεις απόλυτο δίκιο! :D @Dantε

Ακριβές θα είναι οι x570 αλλά προς το Σεπτέμβριο θα χαλαρώσουν οι τιμές. Εξάλλου η x470 & 450 είναι ready, για την σειρά 3000.  Οι πρώτη σειρά θα έχει λίγο πρόβλημα, τουλάχιστον στις αρχές (για 1-2 μήνες). 

BTW εγκατέστησα χθες την 1903. Έκανα το format μου.. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα Benchmarks..  

1903.PNG.26eca0f0732d0730b12bb4403f9db492.PNG

Επεξ/σία από renaxan
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Τα στρουμφακια βλέπω άρχισαν ήδη να προσγειώνονται στο θέμα. Τι έγινε; Θα πέσουν τα καράβια έξω και δε κρατιεστε παιδιά; 😂😂😂😂😂😂

Το κακό είναι ότι ασχολείστε μαζί τους ήδη, δυστυχώς...

Προσωπικά δε θα κάνω ΟΥΤΕ ΈΝΑ quote, δεν έχω καμία ευθύνη όταν κλειδωθεί (γιατι θέμα χρόνου είναι κι αυτό όσο ασχολείστε)

Κατ αρχας που τα βλέπεις τα πολλά στρουμφάκια? Ενα είναι και παινεύει τον εαυτό του! Κοιτάζει στον καθρέπτη και λέει σ΄αυτόν που βλέπει  απέναντί του πόσο όμορφος είναι και μετά του πιάνει και κουβέντα!🤣

Εχεις δεί κάπου μέχρι τώρα τον intelrisen και τον dr_73 σε συνεχόμενα μηνύματα?

Οχι γιατί δεν προλαβαίνει να αλλάξει λογαριασμό κι έχει γράψει άλλος ανάμεσα!Χαχαχαχα!

Θα πάρει 2 -3 pc να είναι ταυτόχρονα σε 2-3 λογαριασμούς για ξεκάρφωμα ή θα ξεκινήσει τα virtual machines για να μπαίνει απο παντού!🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, intelrisen είπε

καλα ειχε και αλλες πιο ακριβες με 280-300 περιπου. τα ξεχασατε?

259€ έχουν οι μνήμες που έχω στον 8700k μου...

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Να θυμηθώ τι έλεγαν οι φανατικοί της amd, όταν είχαν βγει οι cl και κυκλοφορούσαν μόνο Z370 μητρικές, με την φθηνότερη στα 110 ευρώ ;;;

Υπάρχουν χιλιάδες posts !

Οτι δεν αξιζει να πάρεις τους φτηνους κλειδωμενους Intel οταν αναγκαστικα θα αγορασεις Z μητρικη. Λογικοτατο, δεν νομιζεις? 😛 

Αφου οι ryzen μπαινουν σε παλια μητρικη x370 x470 b350 b450, ποιο το προβλημα ποσο εχουν οι καινουργιες? Δεν ισχυε το ιδιο με τους Intel δυστηχως

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ShooterX είπε

 Και που ξέρεις αν αξίζει η οχι??έχεις sample σπίτι σου???έλεος ρε παιδιά πολλές υποθέσεις κάνουμε και δεν έχουν βγει ακόμη...Και αν δεν σηκώνει καθόλου oc το cpu??Η σηκώνει oc boostarei  μονο με 570???Οι καημένοι κάτοχοι όπως λες 7700k ήξεραν τι περνάνε...θες μήπως να συγκρίνουμε τον 7700k στα games με oc και χωρίς vs τα ryzen??Η δεν κάνανε για gaming οι ryzen 1xxx-2xxx???Επειδή η νέα σειρά 3χχχ για gaming cpus πλασάρεται....

Να συγκρινουμε και τα υπολοιπα kabylake ομως, οχι μονο τον 7700k :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Δεν έχω δει κανέναν εδώ , με 500 ευρώ μητρική και 7700Κ. Αντιθέτως, έχω δει με μητρική των 250 ευρώ και ryzen 1400 . Και μνήμες 250 ευρώ το 2017, 170 σήμερα !!!

Επειδη εθελοτυφλεις για αυτο. Αμα πας στο διπλα νημα θα δεις τον αλλον να μας λεει οτι εχει 4690k με asus crosshair. Γαργαρα.

Επισης, οι μισοι intelades εδω εχουν bdies, και οχι απο αυτα τα 3200c14 που περναν για τους ryzen, αλλα τα 4000+ που κοστιζουν οσο ο επεξεργαστης. Γαργαρα και εκει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι άλλες τιμές από ευρωπαϊκά καταστήματα

Spoiler

Αγγλία
Lambda-Tek.png

Ισπανία (Το συγκεκριμένο μαγαζί έχει πολύ κοντινές τιμές με τις χαμηλότερες του skroutz, μακάρι να δούμε τέτοιες τιμές και στην Ελλάδα)
xtremmedia.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Να συγκρινουμε και τα υπολοιπα kabylake ομως, οχι μονο τον 7700k :P 

Για τον 7700k έγινε το θέμα....B)

4 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Επειδη εθελοτυφλεις για αυτο. Αμα πας στο διπλα νημα θα δεις τον αλλον να μας λεει οτι εχει 4690k με asus crosshair. Γαργαρα.

Επισης, οι μισοι intelades εδω εχουν bdies, και οχι απο αυτα τα 3200c14 που περναν για τους ryzen, αλλα τα 4000+ που κοστιζουν οσο ο επεξεργαστης. Γαργαρα και εκει. 

Εδω μάλλον κάνεις λάθος..Μεγαλύτερο ποσοστό θα δεις με ryzen + mobo ίσης η μεγαλύτερης άξιας του cpu + μνήμες bdie παρά το intel combo π λες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

259€ έχουν οι μνήμες που έχω στον 8700k μου...

1ον, τους πηρες για τον ραιζεν και σου εμειναν γιατι μετα εφαγες την πατατα και πηγες σε ιντελ 8700κ, επειδη δε τσουλαγε το pubg. :lol: 2ον,  δε σε υποχρεωνει κανεις σε ιντελ να βαλεις ακριβες μνημες. βαλε 2666, οπως προτεινε η amd στα επισημα spec της, να γελασει και ο καθε πικραμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Εδω μάλλον κάνεις λάθος..Μεγαλύτερο ποσοστό θα δεις με ryzen + mobo ίσης η μεγαλύτερης άξιας του cpu + μνήμες bdie παρά το intel combo π λες...

Για το mobo, λογικό. Αφού οι k έχουν ΑΠΟ 250, ακομα και ο 8600 / 9600k. Οσο ειχε και ο 7600k (~280). Για τις μνημες αμφιβαλλω, αλλα και ετσι να ειναι, εχει εξηγησει. Οπως και να το κανουμε οι amdakides ειναι πιο ψαγμενοι. Οι μισοι στο Intel νημα επι 2 χρονια με κραζανε που ελεγα οτι οι μνημες κανουν διαφορα. Δεν ξερανε δηλαδη, γιαυτο και δεν τις παιρνανε. 

7 λεπτά πριν, intelrisen είπε

1ον, τους πηρες για τον ραιζεν και σου εμειναν γιατι μετα εφαγες την πατατα και πηγες σε ιντελ 8700κ, επειδη δε τσουλαγε το pubg. :lol: 2ον,  δε σε υποχρεωνει κανεις σε ιντελ να βαλεις ακριβες μνημες. βαλε 2666, οπως προτεινε η amd στα επισημα spec της, να γελασει και ο καθε πικραμενος.

Να σου στειλω αποδειξη αγορας? Πριν 2 βδομαδες τις πηρα....οταν εβαλα αγγελια αυτες που ειχα για τους ryzen. Κοιτα τις αγγελιες μου λοιπον. 

Δεν σε υποχρεωνει κανεις να βαλεις ακριβο τιποτα πουθενα ,αυτο ακριβως ειναι το point μου. Επειδη ο ΧΨΔ εχει ακριβη μητρικη ή μνημες δεν σημαινει οτι μονο ετσι δουλευουν. Δηλαδη κοροιδευομαστε μεταξυ μας η οντως εισαι εντελως αμπαλος. Δηλαδη τι μου λες, οτι ενας 1600 ας πουμε (η ακομα και ο 1700) θελει ακριβες μητρικες για να δουλεψει? Τα tdp τα εχεις δει ρε αδερφε? Ειναι τα μισα των αντιστοιχων Intel, συγκεντρωσου.

 

Να σου τρεξω bench με μνημες 2666 vs 4000 που εχω τωρα να δουμε αν εχει διαφορες στα Intel? Θα το βουλωσεις μετα η τζαμπα θα ασχοληθω?

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ποιος αναφερθηκε οτι ειναι σε τετοιο δίλημμα οπως το παραπανω που γραφεις?

Ποιος ειπε οτι θα σκασει ενα σκασμο λεφτα σε 4000mhz ram και μητρικη για να τσιγκουνευτει στην αγορα επεξεργαστη?

Δεν στεκει πουθενα αυτο που γραφεις παραπανω.

Στέκει και παρταστέκει, εγώ αυτή την κατάσταση περιέγραφα στο αρχικό post και σχολίασες κατόπιν ότι δήθεν με το σκεπτικό μου να μείνουμε με R5 1600. Ας μην παίζουμε την κολοκυθιά.

Ούτε καν δίλλημα, αν διαβάσεις πολλοί έχουν ήδη δηλώσει τι θα αγοράσουν, ή θέλουν να αγοράσουν. Μπορώ να σου βρω αρκετούς να γλυκοκοιτάζουν X570 και γρήγορες μνήμες, μαζί με 3600, ασχέτως αν το σκέφτονται λόγω τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...