Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

2 χρονια κλεινω σιγα σιγα. Αν βγει ανεξοδα η αναβαθμιση δεν λεω οχι. Αν θελει 200+ ομως προφανως δεν το κουναω. 

Μια χαρά είσαι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, DsLmAnIaC είπε

Μια χαρά είσαι.

Στα 75 που παιζω παει μπαλα προφανως σπανια να δω πανω απο 40-50% usage και αυτο στα πολυ βαρια παιχνιδια. Απλα ξερεις το μικροβιο που εχουμε ολοι μας μεχρι εκει που μας περνει προφανως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ενα ο οποιος ειναι με 8700k(προφανως για φθηνοτερους επεξεργαστες ακομα μεγαλυτερη η διαφορα)+Z370 μητρικη κατω των 190ευρω  (οσο ειχε καινουργια),η αναβαθμιση σε R9 3900x+x570(ή ακομα και X470)βγαινει πολυ πανω απο 200ευρω.

Μονο ο επεξεργαστης παιζει να κανει day one 540-550ευρω.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Για ενα ο οποιος ειναι με 8700k(προφανως για φθηνοτερους επεξεργαστες ακομα μεγαλυτερη η διαφορα)+Z370 μητρικη κατω των 190ευρω  (οσο ειχε καινουργια),η αναβαθμιση σε R9 3900x+x570(ή ακομα και X470)βγαινει πολυ πανω απο 200ευρω.

Μονο ο επεξεργαστης παιζει να κανει day one 540-550ευρω.

Μπορεί να πάει και 3800x. Κακά τα ψέμματα ο 12πύρηνος είναι όνειρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, DsLmAnIaC είπε

Μπορεί να πάει και 3800x. Κακά τα ψέμματα ο 12πύρηνος είναι όνειρο.

Πιο πισω ο 12πυρηνος αναφερθηκε γιαυτο το λεω.

Ελπιζω τουλαχιστον οι 12/16πυρηνοι να εχουν αναλογο με TR πακεταρισμα/υπερπαραγωγη.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Πιο πισω ο 12πυρηνος αναφερθηκε γιαυτο το λεω.

Ελπιζω τουλαχιστον οι 12/16πυρηνοι να εχουν αναλογο με TR πακεταρισμα/υπερπαραγωγη.

image.png.a9cab87e8085e225dfffd22c0c2bafff.png

image.png.29f0c88586b94b944f5e8ab5b059c60c.png

Νομίζω πως όχι.

 

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Για ενα ο οποιος ειναι με 8700k(προφανως για φθηνοτερους επεξεργαστες ακομα μεγαλυτερη η διαφορα)+Z370 μητρικη κατω των 190ευρω  (οσο ειχε καινουργια),η αναβαθμιση σε R9 3900x+x570(ή ακομα και X470)βγαινει πολυ πανω απο 200ευρω.

Μονο ο επεξεργαστης παιζει να κανει day one 540-550ευρω.

Εμένα με τρώει η τσέπη μου αλλά ναι, βλέπω να δίνω CPU + MOBO 400-450 ΑΜΑ είμαι τυχερός, οπότε μετά θέλω μια 300αρα. 

Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια, μια χαρά είναι η 300αρα..με έψησα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παλι αναρωτιεμαι κατα ποσο αξιζει μια x570 αν δεν σε ενδιαφερει το gen4. Mε τον 16c να τραβαει 250 amps overclocked μου φαινεται οτι μια x470 vii hero ειναι αρκετη για τον 3900χ 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Εμένα με τρώει η τσέπη μου αλλά ναι, βλέπω να δίνω CPU + MOBO 400-450 ΑΜΑ είμαι τυχερός, οπότε μετά θέλω μια 300αρα. 

Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια, μια χαρά είναι η 300αρα..με έψησα :P 

Αναλογα την μητρικη γιατι βλεπεις περαν απο την υψηλη τιμη του επεξεργαστη,πλεον εχουμε και υψηλες τιμες στις X570 μητρικες. Βεβαια ευτυχως υπαρχει η εναλλακτικη των x470,αν και κατι μου λεει οτι και σε αυτες θα ανεβουν οι τιμες λογω παραπανω ζητησης.

 

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

 μια x470 vii hero ειναι αρκετη για τον 3900χ 🤔

Αν κοστιζε φθηνοτερα ναι. Στα 270-280ευρω ομως που παιζει αν καποιος τα διαθετει,δεν βρισκω τον λογο(εκτος αν την εχει ηδη)να μην κοιταξει σε X570.

https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes.html?keyphrase=x470+hero

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Αναλογα την μητρικη γιατι βλεπεις περαν απο την υψηλη τιμη του επεξεργαστη,πλεον εχουμε και υψηλες τιμες στις X570 μητρικες. Βεβαια ευτυχως υπαρχει η εναλλακτικη των x470,αν και κατι μου λεει οτι και σε αυτες θα ανεβουν οι τιμες λογω παραπανω ζητησης.

Με βλέπω για x470 taichi. Απτήν άλλη πάλι, όπως λέει ο αδερφός μου, άμα είναι να κάνεις μια λαλακία, κάντην σωστά. Never go retard, but if you do, go full retard, οπότε σκέφτομαι για τον 16πύρηνο με x570. Χοντρικά κανα 1000€ - 400€ το δικό μου setup. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Με βλέπω για x470 taichi. Απτήν άλλη πάλι, όπως λέει ο αδερφός μου, άμα είναι να κάνεις μια λαλακία, κάντην σωστά. Never go retard, but if you do, go full retard, οπότε σκέφτομαι για τον 16πύρηνο με x570. Χοντρικά κανα 1000€ - 400€ το δικό μου setup. 

Τα 749δολλαρια ειναι λογικα και αυτου χωρις Φπα αρα υπολογισε :P

Ασε που ουτως ή αλλως και του χρονου θα βγουν νεοι επεξεργαστες,δεν ειναι οτι μονο φετος βγαινουν και μετα δεν θα ξαναβγουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τα 749δολλαρια ειναι λογικα και αυτου χωρις Φπα αρα υπολογισε :P

Ασε που ουτως ή αλλως και του χρονου θα βγουν νεοι επεξεργαστες,δεν ειναι οτι μονο φετος βγαινουν και μετα δεν θα ξαναβγουν.

Μου καταστρέφεις το όνειρο....

Βασικά μας *άμησαν όλα αυτα τα leaks δεξιά αριστέρα από τον adoredtv που δείχνανε την AMD να μοιράζει πυρήνες έξω απτο συσσίτιο. Τον είδες και τον άλλον που στράβωσε που κάνει 750 ο 16πυρηνος. Τον περιμένε στα 350, όσο πήρε τον 3770 του :P 

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Με βλέπω για x470 taichi. Απτήν άλλη πάλι, όπως λέει ο αδερφός μου, άμα είναι να κάνεις μια λαλακία, κάντην σωστά. Never go retard, but if you do, go full retard, οπότε σκέφτομαι για τον 16πύρηνο με x570. Χοντρικά κανα 1000€ - 400€ το δικό μου setup. 

dont do it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Μου καταστρέφεις το όνειρο....

Βασικά μας *άμησαν όλα αυτα τα leaks δεξιά αριστέρα από τον adoredtv που δείχνανε την AMD να μοιράζει πυρήνες έξω απτο συσσίτιο. Τον είδες και τον άλλον που στράβωσε που κάνει 750 ο 16πυρηνος. Τον περιμένε στα 350, όσο πήρε τον 3770 του :P 

Αdoretv και wccftech μακρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...