Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Πως πεφτουν ετσι οι τιμες στα ηλεκτρονικα ρε γαμωτο. Περιμενω να βγουν βλεπω τιμες και βαζω αγγελια αν βγαινει με κανα 100αρικο αναβαθμιση. Γιατι Ελλαδα πρωτες μερες θα ειναι τσιμπημενες οι τιμες. Θα με δωσει αρκετο headroom ενας 3700x. 

Στο all core boost θα κριθεί το gaming......

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

 Θα με δωσει αρκετο headroom ενας 3700x. 

Αργότερα σίγουρα ακόμα και σε gaming....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, BabisTs είπε

το θέμα είναι μην σκάσουν στα 400€ η asus viii hero X570 που γλυκοκοιτάω.....το έχουν αναφέρει πάντως ότι οι Χ570 θα τσιμπάνε σε τιμούλα....

https://www.techpowerup.com/256443/alleged-asus-amd-x570-motherboard-price-list-paints-a-horror-story

Δεν τα υπολόγισα καλά τελικά.. Καλό μου χειμώνα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jmirko15 είπε

Δεν τα υπολόγισα καλά τελικά.. Καλό μου χειμώνα :P

μην σε αποθαρρύνω...κάτσε να δούμε τα αληθινά prices σε λίγες μέρες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Δεν τα υπολόγισα καλά τελικά.. Καλό μου χειμώνα :P

Καλο χειμωνα. Δωρακι απο μενα. 😛

https://www.bestprice.gr/cat/2281/kouvertes.html?q=κουβερτα+με+μανικια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BabisTs είπε

μην σε αποθαρρύνω...κάτσε να δούμε τα αληθινά prices σε λίγες μέρες.....

Θέλω full αναβάθμιση οπότε τα πάντα όλα θα πάνε αρκετά :P

 

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καλο χειμωνα. Δωρακι απο μενα. 😛

https://www.bestprice.gr/cat/2281/kouvertes.html?q=κουβερτα+με+μανικια

Θα πάω και κανα Hogwarts όταν την αγοράσω μπας και μάθω κανένα κόλπο για να κάνω λεφτά.. xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, BabisTs είπε

να δεις που θα έχουν διαφορά σε κλόκια (Χ570 vs X470/370) man όμως.....

Σιγουρα για τον 3950x θα παιξει ρολογο το efficiency των vrm αλλα για τους πιο κατω μου κανει δυσκολο να υπαρξει διαφορα. Οι καλες χ570 μπορουν να δωσουν σχεδον 1000amps τι σκατα θα βαλουμε πανω δεν μπορω να καταλαβω.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα ίδια έλεγα και εγώ για Ζ390 με Ζ370..απλά και η amd δεν νομίζω για ένα pci-e gen4 να δώσει τόσο ακριβά Χ570.....κάποια άλλη ουσιώδης διαφορά θα έχουν που θα προσεγγίσει το Χ570 τους επικείμενους αγοραστές...anyway θα δείξει.

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BabisTs είπε

τα ίδια έλεγα και εγώ για Ζ390 με Ζ370..απλά και η amd δεν νομίζω για ένα pci-e gen4 να δώσει τόσο ακριβά Χ570.....κάποια άλλη ουσιώδης διαφορά θα έχουν που θα προσεγγίσει το Χ570 τους επικείμενους αγοραστές...anyway θα δείξει.

Είναι για μένα προφανές ότι η σημαντική διαφορά θα είναι τα ενισχυμένα power phases για OC στους 12c και 16c επεξεργαστές. Και ίσως και στους 8c αν τα 7nm έχουν μεγαλύτερο power leakage από τα 12nm. Συν την υποστήριξη ταχύτερων μνημών λόγω σχεδίασης.

Με λίγα λόγια, μόνο αν είσαι κατά βάση gamer. Για productivity όλα τα παραπάνω θα είναι περιτά έξοδα. Δεν θα έχει για παράδειγμα κανένα νόημα κάποιος που κάνει video editing να πάει να σκάσει 300-400€ για μητρική και 200 για μνήμες, και να κόψει από την CPU. Θα πάει να σκάσει 500€ απ' ευθείας να πάρει τον 12c των 105W και να τον κουμπώσει στην υπάρχουσα μητρική με τις υπάρχουσες μνήμες, και θα είναι για αυτό που κάνει ταχύτερος ή έστω ίδιος με τον πουσαρισμένο 8core που θα καίει και τα 2πλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ετοιμάζομαι να σπρώξω τον Σεπτέμβρη... x570 hero ή aorus master με 3900x, μνήμες θα κρατήσω τις 3600c16... λογικά με λίγη τάση θα πάνε στα 3733 

(12 πύρηνη παντόφλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ουτε ο gamer κανονικα σκαει πολλα χρηματα για μητρικη.Και ο λογος πολυ απλος.

Την καλυτερη αποδοση θα την εχει απο την καρτα γραφικων του,παρα απο το αν κανει ενα overclock +200mhz στον επεξεργαστη. Ασε που η πλειοψηφια του κοσμου με overclock δεν ασχολειται ουτως ή αλλως.

Επισης ο 3950x απο τον 3900x εχουν διαφορα 250δολλαρια.

Αρα ολα σχετικα ειναι.

R9 3900x +μητρικη των 400περιπου ευρω ή R9 3950χ και μητρικη των 150περιπου ευρω.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε αυτός είναι που τα σκάει πίστεψέ με... για δίαβασε στο νήμα όσους ετοιμάζονται να αγοράσουν, gamers είναι.

Αν ρωτήσεις εμένα, ακόμα και αυτά που διαβάζω για επιδόσεις σε 1080 ανάλυση και συστήματα του 2χίλιαρου μου φαίνονται αστεία. Ειδικά όταν πρόκειται και για games διαδικτυακά.

Εκεί που είχε μείνει πίσω η βιομηχανία για χρόνια είναι η 4κ ανάλυση. Κυκλοφορούν 4κ κάμερες και οθόνες χρόνια πλέον, youtube-vimeo υποστηρίζουν 4κ, ακόμα και στα κινητά και τα drones έχουμε αυτές τις αναλύσεις, και για να διαχειριστείς αυτά τα αρχεία με άνεση ήθελες workstation με 2 socket και 2πλές-3πλές κάρτες γραφικών. Σε κάποια PC 3ετίας  δεν μπορείς καν να έχεις ομαλή αναπαραγωγή 4κ 30p, Και σε 4κ60p ζορίζονται ακόμα και σύγχρονα μηχανήματα.

H μόνη λύση για τους "φτωχούς" τα proxies και το trascoding.

Αυτό είναι που πάει να αλλάξει τώρα. Τα 20 phases, οι μνήμες 4000mhz τα νέον και οι μνήμες με τα διαμαντάκια και τις ψύκτρες είναι καθαρά για τους gamer. Και φυσικά για όποιον το "γουστάρει" ανεξαρτήτως αν είναι gamer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλά κι εγώ gamer αυτοαποκαλούμαι αλλά πιο πολύ παίζω στο Switch την ώρα που κάνω memtest στο PC...... 😛 

Δεν είμαστε ο μέσος όρος αγοραστών εδώ μέσα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...