Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
12 minutes ago, jmirko15 said:
  Hide contents

Δεν θα βγει 2019 version; Θα πρέπει να ψάξω τι extra ρυθμίσεις κτλ θέλει για να remove τα πάντα (;) από telemetry etc.

Όχι βγάζουν κάθε 3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

ryzen 9 3950x vs το καλυτερο σκορ σε Multi με 9960χ ,θα παιζει ανετα μπαλιτσα με i9 9980xe μου φαινεται...

http://browser.geekbench.com/v4/cpu/compare/11346608?baseline=13495867

Αν δεν είναι fake, έχει ενδιαφέροντα πράγματα αυτό το score. Κατ' αρχάς είναι X470. Κατά δεύτερον τρέχει τις μνήμες στα 4133.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αν δεν είναι fake, έχει ενδιαφέροντα πράγματα αυτό το score. Κατ' αρχάς είναι X470. Κατά δεύτερον τρέχει τις μνήμες στα 4133.

Λιγο δυσκολο να ειναι Fake εφοσον ειναι στην database του geekbench. Γτ να μην μπορει να μπει σε χ470? 105W TDP εχει στοκ ανετα παιζει σε μια καλη χ470 στοκ.Εφοσον βαζεις το if 1:2 ισως οι μνημες  να παιζουν  πανω απο 4ghz και στις χ470.

Αυτο που ειμαι πολυ περιεργος να δω ειναι αν μπορεις να ανεβασεις τον if στα ορια του που λενε οτι ειναι 2000mhz ,δλδ να παιξεις με 1:1 και να χρονισεις μνημες στα 4Ghz. Aν γινεται θα εχει καλο Boost

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για την ώρα είμαι άνετος με τον 1700 μου στα 3.8ghz. Βεβαίως περιμένω και τα 3rd party reviews να δούμε επίσημα να πέσει και λίγο "penetration" στην intel 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Λιγο δυσκολο να ειναι Fake εφοσον ειναι στην database του geekbench. Γτ να μην μπορει να μπει σε χ470? 105W TDP εχει στοκ ανετα παιζει σε μια καλη χ470 στοκ.Εφοσον βαζεις το if 1:2 ισως οι μνημες  να παιζουν  πανω απο 4ghz και στις χ470.

Αυτο που ειμαι πολυ περιεργος να δω ειναι αν μπορεις να ανεβασεις τον if στα ορια του που λενε οτι ειναι 2000mhz ,δλδ να παιξεις με 1:1 και να χρονισεις μνημες στα 4Ghz. Aν γινεται θα εχει καλο Boost

Τα ρολόγια φαίνονται λάθος πάντως.

Επίσης το memory bandwidth για dual channel είναι τρελά υψηλό απέναντι στο quad channel του 9960χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Τα ρολόγια φαίνονται λάθος πάντως.

Επίσης το memory bandwidth για dual channel είναι τρελά υψηλό απέναντι στο quad channel του 9960χ

sample ειναι ρε παιδια τα ρολογια μπορει να ειναι οπως να'ναι ,το memory bandwidth μια χαρα ειναι στον amd εντελως φυσιολογικο ,του 9960x ειναι χαλια δεν ξερω αν φταιει το Benchmark αλλα και αλλους 9960χ που κοιταξα τα νουμερα ειναι λες και τρεχουν dual channel oχι quad

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Λιγο δυσκολο να ειναι Fake εφοσον ειναι στην database του geekbench. Γτ να μην μπορει να μπει σε χ470? 105W TDP εχει στοκ ανετα παιζει σε μια καλη χ470 στοκ.Εφοσον βαζεις το if 1:2 ισως οι μνημες  να παιζουν  πανω απο 4ghz και στις χ470.

Αυτο που ειμαι πολυ περιεργος να δω ειναι αν μπορεις να ανεβασεις τον if στα ορια του που λενε οτι ειναι 2000mhz ,δλδ να παιξεις με 1:1 και να χρονισεις μνημες στα 4Ghz. Aν γινεται θα εχει καλο Boost

Στο διαγραμμα που εδωσε η amd μετα τα 3777mhz αλλαζει και γινεται 2:1 . Υπαρχει καποια επιλογη ωστε να το παρακαμψεις αυτο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Στο διαγραμμα που εδωσε η amd μετα τα 3777mhz αλλαζει και γινεται 2:1 . Υπαρχει καποια επιλογη ωστε να το παρακαμψεις αυτο ; 

απο οτι εχω διαβασει δεν γινεται αυτοματα η αλλαγη στον διαιρέτη, την κανεις με επιλογη απο το Bios. Επισης ο Buildzoid μιλησε για Overclock οπως παλια που ειχαμε Northbridge freq. και εδινε πολυ σε αποδοση οποτε θεωρω οτι θα μπορεις να δωσεις σε 1:1 τοσο οσο μπορει να αντεξει το chip και με καποια αυξηση της τασης του soc voltage. Σιγουρο δεν ειναι βεβαια αλλα απο αυτα που λενε απο εδω και απο κει κατι τετοιο εχω καταλαβει.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

απο οτι εχω διαβασει δεν γινεται αυτοματα η αλλαγη στον διαιρέτη, την κανεις με επιλογη απο το Bios. Επισης ο Buildzoid μιλησε για Overclock οπως παλια που ειχαμε Northbridge freq. και εδινε πολυ σε αποδοση οποτε θεωρω οτι θα μπορεις να δωσεις σε 1:1 τοσο οσο μπορει να αντεξει το chip και με καποια αυξηση της τασης του soc voltage.

Μακαρι να ειναι ετσι , γενικα απο οτι εχω καταλαβει οι νεοι ryzen μαζι με x570 ειναι η χαρα του overclocker και αυτου που γουσταρει να πειραματιζεται . 

Επισης 

 

j4w3wywu9y331.png

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Μακαρι να ειναι ετσι , γενικα απο οτι εχω καταλαβει οι νεοι ryzen μαζι με x570 ειναι η χαρα του overclocker και αυτου που γουσταρει να πειραματιζεται . 

Επισης 

j4w3wywu9y331.png

αυτο ελπιζω και εγω, να περασουμε ενα ενδιαφερον καλοκαιρι 😁

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Λιγο δυσκολο να ειναι Fake εφοσον ειναι στην database του geekbench. Γτ να μην μπορει να μπει σε χ470? 105W TDP εχει στοκ ανετα παιζει σε μια καλη χ470 στοκ.Εφοσον βαζεις το if 1:2 ισως οι μνημες  να παιζουν  πανω απο 4ghz και στις χ470.

Αυτο που ειμαι πολυ περιεργος να δω ειναι αν μπορεις να ανεβασεις τον if στα ορια του που λενε οτι ειναι 2000mhz ,δλδ να παιξεις με 1:1 και να χρονισεις μνημες στα 4Ghz. Aν γινεται θα εχει καλο Boost

Σε x370 θα παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Σε x370 θα παίζει;

Από άποψη τροφοδοσίας δεν βρίσκω κάποιο λόγο να μην παίζει σε μια καλή x370.

44 λεπτά πριν, bilythekid είπε

Οι μνημες 3200 mhz που έχω τώρα θα κάνουν για x570? Θα μπορούν να ανέβουν 4000+?

Οι mobos ακούγεται θα είναι ακριβές? 

4000+ λιγο δυσκολο. Δεν χρειαζεται να τρεξουν τοσο ψηλα στα 3600Mhz που θεωρητικα τα πιανουν οι Flarex με οverclock μια χαρα θα ειναι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pmav99 είπε

Νομιζα ότι όποιος είχε πάρει 8700k είχε καθαρίσει με CPU για μια 5ετια τουλάχιστον ... :P

2 χρονια κλεινω σιγα σιγα. Αν βγει ανεξοδα η αναβαθμιση δεν λεω οχι. Αν θελει 200+ ομως προφανως δεν το κουναω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...