Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Η διαφορά X570 με X470 αντίστοιχων specs σε VRM κτλ είναι 70-80 ευρω σε τιμές launch. Αν αξίζει; Για μένα δεν αξίζει. Ευτυχώς όμως υπάρχουν και οι X470, που έχουν πέσει και χαμηλότερα από πέρυσι. Δε σε υποχρεώνει η AMD να αγοράσεις X570, αντίθετα οι καημένοι κάτοχοι Z270 που έμειναν με τον 7700Κ τι να πουν;

 Και που ξέρεις αν αξίζει η οχι??έχεις sample σπίτι σου???έλεος ρε παιδιά πολλές υποθέσεις κάνουμε και δεν έχουν βγει ακόμη...Και αν δεν σηκώνει καθόλου oc το cpu??Η σηκώνει oc boostarei  μονο με 570???Οι καημένοι κάτοχοι όπως λες 7700k ήξεραν τι περνάνε...θες μήπως να συγκρίνουμε τον 7700k στα games με oc και χωρίς vs τα ryzen??Η δεν κάνανε για gaming οι ryzen 1xxx-2xxx???Επειδή η νέα σειρά 3χχχ για gaming cpus πλασάρεται....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Βασικά ο 7700K πάει πολύ καλύτερα από τον 2600Χ σε όλα τα games . Το βιντεάκι στην υπογραφή μου το δείχνει . 

Και τι μας νοιάζει τι κάνει για games; Αυτό είπα εγώ; Στον καημένο που πήρε 500 ευρώ μητρική και έβαλε μόνο τον 7700k έχεις να πεις κάτι; Έβαλε μόνο ένα τετραπύρηνο και του είπαν μετά ότι πρέπει να το πετάξει αν θέλει να πάρει 6πύρηνο κι αργότερα 8πύρηνο.

Αντίθετα η AMD σου λέει ότι μπορείς να βάλεις τον 16πύρηνο ακόμα και σε μητρική B450, αν δε θες overclock και δε σε ενδιαφέρει το μέγιστο auto-boost. Έχεις να πεις κάτι γι' αυτό;

25 λεπτά πριν, ShooterX είπε

 Και που ξέρεις αν αξίζει η οχι??έχεις sample σπίτι σου???έλεος ρε παιδιά πολλές υποθέσεις κάνουμε και δεν έχουν βγει ακόμη...Και αν δεν σηκώνει καθόλου oc το cpu??Η σηκώνει oc boostarei  μονο με 570???Οι καημένοι κάτοχοι όπως λες 7700k ήξεραν τι περνάνε...θες μήπως να συγκρίνουμε τον 7700k στα games με oc και χωρίς vs τα ryzen??Η δεν κάνανε για gaming οι ryzen 1xxx-2xxx???Επειδή η νέα σειρά 3χχχ για gaming cpus πλασάρεται....

Η φράση "για μένα δεν αξίζει" δείχνει προσωπική εκτίμηση. Για να κάνω μία προσωπική εκτίμηση δε χρειάζεται να έχω sample. Αν είχα sample δε θα ήταν προσωπική εκτίμηση, θα ήταν αντικειμενική εκτίμηση τεκμηριωμένη με νούμερα. Αν δε ξέρεις ελληνικά, πήγαινε στο δημοτικό ξανά.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Βασικά ο 7700K πάει πολύ καλύτερα από τον 2600Χ σε όλα τα games . Το βιντεάκι στην υπογραφή μου το δείχνει . 

Ποσο κανει ο 7700Κ και ποσο ο 2600Χ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις πολλους που θα δινανε εν ετη 2017-2018 600ευρω για μητρικη για 4πυρηνο επεξεργαστη?

Σε ποιον καημενο καθεσαι και αναφερεσαι λες και του εβαλαν το μαχαιρι στο λαιμό να αγορασει την ακριβοτερη μητρικη της αγορας?

Επισης η intel ποτε δεν ειχε ταξει(καλως ή κακως)μεγαλη υποστηριξη στους επεξεργαστες της σε σχεση με την Amd ,αρα ο αλλος εν γνωση του τα εσκασε για μητρικη στον παραπανω επεξεργαστη.

Το ιδιο εν γνωση του αγορασε καποιος day one τον 1800x και τον πληρωσε 500ευρω και τωρα πιανει κοντα στο 1/4 της αρχικης του τιμης.

Γνωριζε οτι καθε χρονο θα βγαινανε επεξεργαστες,αλλα αυτος επελεξε day one να παρει τον ακριβοτερο της αγορας τοτε.

Και τελος εσυ πιστευεις οτι αυτοι οι λιγοι που οντως δινουν τοσα χρηματα σε μητρικες,θα το σκεφτουν πολυ αν κανουν μεταβαση του χρονου σε καποιον αλλο επεξεργαστη?

9 λεπτά πριν, malakudi είπε

Και τι μας νοιάζει τι κάνει για games;

Spoiler

Ε δεν ξερω,ενας 4πυρηνος που ανεβαινει μεχρι τα 4.8-5ghz σε ποιο κοινο/χρηση απευθυνεται?Σε productivity και streaming που υστερει σε σχεση με τους περισσοτερους φθηνοτερους πλεον επεξεργαστες που κυκλοφορουν?

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ξερεις πολλους που θα δινανε εν ετη 2017-2018 600ευρω για μητρικη για 4πυρηνο επεξεργαστη?

Σε ποιον καημενο καθεσαι και αναφερεσαι λες και του εβαλαν το μαχαιρι στο λαιμό να αγορασει την ακριβοτερη μητρικη της αγορας?

Επισης η intel ποτε δεν ειχε ταξει(καλως ή κακως)μεγαλη υποστηριξη στους επεξεργαστες της σε σχεση με την Amd ,αρα ο αλλος εν γνωση του τα εσκασε για μητρικη στον παραπανω επεξεργαστη.

Το ιδιο εν γνωση του αγορασε καποιος day one τον 1800x και τον πληρωσε 500ευρω και τωρα πιανει κοντα στο 1/4 της αρχικης του τιμης.

Γνωριζε οτι καθε χρονο θα βγαινανε επεξεργαστες,αλλα αυτος επελεξε day one να παρει τον ακριβοτερο της αγορας τοτε.

Και τελος εσυ πιστευεις οτι αυτοι οι λιγοι που οντως δινουν τοσα χρηματα σε μητρικες,θα το σκεφτουν πολυ αν κανουν μεταβαση του χρονου σε καποιον αλλο επεξεργαστη?

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ε δεν ξερω,ενας 4πυρηνος που ανεβαινει μεχρι τα 4.8-5ghz σε ποιο κοινο/χρηση απευθυνεται?Σε productivity και streaming που υστερει σε σχεση με τους περισσοτερους φθηνοτερους πλεον επεξεργαστες που κυκλοφορουν?

Συμφωνώ σε όλα όσα λες. Απλώς ήθελα να καταδείξω το άτοπο του να κριτικάρεις τα X570 φέρνοντας σαν παράδειγμα μία μητρική Godlike. Αν θες να κριτικάρεις τα X570 θα συγκρίνεις πχ Asus Prime X470 Pro με ASUS Prime X570 Pro που στο launch έχουν διαφορά 65$ (185$ η X470, 250$ η X570) ή τέλος πάντων μητρικές με αντίστοιχα specs. Και όπως είπα, προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζει να δώσεις αυτά τα 65$ παραπάνω. Οι πολύ ακριβότερες μητρικές έχουν εξωτικά VRMs και είναι λογικό να έχουν ακριβύνει πολύ περισσότερο. Ο Dr_73 όμως ήθελε να μας πει πως για να έχουμε Zen2 θα πρέπει να δώσουμε 730 ευρώ για μητρική.

Στην Crosshair VIII wifi η διαφορά με την αντίστοιχη Crosshair VII Wifi με X470 είναι 100$ στο launch (380 vs 280), αλλά τα VRM είναι σαφώς ενισχυμένα. Οπότε έχουμε μία αύξηση περίπου 50$ λόγω του νέου chipset, PCI-e 4, καλύτερος σχεδιασμός στα traces για τις μνήμες κτλ και η επιπλέον αύξηση (15$ στο Prime Pro, 50$ στην Crosshair) λόγω VRM. Η αύξηση βέβαια είναι αρκετά μεγαλύτερη αν συνυπολογίσεις την πτώση τιμής των X470 σε σχέση με τις τιμές πέρυσι. Στην τελική αν κάποιος πούλησε την X470 του κοψοχρονιά περιμένοντας X570 σε ίδιες τιμές με τις περυσινές X470, δικό του το πρόβλημα και δική του η λάθος εκτίμηση. Εγώ θα στραφώ κατά της AMD στο συγκεκριμένο θέμα μόνο αν ξαφνικά εξαφανιστούν ή παρουσιάσουν έλλειψη διαθεσιμότητας τα X470 boards, αναγκάζοντας όλους τους νέους αγοραστές σε ακριβότερες μητρικές. Νομίζω όμως πως δε θα γίνει αυτό.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Η πλειοψηφια που ουτως ή αλλως ασχετως του τι μητρικης αγορασει δεν ασχολειται με το overclock?

Τελος με την δικη σου λογικη,για ποιο λογο να ασχολουμαστε εν μερη και με τους ιδιους τους επεξεργαστες αφου την πλειοψηφια την καλυπτουν οι τωρινοι R5 2600,r7 1700 και r7 2700.

1ον όχι δεν ασχολείται η πλειοψηφία, αλλά έστω ότι ασχολείται, οι περισσότεροι το κάνουν για καλύτερες επιδόσεις με λιγότερα χρήματα. Αν σου κοστίζει παραπάνω για λιγότερες επιδόσεις έχει νόημα πέραν του χαβαλέ;

2ον πού έγραψα να μην ασχοληθούμε γιατί μας καλύπτουν οι επιδόσεις; ίσα - ίσα,  καταλήγω, ότι έχεις την επιλογή να αναβαθμίσεις σε ανώτερο zen2 με την ίδια μητρική και μνήμες, παρά να δώσεις 300€ για X570 και 180€ για 4000Μhz kit και μετά να πάρεις τον 3600 αντί για 3700Χ για να γλιτώσεις 100€. Για την ακρίβεια, η πλεοψηφία δεν θα αναβάθμιζε σε x570 ακόμα κι αν είχαν 150€, αφού δεν υπάρχει σοβαρός λόγος και γλιτώνει την ταλαιπωρία ξαναστησίματος του PC. Αυτό σημαίνει future proof socket. 

Αν δηλαδή έβγαζε τους zen2 σε ΑΜ5 και οι μητρικές κόστιζαν 150€ θα ήταν καλύτερα;

Από αυτή την άποψη λοιπόν έγραψα ότι προς το παρόν δεν με νοιάζει πόσο κοστίζουν οι X570. Θα την αγοράσουν όσοι τους περισσεύουν για να πειραματιστούν, να κάνουν το κομμάτι τους, και όσοι ίσως πάνε σε 12-16 cores και θέλουν κάθε % επιδόσεων και ό'τι πιο premium υπάρχει.

Αν δηλαδή τον άλλο μήνα βγάλει Χ590 με 30 φάσεις (αμάν αυτές οι φάσεις, δείξτε μου 1 μητρική ΑΜ4 που να έχουν σκάσει τα mosfet) και PCIE 5 στα 1000€ θα πρέπει να ασχοληθώ; Ίσα - ίσα, και που ασχολείστε κακό κάνετε τους επιβεβαιώνετε... Για όσο κρατούν την "υπόσχεση" για ΑΜ4 μέχρι το '20 και μπορεί κάποιος να αγοράσει μητρική και με 50€, εγώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Και τι μας νοιάζει τι κάνει για games; Αυτό είπα εγώ; Στον καημένο που πήρε 500 ευρώ μητρική και έβαλε μόνο τον 7700k έχεις να πεις κάτι;

Δεν έχω δει κανέναν εδώ , με 500 ευρώ μητρική και 7700Κ. Αντιθέτως, έχω δει με μητρική των 250 ευρώ και ryzen 1400 . Και μνήμες 250 ευρώ το 2017, 170 σήμερα !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Δεν έχω δει κανέναν εδώ , με 500 ευρώ μητρική και 7700Κ. Αντιθέτως, έχω δει με μητρική των 250 ευρώ και ryzen 1400 . Και μνήμες 250 ευρώ το 2017, 170 σήμερα !!!

Βλέπω ότι χρησιμοποιείς πολύ τα θαυμαστικά. Μάλλον θαυμάζεις κι εσύ τις ανοησίες που γράφεις.

Είσαι άπαιχτος, τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

42 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Για την ακρίβεια, η πλεοψηφία δεν θα αναβάθμιζε σε x570 ακόμα κι αν είχαν 150€, αφού δεν υπάρχει σοβαρός λόγος και γλιτώνει την ταλαιπωρία ξαναστησίματος του PC. Αυτό σημαίνει future proof socket. .

Οι X570 , είναι τόσο future proof , όσο ήταν οι Z270. Παίρνουν μόνο τους επεξεργαστές της γενιάς τους και τους ... προηγούμενους. ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΠΟΜΕΝΟ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Οι X570 , είναι τόσο future proof , όσο ήταν οι Z270. Παίρνουν μόνο τους επεξεργαστές της γενιάς τους και τους ... προηγούμενους. ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΠΟΜΕΝΟ. 

Κάνεις λάθος, θα πάρουν και Zen2+ του χρόνου. Δε θα πάρουν Zen 3 το 2021.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Οι X570 , είναι τόσο future proof , όσο ήταν οι Z270. Παίρνουν μόνο τους επεξεργαστές της γενιάς τους και τους ... προηγούμενους. ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΠΟΜΕΝΟ. 

Θα πάρουν ΚΑΙ τους RYZEN 4000  και ίσως και τους RYZEN 5000 μιας και λέγεται δεξιά και αριστερά πως η AMD θα ακολουθήσει την πεπατημένη με διπλό memory controller DDR4 και DDR5 όπως είχε κάνει τις εποχές των Phenom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Και τι μας νοιάζει τι κάνει για games; Αυτό είπα εγώ; Στον καημένο που πήρε 500 ευρώ μητρική και έβαλε μόνο τον 7700k έχεις να πεις κάτι; Έβαλε μόνο ένα τετραπύρηνο και του είπαν μετά ότι πρέπει να το πετάξει αν θέλει να πάρει 6πύρηνο κι αργότερα 8πύρηνο.

Αντίθετα η AMD σου λέει ότι μπορείς να βάλεις τον 16πύρηνο ακόμα και σε μητρική B450, αν δε θες overclock και δε σε ενδιαφέρει το μέγιστο auto-boost. Έχεις να πεις κάτι γι' αυτό;

Η φράση "για μένα δεν αξίζει" δείχνει προσωπική εκτίμηση. Για να κάνω μία προσωπική εκτίμηση δε χρειάζεται να έχω sample. Αν είχα sample δε θα ήταν προσωπική εκτίμηση, θα ήταν αντικειμενική εκτίμηση τεκμηριωμένη με νούμερα. Αν δε ξέρεις ελληνικά, πήγαινε στο δημοτικό ξανά.

και τα νουμερα που γραφεις ειναι φανταστικα. οτι νουμερα θελει χρησιμοποιει ο καθενας. ετσι και εσυ γραφεις για μητρικες του 500ε για 7700κ. δειξε μας μια μητρικη με το z270 που εκανε τοσο και ποσες πωλησεις εκανε. γιατι αν την πηρε τζαμπα ο debrauer ή ο ταδε για διαφημηση δε λεει κατι. οι περισσοτεροι πηραν μητρικη απο 120-180 ευρω και καποιοι ξεπερασαν το 200αρι που ηθελαν περισσοτερα πραγματα και οχι να παιξουν στοκ τον επεξεργαστη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, intelrisen είπε

και τα νουμερα που γραφεις ειναι φανταστικα. οτι νουμερα θελει χρησιμοποιει ο καθενας. ετσι και εσυ γραφεις για μητρικες του 500ε για 7700κ. δειξε μας μια μητρικη με το z270 που εκανε τοσο και ποσες πωλησεις εκανε. γιατι αν την πηρε τζαμπα ο debrauer ή ο ταδε για διαφημηση δε λεει κατι. οι περισσοτεροι πηραν μητρικη απο 120-180 ευρω και καποιοι ξεπερασαν το 200αρι που ηθελαν περισσοτερα πραγματα και οχι να παιξουν στοκ τον επεξεργαστη.

Για να υπήρχε κάποιος την αγόρασε, Gigabyte Aorus GA-Z270X-Gaming 9 είχε 520$, η Asus ROG Maximus IX Formula είχε 400$. Το νόημα ήταν ότι δε κρίνεις μία πλατφόρμα με τις πιο ακριβές μητρικές και αυτό ακριβώς έκανε ο Dr_73.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...