Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το x570 είναι το high end, δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα το mid, low.... 

https://www.techpowerup.com/256593/amd-b550-and-a520-lack-pcie-gen-4-capabilities

https://www.techpowerup.com/256547/asmedia-sourced-amd-b550-a520-chipset-motherboards-arrive-in-2020

Είναι νωρίς ακόμα για κράξιμο.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, alexgr21 είπε

Οποτε οι διαφορες τους σε gaming θα ναι μικρες.O 3700x ειναι ενεργειακα πιο αποδοτικος.Περιμενω αλλα δεν αντεχω αλλο θελω να αναβαθμισω.Ειμαι αναμεσα σε 3600χ 3700χ.Η αληθεια ειναι λογο κοστος το ψηνω 3600χ με μια οχι και τοσο ακριβη μητρικη.Αν ειναι τοσο καλος οσα τα benchmarks.

O 3600x θα είναι επανάσταση σε σχέση με αυτον που έχεις τώρα. Διαφορές δύσκολα θα δεις σε σχέση με τους 8πύρηνους ΣΗΜΕΡΑ. Μόνο σε πολύ ζόρικα παιχνίδια και μόνο αν είσαι CPU bound. Σίγουρα ο 3700x είναι πιο future proof αλλά πλέον στην αγορά των CPU δεν έχει κανένα νόημα να αγοράζεις για το μέλλον. Σε 1-2 χρόνια ο 3700x παίζει να έχει 130€, όσο και ο 1700. Το cpu το αγοράζεις για να το εκμεταλεύτεις ΤΩΡΑ, οποτέ θεωρώ τον 3600 των  ~200-250 την καλύτερη λύση αν απλα σε ενδιαφέρει το gaming και δεν πας για κάρτα τύπου 2070 και πάνω σε low resolution

50 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Όταν ήδη ξέρουμε ( ή σχεδόν ξέρουμε) ότι:

- Το IF θα "ταβανιάζει" 3733

- pciE 4 στην αρχή θα είναι άχρηστο, χώρια που ήδη το έχουν ενεργοποιήσει σε κάποιες παλιότερες μητρικές. Αν δεν αλλάξεις bios, η επιλογή θα είναι εκεί και ενεργή.

- Οι zen 2 θα έχουν πολύ καλύτερη ενεργειακή απόδοση (75% δίνει η AMD στον 3700Χ έναντι 2700Χ), άρα οι παλιές μητρικές θα τους σηκώνουν σε ρεύμα στο χαλαρό.

- Από ένα σημείο και πάνω το OC στα 7nm θα θέλει 20 φάσεις 8 ανεμιστηράκια  νέο κλιματιστικό για το καλοκαίρι και 1 τόνο λιγότερο πετρέλαιο το χειμώνα..

γιατί να μας νοιάζουν τόσο οι launch τιμές στις X570 μητρικές και να κράζουμε την AMD; Γιατί φταίει η κάθε Gigabyte, αφού σου δίνει τη δυνατότητα και με 80 ευρώ μητρική να κάνεις τη δουλειά σου αξιοπρεπώς, αν εσύ θες να κερδίσεις άλλα 300mhz στη cpu και στις μνήμες με κατανάλωση FX9570 τουλάχιστο για να κάνεις bench ή να βλέπεις 200 καρέ στα games σε 720p ανάλυση, αντί να πάρεις το νέο τσιπ και να το κουμπώσεις απ ευθείας στην υπάρχουσα μητρική σου;

Και είναι σίγουρο ότι εσύ ο ίδιος θα πληρώσεις άλλο 1 pc σε case, ψύξη και τροφοδοσία για να τα υποστηρίξεις, μ@λ@κ@ς είναι η Gigabyte να μείνει στην απέξω αφού έχεις χοντρό πορτοφόλι και την τρέλα; Από εσένα θα τα πάρει φίλε η Gigabyte και καλά θα κάνει.

Ακόμα  και τα "χρυσά" bdies 16άρια κιτ των 150-200€ είναι μια υπερβολή. Πάραυτα κάποιοι σκάνε τα 2πλά-3πλά για μνήμη για cas 14 αντί 16 γιατί έτσι τους αρέσει. Μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους και με 60€ και 5% χειρότερες επιδόσεις, ακόμα και με 1 16άρι dimm μόνο.

To premium καλώς ή κακώς το πληρώνεις. Και υπάρχει μια τάση στην παγκόσμια αγορά ηλεκτρονικών και gadget προς τα εκεί. Δείτε πχ στις φωτογραφικές όλα τα νέα μοντέλα που βγαίνουν σωμάτων και φακών, όλα premium και πανάκριβα. Πχ η Panasonic G80 έχει να αλλάξει 3 χρόνια το μοντέλο, αδιάβροχη και με σταθεροποίηση στον αισθητήρα και κοστίζει 700€, και μετά βγήκαν G9, GH5, GH5S,  όλες 2χίλιαρου και πάνω για όσους ήθελαν μισό στοπ καλύτερο θόρυβο στη φωτογραφία και 10bit video(ή/και περισσότερα καρέ στη φωτο),  λες και ο μέσος πελάτης της Panasonic ξημεροβραδιάζεται στο Premiere και το Resolve ή σημαδεύει πετροχελίδονα με τηλεφακούς των 3000€ στα 60fps.

Tα ίδια και με τα κινητά. Έχει η γυναίκα μου ένα Honor 7s και έπαθα πλάκα πόσο καλό μπορεί να είναι ένα κινητό των 100€. Άριστη οθόνη με καλό μαύρο και κορεσμό, στιβαρό, γρήγορο GPS, επαρκής κάμερα. Οκ υστερεί το ηχείο για μουσική και ο επεξεργαστής, με 150€ τα έχεις και αυτά. Αν όμως θες οθόνη OLED ανάλυσης που ζηλεύουν οι τηλεοράσεις, 4 φακούς στην ΑΙ κάμερα, 2 ηχεία, 4κ 60fps βίντεο, βιομετρικό ξεκλείδωμα με 3 τρόπους, (και να έχει και το μηλαράκι πάνω), υπερβολικά όλα για μένα στο κινητό, ε εκεί σκάς χιλιάρικο+ και δεν παραπονιέσαι. Εϊναι 10 φορές καλύτερο κινητό επειδή κοστίζει 10 φορές παραπάνω; φυσικά και όχι. Αλλά έτσι είναι τα premium. 

Δεν διαφωνώ με αυτά που λές σαν θεωρία, αλλά εδώ δεν μιλάμε για premium προιόντα. Εδω τα entry level που γενικά είναι σκράπα κοστίζουν 200 ευρώ ρε μαν. Η δε high end μητρικές που είναι πιο ακριβές από 12c/24t cpu είναι ανέκδοτο.

3 λεπτά πριν, bilythekid είπε

Το x570 είναι το high end, δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα το mid, low.... 

https://www.techpowerup.com/256593/amd-b550-and-a520-lack-pcie-gen-4-capabilities

https://www.techpowerup.com/256547/asmedia-sourced-amd-b550-a520-chipset-motherboards-arrive-in-2020

Είναι νωρίς ακόμα για κράξιμο.... 

Οτι και να ειναι τα χρηματα αυτα δεν δικαιολογουνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nicksoti είπε

- Το IF θα "ταβανιάζει" 3733

Μεταξυ μας, θα ελεγα και πως στους Zen/Zen+ ειτε ταβανιαζει στα 3733 η λιγο παραπανω. Τουλαχιστον η εμπειρια μου αυτο μου εχει δειξει.

1 ώρα πριν, nicksoti είπε

- pciE 4 στην αρχή θα είναι άχρηστο, χώρια που ήδη το έχουν ενεργοποιήσει σε κάποιες παλιότερες μητρικές. Αν δεν αλλάξεις bios, η επιλογή θα είναι εκεί και ενεργή.

 Με το "αρχη" ελπιζω να εννοεις τα επομενα 4-5 χρονια τουλαχιστον, γιατι πραγματικα τοσο bandwidth δεν χρειαζεται κανεις περα απο RAID σε NVMe κτλ. Επισης το οτι υπαρχει επιλογη να χρησιμοποιησεις PCI-E 4.0 σε παλαιοτερες μητρικες δεν παει να πει οτι δουλευει κι ολας. Κατα 90% το signal quality θα ειναι τοσο κακο που ειτε δεν θα δουλευει, ειτε οι επιδοσεις που θα παιρνεις απο αυτο (γιατι το εχουν πει πως δεν θα ειναι σαν να εχεις φουλ x16, πιο πολυ σαν x12) θα μειωνονται αισθητα απο το error correction που θα λαμβανει χωρα για να διορθωσει τα λαθη που θα δημιουργουνται.

1 ώρα πριν, nicksoti είπε

- Οι zen 2 θα έχουν πολύ καλύτερη ενεργειακή απόδοση (75% δίνει η AMD στον 3700Χ έναντι 2700Χ), άρα οι παλιές μητρικές θα τους σηκώνουν σε ρεύμα στο χαλαρό.

Σε αυτο εχεις δικιο. Το θεμα με τις παλιες μητρικες ειναι οτι ολες τους, τους σηκωνουν σε στοκ. Το θεμα ειναι τι γινεται οταν πας να πειραξεις το multiplier. Γιατι βαζω στοιχημα οτι ο 3700Χ ειναι 65W CPU στα 3.6 με boost στα 4.4, αλλα αν τον λοκαρεις στα 4.2 all core ξαφνικα βρισκεσαι στα ~95W η και παραπανω. Στα 4.4 all core πχ, το πιστευω εως και 150αρι και πανω.

1 ώρα πριν, nicksoti είπε

- Από ένα σημείο και πάνω το OC στα 7nm θα θέλει 20 φάσεις 8 ανεμιστηράκια  νέο κλιματιστικό για το καλοκαίρι και 1 τόνο λιγότερο πετρέλαιο το χειμώνα..

Στα λογια μου ερχεσαι. Τεχνικα μιλωντας ομως, δεν ειναι κατι διαφορετικο απο ολους τους επεξεργαστες που εχουμε εως τωρα. Οταν βαρεσουν τοιχο, σου βγαινει η πιστη για να τον περασεις και πρεπει να ζορισεις πολυ το ρευμα.

1 ώρα πριν, nicksoti είπε

γιατί να μας νοιάζουν τόσο οι launch τιμές στις X570 μητρικές και να κράζουμε την AMD; ........

Οτι ειπε ο @akoinonitos βασικα. Οι περισσοτερες μητρικες που βλεπεις δεν ειναι price premium. Η gaming plus δεν νομιζω να εχει καν τοση διαφορα απο μια καλη b550 στο VRM. Το entry X570 υποτιθεται οτι το παιρνεις για το καλυτερο chipset και το περισσοτερο I/O, οχι για να κλοκαρεις στο θεο. Τωρα 250 ευρω το entry x570, ενω πηρα με 170 ευρω high end Χ470 που ειναι στην 2η θεση μετα τις τοπ μητρικες.... οι οποιες τοπ μητρικες ειναι του 250αρικου :P ?

Κοροιδεια μεσα στα μουτρα μας λεγεται και αξιζει κραξιμο και μποικοταζ μεχρι να σβησει ο ηλιος (η να αλλαξουν τις τιμες). Δεν ξερω βεβαια αν πρεπει να κατηγορησω την AMD αν οντως ανεβασε το κοστος της πλατφορμας με το νεο chipset οπως λενε, η αν πρεπει να κραξω τους mobo manufacturers γιατι ειδαν απλως οτι θα πουλησουν και εβαλαν τις τιμες στον θεο για να βγαλουν υπερκερδος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nicksoti είπε

Ακόμα  και τα "χρυσά" bdies 16άρια κιτ των 150-200€ είναι μια υπερβολή. Πάραυτα κάποιοι σκάνε τα 2πλά-3πλά για μνήμη για cas 14 αντί 16 γιατί έτσι τους αρέσει. Μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους και με 60€ και 5% χειρότερες επιδόσεις, ακόμα και με 1 16άρι dimm μόνο.

Ή παράγραφος αυτή μέχρι και στο τελευταίο σημείο στίξης είναι λάθος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μισό λεπτό.

Αυτή η MSI που μου δείχνετε, πέραν του ότι φορά το κορυφαίο chipset της σειράς, είναι φull ATX, έχει 2 θύρες 16Χ, επίχρυσες υποδοχές ήχου, υποδοχή οπτικής ίνας, usb type c, κάμποσες φάσεις τροφοδοσίας, ψύκτρες και ανεμιστηρα στο chipset.

και είναι νέο μοντέλο.

Αφού υπάρχουν επιλογές και με 40 και με 80 και με 150, σε τι μας ενοχλεί να υπάρχει με 250 και 350 δεν καταλαβαίνω. Θα μας ενοχλούσε αν δεν υπήρχαν. Όπως στους Intel όπου για χρόνια, για να κουμπώσεις νέα cpu ήθελες πάνω από 100ρικο μητρική το ελάχιστο. Ακόμα κι αν ήταν mATX με 3 φάσεις δίχως ίχνος ψύκτρας πουθενά.  Στο κάτω - κάτω αν δεν τις αγοράσει κανείς η τιμή θα πέσει. Αφού το X570 πρακτικά δεν προσφέρει τίποτε απαραίτητο. Αν προσέφερε, πχ μόνο σε αυτό κούμπωναν οι zen2, τότε ναι θα ήταν λόγος να τους κράξει κανείς.

Μην μου πει κανείς δηλαδή ότι θα κουμπώσει 2 2080 πάνω και NVME των 1000€ άρα θέλει 2 full 16x θύρες και PCIE 4 και παραπονιέται για τα 2 κατοστάρικα της μητρικής.

 

 

Επεξ/σία από nicksoti
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Αυτή η MSI που μου δείχνετε, πέραν του ότι φορά το κορυφαίο chipset της σειράς, είναι φull ATX, έχει 2 θύρες 16Χ, επίχρυσες υποδοχές ήχου, υποδοχή οπτικής ίνας, usb type c, κάμποσες φάσεις τροφοδοσίας, ψύκτρες και ανεμιστηρα στο chipset.

Nαι. Mονο που η carbon μου εχει ολα αυτα τα χαρακτηριστικα που ειπες περαν απο το chipset fan και περισσοτερα στην I/O πλευρα (SATA, PCIE). Επισης εχει Intel LAN αντι για Realtek, εχει και dPort περαν απο το HDMI για ενσωματωμενα και κοστιζει 80 ευρω λιγοτερα :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Ή παράγραφος αυτή μέχρι και στο τελευταίο σημείο στίξης είναι λάθος. 

Τάδε έφη Ζαρατούστρας.

Κατ αρχήν με 1 dimm οι περισσότεροι Ryzen ανεβάζουν συχνότητα και σε cpu και σε μνήμη (άρα και IF) ευκολότερα, οπότε ένα μέρος της διαφοράς πάει περίπατο.

O δικός μου επεξεργαστής θέλει 0.5V παραπάνω για την ίδια συχνότητα cpu και ανεβάζει την M-die μνήμη 133mhz παραπάνω τουλάχιστο, στην ίδια μητρική, με 1 dimm αντί 2. Στο cinebench βγάζει καλύτερο σκορ έτσι.

Αλλά ας αφήσουμε αυτό το ακραίο σενάριο, εννοείται και χρειάζεται dual channel, είναι συνολικά καλύτερο. Με συγκεκριμένο budget, θεωρείς πιο σοφό να πάρει κανείς πχ 6πύρινο με b-dies αντί 8πύρινο με Hynix μνήμες; Πλην του σεναρίου να παίζω παιχνίδια σε 1080 με χώμα γραφικά εν έτη 2019, πες μου σε ποιά άλλη περίπτωση πιστεύεις ο υπολογιστής θα είναι καλύτερος. Ίσως μόνο σε εφαρμογές που δεν είναι βελτιστοποιημένες για multicore πχ audio editing, άντε σε κανα winrar. Σιγά τα ωά!

Η άλλη περίπτωση είναι κάποιος να έχει αγοράσει σε όλα τα υπόλοιπα ότι πιο τοπ, πχ 3900Χ, 2080ti κλπ, οπότε ναι εκεί έχει νόημα να μν τσιγκουνευτείς 70-80 ευρώ στις μνήμες για να πάρεις και άλλο ένα 5%. Κατά τα άλλα, πρακτικά, είναι η πιο άχρηστη αναβάθμιση που μπορεί να κάνει κανείς.

 

6 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Nαι. Mονο που η carbon μου εχει ολα αυτα τα χαρακτηριστικα που ειπες περαν απο το chipset fan και περισσοτερα στην I/O πλευρα (SATA, PCIE). Επισης εχει Intel LAN αντι για Realtek, εχει και dPort περαν απο το HDMI για ενσωματωμενα και κοστιζει 80 ευρω λιγοτερα :) 

Ωραία οπότε που είναι το πρόβλημα. Μένεις με την Carbon κι ας την πουλάνε 1000€ την 570. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω.

 

Επεξ/σία από nicksoti
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Κατ αρχήν με 1 dimm οι περισσότεροι Ryzen ανεβάζουν συχνότητα και σε cpu και σε μνήμη (άρα και IF) ευκολότερα, οπότε ένα μέρος της διαφοράς πάει περίπατο.

3733 CL12 vs 3533 dual channel οπως τα τρεχω τωρα δεν εχει καμια σχεση σε επιδοσεις, το 3533 αφηνει το 3733 κατι χιλιομετρα πισω.

16 λεπτά πριν, nicksoti είπε

O δικός μου επεξεργαστής θέλει 0.5V παραπάνω για την ίδια συχνότητα cpu και ανεβάζει την M-die μνήμη 133mhz παραπάνω τουλάχιστο, στην ίδια μητρική, με 1 dimm αντί 2. Στο cinebench βγάζει καλύτερο σκορ έτσι

Ναι, γιατι το cinebench ειναι το κατ εξοχην RAM agnostic benchmark. Σε gaming η σε editing/rendering workload καμια σχεση.

16 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Αλλά ας αφήσουμε αυτό το ακραίο σενάριο, εννοείται και χρειάζεται dual channel, είναι συνολικά καλύτερο. Με συγκεκριμένο budget, θεωρείς πιο σοφό να πάρει κανείς πχ 6πύρινο με b-dies αντί 8πύρινο με Hynix μνήμες; Πλην του σεναρίου να παίζω παιχνίδια σε 1080 με χώμα γραφικά εν έτη 2019, πες μου σε ποιά άλλη περίπτωση πιστεύεις ο υπολογιστής θα είναι καλύτερος. Ίσως μόνο σε εφαρμογές που δεν είναι βελτιστοποιημένες για multicore πχ audio editing, άντε σε κανα winrar. Σιγά τα ωά!

Πες μου πραγματικα ποσοι χρηστες χρειαζονται 8πυρηνο :P
Εγω που ειμαι above average χρηστης γιατι κανω απο ολα, με τον 4πυρηνο την παλευω, με τον 6πυρηνο θα ημουν κομπλε. Κατι λιγοτερο απο επαγγελματια, η καποιον που εχει μουρλια το streaming, ο 8πυρηνος ειναι μονο για μοστρα η για να λες οτι βγαζεις καλα νουμερα στα benches.
Στο gaming που κατα κορων κανουν ολοι ο 2600 θα ειναι αρκετα καλυτερος με b-dies, απο οτι ενας 2700 με AFR.

16 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Ωραία οπότε που είναι το πρόβλημα. Μένεις με την Carbon κι ας την πουλάνε 1000€. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω.

Ναι εγω εχω Carbon, ο Μητσος που τωρα μπαινει στον χωρο των PC δεν εχει Carbon και ουτε ξερει τι εστι Carbon. Οπως και ο Γιωργης (μπορει και ο πιλοτος) που ασχολειται μεν αλλα εχει FX και περιμενει πως και πως τους Matisse για να αναβαθμισει, ουτε αυτος εχει Carbon και θα αναγκαστει να σκασει 250αρι για κατι λιγοτερο απο Carbon. Δεν ειμαστε εαυτουληδες, α οκ καλα ειμαστε εμεις, μια χαρα ειναι τα πραγματα.

 

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jmirko15 είπε

3950x θα χρειαστεί x570 ή θα μπορείς να κάνεις παιχνίδι και με καμία x470;

Ανετα με καμια Taichi η Crosshair. Λιγοτερο ανετα με Μ7, αλλα οχι επικινδυνο η αδυνατο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

3733 CL12 vs 3533 dual channel οπως τα τρεχω τωρα δεν εχει καμια σχεση σε επιδοσεις, το 3533 αφηνει το 3733 κατι χιλιομετρα πισω.

Ναι, γιατι το cinebench ειναι το κατ εξοχην RAM agnostic benchmark. Σε gaming η σε editing/rendering workload καμια σχεση.

Πες μου πραγματικα ποσοι χρηστες χρειαζονται 8πυρηνο :P
Εγω που ειμαι above average χρηστης γιατι κανω απο ολα, με τον 4πυρηνο την παλευω, με τον 6πυρηνο θα ημουν κομπλε. Κατι λιγοτερο απο επαγγελματια, η καποιον που εχει μουρλια το streaming, ο 8πυρηνος ειναι μονο για μοστρα η για να λες οτι βγαζεις καλα νουμερα στα benches.
Στο gaming που κατα κορων κανουν ολοι ο 2600 θα ειναι αρκετα καλυτερος με b-dies, απο οτι ενας 2700 με AFR.

Ναι εγω εχω Carbon, ο Μητσος που τωρα μπαινει στον χωρο των PC δεν εχει Carbon και ουτε ξερει τι εστι Carbon. Οπως και ο Γιωργης (μπορει και ο πιλοτος) που ασχολειται μεν αλλα εχει FX και περιμενει πως και πως τους Matisse για να αναβαθμισει, ουτε αυτος εχει Carbon και θα αναγκαστει να σκασει 250αρι για κατι λιγοτερο απο Carbon. Δεν ειμαστε εαυτουληδες, α οκ καλα ειμαστε εμεις, μια χαρα ειναι τα πραγματα.

Να σου πω, παιχνίδια δεν παίζω, στο vegas διαφορά πρακτική δεν βλέπω, στο cinebench διαφορά δεν βλέπω, στο cpuz benchmark τα ίδια, ο chrome το ίδιο γρήγορα πάει... βέβαια είμαι με τον Athlon ακόμα περιμένοντας τέλος του μήνα να αγοράσω cpu. Ίσως με περισσότερους πυρήνες ή/και 2 chiplets να υπάρχει διαφορά. 

Αλλά οκ υπερβολή, το έγραψα ως ακραίο παράδειγμα, dual channel είναι η πλατφόρμα, να το δεχθώ. Για τους πυρήνες διαφωνώ κάθετα. Σχεδόν τα πάντα πλέον τους εκμεταλεύονται. Να το δεχθώ ότι εσύ και πολύ άλλοι που παίζουν παιχνίδια η καλύτερη επιλογή για τώρα είναι 6πύρινος με b-dies. Αλλά πόσο κερδίζετε βρε παιδιά; 5 καρέ; 10; Και σε τι ανάλυση; Αν εκεί είναι το πρόβλημά σας, τότε είστε ήδη οριακά και είναι 100% σίγουρο ότι θα αναβαθμίσετε όπου νά ναι.

Ενώ στο rendering / video editing, η διαφορά του 8πύρινου από τον 4πύρινο μπορεί να είναι μέχρι και ώρες! Είναι απτή η διαφορά δηλαδή, δεν χρειάζεται να βάλεις το χρονόμετρο ή να τρέξεις fraps για να την δεις.

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Ανετα με καμια Taichi η Crosshair. Λιγοτερο ανετα με Μ7, αλλα οχι επικινδυνο η αδυνατο. 

Πάντως και την Carbon που είχα πάρει μετά από αρκετό ψάξιμο μια χαρά happy είμαι :P Αν είναι θα δω για την Crosshair τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Αλλά οκ υπερβολή, το έγραψα ως ακραίο παράδειγμα, dual channel είναι η πλατφόρμα, να το δεχθώ. Για τους πυρήνες διαφωνώ κάθετα. Σχεδόν τα πάντα πλέον τους εκμεταλεύονται. Να το δεχθώ ότι εσύ και πολύ άλλοι που παίζουν παιχνίδια η καλύτερη επιλογή για τώρα είναι 6πύρινος με b-dies. Αλλά πόσο κερδίζετε βρε παιδιά; 5 καρέ; 10; Και σε τι ανάλυση; Αν εκεί είναι το πρόβλημά σας, τότε είστε ήδη οριακά και είναι 100% σίγουρο ότι θα αναβαθμίσετε όπου νά ναι.

Στον 1400 με την 480 στα κανονικα settings που παιζω κερδιζω πολυ καλυτερα frametimes και πολυ μικροτερα drops που κανουν την εμπειρια πολυ καλυτερη. Σε average FPS στα παιχνιδια που δεν με κραταει η καρτα πισω η παιχνιδια οπου ειναι αρκετα CPU heavy, βλεπω εως και 10-12 FPS πανω, ενω turn timers σε civ, ειναι λιγα δευτερα πιο συντομοι. Και μονο για το smoothness που προσφερει στο gaming, αξιζει η επενδυση σε b-dies.

5 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Να σου πω, παιχνίδια δεν παίζω, στο vegas διαφορά πρακτική δεν βλέπω, στο cinebench διαφορά δεν βλέπω, στο cpuz benchmark τα ίδια, ο chrome το ίδιο γρήγορα πάει... βέβαια είμαι με τον Athlon ακόμα περιμένοντας τέλος του μήνα να αγοράσω cpu. Ίσως με περισσότερους πυρήνες ή/και 2 chiplets να υπάρχει διαφορά. 

5 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Ενώ στο rendering / video editing, η διαφορά του 8πύρινου από τον 4πύρινο μπορεί να είναι μέχρι και ώρες! Είναι απτή η διαφορά δηλαδή, δεν χρειάζεται να βάλεις το χρονόμετρο ή να τρέξεις fraps για να την δεις.

Επειδη vegas χρησιμοποιω και εγω για τα βιντεο που φτιαχνω, σου λεω οτι δεν ειναι αναγκαιος ο 8πυρηνος. Ο 1400 με την 480 να βοηθαει απο πισω κανει render 10-20 λεπτα footage στα 1080p με 9Mbps bitrate, 30FPS, σε περιπου 12-23 λεπτα αναλογα το μεγεθος του βιντεο. Να ειχα εναν 1700 να κανω τι, να γλυτωσω 5-10 λεπτα :P ? Μπροστα σε ολη την διαδικασια να το φτιαξω και να το ανεβασω, αυτα τα 10 λεπτα μου ειναι παντελως αδιαφορα. Τωρα να κανεις render με τις ωρες και να σου σωσει 4-5 ωρες rendering ναι οκ. Αλλα πλεον δεν νομιζω να πεφτεις στην κατηγορια του μεσου χρηστη.

10 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Πάντως και την Carbon που είχα πάρει μετά από αρκετό ψάξιμο μια χαρά happy είμαι :P Αν είναι θα δω για την Crosshair τώρα.

Αν δεν πας σε κατι περισσοτερο απο 3800Χ παντως δεν βλεπω λογο να αλλαξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

Αν δεν πας σε κατι περισσοτερο απο 3800Χ παντως δεν βλεπω λογο να αλλαξεις.

Είναι το 2ο PC εκείνο οπότε θα πάρω new τα πάντα anyway :P Απλώς περιμένω κανα bench κτλ για να δω που θα πάω επιτέλους μετά από 10 χρόνια χαχαχα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Στον 1400 με την 480 στα κανονικα settings που παιζω κερδιζω πολυ καλυτερα frametimes και πολυ μικροτερα drops που κανουν την εμπειρια πολυ καλυτερη. Σε average FPS στα παιχνιδια που δεν με κραταει η καρτα πισω η παιχνιδια οπου ειναι αρκετα CPU heavy, βλεπω εως και 10-12 FPS πανω, ενω turn timers σε civ, ειναι λιγα δευτερα πιο συντομοι. Και μονο για το smoothness που προσφερει στο gaming, αξιζει η επενδυση σε b-dies.

Επειδη vegas χρησιμοποιω και εγω για τα βιντεο που φτιαχνω, σου λεω οτι δεν ειναι αναγκαιος ο 8πυρηνος. Ο 1400 με την 480 να βοηθαει απο πισω κανει render 10-20 λεπτα footage στα 1080p με 9Mbps bitrate, 30FPS, σε περιπου 12-23 λεπτα αναλογα το μεγεθος του βιντεο. Να ειχα εναν 1700 να κανω τι, να γλυτωσω 5-10 λεπτα :P ? Μπροστα σε ολη την διαδικασια να το φτιαξω και να το ανεβασω, αυτα τα 10 λεπτα μου ειναι παντελως αδιαφορα. Τωρα να κανεις render με τις ωρες και να σου σωσει 4-5 ωρες rendering ναι οκ. Αλλα πλεον δεν νομιζω να πεφτεις στην κατηγορια του μεσου χρηστη.

Αν δεν πας σε κατι περισσοτερο απο 3800Χ παντως δεν βλεπω λογο να αλλαξεις.

Mαζί σου για τα παιχνίδια δεν έχω προσωπική εμπειρία. 

Για το vegas που λες, και γενικά για το video editing να σου πω. Γενικά, για real time preview, μετρά πολύ η κάρτα γραφικών. Ειδικά στο Vegas με Nvidia είσαι σχεδόν καταδικασμένος εκεί. Στο Resolve δεν το συζητώ, καλύτερα... Athlon με Vega 56, παρά 2700Χ με 1050ti.

Για το render που λες έχεις ένα δίκιο. Σκέψου εγώ με τον Athlon τώρα κάνω δουλειά αφού δουλεύω σε 1080p συνήθως. Άσε που αν κάνεις export με την GPU οι χρόνοι μικραίνουν. ΑΛΛΑ. υπάρχουν πολλά αλλά. Μπορείς φυσικά να δουλέψεις και με proxies οποιαδήποτε ανάλυση.

Το stabilization είναι που αργεί πολύ, θέλει πυρήνες. Γιατί κάνεις και δοκιμές. 2-3 λεπτά, α ζελεδιάζει κάτσε να το μειώσω, α τώρα κουνά, πάμε πάλι, είναι σπαστικό. Στο export επίσης, αν έχει κάποιο μεγάλο βίντεο, συχνά μπορεί να δεις κάποιο λάθος, κάτι να μην σου κολά καλά, ΑΦΟΥ έχεις κάνει export. Χώρια τις περιπτώσεις κάτι να κολήσει κατά το render. Οπότε εκεί ξανά μανά από την αρχή. Μισή ώρα από εδώ, μία ώρα από εκεί, πάει η μέρα και η δημιουργικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...