Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την ώρα τα red boys φάγαν την παπάρα γιατί περίμεναν η AMD να χαρίσει επιδόσεις, τώρα που κατάλαβαν ότι είναι εταιρεία και όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα ξενέρωσαν και θέλουν να πάνε σε κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ο θείος της θες να πεις, όχι ξάδερφος. Το θέμα είναι να πάρει μαθήματα απ' τον θείο να βγάλει κάμια GPU της προκοπής γιατί με 5700XT δεν πας πουθενά.

Κυριολεκτικά μιλάτε θείος της είναι της Nvidia?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Ο θείος της θες να πεις, όχι ξάδερφος. Το θέμα είναι να πάρει μαθήματα απ' τον θείο να βγάλει κάμια GPU της προκοπής γιατί με 5700XT δεν πας πουθενά.

image.png.5f20d83ecf1b45f2953ae3785b3675cf.png

Ετσι λέει ο κυρ wikipedias για την Λίζα μας..🙂

 

image.png.b3d5bc1cfe99f141674c1e0cbc21904c.png

Κ αυτά λέει για τον Nvidiούλη μας.🙂

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Για την ώρα τα red boys φάγαν την παπάρα γιατί περίμεναν η AMD να χαρίσει επιδόσεις, τώρα που κατάλαβαν ότι είναι εταιρεία και όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα ξενέρωσαν και θέλουν να πάνε σε κονσόλα.

 

 

ΥΓ...

Τι να σου πω...

Εγω απ΄ο,τι ξέρω και βλέπω, οι 90 στους 100 δεν δίνουν πάνω απο 200 ευρώ για μια κάρτα γραφικών γιατι τους νοιάζει να παίξουν απλά και να χαρούν κι οχι να μετράνε την αλλαγή του κάθε subpixel ανα nsec κτλ κτλ κτλ...

Οπως ξέρουμε και απο πραγματικές μετρήσεις κτλ (steam πχ) οι περισσότεροι είναι με τέτοιες κάρτες και με 4 πυρήνες σε cpu!

Αρα μιας και τα RT games ακόμα είναι  ταγμένα  στην Παναγιά της Τήνου, μια χαρά είναι και οι καρτούλες της amd απο τις οποίες κονομάει η εταιρία(RX570/80 κτλ),  οι οποίες  πωλούνται στην συντριπτική πλειοψηφία της εταιρίας γιατί είναι πολύ καλές οι τιμές τους..

Ο κόσμος ψάχνει την ευχαρίστηση η οποία μπορεί άνετα να έρθει και με 1080p.. Κι αφού εδω και πολλούς μήνες το RT είναι κάτι σαν αστικός μύθος, δεν υπάρχει και τόσο μεγάλος ενδοιασμός.. Σε κανα 2 χρονάκια που θα έχει κυλίσει απ΄οσο νομίζω, βλέπουμε..🙂

Οπως αντίστοιχα η nvidia θα κονομήσει απο κάτι 1660ti, 1650 και 2060 και οχι απο την 2080 ή 2080ti ή σούπερ ή ντούπερ ή extra ultra και του πουλιού το γάλα..

Στις 100 καρτούλες που πουλιούνται, oi 90+ θα είναι φτωχομπινέικες που λες κι εσυ και οι υπόλοιπες θα είναι 2070/80/80ti..Μην σου πω και χειρότερη αναλογία..🙂

Αρα και η 5700/ΧΤ μην νομίζεις οτι θα αγγίξει και τόσους πολλούς στα 400-500 ευρώ που θα έρθει..

Απλά εδω μέσα και σε κάθε αντίστοιχο σάιτ, δημιουργείται η ψευδαίσθηση οτι ο 9900Κ, η radeon VII  η 2080ti, ο 3900Χ που θα έρθει σε λίγο κ.ο.κ. , είναι το καρα mainstream του κερατά!🤑

Επεξ/σία από ZELOMOTH
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2019 στις 5:22 ΜΜ, EddieObscurant είπε

To χω δει και σε specs να αναφερονται ως x570/x590  γι'αυτο θεωρω οτι εχει μια πιθανοτητα να ισχυει. Το ιδιο chipset ειναι απλως με κατι εξτρα ενεργοποιημένο. Αν το ξαναβρω θα το ποσταρω.

spacer.png

https://www.computerbase.de/2019-06/amd-mainboard-x590-chipsatz-sockel-am4/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/5/2019 στις 4:10 ΜΜ, akoinonitos είπε

Aνοιγω αυτο εδω να τα εχουμε μαζεμενα γτ στο αλλο γραφει ο καθε πικραμενος. Παρακαλω ολους ασχετα posts με το θεμα να αναφερονται  και να μην απανταμε στα trolls.

spacer.png

spacer.png

Σύμφωνα με την από πάνω εικόνα θα πρέπει να δούμε τα ακόλουθα νούμερα σε Multi-thread στο CB R20

9700k - 3750

3700x - 4800

9900k - 5060

3800x - 5135

3900x - 7315

Σύμφωνα με αυτά τα νούμερα αν το scaling μεταξύ cbr15 και cbr20 παραμείνει το ίδιο για τους zen2 σε σχέση με τους zen+  o 3800x θα πρέπει να έχει MT Score περίπου 2300 πόντους στο cbr15 όσο δλδ ένας 9900k στα 5.2Ghz.

Asus x570 boards

Msi x570 boards

Gigabyte x570 boards

Asrock x570 boards

 

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Με τρωει το χερι μου... :rolleyes:

Spoiler

εγω παντως ειχα προειδοποιησει ,μην με πειτε κακο μετα ;)

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερουμε διάφορα 3200 μνημών με 3700+ στο περίπου; Βλέπω φθηνες 3200 στο σκρουτζ και σκέφτομαι μήπως γλίτωνα λεφτά από κει.

 

Επίσης με βλέπω για b450 με καλά vrm και flashback για να γλιτώσω λεφτά κι απο κει μιας κι οι τιμές των x570 είναι απλησίαστες.

 

Συνολικά είμαι να σκάσω ένα 800αρι και δεν ξέρω σε τι θα ήταν ιδανικό να ξοδέψω το budget.

Έχω rx 570 και 1080p 75hz ips οθόνη προς το παρόν κι όλα τα υπόλοιπα όποτε χρειάζομαι μόνο το τρίπτυχο επεξεργαστή μητρική ram για το νέο πισι και δεν ξέρω που να επενδύσω τα υπόλοιπα. Ίσως σε καλύτερη οθόνη η μία 2060. Γενικά θα δω πως θα πάνε οι τιμές και θα αποφασίσω. Θέλω να μου κρατήσει χρόνια το νέο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Ryzenlake said:

Ναι, καμμία.

Με rx570 τι διαφορές να δείς, gpu bound θα είσαι και στα 360p ακόμα

Αν πήγαινα σε 2060 θα έβλεπα διαφορές με ταχύτερη ραμ; 

Απλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να παω για 1440p 144hz οθόνη (που στα exports θα τα έπιανε η 570) ή σε καλύτερη κάρτα.

Επεξ/σία από aekoriginal21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, aekoriginal21 είπε

Αν πήγαινα σε 2060 θα έβλεπα διαφορές με ταχύτερη ραμ; 

Κατά πάσα πιθανότητα όχι.

Τώρα είναι τόσο γενική ερώτηση που δεν μπορώ να απαντήσω. Εξαρτάται από τα παιχνίδια που παίζεις και σε τι settings τα παίζεις. Αμά είσαι τα πάντα όλα ultra τότε διαφορές θα δείς σε τίποτα cs go / dota 2 / lol / fortnite, που είνια ανευ νοήματος μιας και θα πιάνεις 250+ ότι ram και να έχεις.

Γενικά ασχέτος κάρτας, η απάντηση στην ερώτηση σου είναι απλή. Είμαι CPU bound στο παιχνίδι και στα settings που παίζω με την κάρτα που έχω? Αν ναι, τότε οι ram κάνουν διαφορά. Αν όχι, τότε όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...