Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Το upgrade εχει να κανει με τον scheduler , μην περιμενετε διαφορες στον 2990wx τουλαχιστον μεγαλες , εκει ειναι αλλα τα προβληματα . 

Επισης τα νουμερα που εδωσε η amd ειναι χωρις το upgrade των windows , με αυτο θα ειναι ακομα μεγαλυτερη διαφορα σε σχεση με τους ryzen 2xxx . Στο rocket league υπηρξε βελτιωση 15% μονο απο το 1903 . 

ειναι σιγουρο αυτο?

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Το upgrade εχει να κανει με τον scheduler , μην περιμενετε διαφορες στον 2990wx τουλαχιστον μεγαλες , εκει ειναι αλλα τα προβληματα . 

Επισης τα νουμερα που εδωσε η amd ειναι χωρις το upgrade των windows , με αυτο θα ειναι ακομα μεγαλυτερη διαφορα σε σχεση με τους ryzen 2xxx . Στο rocket league υπηρξε βελτιωση 15% μονο απο το 1903 . 

Δεν είναι άλλα τα προβλήματα, ο scheduler είναι και πάλι το πρόβλημα και το topology awareness. Από 30.000 στα 38.000 στο geekbench benchmark είναι 27% αύξηση, αλλά πάλι είναι πάρα πολύ πίσω με το αντίστοιχο Linux. Το geekbench έχει πολύ μικρής διάρκειας benchmarks και μάλλον ο Windows scheduler "αργεί" να μοιράσει σωστά τα threads

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
51 minutes ago, renaxan said:

Snif, snif.. Στα Windows 10 LTSC δεν μου έχει έρθει η αναβάθμιση ακόμα. Σε 2 φορητά και το 2o PC έγινε το update επιτυχώς.. 

Χθες ήμουν σε δίλημμα για Format με αλλαγή σε Windows 10 Pro.. Με βλέπω στο τέλος να το κάνω. Καλά και άγια τα LTSC με γρήγορα patches, αλλά τι να πω... Ο Μάιος έγινε Ιούνιος και σε λίγο πάμε για Ιούλιο..

Η 1903 φέρνει μεγάλες αλλαγές στον Kernel, για το καλό σε Ryzen/Theadripper CPU..

Κατέβασε το media creation tool από microsoft και κάνε έτσι "force" την αναβάθμιση. ;)

Πρέπει να προσέχουμε στα reviews να είναι με την 1903. Κι εγώ την πέρασα πριν λίγες μέρες μέσω κατεβάσματος iso για να έχω καθαρό σύστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, GeorgeMan said:

Κατέβασε το media creation tool από microsoft και κάνε έτσι "force" την αναβάθμιση. ;)

Πρέπει να προσέχουμε στα reviews να είναι με την 1903. Κι εγώ την πέρασα πριν λίγες μέρες μέσω κατεβάσματος iso για να έχω καθαρό σύστημα.

Το προσπάθησα.. Μου εμφανίζει μήνυμα ότι δεν είναι για αυτή την έκδοση των Windows :( Σνιφ..

Δεν το γλυτώνω το format. Και δεν είναι τα Windows, drivers - ninite.com (για τα μικρά απαραίτητα).. Τα περαιτέρω μου την δίνουν, τα βαριέμαι... + Ότι κάθε μέρα θα πηγαίνω στο PC, αχχ ξέχασα και αυτό.. και αυτό.. να εγκαταστήσω..

Ας το υπομείνουμε και αυτό Microsoft!!! 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, renaxan είπε

Snif, snif.. Στα Windows 10 LTSC δεν μου έχει έρθει η αναβάθμιση ακόμα. Σε 2 φορητά και το 2o PC έγινε το update επιτυχώς.. 

Χθες ήμουν σε δίλημμα για Format με αλλαγή σε Windows 10 Pro.. Με βλέπω στο τέλος να το κάνω. Καλά και άγια τα LTSC με γρήγορα patches, αλλά τι να πω... Ο Μάιος έγινε Ιούνιος και σε λίγο πάμε για Ιούλιο..

Η 1903 φέρνει μεγάλες αλλαγές στον Kernel, για το καλό σε Ryzen/Theadripper CPU..

Στο new (όταν με τον καλό τον κάνω) PC λέω να πάω και εγώ σε LTSC άμα δεν περάσω Win7 σαν τον 2700x.. Είχες κανένα άλλο θέμα εκτός από τα "slow updates" που στην τελική λίγο meh;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ryzen 9 3950x vs το καλυτερο σκορ σε Multi με 9960χ ,θα παιζει ανετα μπαλιτσα με i9 9980xe μου φαινεται...

http://browser.geekbench.com/v4/cpu/compare/11346608?baseline=13495867

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ryzen 9 3950x vs το καλυτερο σκορ σε Multi Με 9960χ

http://browser.geekbench.com/v4/cpu/compare/11346608?baseline=13495867

750 vs 1800ευρω. Εχει να πεσει κλαμα. 

https://www.skroutz.gr/s/16378598/Intel-Core-i9-9960X-Box.html?keyphrase=9960x

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

Γερη φαπα , μολις ερθουν και οι threadripper θα μιλαμε για τσοντα :P

Και με τους 2xxx TR παλι τσοντα εχουμε. Μονο οι βαμμενοι θα μεινουν στην intel ψαχνω να βρω λογο σημερα να παει καποιος σε amd και δεν βρισκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, jmirko15 said:

Στο new (όταν με τον καλό τον κάνω) PC λέω να πάω και εγώ σε LTSC άμα δεν περάσω Win7 σαν τον 2700x.. Είχες κανένα άλλο θέμα εκτός από τα "slow updates" που στην τελική λίγο meh;

Καταρχήν συγνώμη για το θέμα των Windows μέσα στην κατηγορία των νέων AMD.

Βέβαια έχει λίγο σχέση με την βελτίωση που πήραν με το May update.

Κανένα πρόβλημα δεν είχα με τα LTSC. Απλά έβαλα το App Store της Microsoft, γιατί κάτι ήθελα από εκεί. 

Βέβαια και τα Pro εάν στηθούν καλά, κλείσεις διαφορά services η πράγματα που δεν use πάνε θαυμάσια.

Εννοείται ότι τα Enterprise έχουν συχνότερα update, αλλά της αναβάθμισεις τις περνούν καθυστερημένα για ευνόητους λόγους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Μονο οι βαμμενοι θα μεινουν στην intel ψαχνω να βρω λογο σημερα να παει καποιος σε amd και δεν βρισκω.

όποιοι στήνουν νέο rig ....φύγανε δαγκωτό για amd από μένα..........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BabisTs είπε

όποιοι στήνουν νέο rig ....φύγανε δαγκωτό για amd από μένα..........

Ασυζητητι. Αναμενουν τους 3xxx και φευγουν για 470 μαζι με 3xxx μιας και οι 570 ειναι τσιμπημενες. Για navi vs turing παιζετε ακομα. Σκεφτομαι σοβαρα να δωσω μητρικη μαζι με 8700k και μνημες κανα 600αρι και να παω σε ryzen 3. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, renaxan είπε

Καταρχήν συγνώμη για το θέμα των Windows μέσα στην κατηγορία των νέων AMD.

Βέβαια έχει λίγο σχέση με την βελτίωση που πήραν με το May update.

Κανένα πρόβλημα δεν είχα με τα LTSC. Απλά έβαλα το App Store της Microsoft, γιατί κάτι ήθελα από εκεί. 

Βέβαια και τα Pro εάν στηθούν καλά, κλείσεις διαφορά services η πράγματα που δεν use πάνε θαυμάσια.

Εννοείται ότι τα Enterprise έχουν συχνότερα update, αλλά της αναβάθμισεις τις περνούν καθυστερημένα για ευνόητους λόγους.

Spoiler

Το θέμα μου είναι το privacy που από ότι ξέρω είτε βάλεις Home είτε Pro είναι το ίδιο. Γι'αυτό έβλεπα για LTSC.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...