Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, adtakhs είπε

Δεν σε συμφέρει να περιμένεις τον 16Core.

Αν οι πρώτοι RYZEN 3000 είναι πολύ καλοί, θα σου κόψουν χρήμα στην μεταπώληση του 8700Κ. Όσο θα περιμένεις θα χάνεις χρήμα.

Αν αποφασίσεις να το κάνεις πρέπει να το κάνεις την πρώτη ημέρα των reviews ή και πριν.

Το έχω σκεφτεί και αυτό αλλά φίλε, είναι Intel. Πές ότι θές, θα βρέθει άτομο να τον αγοράσει στα 250€. Στην χειρότερη άντε πες να πέσει 200 ξερω γώ, κλάιν.


Το θέμα είναι πως είτε 500 δώσω είτε 750, την ίδια παντόφλα θα φάω. Ίσα ίσα, θα φάω παντόφλα και μετά θα μου προτείνει μόνη της να πάρω τον 16πύρηνο :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

2 χρονια κλεινω σιγα σιγα. Αν βγει ανεξοδα η αναβαθμιση δεν λεω οχι.

ούτε κάν ....βάλε μία 550ρα ο 3900X + 300€ ένα καλό mobo X570 (μην βάλω παραπάνω για το mobo)φτάσαμε τα 850€....τις ram πές ότι τις κρατάς και τις κάνεις ένα καλό overclock......τον 8700Κ + ένα mobo Ζ370 πάνω από 400€ δεν θα φεύγουν ούτε κάν (όταν ένας 3600 μαζί με ένα Χ470 δεν νομίζω να ξεφεύγουν από τα 450€ καινούργια και τα δύο).......αν δεν βάλεις καλά το χέρι στην τσέπη αναβάθμιση σε ryzen 3900Χ δεν.........

17 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Αν οι πρώτοι RYZEN 3000 είναι πολύ καλοί,

το αν μου αρέσει που χρησιμοποιείς......amd is back και δυνατή !B)

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Ρε τώρα μου ρθέ φλασιά, και συ το έσπρωξες ε? Τι θα ψωνίσεις? 

Και δώσε συμβουλές και από εδώ. Το 8c / 16t μου φαίνεται meh, φαντάζομαι core vs core στα ίδια με μένα θα είναι, οπότε παίρνω 2 cores. Το 12c κομπλέ σαν αναβάθμιση, αλλά σκέφτομαι, αφού την τρώς την 500αρα στη μάπα, είσαι στην πηγή (16c) και δεν πίνεις νερό. 

Eκτος απροόπτου 3900χ + CHVIII hero . Μπορεις να κανεις το εξης ,χτυπας εναν 3800χ για αρχη για να δωσεις και τον 8700k σε οσο το δυνατον ψηλοτερη τιμη και βλεπεις. Οταν κυκλοφορησει ο 3950x αν εισαι σε φαση τον χτυπας αν εισαι οκ με το συστημα σου αραζεις και πας για 7nm+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, BabisTs είπε

ούτε κάν ....βάλε μία 550ρα ο 3900X + 300€ ένα καλό mobo X570 (μην βάλω παραπάνω για το mobo)φτάσαμε τα 850€....τις ram πές ότι τις κρατάς και τις κάνεις ένα καλό overclock......τον 8700Κ + ένα mobo Ζ370 πάνω από 400€ δεν θα φεύγουν ούτε κάν (όταν ένας 3600 μαζί με ένα Χ470 δεν νομίζω να ξεφεύγουν από τα 450€ καινούργια και τα δύο).......αν δεν βάλεις καλά το χέρι στην τσέπη αναβάθμιση σε ryzen 3900Χ δεν.........

το αν μου αρέσει που χρησιμοποιείς......amd is back και δυνατή !B)

Ο κούκος αηδόνι θα μας βγει πάλι πφφ.. 3950x καμιά 800άρα πιστεύω και 300 ας πούμε mobo x570 + 32gb ram καμία 250άρα;

 

Τελικά άμα τα βάλω όλα κάτω βγαίνουν πολλά 😂 fml..

Επεξ/σία από jmirko15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, BabisTs είπε

ούτε κάν ....βάλε μία 550ρα ο 3900X + 300€ ένα καλό mobo X570 (μην βάλω παραπάνω για το mobo)φτάσαμε τα 850€....τις ram πές ότι τις κρατάς και τις κάνεις ένα καλό overclock......τον 8700Κ + ένα mobo Ζ370 πάνω από 400€ δεν θα φεύγουν ούτε κάν (όταν ένας 3600 μαζί με ένα Χ470 δεν νομίζω να ξεφεύγουν από τα 450€ καινούργια και τα δύο).......αν δεν βάλεις καλά το χέρι στην τσέπη αναβάθμιση σε ryzen 3900Χ δεν.........

το αν μου αρέσει που χρησιμοποιείς......amd is back και δυνατή !B)

Δυσκολα για 12πυρηνο οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω ξεφευγουμε αρκετα. Ο 8core θα ειναι πιο τιμιος απο αποψη τιμης και σιγουρα ανωτερος αρκετα απο 2700x στα 350-400 αν παιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δυσκολα για 12πυρηνο οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω ξεφευγουμε αρκετα. Ο 8core θα ειναι πιο τιμιος απο αποψη τιμης και σιγουρα ανωτερος αρκετα απο 2700x στα 350-400 αν παιξει.

τσιμπάς έναν 3700Χ + Χ470 mobo (Asus Prime X470 Pro) και είσαι jet με 500€......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, ilos said:

Ο πιο killer vfm συνδυασμός  θα είναι 3600 (200) + b450 tomahawk (100) + 3200 hynix CJR/bdies μέχρι 150 ευρώ. Το μόνο μείον είναι ότι θα χρειαστείς after market cpu cooler για oc.

Σσσσσσς μην αποκαλύπτεις το σχέδιο :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και αυτο που εβαλα πριν για τον 3950χ απο το tom's hardware

https://www.tomshardware.com/news/amd-ryzen-3950x-vs-intel-i9-9980xe-geekbench,39640.html

να κανω και μια διευκρίνηση στο απο πανω  ο 3950χ απο οτι διαβασα δουλευει σε ολο το τεστ στα 4280-4300mhz οποτε μαλλον ειναι  overclocked

δεν σκαει και κανα Leak για overclockability ρε γαμωτο να δουμε τι κανουν...

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BabisTs είπε

τσιμπάς έναν 3700Χ + Χ470 mobo (Asus Prime X470 Pro) και είσαι jet με 500€......

Ναι για εκει θα προσανατολιστω κυριως και θα βαλω αγγελια μονο μητρικη με 8700K και βλεπουμε οσο πιασουν. Η x62 λογικα θα κουμπωνει πανω εχει bracket για am4. Ενα 400αρι θα πουληθει prime a-8700k. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Ο κούκος αηδόνι θα μας βγει πάλι πφφ.. 3950x καμιά 800άρα πιστεύω και 300 ας πούμε mobo x570 + 32gb ram καμία 250άρα;

Τελικά άμα τα βάλω όλα κάτω βγαίνουν πολλά 😂 fml..

το θέμα είναι μην σκάσουν στα 400€ η asus viii hero X570 που γλυκοκοιτάω.....το έχουν αναφέρει πάντως ότι οι Χ570 θα τσιμπάνε σε τιμούλα....

https://www.techpowerup.com/256443/alleged-asus-amd-x570-motherboard-price-list-paints-a-horror-story

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δυσκολα για 12πυρηνο οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω ξεφευγουμε αρκετα. Ο 8core θα ειναι πιο τιμιος απο αποψη τιμης και σιγουρα ανωτερος αρκετα απο 2700x στα 350-400 αν παιξει.

Κοίτα το single core το έχεις ήδη σαν απόδοση με τον 8700k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DsLmAnIaC είπε

Κοίτα το single core το έχεις ήδη σαν απόδοση με τον 8700k.

Ναι και πιστευω θα το εχει και ο 3700x. Τους πυρηνες παραπανω θελω κυριως για κατι πιο futureproof. Δελεαζει αρκετα η amd αρκετοι θα μπουμε στο τριπακι και ας μην το εχουμε προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BabisTs είπε

ακόμα ναί...μετά την έλευση του 3600 .....ακόμα πιο κάτω.....

Πως πεφτουν ετσι οι τιμες στα ηλεκτρονικα ρε γαμωτο. Περιμενω να βγουν βλεπω τιμες και βαζω αγγελια αν βγαινει με κανα 100αρικο αναβαθμιση. Γιατι Ελλαδα πρωτες μερες θα ειναι τσιμπημενες οι τιμες. Θα με δωσει αρκετο headroom ενας 3700x. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...