Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aekoriginal21 είπε

Ξερουμε διάφορα 3200 μνημών με 3700+ στο περίπου; Βλέπω φθηνες 3200 στο σκρουτζ και σκέφτομαι μήπως γλίτωνα λεφτά από κει.

Επίσης με βλέπω για b450 με καλά vrm και flashback για να γλιτώσω λεφτά κι απο κει μιας κι οι τιμές των x570 είναι απλησίαστες.

Συνολικά είμαι να σκάσω ένα 800αρι και δεν ξέρω σε τι θα ήταν ιδανικό να ξοδέψω το budget.

Έχω rx 570 και 1080p 75hz ips οθόνη προς το παρόν κι όλα τα υπόλοιπα όποτε χρειάζομαι μόνο το τρίπτυχο επεξεργαστή μητρική ram για το νέο πισι και δεν ξέρω που να επενδύσω τα υπόλοιπα. Ίσως σε καλύτερη οθόνη η μία 2060. Γενικά θα δω πως θα πάνε οι τιμές και θα αποφασίσω. Θέλω να μου κρατήσει χρόνια το νέο pc.

Εξαρταται ,αν μιλας για xmp ρυθμισεις οχι ιδιαιτερη αν μιλας για fast timings και στις δυο περιπτωσεις σιγουρα υπαρχει το ποσο ομως δεν μπορουμε να το ξερουμε ,αλλα με βασει τους 2χχχ υπαρχει αρκετη. Μπορεις να βρεις παντως κιτ 3600c16 ripjaws αρκετα φθηνο και να εισαι τζετ.

Με την καρτα ομως που εχεις μην περιμενεις να δεις διαφορα.

11 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Κατά πάσα πιθανότητα όχι.

Τώρα είναι τόσο γενική ερώτηση που δεν μπορώ να απαντήσω. Εξαρτάται από τα παιχνίδια που παίζεις και σε τι settings τα παίζεις. Αμά είσαι τα πάντα όλα ultra τότε διαφορές θα δείς σε τίποτα cs go / dota 2 / lol / fortnite, που είνια ανευ νοήματος μιας και θα πιάνεις 250+ ότι ram και να έχεις.

Γενικά ασχέτος κάρτας, η απάντηση στην ερώτηση σου είναι απλή. Είμαι CPU bound στο παιχνίδι και στα settings που παίζω με την κάρτα που έχω? Αν ναι, τότε οι ram κάνουν διαφορά. Αν όχι, τότε όχι.

εγω με το βεγγο για να δω αξιοσημειωτη διαφορα στο sottr ας πουμε απο τις μνημες ,θα πρεπει να πεσω σε medium settings

3200c16 (xmp) vs 3600c14 με Vega64 και 2700χ

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς κατόχους high refresh monitors.

Όσοι δεν έχετε gpu της προκοπής (1070ti και πάνω για 1080p) και 1080ti/2080/radeon7 για 1440p, μην αλλάζετε τζάμπα cpu's. Οι διαφορές είναι της πλάκας αν δε παίζετε τα πάντα low/medium.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://wccftech.com/amd-x590-chipset-ryzen-3000-cpus-spotted/

AMD X590 Chipset Reportedly In The Works – Designed For Premium AMD Ryzen 3000 CPUs, Higher PCIe 4.0 Lanes, Much Higher Priced Than X570 Boards

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

https://wccftech.com/amd-x590-chipset-ryzen-3000-cpus-spotted/

AMD X590 Chipset Reportedly In The Works – Designed For Premium AMD Ryzen 3000 CPUs, Higher PCIe 4.0 Lanes, Much Higher Priced Than X570 Boards

much higher priced ,δλδ ποσο? το ξεφτίλισαν

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Much Higher Priced Than X570 Boards

Το x570 αν δεν κάνω λάθος ξεκινάει από 250 στο mid end (asus x570 pro) και πάει 400 για το "entry level high end" φάση rog crosshair? Το much higher priced δηλαδή τι σημαίνει ακριβώς? Nτάξει...

Βάσικα λίγο λογικά να το σκεφτεί κάποιος, ο 3600 έχει 200-250, και από ότι φαίνεται η φτηνότερη "καλή" μητρική κάνει άλλα τόσα! Τραγικά πράματα....

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Το x570 αν δεν κάνω λάθος ξεκινάει από 250 στο mid end (asus x570 pro) και πάει 400 για το "entry level high end" φάση rog crosshair? Το much higher priced δηλαδή τι σημαίνει ακριβώς? Nτάξει...

Ρε αυτοι κανουν πλακα ,την ειδαν  ξαφνικα... τοσα λεφτα δεν εχουν ουτε τα hedt. Τις χ499 ποσο θα τις πουλανε 1000αρικακι?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ilos είπε

Προς κατόχους high refresh monitors.

Όσοι δεν έχετε gpu της προκοπής (1070ti και πάνω για 1080p) και 1080ti/2080/radeon7 για 1440p, μην αλλάζετε τζάμπα cpu's. Οι διαφορές είναι της πλάκας αν δε παίζετε τα πάντα low/medium.

Είναι της μόδας τα cores τώρα, άσχετα αν το 99% δεν τα χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ρε αυτοι κανουν πλακα ,την ειδαν στον ξαφνικα... το λεφτα δεν εχουν ουτε τα hedt. Τις χ499 ποσο θα τις πουλανε 1000αρικακι?

Και να σου σκάσει και η Intel να σου πεί "unlocks cpu / ram overclocking on b360, microcode update enables HT on non HT cpus" και άλλα τέτοια ωραία 😛 

Θα σου βγεί πιο ακριβό το mobo απτό cpu πάντως....καλά πάμε. 

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ilos είπε

Άσχετο οι b550 σύμφωνα με τα τελευταία leaks θα έχουν pci-e gen 4 άλλα δε θα είναι με fanάκι.

Θα εχουν pch απο asmedia οχι της amd νομιζω ,μπορει να εχουν κοψει τα πολλα πολλα απο το pch ποιος ξερει

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O μεγάλος όγκος πωλήσεων στους zen 2 έτσι και αλλιώς θα είναι σε 6/8 cores, οπότε βλέπω να τους μένουν οι x570 στο ράφι γιατί αυτά τα chip τρώνε άνετα oc και σε 4/5/6 phase μητρικές.

8 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

https://www.techpowerup.com/256547/asmedia-sourced-amd-b550-a520-chipset-motherboards-arrive-in-2020

ASMedia-sourced AMD B550, A520 Chipset Motherboards Arrive in 2020

Q1 2020 το λιγότερο? ROFL. Βλέπω να μη μένει b450 στο ράφι.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilos είπε

O μεγάλος όγκος πωλήσεων στους zen 2 έτσι και αλλιώς θα είναι σε 6/8 cores, οπότε βλέπω να τους μένουν οι x570 στο ράφι γιατί αυτά τα cheap τρώνε άνeτα oc και σε 4/5/6 phase μητρικές.

Αμα δεν σε νοιαζει το gen 4, αυτοι που θα πανε σε 6c/8c cpu δεν εχει κανενα νοημα να μην μεινουν στις χ470/b450. Mακαρι να πανε ακλαφτες να βαλουν λιγο μυαλο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Είναι της μόδας τα cores τώρα, άσχετα αν το 99% δεν τα χρειάζεται.

Ακόμα και αυτοί που streamaroun περνουν μια εξωτερική κάρτα καταγραφής και κάνουν άψογα τη δουλειά τους. Όπως και να έχει όμως εν έτη 2019 για όποιον θέλει να είναι future proof πάει σίγουρα σε 8 core και σε 12 τωρα με ryzen 3. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά λέει για περισσότερα lanes, γιατί να μην αφορά τα επόμενα TR?

Technically ryzen 3000 θα είναι κι εκείνα..

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...